Kino braci Giuseppe i Bernardo Bertoluccich będzie tematem XI Festiwalu Klasyki Filmowej - Film Classic 2008, który odbędzie się na przełomie marca i kwietnia w krakowskiej Rotundzie. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć sześć filmów słynnych Włochów.
Bernardo Bertolucci już jako nastolatek nakręcił dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne. Po ojcu odziedziczył też zainteresowanie literaturą. Za swoją pierwszą książkę "Cerda del Mistro" otrzymał prestiżową nagrodę literacką. Kolejną ze swoich pasji uczynił malarstwo. W 1958 roku rozpoczął studia artystyczne na Uniwersytecie Rzymskim. W tym samym czasie został asystentem Pier Paolo Pasoliniego przy filmie "Włóczykij". Od tego momentu rosło jego zainteresowanie kinem.
Dzisiaj Bernardo Bertolucci należy do największych europejskich twórców. W jego ślady poszedł też młodszy brat Giuseppe, który współpracował z Bernardo przy kilku produkcjach. Młodszy Bertolucci jest między innymi współscenarzystą filmu "Wiek XX". Swój pierwszy obraz długometrażowy nakręcił w 1977 roku. Film nosi tytuł "Berlinguer ti voglio bene" i jest adaptacją przedstawienia przygotowanego przez Roberto Benigniego.
Program festiwalu
31.03.2008 (poniedziałek), godz. 18.00
"Ostatni cesarz"/ L’ultimo Imperatore (Francja , Włochy, Wielka Brytania, 1987, 160’)
reż. Bernardo Bertolucci, wyst.: John Lone, Joan Chen, Peter O’Toole
Scenariusz filmu powstał na podstawie dwóch książek: pamiętnika Aisin-Gioro Pu Yi "Byłem ostatnim cesarzem Chin" oraz "Twilight in the Forbidden City" Reginalda Johnstona. Film jest historią Pu Yi, ostatniego potomka dynastii Ching i jednocześnie ostatniego cesarza Chin, który już jako trzylatek objął rządy w Zakazanym Mieście (siedzibie chińskich cesarzy). Pewnego dnia na dwór przybywa angielski nauczyciel, który uczy młodego władcę życia.
1.04.2008 (wtorek), godz. 18.00
"Konformista"/ Il Konformista (Włochy, Francja, Niemcy, 1970, 115’)
reż. Bernardo Bertolucci, wyst.: Jean-Louis Trintignant, Stefania Sandrelli, Gastone Moschin
Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech w latach trzydziestych XX wieku.
Główny bohater Marcello współpracuje z faszystowskim władzami. Pewnego dnia otrzymuje zadanie, ma odszukać profesora Quadriego, który staje się niewygodny dla faszystowskich władz. Jest on także dawnym znajomym bohatera. Zadanie to Marcello ma wykonać podczas swojej podróży poślubnej.
1.04.2008 (wtorek), godz. 20.00
"Zagubione rzeczy"/ Oggetti smarriti (Włochy, 1980, 95’)
reż. Giuseppe Bertolucci, wyst.: Mariangela Melato, Bruno Ganz
Kobieta, której życie wyznacza histeryczny mąż, kochanek idiota i nadopiekuńcza matka, na dworcu kolejowym spotyka przyjaciela z dzieciństwa, który po kilku godzinach spędzonych z nią, rzuca się pod pociąg.
2.04.2008 (środa), godz. 18.00
"Pod osłoną nieba"/ Il te nel deserto (USA, Wielka Brytania, Włochy, 1990, 139’)
reż. Bernardo Bertolucci, wyst.: Debra Winger, John Malkovich, Cambell Scott
Lata 40 ubiegłego wieku. Amerykańskie małżeństwo przybywa do Afryki w poszukiwaniu nowych doznań i przygód. Podróż do egzotycznego kraju ma też wzmocnić związek bohaterów, którzy po dziesięciu latach wspólnego życia przeżywają kryzys. Zmiana otoczenia nie wpływa jednak pozytywnie na ich relacje. Afrykańska przygoda zamiast zbliżać, coraz bardziej oddala od siebie głównych bohaterów. Przekonują się, że nie tylko trudno zrozumieć ten, jakże specyficzny kraj, ale przede wszystkim samych siebie.
3.04.2008 (czwartek), godz. 18.00
"Marzyciele"/ I sognatori (Francja, USA, Wielka Brytania, Włochy, 2003, 110’)
reż. Bernardo Bertolucci, wyst.: Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel
Rok 1968, do Paryża przyjeżdża amerykański student Matthew, który zamierza podszkolić swój francuski. Pewnego dnia, przez przypadek poznaje Izabelle i jej brata Theo. Młodzi ludzie bardzo szybko zaprzyjaźniają się ze sobą. Rodzeństwo proponuje studentowi, aby ten pod nieobecność rodziców zamieszkał u nich. Od tego momentu między trójką bohaterów zaczyna się toczyć odważna i nieskrępowana gra erotyczna. W tym samym czasie na ulicach Paryża coraz częściej dochodzi do zamieszek, a atmosfera nadchodzącego buntu jest coraz bardziej wyczuwalna. W filmie Bertolucciego tło historyczne jest jednak tylko tłem opowieści, której bohaterami są przedstawiciele „pokolenia 68”.
3.04.2008 (czwartek), godz. 20.00
"Rzymska opowieść"/ Assedio (Włochy, Wielka Brytania, 2004, 93’)
reż. Bernardo Bertolucci, wyst.: David Thewlis, Thandie Newton
W starym domu w Rzymie, mieszka dwoje bardzo różniących się od siebie ludzi. Kinsky jest Anglikem i pianistą, który całe dnie spędza grając Mozarta, Bacha i Griega. Shanduraj to młoda, afrykańska dziewczyna, która sprząta u Kinsky’ego w zamian za dach nad głową. Dziewczyna pochodzi z Kenii, kiedy jednak aresztowano jej męża postanowiła opuścić swój kraj. Mimo, iż bohaterowie mieszkają pod wspólnym dachem prawie ze sobą nie rozmawiają. Jednak w relacjach między nimi wyczuwa się pewnego rodzaju napięcie. Pewnego dnia Kinsky wyznaje Shanduraj miłość. Dziewczyna zgadza się z nim być, ale pod jednym warunkiem.
XI Festiwal Klasyki Filmowej - Film Classic 2008
31.03-3.04.2008
Centrum Kultury "Rotunda"
Kraków, ul.Oleandry 1
DKF Rotunda/M.W.

Aktualności
Bracia Bertolucci na Festiwalu Klasyki Filmowej
Kino braci Giuseppe i Bernardo Bertoluccich będzie tematem XI Festiwalu
Klasyki Filmowej - Film Classic 2008, który odbędzie się na przełomie
marca i kwietnia w krakowskiej Rotundzie. Podczas przeglądu będzie
można zobaczyć sześć filmów słynnych Włochów.
Komentarze (0)