Kto wymyślił klocki Lego i skąd wzięła się ich nazwa?

Początki marki były trudne i nic nie wskazywało, że Lego osiągnie tak gigantyczny sukces. Historia klocków Lego zaczyna się 10 sierpnia 1932 roku, kiedy to Ole Kirk Kristiansen kupił pierwszą firmę stolarską. Mimo że jego dobytek kilka razy spłonął na skutek nieszczęśliwego wypadku, nie wycofał się ze swojego pomysłu i kontynuował produkowanie małych, wówczas jeszcze drewnianych elementów. Pierwszy sklep otwarto w 1932, w duńskim Billund. Początkowo Ole sprzedawał nie tylko zabawki, lecz także deski do prasowania oraz drabinki. Nazwę Lego zaczerpnął od słów Leg Godt oznaczających „dobrze się bawić”.

LEGO city

W 1946 r. zakupiona została specjalna maszyna do tworzenia zabawek, z możliwością formowania wtryskowego tworzywa sztucznego. Kosztowała ona wówczas ok. 1/15 rocznego dochodu firmy, jednak ta inwestycja szybko się zwróciła. Od 1949 r. klocki zaczęły być sprzedawane w zestawach do samodzielnego łączenia. Przez te wszystkie lata firma udoskonalała swoją produkcję i wyznaczała jakość – dzięki temu dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych marek zabawkarskich na świecie.

Jak wyglądał pierwszy zestaw Lego?

Jedna z najważniejszych dat w historii przedsiębiorstwa to 1958 r. Właśnie w tym roku udało się opatentować oryginalny kształt klocka ze wszystkimi niezbędnymi wypustkami. Na ich podstawie tworzono pierwsze zestawy, na które składały się elementy, z których dawało się zbudować m.in. prosty domek. Pierwsza instrukcja – a może raczej inspiracja – pojawiła się w zestawach w 1964 r., zaś 4 lata później na rynek wypuszczono kolekcję DUPLO. Zestaw przeznaczony dla najmniejszych dzieci składał się z dużo większych klocków, co pozwalało zminimalizować ewentualne ryzyko zadławienia się podczas zabawy.

Dla wielu osób znakiem firmowym Lego są nie charakterystyczne klocki, a figurki z żółtymi twarzami i uproszczonym kształtem dłoni. Przedsiębiorstwo zaczęło produkować je w 1978 r. i od samego początku ci mali bohaterowie stali się ulubieńcami wielu dzieci. Neutralna mina na buziach figurek zmieniła się w 1989 r., kiedy świat ujrzał linię Lego Pirates – korsarze pierwszy raz w historii firmy prezentowali bogatą mimikę: zmarszczone brwi czy wykrzywione usta. W 2001 r. powstała kolekcja Lego Creations, której twórcy zachęcali fanów budowania w każdym wieku do przełamywania schematycznego myślenia i czerpania garściami z zasobów swojej fantazji.

Lego duplo

Lego – prezent dla dziecka i dorosłego

Klocki te to doskonały prezent dla bardzo małych dzieci, jak i dla nieco większych, a także dla nastolatków i dorosłych – słowem, dla każdego! Według producenta, zestawy Lego Duplo będą już odpowiednie dla dzieci w wieku 18 miesięcy. Znane kolekcje są zdecydowanie jednym z najbardziej pożądanych i popularniejszych prezentów dla dzieci w wieku kilku, jak i kilkunastu lat.

Klocki te oczywiście nie mają górnej granicy wiekowej, a osób dorosłych, które kupują je dla siebie, jest bardzo wiele na całym świecie. Część z nich to fani różnych serii, którzy zbierają zestawy w ramach powiększenia kolekcji. Jest również część osób, które w Lego… inwestują. Niektóre limitowane zestawy, które zostały nieodpakowane przez 5 czy 10 lat, mogą dzisiaj mieć wartość nawet 10-krotnie większą, niż w momencie zakupu!

Nie ma również oczywiście podziału na płcie – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy czy kobiety i mężczyźni mogą bawić się wszystkimi seriami zestawów tak samo.

Lego Star Wars

Jakość ponad wszystko, czyli produkcja klocków Lego

Mimo że przez tyle lat zdążyło powstać wiele przedsiębiorstw podobnych do Lego, to żadne nie jest aż tak rozpoznawalne, jak duńska firma. Dlaczego? Warto wspomnieć, że mają oni bardzo wysokie standardy dotyczące jakości – każdy element jest wykonany z bezpiecznych tworzyw sztucznych, a do tego jest odpowiednio wytrzymały i elastyczny, by mógł służyć jak najdłużej. Aby całkowicie zgnieść standardowy klocek Lego, potrzeba nacisku większego niż 430 kilogramów! Tańsze warianty mogą rozdzielić się na kilka ostrych, niebezpiecznych elementów, przy dużo mniejszym nacisku.

Oprócz tego Lego charakteryzuje wysoka precyzja wykonania, dzięki czemu nawet po kilkudziesięciu latach od zakupu ciągle da się złożyć dowolny zestaw. Wszystkie kolekcje, również te starsze, doskonale do siebie pasują – można zatem połączyć elementy, które dzieli 20 i więcej lat różnicy! Żadna imitacja nie daje takiej gwarancji uniwersalności. Nad jakością czuwają dawcy licencji, odrzucający na bieżąco produkty niespełniające wyśrubowanych wymagań.

Najpopularniejsze zestawy Lego – które klocki klienci kupują najchętniej?

Kolekcje Lego nawiązują bezpośrednio do wielu fenomenów popkulturowych, dzięki czemu stale udaje się utrzymać niesłabnące zainteresowanie klockami. Harry Potter, Overwatch czy Star Wars to tylko kilka z najbardziej popularnych zestawów produkowanych przez duńskie przedsiębiorstwo. Dużym zainteresowaniem cieszą się też swego rodzaju scenki rodzajowe szczególnie z kolekcji Lego Friends. Zestaw „Domek na plaży” pozwala na chwilę przenieść się w ciepłe kraje, a „Świetlica dla psów” uczy odpowiedzialności i wrażliwości.

Lego Friends  

Jak wyglądają najciekawsze zestawy Lego?

To, czy dany zestaw zainteresuje jakąś osobę, zależy od jej osobistych preferencji i upodobań. Fani dinozaurów ucieszą się z zestawów na licencji „Parku Jurajskiego” (na przykład „T. Rex na wolności”), a młodzi miłośnicy architektury docenią zestawy z linii Lego Technic albo City. Własny mini pociąg, Statua Wolności lub luksusowy samochód (chociażby Bugatti Chiron) rozbudzają pasje od najmłodszych lat, pozwalając zaznajomić się z mechaniką oraz podstawami matematyki czy fizyki.

Ile kosztuje najdroższy zestaw Lego na świecie?

Mimo że niektóre zestawy da się kupić za mniej niż 100 zł, a przeciętna cena mieści się w granicach 300-400 zł, to istnieją także znacznie droższe modele. Są one przeznaczone zazwyczaj dla dorosłych kolekcjonerów, a nie dla dzieci i stanowią prawdziwe rarytasy dla fanów danego uniwersum. Jedne z najdroższych zestawów to te nawiązujące do świata Harry’ego Pottera. Słynna „Ulica Pokątna” kosztuje 1850 zł i tyle samo trzeba zapłacić za imponujący model Hogwartu. Najdroższe są jednak modele inspirowane Gwiezdnymi Wojnami. Za Gwiezdnego Niszczyciela Imperium należy dać 3100 zł. Sokół Millenium to zaś koszt aż 3500 zł.

Lego ninjago  

Ile elementów ma największy zestaw Lego na świecie?

Pod względem wymiarów, niekwestionowanym zwycięzcą pozostaje na razie wspomniany już wcześniej Gwiezdny Niszczyciel Imperium. Mierzy on aż 110 cm długości, 44 cm wysokości i 66 cm szerokości, lecz składa się z 4784 elementów. Wypuszczone w 2020 r. Koloseum, mimo mniejszego rozmiaru (27 x 52 x 59 cm) zawiera aż 9036 klocków. Producenci twierdzą, że pozwala to na niezwykle wierne odtworzenie jednej z najsłynniejszych rzymskich budowli.

Czemu klocki Lego są uwielbiane przez dzieci i dorosłych?

Inną, interesującą kwestią jest to, czemu te klocki, mimo tylu lat na rynku, nadal cieszą się tak wielką popularnością niemal na całym świecie. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy jest kilka czynników, takich jak np.:

  • Wysoka jakość i trwałość – doceniana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
  • Rozwijanie kreatywności i pobudzanie wyobraźni – dzieci mogą spędzić przy tych klockach setki godzin, a rodzice wiedzą, że ten czas jest poświęcony jak najbardziej pożytecznej i edukującej zabawie.
  • Zachęcanie do nauki i eksperymentów – każdy, kto w dzieciństwie próbował zbudować jak najwyższą wieżę, z pewnością kilkukrotnie zasmakował porażki, nim wpadł na pomysł skonstruowania mocnych fundamentów z elementów Lego. Klocki pomagają również poznać podstawy architektury i mimowolnie zachęcają do nauki.
  • Zaszczepianie cierpliwości i uporczywości – te cechy są bardzo istotne zarówno w tworzeniu konstrukcji, jak i w dalszym życiu. Składanie i rozkładanie zestawu to często proces długotrwały i wymagający skupienia, co pomaga w uczeniu się cierpliwości.
  • Kolorowe elementy i znane postaci w formie figurek – spełnieniem marzeń każdego fana i fanki Gwiezdnych Wojen, popularnych bajek Disneya czy Harry’ego Pottera, jest zabawa figurką z wizerunkiem ulubionej postaci. Firma to umożliwia, oferując wiele różnych zestawów znanych serii.
  • Doskonałe do zabawy w grupie – klocki można składać samodzielnie, ale zdecydowanie najwięcej radości daje wspólne tworzenie i budowanie. Dzięki pracy w grupie, zestawy wspomagają naukę współpracy, a także zwiększają zdolności komunikacyjne.

Lego film

Klocki Lego to jednej z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu, a także na inwestycję pieniędzy. Wybrane modele pozwalają na zabawę przez naprawdę długie lata, więc po co czekać? Przecież wymarzony zestaw nie ułoży się sam! 

Więcej inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka!

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne LEGO.

Dzień Dziecka empik