Książki dla chłopców – co wybrać?
Jak to możliwe, że chłopcy czytają mniej? Powodów jest bardzo dużo. Wielu rodziców czyta rzadziej chłopcom niż dziewczynkom, według starych schematów mówiących, że dziewczyny wolą spokojniejsze zajęcia, a chłopcy ruch.
Do tego dochodzi feminizacja czytania – w przedszkolu czy w młodszych klasach szkoły przeważają nauczycielki i to one czytają podopiecznym. Podczas wizyt w bibliotekach spotykamy głównie panie bibliotekarki. W domu częściej czytają dzieciom mamy. W ten sposób od najmłodszych lat budowane jest przekonanie, że czytanie jest raczej kobiecym zajęciem. Duży wpływ ma też grupa rówieśnicza. Dziewczynki częściej rozmawiają o książkach i się nimi wymieniają. Czytający chłopcy rzadko rozmawiają o wrażeniach z lektur z kolegami i mogą się czuć w swoim hobby osamotnieni.
Obsady szkół i bibliotek nie zmienimy, ale możemy zadbać o to, by małym chłopcom jak najczęściej czytali tata, dziadek, brat. Starszych czytelników zbierajmy na spotkania z pisarzami, gdzie (o ile książka nie jest typowo dziewczęca) na pewno spotkają rówieśników obojga płci. I oczywiście szukajmy dobrych książek dla chłopaków. Popularne jest dziś twierdzenie, że literatura dziecięca nie ma płci. Nie do końca tak jest. Na przykład w wieku przedszkolnym i szkolnym dzieci znacznie łatwiej zainteresować książką, gdy główny bohater jest tej samej płci, co czytelnik lub czytelniczka.
Dlatego szukajmy książek „chłopięcych” do wspólnego czytania, ale też podsuwamy im sprawdzone tytuły, do czytania samodzielnego. Jakie? Przygotowałam kilka sprawdzonych propozycji.
Dobre książki dla chłopców – lista!
Seria „Tomek Lebski”
Tomek jest uczniem piątej klasy szkoły podstawowej i – delikatnie mówiąc – bywa dość niesforny. Uwielbia robić żarty, kocha komiksy i rysowanie, za to prace domowe nie są jego mocną stroną. Świat Tomka jest pełen humoru, niespodzianek i kolorów. W książkach znajdziecie dużo ilustracji i strony do samodzielnego uzupełniania.
„Dziennik cwaniaczka: Więcej czadu”
Przeskakujemy do książki dla chłopców ze starszych klas podstawówki. Greg prowadzi swój pamiętnik, dzięki któremu możemy poznać jego zmagania z byciem nastolatkiem. Nasz bohater nie jest zachwycony tym etapem życia, ale trzeba przyznać, że przeżywa przygody, które na pewno będzie wspominał z sentymentem. Zwłaszcza te z nowej części „Więcej czadu”.
„Alex Neptun. Łowca smoków”
Wciągająca książka dla chłopców, którą polecam zwłaszcza do samodzielnego czytania. Alex mieszka w miasteczku nad oceanem, czyli w miejscu wręcz wymarzonym, zwłaszcza w wakacje. Jednak on dałby wszystko by się przenieść. Na chłopca poluje… ocean, który próbuje wciągnąć go w swoją otchłań. Co sprawi, że Alex postanowi się z nim zmierzyć?
„Mikołajek”
Jeśli mamy znaleźć dobre książki dla chłopców, to musi pojawić się „Mikołajek”. Kultowa, znana na całym świecie seria o uczniach szkoły podstawowej stała się inspiracją dla wielu współczesnych tytułów chłopięcych. Mikołajek zaprasza nas do Francji sprzed kilkudziesięciu lat i pokazuje swoje życie, edukację, przyjaciół i rodziców. Majstersztyk literacki, jak również pod względem ilustracji.
„Staś pętelka”
Kolejna seria z chłopięcym bohaterem, również dla przedszkolaków ale polskiego autorstwa. Ze Stasiem czytelnicy przeżyją wiele ważnych wydarzeń jak nowy piesek, oczekiwanie na młodsze rodzeństwo, biwak czy wizyta u lekarza. Bezpieczne, pozytywne treści i sympatyczna kreska. Seria mniej przygodowa, a bardziej wspierająca.
„Albert”
Seria książek o Albercie ma już kilkadziesiąt lat i doskonale wpisuje się w nurt lektur, w którym najważniejsze jest dziecko i jego spojrzenie na świat. Sam bohater ma lat kilka, mieszka tylko z tatą i rośnie wraz z kolejnymi tytułami. Albert będzie wspaniałym przyjacielem wszystkich przedszkolaków, w dodatku zmieni codzienne sprawy w ciekawe przygody.
„Kajtek i miś”
Piętnaście cudownych opowiadań o życiu małego chłopca i jego pluszowego przyjaciela. Dla dziecka każdy dzień to poznawanie czegoś nowego ale i budowanie swojego świata. Bardzo dobrze widać to w przygodach Kajtka, który wieczorami opowiada swojemu misiowi, co ciekawego mu się wydarzyło. Ciepła i pełna dziecięcej wrażliwości książka z rodzaju sto procent dzieciństwa w dzieciństwie.
„Koszmarny Karolek”
Kolejna kultowa seria książek o chłopcu, którego rodzice chętnie by nieco „poprawili”. Karolek to taki typ dziecka, które zawsze znajdzie kłopoty. A jeśli nie znajdzie, to sam je sobie zorganizuje. Humor, akcja, pomysłowe gagi a do tego duża czcionka i sporo ilustracji sprawiają, że seria sprawdza się świetnie, gdy chcemy zachęcić chłopaków do samodzielnego czytania.
„Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”
Trylogia wybitnego szwedzkiego pisarza, który użył swojego dzieciństwa jako pierwowzoru wydarzeń z książek o Percy’m. Dzięki temu powstała bardzo zabawna, ale jednocześnie prawdziwa opowieść o chłopięcym dorastaniu. Dom, szkoła, podwórko, a przede wszystkim przyjaźń i potrzeba bycia pewniejszym siebie – to tematy, które nigdy się nie dezaktualizują w nastoletnim życiu.
„Tsatsiki”
Doskonała, porywająca seria o bardzo ciekawym życiu chłopca noszącego imię na cześć ulubionej potrawy jego Mamy. O przyjaźni, podróżach, pojawieniu się młodszej siostry, perypetiach szkolnych, Grecji, Szwecji i życiu w patchworkowej rodzinie. Jest dużo humoru, ale też emocji. Jest dorastanie i są przygody – a wszystko podlane bardzo autentycznym klimatem.
A jakie książki dla chłopców wy najbardziej lubicie? Dajcie znać w komentarzach!
Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Komentarze (0)