Miniony rok był wyjątkowy pod każdym względem, również w dziedzinie literatury, muzyki i filmu. I chociaż „działo się” w nim inaczej, to nie znaczy, że nie działo się dużo i ciekawie. Wczoraj poznaliśmy więc zwycięzców największego kulturalnego plebiscytu w Polsce, czyli Bestsellerów Empiku. Statuetki przyznawane są w dwóch rodzajach kategorii. Pierwsza z nich bazuje na wynikach sprzedaży i odznacza się imponującą skalą głosowania. O zwycięstwie decyduje nie kto inny, jak widzowie, słuchacze i czytelnicy – a w 2020 roku było to ponad 40 milionów oddanych decyzją zakupową głosów!

 

Joanna Bator Odkrycia Empiku Bestsellery Empiku Beata Kozidrak Odkrycia Empiku Bestsellery Empiku

Jurorki Odkryć Empiku 2020 Joanna Bator (w kategorii książka) i Beata Kozidrak (w kategorii muzyka). Fot. Akpa

 

W Odkryciach Empiku głos mają zaś jurorzy, wśród których znajdują się najbardziej uznani twórcy. W tym roku byli to m.in. Joanna Bator, Wojciech Chmielarz. Natalia Szostak, Beata Kozidrak, Tomasz Organek, Agnieszka Szydłowska, Małgorzata Szumowska, Maciej Stuhr i Grażyna Torbicka. Sama gala, z przyczyn oczywistych, była nieco inna, niż w ubiegłych latach – odbyła się bez udziału publiczności, w tylko w obecności niezbędnej ekipy. Uroczysość zorganizowano w Alvernia Studios pod Krakowem – w futurystycznej, cyberpunkowej oprawie. Relację z czerwonego dywanu na Facebooku prowadził duet: Gabi Drzewiecka i Maciej Musiał, którzy mieli szansę porozmawiać z jurorami i zaproszonymi gośćmi – czy to w formule zdalnej, czy na miejscu.

 

Ewa Szmidt-Belcarz i Marcin Prokop Bestsellery Empiku 2020

Prezes Empiku Ewa Szmidt-Belcarz oraz prowadzacy Galę Marcin Prokop. Fot. Akpa

 

Właściwą część gali otworzył występ ekipy Męskiego Grania 2020, czyli Darii Zawiałow, Igo oraz Króla z piosenką „Świt”. Następnie widzów TVN-u oraz tych, którzy zdecydowali się oglądać realcję na Facebooku, powitali Pani prezes Empiku, Ewa Szmidt-Belcarz oraz dziennikarz i weteran konferansjerki, Marcin Prokop. Pani Ewa zapytana o swoje marzenia, odpowiedziała: „Ewy teraz działają, a nie tylko nie marzą. Komponują, reżyserują, a przede wszystkim zmieniają świat. I przekonamy się o tym na dzisiejszej gali, podczas której dla wszystkich kategorii wszystkimi ambasadorkami będą utalentowane kobiety. Nie zabraknie też różnorodności, bo w Empiku różnorodność cenimy najbardziej”.

Dyrektorem muzycznym tegorocznego wydarzenia był Igor Walaszek, znany szerzej jako Igo, gwiazda zeszłorocznego Męskiego Grania oraz połowa duetu Bass Astral x Igo. 

Kategorie muzyczne

Jako pierwszych poznaliśmy laureatów Bestsellerów Empiku 2020 w kategoriach muzycznych. Kopertę z informacją o zwycięzcy w asyście Marcina Prokopa otworzła Mela Koteluk. W kategorii „Pop/Rock” wygrała Sanah za płytę „Królowa Dram”: „To jest coś wielkiego, coś, czego się nie spodziewałam” – wyznała zaskoczona artystka i dodała: „Dziękuję Empikowi i wszystkim, którzy mnie wspierają”.

W kategorii „Hip-hop” nagrodzono duet PRO8L3M za krążek „Art Brut 2”: „Chcielibyśmy podziękować ludziom, którzy pracowali nad tym materiałem”– mówili z empikowej sceny, dziękując swoim słuchaczom. Nowością w tym roku była kategoria „Streaming”, nagradzająca cyfrowe dokonania polskich artystów - i tu docenieni zostali Daria Zawiałow i Quebonafide za utwór „BUBBLETEA”. Statuetkę odebrała wokalistka, przekazując jednocześnie pozdrowienia od rapera „z malowniczych islandzkich fiordów”. Podsumowaniem rozdania statuetek w kategoriach muzycznych był występ laureatki, czyli Sanah z piosenką „Szampan” w oryginalnym aranżu autorstwa Igo.

 

Duet Problem Bestsellery Empiku fot Akpa

Duet PRO8L3M odbiera nagrodę Bestseller Empiku 2020 za krążek „Art Brut 2”. fot. Akpa

 

Kategorie z dziedziny literatury

Gala Bestsellerów Empiku transmitowana była w sposób „tradycyjny” w stacji TVN, ale na widzów na Facebooku czekały dodatkowe atrakcje – w czasie telewizyjnych reklam, relacja na FB nie była przerywana: odbywały się wywiady z jurorami i twórcami, a także premierowe występy, w tym prawdziwie międzypokoleniowych i nietypowych duetów. Jako pierwszych w tej odsłonie zobaczyliśmy Sanah i Vito Bambino w piosence „Ale Jazz”, następnie Margaret, oraz Katarzynę Nosowską w towarzystwie rapera Oki w coverze „Arahji” Kultu. YouTuber Jan Dąbrowski zdradził zaś, iż wśród jego faworytów jest Remigiusz Mróz, który przed laty pokazał mu świat polskich kryminałów.

Statuetki z dziedziny literatury wręczała Katarzyna Grochola, która z dużą radością poinformowała, iż nagrodę w kategorii „Literatury pięknej” otrzymała Katarzyna Nosowska za „Powrót z Bambuko”: „Z twoich rąk Kasiu, to jeszcze bardziej mnie zachwyca i wzrusza!” – mówiła laureatka. „Chciałabym podziękować wydawnictwu Wielka Litera za zaufanie, ale największe podziękowania należą się czytelnikom, którzy zaufali mi w tym wyjątkowym, trudnym roku”.

W kategorii „Literatura obyczajowa” zwyciężyła Abby Jimenez za książkę „To tylko przyjaciel”, zaś w kategorii „Literatury dziecięcej” Jeff Kinney za „Totalną demolkę”. Autorzy podziękowali za laury w wiadomościach wideo.

Osobiście na scenie pojawił się zaś Zygmunt Miłoszewski, który odbierał statuetkę w dziedzinie „Kryminał/sensacja/thriller” za powieść „Kwestia ceny”. „Chciałem podziękować wszystkim czytelnikom, którzy w bardzo niebezpiecznych czasach poszli do księgarni i kupowali polską literaturę” – mówił. „Dziękuję też za to, że pierwszy raz od roku mogłem założyć coś innego, niż dres i wyjść do ludzi”.

W kategorii audiobooków nagrodzeni zostali twórcy „Fucking Bornholm”, zaś odbierająca statuetkę Anna Kazejak, poinformowała z tej okazji, iż oficjalnie ruszyły już prace nad filmową adaptacją historii, którą tak pokochali odbiorcy Empiku. Tę cześć zamknęli Kasia i Jacek z Kwiatu Jabłoni, wykonując utówr „Bankiet” – singiel z ich najnowszej płyty, „Mogło być nic”, a następnie, już tylko dla widzów na Facebooku, utwór „Buka”.

 

Nosowska Bestsellery Empiku 2020 Miłoszewski Bestsellery Empiku 2020

Katarzyna Nosowska i Zygmunt Miłoszewski z nagrodami Bestsellery Empiku 2020. Fot. Akpa

 

Kategorie filmowe

Zanim poznaliśmy laureatów w kategoriach filmowych, na scenie zaprezentowali się raperzy z formacji PRO8L3M – najpierw wykonując swój hit „Molly”, a następnie, wspierani przez samą Martynę Jakubowicz, osobisty kawałek o znajomo brzmiącym tytule „W domach z betonu”. Prezentująca zwycięzców w dziedzinie dokonań filmowych Maria Sadowska nie kryła radości, iż w kategorii „Film fabularny” zwyciężył Jan Komasa za „Boże Ciało”, pokonując tym samym międzynarodowe hity, takie jak „Gwiezdne Wojny” czy „Parasite”. „Chciałem bardzo podziękować, bardzo się cieszę, przede wszystkim dziękuję widzom, bo dzięki wam zostaliśmy wyróżnieni i mam nadzieję, że niedługo będę mógł wrócić na empikowe półki z moją nową produkcją, już bez maseczek.” – mówił reżyser.


Statuetkę w kategorii „Film animowany” za „Krainę Lodu 2” odebrali reżyser polskiej wersji hitu Wojciech Paszkowski i Czesław Mozil, odtwórca roli Olafa. „To ważne, że w filmach animowanych pokazywane są siostry, które się wspierają, a nie rywalizują ze sobą i walczą.” – wyznała przy tej okazji Maria Sadowska. „Cieszę się, że moja córka i mój syn mogą wychowywać się na takich bajkach”. – dodała.

 

Kwiat Jabłoni występ Bestsellery Empiku

Występ zespołu Kwiat Jabłoni. Bestsellery Empiku 2020. Fot. Akpa

 

Odkrycia Empiku

W ramach Odkryć Empiku 2020 jury składające się z uznanych twórców i znawców poszczególnych dziedzin, nagradza najlepsze filmy, płyty oraz książki. Jurorzy kategorii „Film” statuetkę przyznali Magnusowi von Hornowi za obraz „Sweat”. „Za bardzo mocny film, poruszający kwestie mediów społecznościowych” – jak argumentowała reżyserka Małgorzata Szumowska. „Dziękuję za nagrodę, dziękuję jurorom, dziękuję, proszę, idźcie do kina, nie oglądajcie filmów tylko w domu!” – mówił zaś nagrodzony von Horn.

W kategorii „Muzyka” doceniono Oki’ego i jego płyty „47playground” oraz „77747mixtape”, którego jurorka Beata Kozidrak określiła mianem „utalentowanego, świeżego i wyjątkowo wrażliwego”. „Nagrodę dedykuję ziomalom z bloku, takim jak ja, którzy widzą to teraz w telewizji” – dziękował ze sceny raper. „Ja jestem ubrany jak chce i naprawdę, możecie zrobić wszystko!” – dodał podekscytowany.

 

Igor Jarek Odkrycie Empiku 2020 Książka Halny

Igor Jarek odbierający nagrodę Odkrycie Empiku 2020. Fot. Akpa

 

W dziedzinie literatury nagrodzono zaś Igora Jarka za powieść „Halny”. „Ta książka to dowód na to, że na zgniłych brzegach języka, z których autor czerpie z wprawą i żarłocznością, może wyrosnąć literacki kwiat” – tak wybór sędziów tłumaczyła Joanna Bator, a nagrodzony autor w podziękowaniach podkreślił wkład swojej żony, bez której „Halny” by nie powstał: „Kiedy ja próbowałem pisać książkę, ona chodziła do pracy.” – wyznał Jarek.


W kategorii „Wydarzenie 2020” wyróżniono wyzwanie Hot16Challenge i Solara, dzięki któremu zebrano prawie 40 milionów złotych na wsparcie polskiej służby zdrowia w dobie pandemii koronawirusa.

 

Magnus von Horn Odkrycie Empiku Film  Oki Odkrycie Empiku 2020

Magnus von Horn oraz Oki z nagrodami Okdrycie Empiku 2020. Fot. Akpa

 

Twórcy i zaangażowanie

Ważne miejsce w wypowiedziach wielu tak laureatów, jak i jurorów, zajęły wydarzenia, których pominąć nie można – wielotysięczne protesty na ulicach polskich miast, miasteczek i wsi w ramach Strajku Kobiet. W swoich podziękowaniach dużo miejsca poświęcił im Zygmunt Miłoszewski: „Przede wszystkim dziękuję organizatorkom Strajku Kobiet, które mają przeciwko sobie instytucję państwa, mają przeciwko sobie potęgę Kościoła, mają przeciwko sobie armię szyderców, kpiarzy, wujków dobra rada, hipokrytów, konformistów, a mimo to nie składają broni i walczą o wolność połowy społeczeństwa, w tym mojej córki.” – mówił pisarz. „Jest w tym taka cecha, z której zawsze byliśmy dumni w naszej historii. I za to nieskładanie broni bardzo dziękuję”. Wtórowała mu Katarzyna Grochola: „Ja jestem z panem Zygmuntem Miłoszewskim i ze wszystkimi kobietami, które mogą i walczą, również w moim imieniu, ja też jestem z wami!”.

 

Katarzyna Grochola i Marcin Prokop Bestsellery Empiku 2020 Gala

Katarzyna Grochola i Marcin Prokop podczas wręczania nagród Bestsellery Empiku 2020

 

Znaczenie ruchu, który narodził się i umocnił w Polsce w ostatnich miesiącach i jego wpływ na współczesną rodzimą kulturę i sztukę podsumowała zaś najtrafniej Joanna Bator: „To był hojny rok [dla pisarzy], ale najważniejsze historie dzieją się teraz na ulicach polskich miast. Chciałabym zwrócić się do młodych ludzi, którzy bardzo chcą zostać pisarzami i pisarkami: „dołączcie do Strajku Kobiet, wysłuchajcie nas, tam się dzieją historie, które warto opisać”.

Galę zamknął występ Margaret i Tomasza Organka w oryginalnie zaaranżowanym przez Igo coverze hitu Republiki „Zapytaj, czy cię kocham”.

Organek i Margaret Bestsellery Empiku 2020

Tomasz Organek i Margaret podczas występu na gali Bestsellery Empiku 2020. Fot. Akpa

 

Bestsellery Empiku - lista nagrodoznych

W kategorii książka przyznano następujące nagrody:

 • Literatura piękna: „Powrót z Bambuko”, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera
 • Literatura obyczajowa: „To tylko przyjaciel”, Abby Jimenez, Wydawnictwo Muza S.A.
 • Kryminał/sensacja/thriller: „Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Literatura dla dzieci: „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14”, Jeff Kinney, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Audiobook: „Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak

Wśród filmów triumfowały:

 • Film fabularny: „Boże Ciało”, Reż. Jan Komasa, Kino Świat/AlterDystrybucja
 • Film animowany: „Kraina Lodu 2”, Reż. Jennifer Lee, Chris Buck, Galapagos

Kto został bestsellerem w kategorii muzyka?

 • Pop/rock: „Królowa dram”, sanah, Magic Records/Universal Music Polska
 • Hip-hop: „Art Brut 2”, Pro8l3m, wydawnictwo 2020/Step Hurt, e-Muzyka
 • Streaming: „BUBBLETEA”, Quebonafide feat. Daria Zawiałow

Po raz drugi wręczono także nagrody Odkrycia Empiku dla młodych twórców, którzy zachwycili jurorów w 2020 roku.

Literatura:

 • Igor Jarek, „Halny”, Nisza

Muzyka:

 • Oki „47playground”, „77747mixtape”, 2020

Film:

 • Magnus von Horn „Sweat”, Lava Films

Przyznano także nagrodę za wydarzenie 2020 roku, nagroda powędrowała do Hot16Challenge2.