Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.

Podczas 7 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w 3 sekcjach konkursowych (międzynarodowy konkurs dokumentalny, międzynarodowy konkurs filmu krótkiego oraz konkurs polski) oraz w cyklach tematycznych i pokazach retrospektywnych. Festiwalowi co roku towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe. Festiwal odwiedza ok. 750 gości z zagranicy: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.


W tym roku na otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali nie lada kąsek. „Dzień z życia” („Life in a Day”) wyreżyserowany przez Kevina Macdonalda i wyprodukowany przez Ridleya Scotta wzbudził sensację na festiwalach w Sundance i Berlinie. Film składa się z setek epizodów, które zrealizowali i przesłali na YouTube Internauci na całym świecie. Krótkie filmiki relacjonują, czym był dla ich autorów dzień 24 lipca 2010 roku. Wśród autorów tego eksperymentu filmowego na skalę globalną (80 tysięcy ludzi ze 197 krajów) znalazł się także Polak, Tomasz Skowroński z Zakopanego.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie kinematografia holenderska. W sekcji „Spojrzenie na Holandię” widzowie zobaczą wybór najnowszych dokumentów, dotykających tak niejednoznacznych tematów jak hazard, gangi i skandale obyczajowe, a profesjonaliści wezmą udział w konferencji z udziałem przedstawicieli holenderskiej branży audiowizualnej.

Laureatem Nagrody Smok Smoków przyznawanej w uznaniu za całokształt twórczości jest w tym roku Piotr Kamler - jeden z największych mistrzów światowej animacji filmowej. Twórca otrzymał liczne nagrody za swoją twórczość, między innymi Grand Prix na festiwalu w Annecy, który w świecie animacji jest tym, czym Cannes w dziedzinie fabuły. Zadebiutował w roku 1959 amatorskim filmem animowanym „Miasto”. Autor takich filmów jak: „Słonioga" (1968), „Labirynt” (1969), „Krok” (1975), „Chronopolis” (1982). Współpracował z kompozytorami reprezentującymi elitę francuskiej muzyki współczesnej: m.in. z Bernardem Parmegiani (autor muzyki do filmów Waleriana Borowczyka), François Bayle, Robertem Cohen Solal.

W 3 konkursach znalazło się w tym roku 87 filmów z różnych zakątków świata. Oceni je jury, w skład którego wejdą m.in. Tue Steen Müller - wybitny ekspert europejskiego kina dokumentalnego, członek Duńskiej Rady Filmowej; Marcin Koszałka - dokumentalista, operator filmowy, reżyser, dwukrotny zdobywca Złotych Lwów oraz Brązowej Żaby; Kaleo La Belle - zwycięzca 50. KFF za film „Życie jest gdzie indziej”; Anna Kazejak-Dawid - reżyserka, scenarzystka, współautorka filmu „Oda do radości" i autorka filmów „Bocznica” oraz „Skrzydlate świnie”; Tadeusz Słobodzianek - wybitny dramaturg, autor sztuki "Nasza klasa" (Nagroda Literacka Nike 2010); Marcin Wrona – reżyser filmowy i teatralny, autor filmów „Chrzest” i „Moja krew”; Jerzy Kapuściński – producent, dyrektor artystyczny SF ‘Kadr’, wyprodukował m.in. „Rewers” i „Salę samobójców”; Bartek Konopka – reżyser, współautor nominowanego do Oskara dokumentu „Królik po berlińsku”.

Tegoroczna edycja przyniesie także nowe odsłony cykli tematycznych, które wrosły już na stałe w pejzaż Festiwalu: w sekcji ‘Krakowskie premiery dokumentalne’ zaprezentowane zostaną świeże, niejednokrotnie kontrowersyjne filmy; ‘Laureaci festiwali’ to sekcja, w której znalazły się filmy, które już zdobyły uznanie publiczności na międzynarodowych festiwalach; ‘Dźwięki muzyki’ koncentrują się muzykach, ich biografiach, historiach zespołów, a nawet całych gatunków muzycznych; cykl ‘Gdzieś w Europie’ przynosi zaś kameralne historie o humanistycznym wymiarze.

Oprócz tego na widzów czekają koncerty, Kino Letnie Pod Wawelem, Noc Wideoklipów i spotkania z twórcami.

Festiwal zakończy Gala, którą poprowadzi Maciej Stuhr, a wystąpi jedna z najwybitniejszych formacji jazzowych - Marcin Wasilewski Trio. Po rozdaniu nagród zaplanowano pokaz filmów nagrodzonych.

Do 10 maja trwa promocja na karnety: każdy, kto zarezerwuje karnet na stronie www.krakowfilmfestival.pl zapłaci za niego tylko 80 zł (ulgowy 50 zł).

Promocyjna cena będzie też obowiązywać na bilety – przez cały czas trwania Festiwalu wstęp na seanse do godziny 17.00 tylko 5 złotych!

Empik jest patronem Festiwalu.

Więcej informacji oraz program: www.krakowfilmfestival.pl