Tradycyjnie, nowocześnie, z rockowym pazurem, a może jazzową melancholią? Świąteczna muzyka może mieć wiele twarzy, a ty dobrze wiesz, jakie bożonarodzeniowe melodie obudzą w tobie gwiazdkowy nastrój. Podpowiadamy, które świąteczne płyty wybrać, żeby w pełni poczuć magię świąt.

Coldplay i ich dwie wyjątkowe piosenki

Chris Martin i pozostali muzycy zespołu Coldplay do perfekcji opanowali sztukę tworzenia nastrojowych utworów, których dobrze słucha się zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. A w czasie Świąt nastrój jest niezmiernie ważny. W przypadku Brytyjczyków wystarczą zaledwie dwie piosenki, żeby poczuć gwiazdkowego ducha. Na 7-calowej winylowej płycie „Christmas Lights” usłyszymy tytułowy bożonarodzeniowy przebój kapeli oraz słynne wykonanie „Have Yourself A Merry Little Christmas” dla BBC Radio 1 z 2000 roku. Te dwa utwory w winylowej oprawie mogą umilić nam niejeden grudniowy wieczór i stanowią gratkę dla kolekcjonerów.

 

„Christmas Lights” Coldplay

 

Gwiazdkowy Shakin’ Stevens

Świąteczne hity nieodzownie kojarzą się nam z konkretnymi wykonawcami jak Mariah Carey czy Frank Sinatra. Do tego grona z pewnością zalicza się Shakin’ Stevens, który ma w swoim dorobku gwiazdkowe przeboje. „Merry Christmas Everyone” – właśnie tak zatytułowany jest winyl, na którym możemy posłuchać trzech zremasterowanych świątecznych piosenek tego wokalisty. Oprócz wspomnianego szlagieru na krążku usłyszymy również piosenki „Blue Christmas” oraz „With My Heart”, które także cyfrowo odświeżono. Na płycie znajdziemy zatem krótką, ale za to intensywną mieszankę melancholii i rock and rolla.

 

„Merry Christmas Everyone” Shakin' Stevens

 

Klasyczne, polskie kolędy

Gwiazdkowe radiowe hity to miła otoczka dla zbliżających się świąt, ale esencją bożonarodzeniowej muzyki są oczywiście kolędy. Tych również nie może zabraknąć, szczególnie przy wigilijnej kolacji. Bogatą składankę najpopularniejszych polskich kolęd znajdziemy na płycie „Najpiękniejsze kolędy dla rodziny”. Dzięki aranżacjom Ryszarda Rynkowskiego, Krzysztofa Krawczyka, Majki Jeżowskiej czy zespołu Zakopower możemy w gronie najbliższych poczuć wyjątkową, rodzinną więź. Na krążku jest 18 utworów wiodących rodzimych artystów i zespołów.

 

„Najpiękniejsze kolędy dla rodziny”

 

Kolędy w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka

Krzysztof Krawczyk pozostawił po sobie ogromną muzyczną spuściznę. Zalicza się do niej również wiele utworów bożonarodzeniowych. Jeszcze kilka lat temu trudno było wyobrazić sobie gwiazdkowy koncert bez tego wokalisty. Aby podtrzymać tradycję, proponujemy album „Empik Winyl Collection: Kolędy i pastorałki” w wykonaniu właśnie Krzysztofa Krawczyka. Na winylowej płycie posłuchamy dwunastu znanych i lubianych polskich kolęd.

 

Empik Winyl Collection: Kolędy i pastorałki - Krzysztof Krawczyk

 

Świątecznie i etnicznie

Tym, co wyróżnia świąteczne piosenki jest nacechowanie kulturowe tradycjami twórców. Bożonarodzeniowe utwory z Polski, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych opowiadają zazwyczaj o tym samym, jednak często w zupełnie inny sposób. Jeżeli chcesz poczuć silne etniczne nacechowanie gwiazdkowych melodii, polecamy płytę „The World of Christmas Carols” zespołu Kroke. Muzycy nie stronią od artystycznych eksperymentów czy improwizacji, a regionalne świąteczne utwory połączone z niepowtarzalnym stylem kapeli to recepta na wyjątkowe doznania. Przekonaj się, czy aranżacje zespołu Kroke obudzą w tobie świątecznego ducha.

 

„The World of Christmas Carols” Kroke

 

Współcześnie o świętach

Jeśli nie możesz zdecydować się, czy wolisz tradycyjne świąteczne melodie, czy może bliższe twojemu sercu są nowoczesne aranżacje, sięgnij po płytę Antka Smykiewicza i Roberta Sadowskiego „Wigilia Deluxe”, czyli reedycję krążka z nowym singlem „Na gwiazdkę”. Ten projekt to połączenie współczesnego, popowego wydania piosenek świątecznych z klasycznymi kolędami „Bóg się rodzi” czy „Wśród nocnej ciszy”. Całość podana w lekkiej, ale jednocześnie nastrojowej interpretacji twórców.

 

„Wigilia Deluxe” Sadowsky i Smykiewicz

 

Nowe wydanie serwuje na święta Billy Idol

Być może gwiazdkowe piosenki w wykonaniu Billy’ego Idola nie cieszyły się dotąd taką popularnością jak chociażby „Blue Christmas” Elvisa Presleya. Może się to jednak zmienić. W zeszłym roku legenda rocka nagrała album „Happy Holidays”, na którym znajdziemy największe świąteczne hity. Playlistę otwiera „Frosty The Snowman”, ale nie zabraknie też „Let it Snow” czy „Jingle Bell Rock”.

 

„Happy Holidays” Billy Idol

 

Największe gwiazdkowe hity

„BRAVO HITS – Christmas” to bożonarodzeniowa składanka kompletna. Znajdziemy na niej wszystkie największe gwiazdkowe przeboje, począwszy od „Thanks God It's Christmas” zespołu Queen i na „Let it Snow” Joe Williamsa kończąc. Do tego na płycie nie brakuje wielu nowszych aranżacji, jak np. „All I Want For Christmas Is You” w wykonaniu duetu Mariah Carey i Justin Bieber czy „Christmas Tree” Lady Gagi. Album to dwupłytowa mieszanka największych zagranicznych, świątecznych przebojów, które idealnie nadają się zarówno do samochodu, jak i do nastrajania domowników podczas świątecznych przygotowań.

 

„Bravo Hits: Christmas”

 

The Best Of Christmas? Tylko z Empik Collection

„Empik Collection: Christmas” to składanka w dużej mierze zbliżona do propozycji BRAVO HITS. Tutaj również znajdziemy dwie płyty CD, na których znajdują się największe świąteczne przeboje. Klasyki takie jak „What Are You Doing New Year's Eve?” Elle Fitzgerald przeplatają się ze znacznie świeższymi piosenkami, jak np. „December” Ariany Grande. Ponadto na trackliście nie brakuje noworocznych kawałków, dlatego płyta może towarzyszyć ci nie tylko w okresie świąt, ale również w karnawale.

 

„Empik Collection: Christmas”

 

Świąteczne przeboje w dobrym tonie

Na koniec jeszcze jedna składanka od Empiku. Tym razem spokojna i stonowana. „Empik prezentuje: Najpiękniejsza muzyka na święta” to aż 36 dobrze znanych utworów, z których większość utrzymana jest w klimacie, z jakiego znani są m.in. John Legend, Frank Sinatra czy Celine Dion. Playlista to wyśmienite połączenie utworów, które towarzyszą nam od dekad. Są też piosenki nagrane przez współczesnych twórców jak Zara Larsson, George Ezra czy Meghan Trainor. Znajdziesz tu muzykę idealną na grudniowe wieczory, która nastroi cię na ten wyjątkowy, gwiazdkowy czas.

 

„Empik prezentuje: Najpiękniejsza  muzyka na święta”

 

Wybierz album, który najlepiej pasuje do twojego świątecznego nastroju. A po więcej świątecznych inspiracji ze świata muzyki zapraszamy do działu Słucham.