Festiwal rozpoczyna się 12 września i jak co roku ściągnie do Gdyni setki filmowców, twórców, krytyków. Ten jesienny tydzień będzie okazją do zobaczenia, czym żyje polskie kino. Jakie tematy podejmuje, jakie nowe formy proponuje, jakim młodym aktorom daje szansę?

W tym roku przegląd jest wyjątkowo szeroki, bo filmów w konkursie głównym wybranych przez dyrektora artystycznego Tomasza Kolankiewicza oraz Komitetu Organizacyjnego, jest aż 20.

Poniżej wybrałam 6 filmów w większości niepokazywanych dotąd w kinach (jedna premiera tuż przed festiwalem) ani na platformach streamingowych, a które znalazły się w Konkursie Głównym festiwalu i które szczególnie chcę zobaczyć.

1. The Silent Twins – Agnieszka Smoczyńska

Agnieszce Smoczyńskiej rozgłos przyniosły „Córki dansingu” – oryginalny musical o syrenach, które wyszły z Wisły i rozpoczęły życie w Warszawie. Michalina Olszańska i Marta Mazurek w rolach syren alegorycznie sportretowały czas dorastania.

Kolejny tytuł „Fuga” ze świetną rolą Gabrieli Muskały jako Alicji, wprowadzał widzów w świat kobiety,  która nagle, z niewyjaśnionych przyczyn, straciła pamięć.

Wydaje się, że „The Silent Twins” niejako połączą dotychczasowe zainteresowania reżyserki, bo tym razem głównymi jej bohaterkami są dorastające siostry, które pewnego dnia postanawiają przestać komunikować się ze światem zewnętrznym. Rozmawiają tylko ze sobą i tylko sobie znanym językiem.

„The Silent Twins” to anglojęzyczny debiut reżyserki, który miał premierę w sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes.

2. Johnny – Daniel Jaroszek

Ksiądz Jan Kaczkowski – jeden z najbardziej charyzmatycznych postaci w polskim kościele lata swojego życia poświecił na pomaganie innym. Mimo choroby, która go dotknęła, pracował do końca. Jego biografia stała się podstawą filmu „Johnny”. To, co szczególnie mnie interesuje to to, jaką rolę stworzył Dawid Ogrodnik, bo już pierwsze zdjęcia z planu były imponujące. Aktor – kameleon, który nie dość, że ma szczególny talent do portretowania skrajnie różnych bohaterów, ma też na koncie świetne kreacje zainspirowane prawdziwie istniejącymi osobami, jak Tomek Beksiński w filmie „Ostatnia rodzina”, tytułowy „Najmro” czy Daniel Rycharski z „Wszystkie nasze strachy”, który to film święcił triumfy rok temu na Festiwalu w Gdyni.
„Johnny” to debiut reżysera Daniela Jaroszka.

 

3. Filip – Michał Kwieciński

Akcja filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego dzieje się podczas II wojny światowej, a scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki Leopolda Tyrmanda. Jak ta historia zabrzmi dziś na ekranie?

Tytułowy bohater – Filip jest młodym żydem, który mieszkając w getcie pracuje w kabarecie, by utrzymać rodzinę. Występuje tam razem z Sarą. Pewnego dnia, podczas występu, dochodzi do tragedii.
Spotykamy go dwa lata później, gdy mieszka we Frankfurcie i twierdzi, że jest Francuzem. Pracuje jako kelner w hotelu, korzysta z uroków życia. Jednak jego misternie ułożony plan – rozpada się.

W roli głównej występuje Eryk Kulm.

 

 

4. Iluzja – Marta Minorowicz

Kanwą tej historii jest zaginięcie córki. Już po zamkniętym śledztwie swoje własne poszukiwania rozpoczyna matka – w tej roli Agata Buzek. Tak bardzo chce znaleźć jakiś ślad, że wyostrza zmysł obserwacji, aż do granicy rzeczywistości i iluzji.

Film „Iluzja” jest debiutem fabularnym reżyserki Marty Minorowicz, która ma na swoim koncie już filmy dokumentalne.

 

5. IO – Jerzy Skolimowski

To jeden z bardziej wyczekiwanych filmów, który już zaczął święcić triumfy za granicą. Za „IO” Jerzy Skolimowski otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes, a także będzie walczył o nominację do Oscara – został ogłoszony polskim kandydatem do walki o tytuł: Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

O czym jest ta opowieść? To historia pokazana z perspektywy osiołka (tytuł filmu to dźwięk, który wydaje zwierzę). Jakich ludzi spotka? Jaki świat zobaczy?

W obsadzie: Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek, Lorenzo Zurzolo i Isabelle Huppert.

6. Broad Peak – Leszek Dawid

Himalaiści wzbudzają podziw i pytania – skąd człowiek ma taką nieustającą potrzebę, by zdobywać wyniosłe szczyty, by wchodzić w góry od strony, od której jeszcze nikt jeszcze nie wszedł, by mierzyć możliwości swojego organizmu z tym, co stawia przed nim natura?

Głównym bohaterem filmu „Broad Peak” Leszka Dawida jest Maciej Berbeka, artysta, malarz, scenograf, ale najbardziej znany jako himalaista. Leszek Dawid pokazuje tego Lodowego Wojownika w górskich zmaganiach podczas drugiej próby zdobycia góry Broad Peak i w relacji domowej z żoną Ewą. W głównych rolach Ireneusz Czop i Maja Ostaszewska.

Powyższy wybór to tylko kilka z 20 filmów, które powalczą w tym roku o nagrody w konkursie, w tym o główne Złote Lwy. Festiwal w Gdyni potrwa od 12 do 17 września. Na jaki film się wybieracie?

Zdjęcie okładkowe: mat prasowe.

Wszystko w temacie filmów i seriali znajdziecie w Empik Pasje. Magazyn online w pasji Oglądam.