1 sierpnia minie osiemdziesiąt lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Rocznicy, jak co roku, towarzyszyć będzie wiele wydarzeń. A wśród nich premiera wyjątkowej płyty i niezwykły koncert.
Humanistyczna opowieść o Powstaniu
„WAWA” Brodki to dziesięć utworów, zarówno nowych kompozycji, jak i coverów. Artystka nagrała je z pomocą gości, pochodzących z czterech stron muzycznego świata, o różnych doświadczeniach i wrażliwościach czy w końcu o odmiennym stosunku do samej Warszawy, jej historii, tego, czym jest obecnie.
W studiu towarzyszyli jej Marcin Masecki, Sam Gendel, EABS, Hades, 2K88, Błoto, WaluśKraksaKryzys, The Brutals i Księżyc. Zapytana o to, jak powstawała płyta Brodka tłumaczy:
„Praca nad „WAWĄ” dała mi możliwość opowiedzenia o Powstaniu w nieoczywisty sposób, od strony humanistycznej. Na muzykę i towarzyszące jej dźwięki przenosimy emocje zrywu, romantyzmu, okrucieństwa wojny, niepewności, melancholii, żałoby. Dlatego też na tej płycie mówię o tym wydarzeniu poprzez analizę różnych emocji. Poprzez dźwięki opowiadam o naszym człowieczeństwie, przez co przeszliśmy.”
Powstańcza seria płytowa
„WAWA” Brodki to kolejny już album w serii wydawanej z okazji kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego. We wcześniejszych latach płyty zainspirowane Powstaniem nagrywali m.in. Organek, Sorry Boys czy Voo Voo.
Dla tego pierwszego punktem wyjścia do albumu „Ocali nas miłość” były zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego „Broka”, jednego z powstańczych fotoreporterów.
Sorry Boys z kolei na płycie „Moje serce w Warszawie” wykorzystali teksty własne, Miuosha, Zuzanny Ginczanki oraz Pabla Nerudy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego materiału, zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z Belą Komoszyńską, w którym artystka w imieniu trio opowiedziała o całym procesie twórczym.
Tropem poezji poszli też Voo Voo razem z gośćmi i gościnami, w tym Tomaszem Makowieckim, Justyną Święs i Barbarą Wrońską – na albumie „Placówka ’44” sięgnęli po wiersze napisane podczas Powstania.
Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i tym razem premierze płyty „WAWA” towarzyszyć będzie specjalny koncert. W piątek, 26 lipca o godz. 21 w przylegającym do Muzeum Powstania Warszawskiego Parku Wolności Brodka ze swoimi gośćmi wykona piosenki z albumu.
Nie ma przypadków, są tylko znaki
Wybór Brodki, jako twórczyni, która nagra płytę z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, jest idealny. Artystka jest niezwykle wszechstronna w swojej sztuce – wyreżyserowała oba towarzyszące płycie teledyski do piosenek „Moja droga” oraz „Spotkanie z Warszawą”. I co niesłychanie ważne, choć pochodzi z Żywca – jest właściwie pełnokrwistą warszawianką (już wcześniej nagrywała piękne piosenki o Warszawie, jak choćby „Varsovie”).
Jak przyznała w rozmowie z Onetem, dziś, po dwóch dekadach mieszkania, życia w stolicy, więcej jest w niej już Warszawy niż gór. Monika od 20 lat mieszka w Warszawie. Pojawiła się w mieście wtedy, kiedy zaczęło działać Muzeum Powstania Warszawskiego. „Nie ma przypadków, są tylko znaki.” – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.
Po więcej doniesień ze świata muzyki zapraszamy do działu Słucham.
Zdjęcie okładkowe: fragment teledysku „Spotkanie z Warszawą” z płyty „WAWA”/KayaxTV
Komentarze (0)