Już 16 stycznia w Złotej Kolekcji Sputnika ukaże się na DVD klasyk kina rosyjskiego, wspaniały film w reżyserii Siergieja Eisensteina i Dimitrija Wasiljewa „Aleksander Newski”
„Aleksander Newski” to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja filmu toczy się w XII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy rycerze grabią bezkarnie przygraniczne wioski, siejąc gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, przerażeni mieszkańcy zwracają się o pomoc do znanego z waleczności i bohaterstwa księcia Aleksandra Newskiego (porywająca kreacja Nikołaja Czerkasowa).
Wspaniała opowieść Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku. Pod względem formy Aleksander Newski jest dziełem wybitnym. Wielką urodą i wewnętrznym napięciem odznaczają się oparte na kontrastach zdjęcia, stale współpracującego z reżyserem, Eduarda Tisse. Montaż, w którym Eisenstein był mistrzem, oparty jest na zmiennym rytmie uzależnionym od dynamiki scen. Popisem montażowym na miarę Pancernika Potiomkina jest sekwencja bitwy na Jeziorze Czudzkim.
Szczególnymi walorami odznacza się połączenie strony wizualnej z muzyką wybitnego kompozytora Siergieja Prokofjewa, która w formie wielkiej kantaty nieustannie kontrapunktuje obraz lub uwypukla jego siłę. Film ten był dla Eisensteina potwierdzeniem i ucieleśnieniem teorii montażu pionowego, którego istotę stanowiła polifoniczna synteza obrazu, słowa i muzyki, prowadząca do artystycznej pełni – swoistej filmowej opery.
Film przez lata nie był emitowany z uwagi na antyniemieckie przesłanki, zdjęcia ukończono bowiem tuż przed podpisaniem paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzieło powróciło triumfalnie na ekrany po zerwaniu radziecko - niemieckiego sojuszu w 1941 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie.
W ZŁOTEJ KOLEKCJI SPUTNIKA UKAŻĄ SIĘ DO KOŃCA 2009 ROKU M.IN.:
KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO
Bracia Karamazow cz.1 oraz cz.2
Październik
9 dni jednego roku
Białe Słońce pustyni
Dworzec białoruski
Idź i patrz
Ironia losu
Kalina czerwona
Lenin w październiku
Pokój przychodzącemu na świat
Wesoły Jarmark/Kubańskie Kozaki
Wniebowstąpienie
Wujaszek Wania
NOWE KINO ROSYSJKIE
Podróż ze zwierzętami domowymi
Wyspa
Mayfly /F.N.
Komentarze (0)