Wnętrza pierwszego Klubu Międzynarodowej prasy i książki w Rybniku zaprojektowali miejscowi architekci – małżeństwo Kamińskich. Na parterze znalazła się księgarnia z wyborem wydawnictw zagranicznych z całego świata, a na piętrze czytelnia i kawiarnia, ulubione miejsce spotkań amatorów kultury przy dobrej kawie.

Robert M. empik Rybnik

 

Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w Płocku ruszył w 1964 r. Jak czytamy w książce „Płock od A do Z w tysiącletnich dziejach” Jerzego Stefańskiego, był pierwszy takim klubem w ówczesnym mieście powiatowym, a czterdziestym w skali kraju. Wg niego. KMPiK: „Upowszechnia czytelnictwo prasy krajowej i zagranicznej, prowadzi aktywną działalność kulturalną w środowisku za pomocą różnych imprez, spotkań, recitali, odczytów, dyskusji, koncertów itp.”.

Patrycja T. empik Łódź

 

W książce „Płock na emigracji” Mirosława Łakomskiego, o Empiku wspomina zmarły w 2010 roku Antoni Romaszewski – urodzony w Płocku malarz, performer i poeta. Podkreśla, że właśnie w tamtejszej kawiarni zaczynało się po szkole klubowe życie. Według niego, to była przestrzeń teatralna, otwarta forma, gdzie wszyscy grali symultanicznie swoje nienapisane role.

Patrycja T. empik Łódź

 

Jesienią 1999 r., po wielomiesięcznym remoncie Ściany Wschodniej przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie został uroczyście otwarty największy w Polsce Empik, pierwszy nazywany Megastorem. Otwarcie Empik Megastore Junior nastąpiło w tym samym czasie, gdy wystartowała oficjalnie pierwsza wersja sklepu empik.com z pierwszą polską telewizją internetową empik.tv.
Marek S. empik Warszawa

 

Historia Empiku sięga czasów PRL-u i Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki KMPiK (gdzie pierwsza litera K nie była wymawiana, więc nazwa brzmiała tak samo).

Emilia B. empik OIeśnica
 

 

Artyści zadomowili się w Klubach MPiK praktycznie od początku ich istnienia. Spotkania z popularnymi postaciami świata kultury bardzo szybko stały się wizytówką pozastołecznych Klubów MPiK, w których najłatwiej było, poza Warszawą, zetknąć się z osobami tego formatu co Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Beata Tyszkiewicz, Maja Komorowska, Halina Czerny-Stefańska, Maria Fołtyn, Stefania Grodzieńska, Władysław Hasior czy Vadim Brodski.

Kasia K, empik Warszawa

 

Rozpoczynaliśmy od Klubów (dziś salony własne i franczyzowe, sklep internetowy), laboratoriów Kodak Express (dziś Empik Foto), salonów optycznych OptykExpress, sklepów Mickey and Friends, szkół języków obcych, oferując klientom szeroki wachlarz produktów i usług z kategorii: książka, muzyka, gry, prasa, kosmetyki, usługi fotograficzne, edukacyjne, optyczne.

Wioletta D. empik Warszawa

 

Za pozostawieniem dowodu tożsamości pod zastaw, było można poczytać obcojęzyczne książki i gazety.

Emilia B. empik Oleśnica

 

W województwie zachodniopomorskim jeszcze w ubiegłym roku istniał jeden z najdłużej działających sklepów Empik w Polsce. Dokładnie w Koszalinie, tam w roku 1967, powstał jeszcze pod nazwą KMPiK, Empik z obecnie 50 letnią historią.

Daria B. empik Leszno

 

• najstarszy Empik działa niezmiennie w tej samej lokalizacji od 1949 roku na Nowym Świecie

• najmniejszy Empik to salon PKP Warszawa 97 m2

• największy salon, to Empik Renoma Wrocław o powierzchni 2970 m2

Tomek K. empik Warszawa

 

Mieliśmy w klubie prawie 90 tytułów prasy krajowej i około 25 tytułów prasy zagranicznej. Naturalnie były tam „Literraturnaja Gazieta” i „Prawda”, ale także „Times” „Le Monde” i „New York Times”. W Zakopanem była wówczas jedna czy dwie kawiarnie, z którymi spokojnie mogliśmy konkurować, ponieważ mieliśmy frekwencję podobną do tej, którą miała kawiarnia przy ulicy Krupówki.

Marian B. dawny pracownik KMPiK Zakopanem

 

Jeśli wychowywaliście się w latach 90., pamiętacie jaką popularnością cieszyły się kawiarenki internetowe. Empik również w tamtym czasie oferował możliwość skorzystania z sieci na działach multimedialnych oraz przetestowania gier (za opłatą). Poza tym okazuje się, że Empik ma trochę wspólnego z takimi gigantami modowymi jak Chanel czy Dior, bowiem są one zarządzane w Polsce przez ten sam koncern Eastbridge N.V.

Anna D. empik Zielona Góra

 

Jeden Empik = 3 lokalizacje: najstarszy Empik w Szczecinie działał w mieście przy ulicy Wojska Polskiego, ale pod koniec XX wieku w jego skład wchodziły aż 3 lokalizacje: przy Wojska Polskiego działała księgarnia wraz z czytelnią, salon prasowy funkcjonował w lokalu przy ulicy Krzywoustego, a tuż obok był osobny sklep muzyczny.

Beata K. empik Szczecin
 

 

Trzeci w Polsce i pierwszy w Poznaniu Future Store Empik o powierzchni 970 m2 został otwarty 19 października 2017 roku na pierwszym piętrze Galerii Poznania.

Ela B. empik Poznań

 


Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej www.lepszypoznan.pl

 

Sama oferta gier i multimediów była ogromna. Różnorodne akcesoria do PlayStation czy Xboxa. Wydaje mi się, że jako jedyna sieć mieliśmy wtedy w sprzedaży gry na konsole Nintendo. Wtedy dział multimediów był ogromny! Teraz połowę tego można by powiesić na jednym regale w formie kart z kodem... Ech znak czasu ;)

Michał W. empik Gorzów