Kryminały skandynawskie pokochały miliony czytelników na całym świecie. I nie ma się czemu dziwić. Mroczny, tajemniczy klimat, duży realizm historii i suspens przez duże „S” – oto ich wyznaczniki. Jednym z autorów, który przyczynił się do „boomu” na literaturę z północnej Europy niewątpliwie był Stieg Larsson. 15 sierpnia obchodziłby 62 urodziny.
Choć pozostawił po sobie niewielki dorobek literacki, jego powieści odbiły się szerokim echem na całym świecie i miesiącami nie znikały z najważniejszych list bestsellerów. Za co go pokochaliśmy?
Millenium: zagadki, które przyciągnęły miliony czytelników
To właśnie trylogia, której głównymi bohaterami są dziennikarz śledczy, Michael Blomkvist i genialna hackerka, Lisbeth Salander sprawiła, że nazwisko Larssona poznali fani dobrej literatury na całym świecie. Choć często się o tym zapomina, wszystkie książki pisarza i dziennikarza, które przyniosły mu popularność wydano już po jego śmierci. Pierwszą – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” wydano w Szwecji w 2005 roku, a w 2006 roku uhonorowano tytułem najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej roku – nagrodą Szklanego Klucza. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i jej kontynuacja – „Zamek z piasku, który runął” stały się jeszcze większymi hitami. Na całym świecie sprzedano ponad 80 milionów kopii tych książek!
Trudno się dziwić – portrety głównych bohaterów, nakreślone wyraziście i bez uciekania od tematów tabu, fabuła nie odbiegająca od otaczającej nas rzeczywistości i hipnotyczny styl pisarski… Te trzy książki na zawsze pozostaną na liście kultowych opowieści kryminalnych. A jest tu wszystko – i tajemnicze morderstwa, i handel żywym towarem i powiązania polityki ze światem przestępczym… można by długo wymieniać, a zdecydowanie lepiej, po prostu przeczytać. Szczególnie, że więcej części Larsson już, niestety, nie napisze, a nadzieje na publikację nieukończonego szkicu czwartej części cyklu są marne z uwagi na konflikt o prawa autorskie między wieloletnią partnerką pisarza a jego rodziną.
Przeczytałeś „Millenium” i... chcesz więcej?
„Millenium” jest jednym z tych cyklów literackich, które rozbudzają czytelniczy apetyt. Jeśli i Ty jesteś „na głodzie” po lekturze, mamy dla Ciebie kilka propozycji.
Po pierwsze – kontynuacja serii napisana przez szwedzkiego dziennikarza, Davida Lagercrantza. „Co nas nie zabije” ponownie przenosi nas do uniwersum nakreślonego przez Stiega Larssona, a Blomkvist i Lisbeth rozwiązują zagadkę, w którą zaangażowane są amerykańskie służby specjalne. Historia, choć napisana w nieco innym stylu, rzuca na znanych bohaterów nowe światło i wciąga równie mocno co oryginalne fabuły.
Po drugie – filmowe adaptacje cyklu. Szczególnie warta uwagi jest ta szwedzka z przykuwającą do ekranu Noomi Rapace w roli Lisbeth. A jeśli wolisz angielską ścieżkę dźwiękową, sięgnij po ekranizację Davida Finchera. „Dziewczyna z tatuażem” z Danielem Craigiem wcielającym się w Blomkvista i Rooney Marą, dorównującą kreacją Noomi Rapace to świetna propozycja na wieczorny czy weekendowy seans filmowy.
Trzecia opcja to zanurzenie się w świat kryminału skandynawskiego. Jeśli szukasz inspiracji, sięgnij na przykład po powieści Camili Lackberg czy Jo Nesbo – zapewnią Ci doskonałą zabawę na coraz dłuższe wieczory.
A więcej kryminalnych historii, nie tylko rodem z krajów skandynawskich znajdziesz na empik.com.
Komentarze (0)