Na ścieżkach biegowych

1. Nie ma nic dziwnego w tym, że osoby początkujące nie wiedzą o przyzwyczajeniach czy tradycjach biegaczy. Jednak miło jest, kiedy mówimy „tym samym językiem”. Łatwo tego doświadczyć, ponieważ  biegacze mają zwyczaj, że mijając się, machają do siebie. Nie jest to oczywiście forma machania jak na dworcu, raczej forma pozdrowienia, podniesienie dłoni, często połączona z uśmiechem. Nie krępuj się przed nawiązaniem takiego kontaktu, to dla biegaczy normalne.

2. Nie mogę nie wspomnieć o pieszych, na których zawsze trzeba zwracać uwagę i zachowywać ogólnie przyjęte zasady. Należy biegać prawą stroną chodnika, chyba że biegnie się poboczem i nie będzie to nikomu przeszkadzało. Zauważyłam, że coraz częściej biegacze znajdują swoje miejsce na ścieżkach rowerowych, tylko niestety zapominają o tym, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego – jest to miejsce przeznaczone nie dla nich, a dla rowerzystów.

3. Warto wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa, a mianowicie: kiedy biegnie się szybko, ktoś spacerujący może wejść na ścieżkę z boku, rower może się wyłonić zza krzaka, czy dziecko na hulajnodze itd. Szczególnie takie historie mają miejsce, kiedy biegacz ma słuchawki w uszach. Jeżeli biegasz z muzyką, okej, ale miej kontakt ze światem zewnętrznym, chociaż za pomocą jednego ucha wolnego lub dostosowując rozsądną głośność. Chodzi zarówno o twoje, jak i cudze bezpieczeństwo.


Słuchawki dla sportowców - słuchawki do biegania

 

Na stadionie lekkoatletycznym

Nie każdy miał okazję biegać na tego typu obiekcie. Często niestety zauważam wiele błędów w zachowaniu takich osób, które zwyczajnie przeszkadzają biegaczom przyjeżdżającym specjalnie na stadion, by móc wykonać mocny tempowy trening.
Zatem jak się zachowywać, aby czuć się swobodnie i nie być problemem dla innych?

1. Jeżeli na stadionie jest dużo osób, biegaj zgodnie z kierunkiem poruszania się, czyli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Po wejściu na stadion w prawo.

2. Przed wejściem na tory zerknij w prawo i w lewo, sprawdzając, czy żadnemu biegaczowi nie wejdziesz pod nogi, co mogłoby być niebezpieczne zarówno dla każdego z was. Poza tym ostrzegam, że możesz go tym bardzo rozzłościć. Niemal codziennie widzę tego typu sytuacje.

3. Kiedy już uda ci się wejść na tory czy na tartan, rozgrzewkę wykonuj biegnąc po zewnętrznych torach. Wewnętrzne są przeznaczone do szybkiego biegania. Ale nie jest tak, że będąc początkującym biegaczem nie wolno z nich korzystać. Nie krępuj się - masz do tego takie samo prawo jak profesjonalni sportowcy. Czytaj tę zasadę w taki sposób: jeżeli wykonujesz część główną swojego treningu - masz do przebiegnięcia dany odcinek, biegnij tak szybko jak możesz, wówczas w trakcie tej części użytkujesz pierwszy tor. Najważniejsze, aby w trakcie przerwy między własnymi biegami, treningami zejść z toru i nie blokować go innym użytkownikom. Odpoczynek odbywa się tutaj na zewnętrznych torach.

4. Czasami możesz zaobserwować osoby biegające pod prąd, ale jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, powinna być uzasadniona tym, że nikomu to akurat nie przeszkadza. Już wyjaśniam. Dlaczego w ogóle niektórzy chcą biegać pod prąd? Otóż jeżeli zawodnik jest w okresie startowym, albo w okresie mocnego przygotowania i często wykonuje intensywne treningi na stadionie - może dojść do kontuzji, ponieważ w trakcie jednego okrążenia, musi pokonać dwa łuki, co wiąże się często z nierównomiernym obciążeniem dla jednej ze stron. To dlatego zawodnicy czasami rozgrzewkę lub trucht końcowy wykonują pod prąd”, by równomiernie obciążyć organizm.

5. Na stadionie staraj się nie biegać ze słuchawkami na uszach, ponieważ czasami ktoś biegnący szybciej, zza twoich pleców, może poprosić, abyś szybko ustąpił mu miejsca na torze.

6. Złota zasada - obserwuj innych, tych bardziej doświadczonych, a będziesz czuł się swobodnie na stadionie lekkoatletycznym i w każdym innym miejscu treningowym.
 


książki zapewnią merytoryczne przygotowanie do biegania

 

Na zawodach

1. Moment startu. Gdzie się ustawić? Z przodu, z tyłu, w środku stawki? Nie będę odkrywcą, jeżeli powiem, że najlepsi startują z pierwszej linii, natomiast ci, którzy biegają troszkę wolniej, powinni ustawić się troszkę dalej. Dlaczego? Aby nie było konieczności mijania, skakania po krawężnikach, szarpania tempa biegu, co może wpłynąć bardzo niekorzystnie na wynik końcowy.

Na tych mniejszych biegach musisz samemu ocenić swoje możliwości względem innych biegaczy i ich rangi, ale na dużych zawodach, często startuje się ze stref czasowych, do których uczestnicy przypisywani są na podstawie swoich życiówek.

Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, który nigdy nie ustawił się w strefie startowej obejmującej szybszych biegaczy od siebie, w celu uniknięcia zatorów. Wiem, że to jest ogromny problem na zawodach, tylko że właśnie sami go tworzymy, ponieważ gdyby wszyscy uczciwie startowali z miejsc dla siebie przeznaczonego, fala biegaczy byłaby płynna. W związku z tą uwagą mam nadzieję, że będziesz wiedzieć jak się zachować na zawodach.

2. Bardzo dużym problemem większych zawodów, gdzie na dłuższym dystansie podawane jest picie, są wyrzucane butelki, kubeczki itp. Na ziemi leżą nawet papierki po cukierkach i inne śmieci śmieci. My sami często zabieramy ze sobą żele dla sportowców, ale skoro mieliśmy na nie miejsce w kieszeniach, kiedy jeszcze były pełne, to na pewno znajdziemy na nie miejsce, kiedy pozostanie tylko papierek. Z całą pewnością na trasie biegu znajdzie się też kosz na śmieci, do którego można podbiec, nie zwalniając i nie zaburzając rytmu biegu.

Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim wskazówkom poczujesz się lepiej, a już na pewno zostaniesz przyjęty do grona biegaczy z otwartymi ramionami :)

zegarek sportowy Xiaomi