Dwa tygodnie z Beethovenem i innymi klasykami, w tym muzyczne spotkanie Mozarta z Salierim, ponad 20 koncertów w głównym programie, co najmniej tyle samo imprez towarzyszących, występy gwiazd światowej sławy, wystawa rękopisów, kursy mistrzowskie, a wszystko to w kilkudziesięciu miejscach pięciu polskich miast - 12. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zapowiada się jako kolejne wielkie święto melomanów i ludzi spragnionych Sztuki przez duże S.
Światowe gwiazdy
Jak co roku, przed polską publicznością wystąpią w ramach festiwalu gwiazdy światowego formatu. Między innymi, po raz pierwszy zaprezentuje się w naszym kraju jedna z najlepszych orkiestr skandynawskich Lahti Symphony Orchestra pod batutą Osmo Vänskä, a także Trevor Pinnock i Kammerphilharmonie Bremen oraz Radio-Symphonie-Orchester Berlin pod batutą Marka Janowskiego. Ważnym wydarzeniem będzie wykonanie „Gurrelieder” Schönberga 30 lat po polskiej prapremierze.
W ramach festiwalu odbędą się także kursy mistrzowskie słynnej śpiewaczki Christy Ludwig, międzynarodowe sympozjum naukowe i wystawa manuskryptów muzycznych. W programie zaplanowano specjalny występ Naseera Shammy i zespołu Al - Oyoun, przedstawiający muzykę arabską.
Główna część festiwalu będzie odbywała się w Warszawie od 9. do 21. marca, ale pierwsze imprezy towarzyszące zaplanowano w Krakowie już na 4. marca, a w Warszawie na 5. dzień tego miesiąca.
Nie tylko muzyka
Każdej edycji Festiwalu przyświeca temat przewodni i wokół niego skupiają się wszystkie elementy wydarzenia. Ubiegłoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Beethoven, muzyka i literatura”. W roku 2008 tematem jest „Beethoven i jego Wiedeń”. Taki sam tytuł będzie nosiła towarzysząca imprezie wystawa manuskryptów, której otwarcie zaplanowano w Krakowie na 4. marca.
Wystawy autografów oraz druków muzycznych wielkich kompozytorów, m.in.: Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Mozarta, Schumanna i Szymanowskiego, towarzyszą festiwalowi od pierwszej edycji. Bezcenne autografy pochodzą z kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i z dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, której zbiory przechowywane są obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej.
Co roku w ramach festiwalu odbywa się Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne, stanowiące muzyczno – naukowo - humanistyczną refleksję o muzyce Beethovena i jej wpływie na twórczość innych kompozytorów. Owocem sympozjum są książki zawierające referaty sesji publikowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i obcojęzycznej.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie:
www.beethoven.org.pl
Odrobina historii
Pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbył się w Krakowie w roku 1997, upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy „Fidelia” i „IX Symfonii” i praktycznie od razu stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w belgijskim Gent (Gandawa), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku. Od 2004 r. Wielkanocny Festiwal odbywa się w Warszawie.
Bilety
Bilety na poszczególne koncerty festiwalu dostępne są w sprzedaży od 11. lutego. Znizki przysługują po okazaniu ważnej legitymacji przy zakupie biletów oraz przy wejściu na koncert:
* 50% studenci i uczniowie
* 50% renciści, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem (osoby na wózkach wstęp 10 pln)
* 30% emeryci
* 10% dla grup od 10 osób
12. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena „Beethoven i jego Wiedeń”
Warszawa, 9-21 marca 2008
Kraków, 4-22 marca 2008
Gdańsk, 11-19 marca 2008
Łódź, 11-18 marca 2008
Białystok, 18 marca 2008
Przygotowała Magdalena Walusiak
Komentarze (0)