Wśród najpopularniejszych prezentów na chrzest można wymienić medaliki, różańce, srebrne grzechotki, pamiątkowe księgi. Często także ustala się z rodzicami większe prezenty, np. fotelik samochodowy, kojec, wózek. Można także podarować pieniądze lub założyć lokatę. Jeśli jednak chcemy wręczyć oryginalny prezent na chrzciny, warto sprawdzić poniższe propozycje.

 

Chrzest

 

Prezent na chrzest a płeć dziecka

Jeśli chodzi o prezent na chrzest, nie trzeba kierować się płcią dziecka. Większość podarunków jest uniwersalna, dlatego można je wręczyć zarówno chłopcu, jak i dziewczynce. Niektóre prezenty mogą różnić się zdobieniem, jednak nie musi mieć ono pierwszorzędnego znaczenia. Jeszcze do niedawna niebieskie ubranka czy akcesoria były wybierane dla chłopców, z kolei różowe dla dziewczynek. Obecnie ta granica się zaciera, dlatego nie musimy kierować się barwą.

 

Album na zdjęcia grawerowany, Chrzest Święty, 40 stron, Empik Foto

 

Oryginalne prezenty na chrzest

Chcesz podarować pomysłowy prezent na chrzciny? Najlepiej postawić na spersonalizowane gadżety. Coraz częściej wybiera się podarunki, które są jedyne w swoim rodzaju. Prezent na chrzest można dowolnie spersonalizować, dodając haft, imię maluszka czy grawer. Dobrym wyborem będzie komplet pościeli czy kocyk dla niemowlaka. Alternatywą są ubranka z ciekawym napisem, poduszki, bluzy. Tego rodzaju praktyczne prezenty od razu posłużą maluchowi. Można także wybrać podarunek, który sprawdzi się w przyszłości, np. rowerek dziecięcy.

 

MoMi Invidia, rowerek trójkołowy obracany 5w1 Love

 

Praktyczny prezent na chrzciny

Jeśli zamiast pamiątki wolisz podarować coś praktycznego, wybór jest naprawdę ogromny. Warto porozmawiać z rodzicami, by dowiedzieć się, jaka konkretna rzecz przyda się maluszkowi i znacząco ułatwi codzienne czynności. Często jest to nosidełko turystyczne, zestaw zabawek ogrodowych, rower czy chodzik. Dodatkowo można dokupić symboliczny drobiazg, np. pamiątkowy album z dedykacją. Wśród praktycznych prezentów na chrzest można znaleźć także oryginalne kompozycje jak torty z pieluszek. Zawierają one rzeczy, które z pewnością przydadzą się maluszkowi i rodzicom. Alternatywą są różnego rodzaju vouchery na ubranka czy akcesoria dla niemowląt.

 

VTech, chodzik-pchacz Gawędziarz

 

Ciekawe prezenty na chrzest

Jeśli szukamy czegoś nietypowego i chcemy zrobić niespodziankę rodzicom, warto wybrać sesję zdjęciową. Voucher na rodzinne zdjęcia to naprawdę świetny pomysł. Będą one przepiękną, ponadczasową pamiątką, którą można umieścić w ramkach na zdjęcia. Ciekawym prezentem jest także skarbonka, w której umieścimy pieniądze dla dziecka. Skarbonki są dostępne w wielu różnorodnych formach, więc bez trudu znajdziemy tę odpowiednią.

 

SKARBONKA 3D Ramka Prezent na Chrzest Św. Dream Flowers PERSONALIZOWNA

 

Wspaniałą ozdobą jest srebrna szczotka. Przeważnie pełni ona funkcję dekoracyjną ze względu na swoją dość wysoką wagę. Można także postawić na pamiątkowe pudełko, w którym przechowuje się skarby związane z dzieckiem, np. opaskę ze szpitala, pierwsze ubranko. Wystarczy drewniana skrzyneczka, która będzie miała odpowiednie wymiary - minimalny rozmiar skrzynki to taki, który przypomina pudełko na buty.

 

Pudełko z Biblią Pamiątka Chrztu Św. Elegancka Oprawa

 

Prezenty od chrzestnych

Prezent na chrzest od chrzestnej czy chrzestnego powinien być bardziej osobisty. To dlatego często wybiera się grawerowane podarunki. Napisy, daty, symbole przeważnie pojawiają się na biżuterii, ale nie tylko. Grawerem można ozdobić srebrne grzechotki, zegarki, spinki. Oczywiście nie wszystkie przedmioty będą odpowiednie dla niemowlaka, jednak mogą stanowić wyjątkową pamiątkę. Świetnym przykładem jest obrazek wykonany ze szkła lub metalu. Na odwrocie można zamieścić dedykację. Grawer przeważnie jest wliczony w cenę prezentu, a jeśli nie, jego koszt jest naprawdę niewielki.

 

Srebrna grzechotka dla dziecka

 

Warto pamiętać także o obowiązkach rodziców chrzestnych. Ojciec chrzestny powinien kupić świecę, którą odpala się od paschału w odpowiednim momencie mszy świętej. Matka chrzestna jest odpowiedzialna za szatkę. Czasem jest to odpowiednio ozdobiony kawałek materiału, a niekiedy fartuszek.

 

Chusteczka szatka do Chrztu lily of the valley uniwersalna, białaRodzice chrzestni mogą wspólnie kupić większy prezent lub zdecydować się na niezależne od siebie prezenty. Nie trzeba wydawać fortuny. Ważne, aby pamiętać o dziecku przez cały czas, a nie jedynie w dniu jego chrztu. Warto także kupić prezent, który ma wartość sentymentalną, np. wspomniany wcześniej medalik czy przedmiot z grawerem.

 

Złota zawieszka medalik w kształcie serca

 

Prezent na chrzest od dziadków

Dziadkowie bardzo często decydują się na pamiątkowe wydanie Biblii bądź albumy z dedykacją. Można także otworzyć wnukowi konto, na które będziemy wpłacać regularnie niewielkie kwoty. Ciekawym wyborem jest wspólna sesja dziadków z wnukiem. To pamiątka dla obydwu stron. Oczywiście nie istnieje oddzielna lista prezentów od dziadków, dlatego mogą oni zdecydować się na inny podarunek z powyższej listy.

 

Ilustrowana Biblia dla dzieci

 

Więcej prezntowych poradników znajdziesz w pasji Prezentowniki