Maliny to owoce, które zostały stworzone do deserów. Mimo swojej delikatnej struktury świetnie nadają się nie tylko do dekorowania ciast, ale także dodają im świeżej, nieco kwaskowatej nuty przełamującej mdłość wielu kremów. Czasem wystarczy jedna malina, żeby kawałek suchego ciasta czekoladowego nabrał charakteru. Maliny świetnie sprawdzają się jako dodatek do ciasta czekoladowego, kruchego, tart czy ciasta bez pieczenia.
Ciasto ucierane z malinami – przepis
Składniki:
- 300 g malin
- 1/2 szklanki oleju
- 1 i 1/2 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru waniliowego/1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- 3 jajka
- cukier puder do dekoracji
Najprostszym ciastem z malinami, które zawsze się udaje, jest ciasto ucierane. Można j aromatyzować cukrem waniliowym lub skórką z cytryny, które świetnie podkreślają smak owoców. Przed przystąpieniem do przygotowania ciasta z malinami należy nagrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza, a blaszkę, w której będziemy piec ciasto, wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto z malinami najlepiej wygląda upieczone w okrągłej tortownicy.
W misce mikserem na wysokich obrotach mieszamy 1/2 szklanki oleju, 1 i 1/2 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżkę cukru waniliowego lub 1 łyżeczkę skórki otartej z cytryny, 1/2 szklanki jogurtu naturalnego i 3 jajka.
1/3 masy przekładamy do blaszki, przykrywamy 100 g malin, dodajemy kolejną 1/3 ciasta i przykrywamy kolejnymi 100 g malin, na górę dajemy pozostałe ciasto i 100 g malin. Możemy to zrobić „na oko”. Dlaczego w ten sposób układamy ciasto z malinami? Ponieważ maliny podczas mieszania z masą się rozpadają. A kiedy je kładziemy na ciasto, zachowują kształt i pięknie wyglądają po upieczeniu.
Blachę z masą pieczemy przez około 35 minut – do suchego patyczka. Studzimy, wyciągamy z formy. Przed podaniem możemy oprószyć cukrem pudrem. Świetnie smakuje z odrobiną niesłodzonej bitej śmietany.
Ciasto czekoladowe z malinami – przepis
Składniki:
- 200 g malin
- 200 g masła
- 200 g gorzkiej czekolady
- 100 g mlecznej czekolady
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki mąki
Maliny i czekolada to boskie połączenie! Ciasto czekoladowe z malinami to jedno z najlepszych na świecie. Dobrze smakuje prosto z piekarnika, wyciągnięte z lodówki jest cudownie kremowe. Lubi się z lodami, sosem waniliowym i owocami. To bardzo szybkie ciasto z malinami, które nie wymaga wielu umiejętności!
Do jego przygotowania potrzebujemy 200 g masła, które rozpuszczamy w kąpieli wodnej z 200 g gorzkiej czekolady i 100 g czekolady mlecznej. Dodajemy do tego 5 jajek ubitych z 1 szklanką cukru i 1/2 szklanki mąki. Wszystko mieszamy do połączenia składników. Przelewamy do blaszki. Na wierzchu układamy 200 g malin i pieczemy kwadrans w 180 stopniach. Gotowe!
Kruche ciasto z malinami i budyniem – przepis
Składniki:
- 1/2 kg malin
- 300 g mąki pszennej
- 200 g zimnego masła
- 100 g cukru
- 1 żółtko
- 1 opakowanie budyniu
- cukier puder do dekoracji
Kruche ciasto z malinami i budyniem to jeden z klasyków. Wszystko robi się w „międzyczasie”. Najpierw należy przygotować kruche ciasto: 300 g mąki pszennej mieszamy z 200 g zimnego masła posiekanego w kostkę, 100 g cukru i 1 żółtkiem. Wszystko szybko mieszamy do powstania masy, z której następnie formujemy kulkę. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. 2/3 kruchego ciasta przekładamy na dno, wyrównując, żeby powstał spód. Tortownicę i pozostałe kruche ciasto wkładamy do zamrażarki. W tym czasie przygotowujemy budyń z jednej porcji. Myjemy też 1/2 kg malin i osuszamy.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Wkładamy blaszkę z ciastem i pieczemy do zazłocenia – około 15 minut. Wyciągamy z pieca. Na wierzch kładziemy budyń, a na niego maliny. Na tarce o grubych oczkach ścieramy pozostałe kruche ciasto. Wszystko wstawiamy do piekarnika na 40 minut – do zazłocenia. Wyciągamy, studzimy, a przed podaniem oprószamy cukrem pudrem. Ciasto z malinami i budyniem szybko znika – jeśli jednak nie zniknie od razu, przechowujemy je w lodówce.
Ciasto z malinami bez pieczenia – przepis
Składniki:
- 500 g malin
- 250 g podłużnych biszkoptów
- 1 szklanka soku malinowego
- 300 g mascarpone
- 300 ml śmietanki 36%
- 50 g cukru pudru
- 1 laska wanilii
Ciasta bez pieczenia wykorzystują to, co najłatwiej dostępne – herbatniki, owoce, galaretkę, mascarpone lub bitą śmietanę. Najprostsze ciasto z malinami bez pieczenia to malinowe tiramisu. Jak je przygotować?
Potrzebujemy 250 g podłużnych biszkoptów, szklanki soku malinowego (w wersji dla dorosłych z odrobinką nalewki), 300 g mascarpone, 300 ml śmietanki 36%, 50 g cukru pudru, 1 laskę wanilii i 500 g malin. Na dnie formy wykładamy pierwszą warstwę herbatników, hojnie skrapiamy je sokiem. W misce ubijamy śmietankę z cukrem do powstania gęstej masy, dodajemy mascarpone i miksujemy do połączenia składników. Dodajemy ziarenka z 1 laski wanilii, mieszamy. Połowę masy wykładamy na herbatnikach. Na wierzchu układamy połowę malin, delikatnie wciskając je w krem. Na malinach kładziemy resztę herbatników, dodajemy krem i pozostałe maliny. Wierzch oprószamy liofilizowanymi malinami.
Ciasto leśny mech z malinami – przepis
Składniki:
- 300 g malin
- 450 g świeżych liści szpinaku
- 3 jajka
- 1/3 szklanki oleju
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanki mąki
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 250 ml śmietanki 36%
- 5 łyżek cukru pudru
- 250 g mascarpone
- 1 laska wanilii
Leśny mech z malinami, czyli zielone ciasto przełożone kremem i owocami to wyjątkowa ozdoba stołu. Przygotowując je w ciepłe dni, warto pamiętać, by do momentu podania było w lodówce.
To bardzo proste i szybkie ciasto z malinami. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza, a tortownicę smarujemy olejem.
Miksujemy w misie stojącego blendera 450 g świeżych liści szpinaku z 3 jajkami, 1/3 szklanki oleju i 1 szklanką cukru, aż powstanie jednolita masa. Dodajemy 2 szklanki mąki i łyżkę proszku do pieczenia. Miksujemy. Wylewamy na dno tortownicy. Pieczemy do suchego patyczka przez około 45 minut. Ostudzony biszkopt przekrawamy na pół.
W misce ubijamy 250 ml śmietanki 36% z 5 łyżkami cukru pudru do powstania gęstej masy. Następnie dodajemy 250 g mascarpone i ubijamy do połączenia składników. Wsypujemy ziarenka z 1 laski wanilii i mieszamy. 3/4 powstałej masy kładziemy na zielonym biszkopcie. Układamy na kremie 150 g malin. Przykrywamy drugim biszkoptem. Smarujemy pozostałym kremem. Na wierzchu dekorujemy pozostałymi malinami. Możemy też użyć borówek, jagód czy poziomek – w zależności od tego, co nam najbardziej smakuje i co mamy akurat pod ręką.
Ciasto drożdżowe z malinami – przepis
Składniki:
- 500 g malin
- 50 g świeżych drożdży
- 1 szklanka cukru
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 1/2 kostki rozpuszczonego masła
- 500 g mąki pszennej
- 3 jajka
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki cukru pudru
- kruszonka: 200 g mąki, 125 g masła i 50 g cukru
Ciasto drożdżowe z malinami i dużą ilością maślanej kruszonki to najlepsze wspomnienie z dzieciństwa. Zamiast malin, możemy użyć rabarbaru, truskawek, wiśni, moreli, jagód, porzeczek czy śliwek. Ważne, żeby owoce nie były zbyt miękkie.
50 g świeżych drożdży mieszamy ze szklanką cukru, 1 i 1/2 szklanki mleka, 1/2 kostki rozpuszczonego masła, 500 g mąki pszennej, 3 jajkami i 1 łyżką cukru waniliowego. Wyrabiamy do powstania jednolitej masy. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy, aż podwoi objętość.
500 g malin myjemy i osuszamy. Mieszamy z 2 łyżkami mąki i 2 łyżkami cukru pudru.
Przygotowujemy kruszonkę. W misce mieszamy 200 g mąki, 125 g masła i 50 g cukru. Wyrabiamy do powstania grudek. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia.
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy w niej drożdżowe ciasto i zostawiamy na 20 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Na cieście układamy maliny. Oprószamy kruszonką. Pieczemy do zazłocenia, około 40 minut.
Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.
Zdjęcia w tekście: Shutterstock
Komentarze (0)