Jakie tytuły mają największą szansę zainteresować pierwszoklasistę? Klasyczne bestsellery, książki popularnonaukowe, powieści dziejące się w szkole i mające bohaterów w wieku zbliżonym do czytelnika. Na szczególne polecenie zasługują komiksy, które doskonale mobilizują do podejmowania prób samodzielnego czytania. Wiem, bo 40 lat temu musiałam spędzić kilka miesięcy w sanatorium, bez czytających mi rodziców i tam nauczyłam się czytać na komiksach Tadeusza Baranowskiego. To naprawdę działa.

Dla siedmiolatków szczególnie polecam dwie grupy książek. Pierwsza to coraz bardziej treściwe tytuły do wspólnego czytania z rodzicami. Tu powinna decydować tematyka, którą lubi nasz odbiorca plus pojawić się klasyka literatury dziecięcej. Druga grupa to książki dla 7-latka do samodzielnego czytania. Ważna podpowiedź: może kusić nas podsunięcie dziecku tytułów z biblioteczki młodszego rodzeństwa. Czemu nie? Duże litery, mało tekstu. To nie jest dobry pomysł. W nauce czytania ważna jest gradacja trudności (długość wyrazów, zdań) oraz kolejność wprowadzania liter (od prostych, poprzez zmiękczenia i wieloznaki). Dlatego, by nie utrudniać dziecku nauki płynnego czytania, lepiej skorzystać z książek przygotowanych przez specjalistów – mamy rewelacyjne polskie serie.

I jeszcze jedno. Czy książki dla 7-latka i książki dla 7-latki się różnią? Oczywiście, że nie. Dziecko zawsze wybiera lektury w zależności od ulubionej tematyki lub gatunku literackiego, ale… Pamiętajmy, że jest to wiek, w którym większość dzieci szuka bohaterów, z którymi może się najdokładniej identyfikować. Dlatego w większość przypadków dziewczyny wolą, gdy główna bohaterka jest dziewczyną, a chłopcy, gdy chłopakiem i nie ma w tym nic złego, o ile sami nie narzucamy takiego podziału.

Po jakie dobre książki dla 7-latka warto sięgnąć?

  • „Hilda i Troll” (cała seria)

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wielbicielem komiksów, czy niekonieczne, ta opowieść wciągnie go do reszty. Magiczne miejsce, tajemnice stwory, trolle, niesforna bohaterka z niebieskimi włosami. Komiksy o Hildzie są tak genialne, że w ciągu kilku lat podbiły również rynek filmowy – na podstawie tych książek powstał animowany serial!
 

Hilda i troll
 

  • „Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach”

Oto kolejna część kultowej serii uwielbianej przez przedszkolaków. Ten tytuł bardzo mocno polecam wczesnoszkolniakom. Po pierwsze – dzieci uwielbiają czytać o drobnych zagrożeniach i tym, jak można sobie z nimi poradzić. Po drugie nasz siedmiolatek będzie teraz coraz więcej czasu spędzał z rówieśnikami, bez czujnego oka rodzica, czy nauczycielki przedszkolnej, dlatego ważne jest, by znał zasady pierwszej pomocy.
 

pierwsza pomoc przy nagłych wypadkach

  • „Pod ziemią. Pod wodą”

Ciekawe książki dla 7-latka to oczywiście tytułu popularnonaukowe bogato ilustrowane zdjęciami bądź rysunkami. Oryginalną (i chyba nadal jedyną w tej tematyce) propozycją jest dwustronny album dzięki któremu zaglądamy POD ziemię i wodę. W obu przypadkach zanurzamy się coraz głębiej i głębiej poznając kolejne warstwy ziemi i podwodne poziomy. Fascynujące również dla dorosłych!
 

pod ziemia pod woda mizielinscy
 

  • „Miasto psów”

Ta propozycja może was zaskoczyć, bo jest kartonowa, czyli kojarzona z maluchami. Jednak, gdy spojrzycie na ilustrację, zobaczycie, że ich uszczegółowienie jest raczej dla starszych dzieci. Starszaki też potrzebują obrazkowych tytułów w formie wyszukiwanek. Ta jest świetna, bo dowcipna a do tego opowiada o świecie, w którym żyją same psy!
 

Miasto psów
 

  • „Muminki zebrane”

Jeśli chodzi o książki do czytania dla 7-latka, to jako wspólne lektury czytane przez rodzica sprawdzą się klasyczne opowieści. Mogą to być na przykład Muminki, zwłaszcza w najnowszym, eleganckim wydaniu zbierającym wszystkie części. Dużo dobrego czytania do tulenia się i zasypiania oraz piękna pamiątka na całe życie.
 

muminki zebrane
 

  • „Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa”

Seria wręcz stworzona dla poczatkujących czytelników: piękne wydane, krótkie tom, niedużo tekstu, duża czcionka i świetne ilustracje. Do tego bohaterką jest Dunia – dziewczynka, w której życiu cały czas bardzo dużo się dzieje. A my z zapartym tchem śledzimy jej perypetie z samotnie wychowującym ją tatą, ze szkołą, czy najlepszą przyjaciółką, która się wyprowadza.
 

Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa
 

  • „Baśnie i legendy polskie”

Klasyka, tym razem polska. Ponad 50 krótkich baśni, legend i podań z całego kraju. Znajdziecie tu wszystkie opowieści, które powinniśmy znać, jako część naszej kultury oraz częsty materiał z lekcji szkolnych. Różni autorzy tekstów i charakterystyczne ilustracje Mirosława Tokarczyka. Piękne, prezentowe wydanie w twardej oprawie.
 

Baśnie i legendy polskie
 

  • „Książkożercy” (seria)

Cała seria podzielona jest na trzy poziomy pod względem długości treści, stosunku wielkości ilustracji do tekstu i trudności czytania. To znaczy, że dla początkującego czytelnika możemy wybierać dowolne, zgodne z jego zainteresowaniami tytuły. Kiedy będzie sobie dobrze radził z samodzielnym czytaniem, przechodzimy do tytułów z poziomu drugiego, a potem trzeciego.
 

książkożercy
 

  • „Czytam sobie” (seria)

Tutaj również mamy trzy etapy nauki – każdy kolejny jest trudniejszy. Wszystkie części zostały przygotowane przez najlepszych pisarzy i ilustratorów. Mamy też do wybory różne gatunki literackie. A na końcu każdej części, na wytrwałego czytelnika czeka dyplom i zestaw naklejek. To najlepsze książki edukacyjne dla 7-latka na polskim rynku wydawniczym.
 

czytam sobie
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com