Rubiny – najpopularniejszy czerwony kamień szlachetny w biżuterii

Rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych, występujących w przyrodzie, m.in. w Pakistanie, Tajlandii, USA, Australii, Finlandii, Madagaskarze, ale też… w Polsce (w Górach Sowich znaleziono różowe rubiny). Jego nazwa pochodzi z łaciny od słowa rubes, co oznacza po prostu czerwony. Z kolei w starożytnym sanskrycie określono go mianem ratnaraj, czyli król drogocennych kamieni. Jest niezwykle twardy (9 w 10-stopniowej skali Mohsa), trwały, pięknie połyskuje i zachwyca barwą – od różowej po krwistoczerwoną. Nie dziwi więc fakt, że jest powszechnie wykorzystywany w jubilerstwie.

 

Naszyjnki z rubinami i kryształem górskim

 

Złota, srebrna czy platynowa biżuteria z rubinem będzie prezentować się okazale. Można ją nosić zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień. Pierścionek zaręczynowy z rubinem? To doskonały pomysł! Jako że rubin od zawsze uchodzi za kamień miłości i pożądania, biżuteria wysadzana tym wyjątkowym czerwonym klejnotem doskonale spisze się w roli prezentu dla ukochanej osoby. Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje rubiny m.in. do wzmacniania serca, oczyszczania krwi czy uśmierzania bólu w górnym odcinku kręgosłupa.

 

Pierścionek z rubinem

 

Zachwycająca barwa spineli

Spinel dopiero 150 lat temu doczekał się uznania go za pełnoprawny kamień szlachetny. Wcześniej uważany był za rubin, ponieważ oba minerały są do złudzenia podobne. Niewprawne oko może łatwo je pomylić. To, co zachwyca w spinelach, to ich barwa, która najczęściej jest szkarłatno-malinowa. To właśnie kolor sprawia, że ten minerał jest tak chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Atutem spineli jest także ich duża twardość, określona w 10-stopniowej skali Mohsa na 8. Zgodnie z wierzeniami, mają pozytywny wpływ m.in. na serce i układ krążenia, włosy, skórę i paznokcie, a także pomagają w leczeniu zaburzeń gospodarki termicznej (chroniczne marznięcie).

 

Srebrny naszyjnik pozłacany

 

Czerwonymi kamieniami naturalnymi bywają też granaty

Granaty to kolejne przykłady czerwonych minerałów. Ich nazwa jest związana z owocem granatu (po łacinie granatum), a nie z kolorem granatowym, jak mogłoby się niektórym wydawać, choć ten kamień występuje w przyrodzie w wielu kolorach. Granaty zachwycają różnymi odcieniami czerwieni – od różowej, poprzez jaskrawoczerwoną, aż po czerwonobrunatną. Według medycyny niekonwencjonalnej pozytywnie wpływają m.in. na ciśnienie krwi, pracę jelit czy układ hormonalny.

 

Bransoletka z granatu

 

Tygrysie i bawole oko – podgrzany kwarc ze smugą

Bawole oraz tygrysie oko to odmiany kwarcu, bardzo do siebie podobne. Oba minerały są eleganckie i błyszczące. Występują w odcieniach brunatnych i czerwonobrunatnych. To, co je przede wszystkim charakteryzuje to paski – najczęściej czerwone, jasno czy ciemnobrązowe. Tygrysie i bawole oko poprawiają koncentrację, wspomagają witalność, przyciągają obfitość i ochronę. W medycynie niekonwencjonalnej są wykorzystywane m.in. do wspomagania leczenia chorób dróg oddechowych, schorzeń oczu, astmy, przeziębienia oraz zmniejszania bólu żołądka i skurczów brzucha.

 

Bransoletka z tygrysim okiem

 

Czerwoną barwę mają też korale

Korale to wyjątkowe kamienie, wykorzystywane w jubilerstwie. W rzeczywistości są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, które powstają przez tysiące lat, m.in. w Oceanie Indyjskim. Co ciekawe, dopiero po oszlifowaniu ukazują pełnię blasku i koloru. Za najbardziej pożądane w jubilerstwie uchodzą czerwone korale – od różowych po krwistoczerwone. Choć nie są typowymi minerałami, tak jak kamieniom szlachetnym i półszlachetnym przypisuje się im wiele magicznych właściwości jak dodawanie sił witalnych, wzmacnianie kreatywności czy odnalezienie miłości. Wyjątkowość biżuterii z koralem polega także na tym, że nienoszona, może stracić swoją barwę, a kontakt z inną biżuterią, np. podczas przechowywania, może sprawić, że koral stanie się matowy lub porowaty.

 

Wisiorek z koralem

 

Jaspis – czerwony kamień półszlachetny

Nazwa jaspisu pochodzi od greckiego słowa iaspis, co oznacza cętkowany kamień. To drobnoziarnista skała, w przyrodzie występująca w takich barwach, jak: czerwienie gładkie, pasiaste lub plamiste. Ciekawostką jest fakt, że biżuteria z jaspisem czerwonym powinna być noszona jak najbliżej skóry. Wówczas najpełniej można wykorzystać właściwości minerału. W przypadku tego kamienia półszlachetnego jest to m.in. wzmocnienie odporności, pozytywny wpływ na organizm w okresie rekonwalescencji czy wspomaganie leczenia wątroby, nerek, jelit i śledziony.

 

ilustracja

 

Symbolika czerwonych kryształów

Czerwień to symbol miłości i pożądania. W związku z tym biżuteria wysadzana czerwonymi klejnotami ma magiczną moc przyciągania odwzajemnionego uczucia. W medycynie niekonwencjonalnej uważa się, że kamienie szlachetne i półszlachetne o tej barwie korzystnie wpływają na sferę seksualną, a niektóre wspomagają leczenie zaburzeń czynności układu rozrodczego (np. spinel). Pierścionek z rubinem czy naszyjnik z granatem będzie idealnym prezentem dla ukochanej. Ale czerwień to także pasja, odwaga, pewność siebie i żywiołowość. Biżuteria wysadzana czerwonymi minerałami wzmacnia te obszary, jak również dodaje sił witalnych.

Wybierz biżuterię z czerwonymi klejnotami, jeśli wierzysz w magiczną moc kamieni, a przy okazji kochasz ten ponadczasowy kolor i wszystkie jego odcienie. Po więcej porad dotyczących stylu zajrzyj do działu Moda.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock