1. Skuteczny sposób na szczupłą sylwetkę

W trakcie godzinnego biegania można spalić średnio 700 kalorii. Nagromadzony tłuszcz jest na bieżąco zużywany jako źródło energii. Dochodzi również do przyśpieszenia przemiany materii. Dzięki regularnemu bieganiu można zachować szczupłą sylwetkę, nawet pomimo częstego spożywania wysokokalorycznych posiłków, takich jak np. słodycze, banany czy makarony. Nie trzeba więc narzucać sobie rygorystycznych diet.

 

2. Okazja do poznawania nowych ludzi

Zarówno na zawodach, jak i treningach możesz poznawać innych pasjonatów biegania. Są to zazwyczaj osoby pełne pasji i pozytywnie nastawione do życia. Kontakt z nimi inspiruje do działania oraz pomaga wytrwać w swoich postanowieniach dotyczących zdrowego stylu życia. Wspólne bieganie zwykle jest przyjemniejsze niż w pojedynkę i stwarza sposobność do podejmowania ciekawych rozmów.

 

3. Jeden z najtańszych sportów

Aby zacząć treningi, tak naprawdę nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą  wygodne buty, koszulka, a także spodenki do biegania. Damskie legginsy mogą je z powodzeniem zastąpić, zwłaszcza chłodniejszą porą. W celu zwiększenia komfortu podczas treningu warto zaopatrzyć się również w bieliznę termoaktywną, a także skarpetki odprowadzające wilgoć i dobrze przepuszczające powietrze. Bieganie w przeciwieństwie do wielu innych sportów, np. treningu na siłowni, nie wymaga nawet kupowania karnetu. Niski budżet nie powinien więc być dla nikogo żadną wymówką.

 

4. Angażowanie wielu partii mięśni

Podczas biegania angażowane są do pracy nie tylko mięśnie nóg, lecz również pleców, ramion czy brzucha. Sprzyja to stopniowemu zwiększaniu siły, koordynacji oraz elastyczności całego organizmu. Efektem regularnych treningów staje się subtelnie umięśniona sylwetka.

 

5. Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym

Umiarkowany trening biegowy pozwala przeciwdziałać wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, nadciśnienie czy miażdżyca. Wzmacnia serce, usprawnia wydolność krążeniowo-oddechową, podnosi odporność organizmu, dotlenia mózg, a także obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL we krwi.

 

6. Wzmocnienie kości

Na skutek regularnego biegania dochodzi do zwiększenia gęstości kości, dzięki czemu można przeciwdziałać osteoporozie, zwyrodnieniom stawów, a także nadmiernemu zużywaniu chrząstek. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt intensywny trening lub zła technika biegania mogą prowadzić do przeciążania stawów – zwłaszcza kolanowych – oraz naderwania mięśni. Dlatego warto zawsze rozpocząć od rozgrzewki i rozciągania. Prawidłowa technika biegu polega na zachowywaniu wyprostowanej sylwetki, równym unoszeniu kolan oraz stawianiu stóp na śródstopiu. Istotne jest również to, aby zakładać dobrze dopasowane buty do biegania. Damskie oraz męskie obuwie z amortyzowaną podeszwą produkują m.in. takie firmy jak Adidas, Reebok, Nike czy New Balance. Wybierając buty do treningów biegowych warto zwrócić również uwagę na to, czy zapewniają one wentylację stóp i odprowadzanie wilgoci.

 

7. Niezawodna metoda na dobre samopoczucie

U biegaczy występuje stan euforii, który wynika z uwalniania do mózgu hormonów szczęścia i przyjemności, takich jak endorfiny oraz serotonina. Dlatego bieganie wprowadza w dobry nastrój oraz pozwala zapobiegać stanom depresyjnym. Redukuje napięcie mięśniowe i stres, a także zwiększa pewność siebie.

 

8. Poprawa pamięci i zdolności poznawczych

Dzięki bieganiu mózg staje się lepiej dotleniony, a także dochodzi do zwiększenia ilości i aktywności neuronów. Efektem tego jest poprawa pamięci, a także szybsze przetwarzanie informacji oraz przyswajanie wiedzy. Systematyczne uprawianie tego sportu pozwala zmniejszyć ryzyko schorzeń układu nerwowego, w tym choroby Alzheimera.

 

9. Wyższa jakość snu

Za sprawą dotlenienia mózgu oraz redukcji stresu, biegacze zazwyczaj nie mają problemów z bezsennością. Szybko zasypiają i nie budzą się w trakcie snu.

 

10. Kształtowanie charakteru

Trening biegowy uczy dyscypliny i kształtuje silną wolę. Przygotowuje do zmagania się z własnymi słabościami, pokonywania barier i przekraczania samego siebie. Sprzyja również lepszemu planowaniu i zarządzaniu czasem.

 

11. Łatwiejsze rzucenie palenia

Badania zrealizowane przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Browna dowodzą, że dzięki bieganiu zmniejsza się stężenie nikotyny w organizmie. Dzięki temu palacze mogą łatwiej uporać się z fizycznym uzależnieniem i spada u nich chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

 

12. Nabranie dystansu do problemów

Kontakt z naturą i pobyt na świeżym powietrzu podczas biegania sprzyja wyciszeniu się, odstresowaniu i odcięciu od codziennych problemów, zmartwień czy trudności. Można wtedy poddać swoje życie pogłębionej refleksji i zastanowić się nad tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne.

 

13. Koniec problemów z sennością o poranku

Dzięki porannemu bieganiu, w celu codziennego pobudzania się przestaje być potrzebna kawa. Na skutek treningu organizm staje się lepiej dotleniony, poprawia się ukrwienie, a także można odpowiednio rozruszać mięśnie, ścięgna i stawy.

 

14. Okazja do poznawania pięknych okolic

Bieganie jest świetną opcją, aby poznawać najtrudniej dostępne miejsca, takie jak lasy, szczyty górskie czy ciekawe zakamarki miast. Dotarcie do nich na rowerze czy samochodem nie zawsze jest przecież możliwe.

 

15. Możliwość słuchania muzyki, audiobooków i podcastów

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby jednocześnie biec i słuchać. Ułatwia to sportowy smartwatch do biegania, który posiada funkcję odtwarzania muzyki. Urządzenie takie pozwala również kontrolować postępy w treningu, planować trasę, mierzyć puls czy ilość spalonych kalorii.