Czy wiedzieliście, że...

Too-tiki w Dolinie Muminków

Tove Jansson przez 40 lat swojego życia, aż do śmierci, była związana z kobietą – artystką graficzką i wykładowczynią. Tuulikki Pietilä, bo tak nazywała się partnerka Tove, stała się pierwowzorem jednej z postaci zamieszkujących Dolinę Muminków. Mowa o Too-tiki, która pojawia się w książkach, komiksach i serialu animowanym. Bohaterka jest postacią człekokształtną, z usposobienia przypominającą nieco Włóczykija. Jest spokojna, łowi ryby i zamieszkuje kabinę kąpielową Muminków. Przyprowadza także do ich domu niewidzialną dziewczynkę o imieniu Nini.

Tove Jansson


Dała kosza Disneyowi

Do Tove Jansson ciągle odzywali się przedsiębiorcy, producenci, wydawcy i inne osoby zainteresowane użyciem wizerunku Muminków. Jeden z najbardziej dziwacznych pomysłów dotyczył nazwania podpasek imieniem Małej Mi. Swoją propozycję autorce złożył sam Walt Disney, ale ona bez wahania odrzuciła ofertę, nie chcąc tracić kontroli nad swoimi "rysunkowymi dziećmi". Ciekawe jednak jakby wyglądała disneyowska adaptacja twórczości Tove?

Dolina Muminków istnieje naprawdę

Jannson inspirowała się urokami wyspy Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się wzorcem dla literackiej Doliny Muminków. Jeśli jednak na własne oczy chcecie zobaczyć błękitny dom sympatycznych trolli powinniście się wybrać do malutkiego miasteczka – Naantali, w którym znajduje się park rozrywki "Świat Muminków". Można tam także spotkać postaci z bajki, obejrzeć spektakl teatralny lub zajrzeć do namiotu Włóczykija.

Mama Muminków Tove Jansson

Szukasz Muminków? Zajrzyj do Sztokholmu!

Tove Jansson wraz ze swoją partnerką i przyjacielem własnoręcznie zbudowali 2-metrową makietę domu Muminków. Dzieło można podziwiać w Muzeum Narodowym w Sztokholmie - ogromne przywiązanie do detali fascynuje zarówno najmłodszych, jak i tych całkiem dorosłych fanów Muminków. Przez lata pojawiały się pogłoski, że podobna makieta Doliny Muminków pojawi się w Polsce! 
 

Muminek narodził się w wychodku

Inspiracją do powstania Muminków był wujek Tove - straszył ją trollami, które miały dotykać ją swoimi zimnymi nosami, jeśli ta będzie wyjadać zapasy ze spiżarni. Natomiast pierwszy szkic Muminka powstał na ścianie wychodka w posiadłości letniskowej rodziny artystki w Pellinge podczas kłótni z bratem Jansson. Podobno rysunek znajduje się tam do dziś.


W dolinie muminków

 

Muminki i Hobbit

Tove Jansson stworzyła rysunki do „Hobbita” J.R.R. Tolkien! Niestety wielu fanom prozy brytyjskiego pisarza charakterystyczny styl Jansson nie przypadł do gustu. W fanowskich dyskusjach zarzucano jej „nie wgryzienie się w temat”, a przedstawienie postaci uznano za irytujące. Koniec końców ta wersja Hobbita wyszła tylko w jednym nakładzie w 1962 roku i nie doczekała się wznowienia. Szkoda - Świat "Hobbita" i widziany przez pryzmat Jansson to intrygująca wizja artystyczna, tak inna od tego, co dzisiaj kojarzymy z "Władcą Pierścieni" 

 

Muminki kontra Hitler

Muminki w druku po raz pierwszy pojawiły się w 1938 roku w antyfaszystowskim fińskim piśmie zatytułowanym „Gram”. Do dzisiaj Muminki pozostały popkulturalnym fenomenem, tak dobrze znanym dzieciom z całego świata w tym Polski. W Finlandii fani mogą zwiedzić najprawdziwszą Dolinę Muminków, a w sklepach znajdziecie całą masę pluszaków i innych gadżetów prezentujących te urocze, białe stworzonka. Do tego powstają także m.in. gry o Muminkach, które rozwijają wyobraźnię i ułatwiają, niczym Włóczykij, snucie wciągającej opowieści. 


Muminki gra story cubes

 

Muminki i ich twórczyni skrywają o wiele więcej tajemnic. Warto wrócić do tych książek w dorosłym życiu, żeby znaleźć w nich znaczenia, o których jako dzieci nie mieliśmy pojęcia. Z pewnością warto sięgnąć po biografię Tove Jansson by odkryć jaką była osobą i co najmocniej charakteryzowało jej twórczość. Największym fanom białych stworzonek polecamy muminkową kolekcję! Książki Tove Jansson znajdziesz na empik.com!