Spis treści:
Bieszczady – szlaki turystyczne dla każdego
Bieszczadzkie szlaki turystyczne – TOP 5
Bieszczady stanowią zachodnią część Beskidów Wschodnich. Najbardziej kojarzymy je z połoninami, czyli rozległymi halami, które pokrywają najwyższą część Bieszczadów Wysokich w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Są już symbolem tej części Polski, a za najważniejsze i najpiękniejsze uchodzą Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Bieszczady kojarzą się też z wyjątkowymi widokami na lasy bukowe, które szczególnie jesienią pięknie się przebarwiają. Koniecznie dowiedz się, gdzie warto zapuścić się podczas górskich wędrówek na bieszczadzkich szlakach.
Bieszczady – szlaki turystyczne dla każdego
Bieszczady oferują szlaki dostępne dla każdego. Znajdą tu coś dla siebie zarówno rodziny z dziećmi, jak zaawansowani piechurzy. Choć nie są to tak wysokie góry jak Tatry, to można przemierzać je godzinami. Wiele tras biegnie grzbietami połonin na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Takie spacery gwarantują niezapominaną ucztę dla oka i ducha. Ale maszerować i podziwiać można nie tylko naturę w BdPN. Słynną atrakcją jest choćby Jezioro Solińskie wraz z zaporą, dostępne dla każdego.
Warto wiedzieć, że na szlaki biegnące przez teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie można wybrać się z psem (powyżej dolnej granicy lasu). Wyjątkiem są psy przewodniki osób z niepełnosprawnościami. Aby upewnić się, gdzie dokładnie można spacerować z pupilem na bieszczadzkich trasach, czy istnieją jakieś odstępstwa od reguły, dobrze jest zapoznać się z regulaminem parku narodowego.
Bieszczadzkie szlaki turystyczne – TOP 5
W Bieszczadach istnieje wiele szlaków. Są trasy super łatwe i bardzo wymagające, krótkie i długie, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i poza nim. Nie sposób opowiedzieć o wszystkich, dlatego przedstawiamy TOP 5 szlaków w Bieszczadach, które warto uwzględnić na swojej turystycznej mapie.
Połonina Wetlińska i znajdujące się na niej kultowe schronisko Chatka Puchatka to obowiązkowy punkt na liście miejsc do zobaczenia w Bieszczadach. Trasa na Połoninę Wetlińską (1255 m n.p.m.) określana jest jako jedna z najpiękniejszych. Już sam spacer grzbietem Połoniny gwarantuje niesamowite przeżycia i zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Bieszczad z Tarnicą (najwyższym szczytem polskich Bieszczad) i Caryńską. Idzie się żółtym i czerwonym szlakiem. Cała trasa liczy 8 km i da się ją przejść w 4 godziny. Dojście z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka zajmuje zaledwie ok. 1 godzinę.
Spacer rozpoczyna się w Przełęczy Wyżnej, dokąd można dojechać busem albo zostawić auto na płatnym parkingu, a kończy się w Starym Siole. Poziom trudności tej bieszczadzkiej trasy określany jest jako średni. W Chatce Puchatka można odpocząć, coś zjeść, a nawet przenocować. Dzięki temu na szlak można wybrać się nawet z dziećmi. Sama trasa nie jest bardzo wymagająca. Szlak biegnie przez Bieszczadzki Park Narodowy, dlatego trzeba zakupić bilety wstępu.
-
Start: Przełęcz Wyżna
-
Koniec: Stare Sioło, Wetlina
-
Dystans: 8 km
-
Średni czas: 4 godziny
-
Po drodze: schronisko Chatka Puchatka, rozległe widoki na połoniny, Tarnicę i Caryńską
-
Poziom trudności: średni, dla rodzin z dziećmi
-
Szlaki: żółty, czerwony
Tarnica to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad – ma 1346 m n.p.m. Cała trasa, w obie strony, jest dosyć wymagająca. Jednak wysiłek będzie wynagrodzony wspaniałymi widokami, które rozpościerają się ze szczytu na polskie i ukraińskie Bieszczady. Szlak liczy w jedną stronę 5 km i można go pokonać w niecałe 3 godziny. Niemal w całości idzie się niebieskim szlakiem i dopiero na końcu należy zejść na szlak żółty. To najpopularniejsza i zarazem najkrótsza droga na Tarnicę. Równolegle do niebieskiego szlaku biegnie zielony – to dydaktyczna ścieżka „Orlik krzykliwy”.
Trasa rozpoczyna się w miejscowości Wołosate, która jest doskonałym punktem wypadowym w wyższe części Bieszczad. Można tam dojechać autem i zostawić je na parkingu. Szlak biegnie przez Bieszczadzki Park Narodowy, dlatego konieczny jest zakup biletu w kasie, aby móc wejść na jego teren.
-
Start: Wołosate
-
Koniec: Wołosate (powrót tą sama trasą)
-
Dystans: 10 km (w obie strony)
-
Średni czas: 5 godzin (w obie strony)
-
Po drodze: rozległe widoki na panoramę Bieszczad po polskiej i ukraińskiej stronie
-
Poziom trudności: trudny
-
Szlak: niebieski lub zielony, żółty
Caryńska jest kolejną słynną połoniną w Bieszczadach, warto więc ją zobaczyć, a z niej imponujący widok na Bieszczady Zachodnie i Góry Sanocko-Turczańskie. Znajduje się na wysokości 1297 m n.p.m. i rozciąga na 4 km. Ma 4 wierzchołki, z czego 3 są dostępne dla turystów. Ze szlaku da się podziwiać m.in. Połoninę Wetlińską, Dolinę Caryńskiego, Przysłup Caryński czy gniazdo Tarnicy.
Wycieczkę można rozpocząć z Berehów (Brzegów Górnych) i dojść do Ustrzyk Górnych, potem wrócić tą samą trasą. Jest to droga krótsza, ale ze stromym podejściem. Na szlak wchodzi się bezpośrednio z szosy. Najpierw mija się stary cmentarz, który można zwiedzić, a potem wchodzi się w las. Po drodze turysta zaliczy wszystkie 3 wierzchołki. Cała trasa prowadzi czerwonym szlakiem, czyli Głównym Szlakiem Beskidzkim, przez teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego należy wykupić bilety wstępu. Na marsz trzeba przeznaczyć ok. 7 godzin (w obie strony). Ze względu na długość i dość strome podejścia na początku, ten bieszczadzki szlak niekoniecznie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi.
-
Start: Berehy (Brzegi Górne)
-
Koniec: Berehy (powrót tą samą trasą)
-
Dystans: 18 km (w obie strony)
-
Średni czas: 7 godzin
-
Po drodze: imponujące widoki, 3 wierzchołki, stary cmentarz (Berehy)
-
Poziom trudności: trudny
-
Szlak: czerwony
Każdy, kto marzy o wycieczce z dala od zgiełku, polecamy szlak na Bukowe Berdo. Trasa jest mniej uczęszczana, dlatego podczas spaceru można cieszyć się ciszą, spokojem i bliskością dzikiej przyrody. Po drodze warto zaliczyć najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach – Tarnicę.
Trasa w jedną stronę przebiega przez: Widełki – Bukowe Berdo – Tarnica – Ustrzyki Górne. Jest to wymagający szlak o długości 19 km. W całości biegnie przez Bieszczadzki Park Narodowy, dlatego konieczny jest zakup biletów wstępu na jego teren.
-
Start: Widełki
-
Koniec: Widełki (powrót tą samą trasą)
-
Dystans: 19 km (w obie strony)
-
Średni czas: 7 godzin
-
Po drodze: imponujące widoki, spacer grzbietem Bukowego Berda, Tarnica
-
Poziom trudności: trudny
-
Szlak: niebieski, czerwony
Jezioro Solińskie to najsłynniejszy sztuczny zbiornik w Polsce i świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Częściowo wzdłuż niego prowadzi czerwony szlak. Jest to ścieżka spacerowa „Zielone wzgórza nad Soliną”. Droga do samej zapory nazywana jest Bieszczadzkimi Krupówkami – mnóstwo tu straganów z regionalnymi wyrobami i pamiątkami.
Wyprawę można rozpocząć we wsi Solina, a następnie kierować się wzdłuż brzegu jeziora w kierunku Polańczyka, dalej na Myczków i Solinę. Trasa stanowi pętlę. Całość liczy 15 km, na które trzeba przeznaczyć ok. 4 godziny marszu. Najwięcej atrakcji, szczególnie dla najmłodszych, czeka w samej Solinie, m.in. spacer zaporą, możliwość rejsu statkiem i przejażdżki koleją gondolową czy park tematyczny Tajemnicza Solina. Natomiast wzdłuż całej trasy, która biegnie częściowo brzegiem jeziora, a następnie przez las, można podziwiać widoki i cieszyć się naturą. W Polańczyku, wsi wczasowo-uzdrowiskowej, da się odpocząć. Są tu restauracje i sklepy.
-
Start: Solina
-
Koniec: Solina
-
Dystans: 15 km (pętla)
-
Średni czas: 4 godziny
-
Po drodze: Jezioro Solińskie, góry, Zapora w Solinie, Bieszczadzkie Krupówki, Polańczyk
-
Poziom trudności: łatwy, dla rodzin z dziećmi
-
Szlak: czerwony
Znasz te szlaki w Bieszczadach? A może dopiero planujesz odkrywanie tego regionu Polski? Napisz w komentarzu, które trasy planujesz zaliczyć!
A po więcej inspiracji sprawdź inne artykuły w dziale Turystyka na Empik Pasje!
Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock
Komentarze (0)