Spodnie dla kobiet

Chanel nie wymyśliła spodni, które w wersji dla kobiet, istniały już sporo wcześniej (nosiły je m.in. kobiety, wykonujące typowo męskie zawody). Ale to właśnie jej przypisuje się spopularyzowanie tego elementu garderoby, który sama bardzo często wykorzystywała w swoich stylizacjach. Ceniła je przede wszystkim za wygodę, a strój często dopełniała klasyczną białą koszulą.
 

Kostium

Coco Chanel mocno inspirowała się męską garderobą i to właśnie z tej inspiracji powstał klasyczny kostium. Żakiet, krótki z lekkim wcięciem, bez kołnierzyka i klap, zdobiony był lamówkami i zapinany na charakterystyczne guziki z motywem lwa oraz ołówkowa spódnica, tuż za kolano. Początkowo kostium wzbudzał wiele kontrowersji, z czasem jednak stał się symbolem elegancji.

 

Sztuczna biżuteria

Perły i sztuczna biżuteria stały się znakiem rozpoznawczym Chanel. Projektantka rozpowszechniła ich stosowanie nie tylko w kreacjach wieczorowych, ale i w codziennych strojach. Lubiła łączyć sztuczną biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Uważała, że każda kobieta powinna mieć w garderobie sznur pereł, które według niej idealnie dopełniały urodę i nadawały szyku każdej stylizacji.


Mała czarna

Mała czarna, czyli podstawowy element każdej kobiecej garderoby, to prosta sukienka w kolorze czarnym, spopularyzowana przez Coco Chanel. Dzięki projektantce, kolor czarny przestał kojarzyć się z żałobą, a nieskomplikowany krój pozwalał nosić ją wszystkim kobietom bez względu na figurę. Mała czarna stanowi kreację, którą można nosić o dowolnej porze dnia oraz na której nie widać ewentualnych plam czy uszkodzeń. Ta sukienka to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny projekt, jaki stworzono w historii mody. Mała czarna szybko stała się symbolem elegancji i stylu oraz zyskała wśród kobiet ogromną popularność. Miała też swoją okładkę w amerykańskim Vogue’u.  


Perfumy Chanel N˚5

Marlin Monroe odpowiadając na pytanie, co zakłada na noc, powiedziała, że Chanel N˚5. Bowiem kultowe już damskie perfumy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zapachów na świecie i synonim luksusu. Oficjalnie zapach pojawił się w sprzedaży w 1922 roku i składał się z około 80 składników. Jego autorem jest francuz Ernest Beaux, a legenda związana z powstaniem ich nazwy, głosi, że w fazie przygotowywania perfum powstało dziesięć kompozycji, z których Coco Chanel miała dokonać wyboru swojego zapachu. Podobno wybrała flakonik numer 5 stąd nazwa – Chanel N˚5.
Dżersej

Ta tkanina, niegdyś kojarzona wyłącznie z bielizną, dzięki Coco Chanel zyskała nowe życie. Projekty sukienek, swetrów czy kostiumów z dżerseju, były tymi, które projektantka najczęściej tworzyła podczas wojny. Dzięki temu, że tkanina jest miękka, ubrania były bardzo wygodne i szybko stały się przebojem. Dżersej nadawał się do noszenia w dzień, podczas wieczornego wyjścia, a nawet na plaży!

 

Pikowana torebka

Ponadczasowa Chanel 2.55 to pikowana torebka na długim pasku przeplatanym złotym łańcuszkiem. Popularna „chanelka” to połączenie elegancji i wygody. Powstała najprawdopodobniej z zamiłowania projektantki do jazdy konnej (podobny pikowany materiał wykorzystywany był u stajennych). Torebka stała się inspiracją dla wielu projektantów mody.

 

Współczesna kobieca garderoba bez Coco Chanel byłaby niekompletna! Wpływ, jaki projektantka wywarła na świat mody jest olbrzymi. Oprócz tych najbardziej znanych elementów stylizacji, które jej zawdzięczamy, wylansowała także np. beżowe buty z czarnym noskiem czy popularne marynarskie paski.