Dawid Podsiadło był głównym bohaterem 15. gali Bestsellerów Empiku. Młody artysta odebrał podczas finału największego w Polsce plebiscytu kulturalnego dwie statuetki. Album „Comfort and Happiness” okazał się najchętniej kupowaną w salonach Empiku w 2013 r. polską płytą, a kapituła ekspertów uznała ją za Wydarzenie Roku. Sztuka przez wielkie S stała się kolejną bohaterką gali, po raz pierwszy przyznano bowiem nagrody właśnie w tej kategorii.

Wybrali odbiorcy

Największym zbiorowym bohaterem gali byli jednak, jak co roku, odbiorcy kultury, bo to właśnie oni przyznają twórcom nagrody, wybierając w salonach Empiku w całej Polsce oraz w sklepie internetowym empik.com konkretne tytuły.

And the winner is...

Największym zwycięzcą gali Bestsellerów Empiku 2013 okazał się Dawid Podsiadło, który zadebiutował w ubiegłym roku albumem „Comfort and Happiness”. Płyta zdobyła statuetkę w kategoriach „muzyka polska” oraz „Wydarzenie Roku”. Minirecital młodego artysty, który wystąpił podczas gali z zespołem, potwierdził, że to zasłużone laury, a Podsiadło radzi sobie na scenie co najmniej równie dobrze jak w studiu nagrań.

W kategorii „literatura polska” po raz pierwszy w historii nagród Empiku wygrał thriller – „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego – pokonując powieść Katarzyny Grocholi (która w poprzednich latach zebrała najwięcej statuetek) oraz trzy książki Anny Ficner-Ogonowskiej, której trylogia praktycznie nie opuszczała w tym roku list bestsellerów.

Podczas wręczania statuetki w kategorii „poezja” – kolejna niespodzianka: „Chwasty polskie” wygrały z Szymborską i księdzem Twardowskim! Czytelnicy postawili więc na klasykę, m.in. Kochanowskiego, Fredrę, Boya-Żeleńskiego i Tuwima, którzy, jak się okazuje, potrafili o miłości pisać w sposób nie tylko wyrafinowany, ale i dosadny. – Miłość jest najważniejsza. A to jest poradnik i książka o miłości w jednym – powiedziała Krystyna Demska-Olbrychska odbierając statuetkę w imieniu męża, Daniela Olbrychskiego, który dokonał wyboru polskiej poezji erotycznej do „Chwastów...”.

Dla Ewy Chodakowskiej, której książka „Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską” wygrała w kategorii „poradnik”, najważniejsze było to, że jej publikacja wywarła wpływ na życie wielu czytelników. – „Ta nagroda jest symbolem sukcesu nie mojego, ale każdej osoby, która zawalczyła o zmianę swojego stylu życia” – powiedziała popularna trenerka fitness i ucałowała na scenie swojego męża, współautora poradnika.

Piąty sezon „Czasu honoru” był najchętniej kupowaną płytą z filmem polskim w 2013 roku. – To ogromne wydarzenie, że serial telewizyjny wygrał w tej kategorii z produkcjami kinowymi – ocenił producent serialu Michał Kwieciński. Już poza sceną powiedział, że jedną z przyczyn popularności „Czasu honoru” może być rozmach zbliżony do tego, z jakim realizowane są filmy kinowe. Jego zdaniem Polakom podoba się również to, że serial jest produkcją popularną, bez martyrologii opowiada o tragicznych momentach polskiej historii, a obok wątków historycznych pojawiają się sensacyjne i romansowe.

Sztuka na co dzień

Po raz pierwszy w historii nagród Empiku przyznano wyróżnienie w dziedzinie sztuki. Stało się tak dzięki nowej kolekcji Empik Art Unlimited, która jest zaproszeniem do codziennego kontaktu z twórczością wybitnych polskich artystów i dizajnerów. W ramach tego projektu w salonach pojawiły się w 2013 r. kolekcje autorskie przedmiotów pozornie zwyczajnych, a jednocześnie wnoszących w powszednie życie powiew piękna i artyzmu.  

W tej kategorii wygrała kolekcja autorska malarki Joanny Sarapaty, która przed wyjściem na scenę została wyściskana i wycałowana przez swojego konkurenta do statuetki – Andrzeja Pągowskiego. Odbierając nagrodę artystka podziękowała rodzicom, którzy ją ukształtowali, Paryżowi, który wyrzeźbił z niej kobietę oraz synom, którzy mawiają „Fajnie malujesz mamo, ale czasem ci nie wychodzi”.

Specjalną nagrodę przyznaną przez Empik otrzymali wszyscy, którzy wzięli udział w projekcie Empik Art Unlimited:

- Fundacja Wisławy Szymborskiej i Michał Rusinek („Kolekcja Wisława Szymborska”)

- Juliusz Machulski i Edgar Bąk (kolekcja „Seksmisja”)

- Joanna Sarapata (kolekcja „Sarapata for Empik”)

- Andrzej Pągowski (kolekcja „Andrzej Pągowski for Empik”)

- Paweł Nowik Nowicki (kolekcje: „Miasta – regionalna” i „Polska Nowoczesna”)

- Michał Miszkurka (kolekcja „Ulica mówi”)

- Beata Konarska (kolekcja „OMG Girls & WTF Boys”)

- Maurycy Gomulicki (Freak Family)

Empik jest jak las, do którego wchodzi się, żeby odetchnąć. Ale nie świeżym powietrzem, lecz kulturą – powiedział Andrzej Pągowski, który podziękował za wyróżnienie w imieniu wszystkich nagrodzonych. Już poza sceną przypomniał, że Empik od początku swojej historii związany był ze sztuką i prezentował dzieła polskich artystów na wystawach. Dziś jednak każdy może zaprojektowane przez twórców piękno zabrać ze sobą do domu. I jest to wartość dodana tylko w Empiku, który zaprosił artystów do współpracy.

Galę ubarwili muzycznie artyści reprezentujący sztukę dźwięków. – Nigdy nie sądziłem, że będę miał zaszczyt wystąpić po Edycie Bartosiewicz – tak Marcin Prokop prowadzący uroczystość powitał gości, którzy chwilę wcześniej mieli okazję zobaczyć artystkę na scenie. Występ Bartosiewicz otworzył galę, a w dalszej części uroczystości zaprezentowali się w minirecitalach m.in. Matt Dusk, Maria Sadowska i Jaromir Nohavica.

My Czesi zazdrościmy Polakom... – zaczął swój występ czeski bard, by po krótkiej pauzie spointować: – ... tego Empiku.

Magdalena Walusiak

W organizację tegorocznej gali włączyła się firma Bridgestone, największy na świecie producent opon, która od kilkudziesięciu lat znana jest także jako mecenas sztuki i założyciel Bridgestone Museum of Art w Tokio. Co łączy Empik, sieć propagującą kulturę i sztukę z gigantem branży oponiarskiej? Jak twierdzi dyrektor zarządzający Bridgestone Europa Wschodnia, Armand Dahi – „Połączyło  nas przede wszystkim zamiłowanie do sztuk i chęć propagowania szeroko pojętej kultury w Polsce. Obie firmy, zarówno Empik jak i Bridgestone dzielą wspólną pasję, jaką jest nieustanna chęć poznawania świata”.