Jaki prezent dla małego dziecka sprawdzi się najlepiej?

Poszukiwania prezentu dla niemowlaka to spore wyzwanie, szczególnie w przypadku osób, które nie mają własnych dzieci, a chcą kupić coś maluchowi znajomych czy członków rodziny. Na szczęście wybór atrakcyjnych prezentów dla maluchów jest naprawdę ogromny! Z łatwością znajdziesz udany upominek dostosowany do wieku dziecka.

Uniwersalny prezent dla półrocznego dziecka ciekawego świata

Półroczne maluchy są bardzo ciekawe świata. Często potrafią już naprawdę szybko poruszać się na kolankach, a nawet mogą mówić pierwsze słowa, choć rozwój jest indywidualną kwestią w przypadku każdego dziecka. Jedno jest pewne: to świetny moment, by zacząć wspierać zdolności intelektualne półroczniaka.

Bardzo dobrym pomysłem na prezent dla półrocznego dziecka jest Garnuszek na Klocuszek od Fisher Price, który uczy malucha rozpoznawania kształtów. Zadaniem niemowlaka jest umieszczenie klocków w otworach, które odpowiadają im kształtem, na co Garnuszek ucieszy się i w nagrodę powie mu, jak nazywa się ten kształt.

garnuszek na klocuszek

Rozwijający prezent świąteczny dla niemowlaka

Jeśli chcesz za pomocą prezentu dla półrocznego dziecka (lub młodszego) wesprzeć rozwój jego motoryki dużej, wybierz matę piankową. To gotowy zestaw zastępujący kocyk i zabawki, który stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, a jednocześnie pretekst do mądrej i rozwijającej zabawy. Zabawki te są dostosowane do wieku dzieci, dlatego bez kłopotu znajdziesz w tej grupie prezent świąteczny dla niemowlaka, który ma zaledwie 3 miesiące, a także tego półrocznego. Dobrym wyborem dla malucha są proste maty, które przypominają wielkie, piankowe puzzle. Wyróżniają się możliwością ciekawego łączenia kształtów oraz kontrastującymi ze sobą kolorami, jak model GEO marki Skip Hop.

mata piankowa geo

Klasyczny prezent dla dziecka półrocznego w nowoczesnym stylu

A może gryzak lub grzechotka? To jeden z najpopularniejszych upominkow dla dzieci – warto w tym przypadku wybrać coś naprawdę wyjtkowego Godny uwagi jest niezwykły króliczek: Smarty Bunny marki Alilo. To interaktywna grzechotka-gryzak (w jednym!), która śpiewa maluszkowi do snu, opowiada bajki, a także przykuwa wzrok niemowlęcia swoimi świecącymi uszkami. Może stać się przyjacielem dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia, a na późniejszym etapie rozwoju nawet uczyć angielskiego! Króliczek pozwala bowiem na naukę kolorów, mówiąc je po polsku i po angielsku. To prezent dla dziecka półrocznego, który zostanie z nim na długo!

smarty bunny

Praktyczny prezent dla niemowlaka (i jego rodziców)

Wybierając prezent dla niemowlaka, warto pomyśleć też o rodzicach (nawet jeśli to wy nimi jesteście!). Podarunek w przypadku takiego malucha może nie tylko sprawić mu frajdę, ale też nieco odciążyć opiekunów w opiece nad wymagającym uwagi maluszkiem. Dobrym wyborem będzie leżaczek-bujaczek 2 w 1 Kori Essential, marki Maxi-Cosi, który pomoże rodzicom mieć niemowlę zawsze na oku, nawet podczas wykonywania innych obowiązków. Dzięki temu mogą spokojnie gotować, przygotować posiłek  lub zająć się pracą.

leżaczek bujaczek

Co kupić na prezent na Święta dla 1-latka, a co dla dwulatka?

Roczek to bardzo przełomowy wiek w życiu każdego człowieka. Maluchy zaczynają wypowiadać pierwsze słowa i stawiać samodzielne kroki, wymagają więc jeszcze więcej uwagi dorosłych – i bardziej angażujących zabawek. Z kolei dwulatek to już pełen energii, biegający malec, za którym ciężko nadążyć. Co zatem wybrać na prezent na Święta dla rocznego dziecka, a co dla dwulatka, by go zainteresować i wesprzeć jego rozwój?

„Rosnący” prezent na Święta dla 1-latka

Prezent na Święta dla rocznego dziecka może posłużyć mu przez kilka lat, stale wspierając przy tym rozwój malucha. Jak to możliwe, skoro roczniak dopiero uczy się chodzić, a trzylatek już biega i zna większość słów? Sekret tkwi w dostępności kilku poziomów edukacyjnych, w które został wyposażony Szczeniaczek Uczniaczek – interaktywny pluszak od Fisher Price.

Poziom pierwszy („odkrywanie”) jest idealny dla rocznego dziecka. Będzie uczyło się podstawowych nazw części ciała, a także alfabetu oraz kolorów. Na poziomie drugim („zachęcanie”) maluch zostanie zaproszony do wspólnego liczenia, wskazywania części ciała oraz szukania odpowiednich kolorów. Z kolei poziom trzeci („naśladowanie”) nauczy dziecko odgrywania ról oraz pierwszych radosnych piosenek.

szczeniaczek uczniaczek

Co zaś wybrać na prezent na Święta dla 1,5-rocznego dziecka?

Edukacyjny prezent na Święta dla 1,5-rocznego dziecka

Maluszek, który ma już półtora roku, a więc około 18. miesięcy, pragnie ciągłej uwagi swoich opiekunów. Zachwyca ich przy tym intensywnym rozwojem; zwykle bez problemów już chodzi, a nawet zaczyna biegać. Ponieważ dziecko zaczyna także poznawać coraz więcej słów, świetnym wyborem będzie książeczka edukacyjna. Kupując prezent na Święta dla 1,5-rocznego dziecka, zwróć uwagę na pakiet z serii Krok po kroku, Katarzyny Huzar-Czub, w którym znajdują się takie tytuły, jak „Siku na nocniku”, „Zasypianka wyliczanka” oraz „Kocham”.

zestaw ksiązeczek dla dzieci

Prezent dla dwulatka, który pobudza wyobraźnię

Dwulatek zwraca już uwagę na świat, który go otacza i nawet staje się wobec niego krytyczny. Maluch może już wybierać sobie ulubione zabawki czy nawet krzesełko, na którym najbardziej lubi siedzieć. To też wiek, w którym wyobraźnia dziecka zaczyna pracować na bardzo wysokich obrotach, a ciekawość świata rośnie coraz bardziej.

Warto zadbać o to, by otoczenie maluszka było dla niego przyjazne, ładne i wspierało rozwój jego kreatywności. Świetnym pomysłem na prezent na Święta dla dwulatka będzie zatem uroczy plakat akwarelowy marki Pooky’s World, „Myszka II”. Przedstawia szarą myszkę, która obserwuje statek z papieru, pływający po strumyku. Rodzice będą mogli wraz z maluchem układać ciekawe historyjki do tej sceny!

plakat akwarelowy

Najlepsze pomysły na prezenty dla trzylatka

Trzylatki chętnie angażują się w zabawy w grupach i wykazują ogromne zainteresowanie tworzeniem różnego rodzaju konstrukcji, a także magicznymi światami z bajek oraz opowiastek. Warto z tego skorzystać podczas planowania idealnego prezentu!

Najlepszy kreatywny prezent na Święta dla trzylatka

Rysowanie to bardzo ważna umiejętność, wspiera bowiem ciągły rozwój małej motoryki dziecka, a także jego wyobraźnię i kreatywność. Co więcej, rysunki i kolorowanki są najprostszą metodą na wyrażanie przez malucha jego emocji, co stanowi sporą pomoc w jego wychowaniu oraz rozwoju psychologicznym.

Dlatego bez względu na to, czy szukasz prezentu na Gwiazdkę dla dziecka znajomych, członków rodziny, czy swojego, zestaw grubych kredek świecowych Jumbo będzie dobrym wyborem. To aż 12 kolorów, trójkątny kształt, wymuszający poprawne chwytanie oraz średnica aż 1,3 cm, co sprawia, że małej rączce zdecydowanie łatwiej utrzymać kredkę. Sprawdzą się też jako prezent dla Święta dla dwulatka!

kredki świecowe jumbo

A jeżeli chcesz wręczyć maluchowi cały pakiet małego artysty, to sprawdź „Mój pierwszy zestaw artystyczny” marki Crayola. Trzylatek znajdzie w nim wszystko, czego potrzebuje, by rozwijać swoje zdolności do rysunku i kolorowania. 8 kredek woskowych, 8 flamastrów, 12 arkuszy z ozdobnymi naklejkami 6 z figurami geometrycznymi, a 6 ze zwierzątkami oraz kolorowankę z 15 stronami.

zestaw crayola

Prezent dla trzylatka wspierający motorykę dużą i logiczne myślenie

Tablica manipulacyjna Premium Play „I believe in Unicorns” marki Woobiboo jest doskonałym przykładem tego, jak rozwojowe są tego typu zabawki dla dzieci. Wyposażona w liczne, angażujące elementy zachęca trzylatka do nauki cyferek (poprzez uroczy zegar z obrotowymi wskazkówkami). Uczy umieszczania kształtów w odpowiadające im otwory, a także rozwija jego zdolność do krytycznego i logicznego myślenia. Wspiera też spostrzegawczość i uczy radzenia sobie z hałasem (za sprawą trąbki wydającej specyficzny dźwięk). Tablica sensoryczna stymuluje więc rozwój dziecka w niemal wszystkich zakresach.

tablica manipulacyjna

Więcej pomysłów na prezenty nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia znajdziesz w naszym dziale Prezentowniki!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com