Najbardziej znaczące filmy wybitnego francuskiego reżysera - Francoisa Truffaut można będzie obejrzeć podczas czterodniowego przeglądu jego dzieł, zatytułowanego „4 x Truffaut”. Projekcje będą się odbywały od 11 do 14 czerwca w katowickim Centrum Sztuki Filmowej.

Zmarły w 1984 roku jeden z najbardziej znanych francuskich reżyserów - Francois Truffaut uważany jest za współtwórcę i głównego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali. Karierę zaczynał jako dziennikarz i krytyk filmowy. Swój pierwszy, amatorski, film "Wizyta" nakręcił razem z Jacquesem Rivette'm. Był również asystentem Roberto Rosselliniego. W 1957 r. zrealizował swój pierwszy, krótkometrażowy film "Prześladowcy" a rok później pełnometrażowy "Czterysta batów"
Truffaut jest również autorem słynnej  książki "Kino według Hitchcocka", opartej na rozmowach z amerykańskim mistrzem.

Filmy Truffaut powstają z zakotwiczenia emocji w życiu osobistym. Szczególną cechą każdego dzieła jest ciągłość, którą wyznaczają wspólne rymy i powtórzenia. Wszystkie filmy Truffaut mają jeden centralny temat: miłość.

W wywiadzie na temat "Gładkiej skóry", reżyser powiedział: - Inne tematy mnie nie interesują. (...) Miłość to jest temat tematów. Zajmuje ona tyle miejsca w życiu, w mieszkaniach, na ulicach, w biurach, w gazetach, w polityce, na wojnie (...), że gdyby mi udowodniono, ze statystyką w ręce, że dziewięć filmów na dziesięć to są filmy o miłości, odpowiedziałbym, że to nie wystarczy.

Współorganizatorami przeglądu są: Stowarzyszenie Rotunda w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie

4 x Truffaut - program:


11 czerwca / środa / o godz. 18:00
Czterysta batów
(Les quatre cents coups)
Scenariusz i reżyseria: François Truffaut
Obsada: Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Patrick Auffray, Guy Decomble
Zdjęcia: Henri Decaë
Muzyka: Jean Constantin
Produkcja: Francja 1959
Czas trwania: 93 min.
Debiut fabularny Françoisa Truffaut, za który reżyser otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Bohaterem filmowego manifestu Nowej Fali, a zarazem najbardziej osobistego obrazu Truffaut jest Antoine Doinel - niesforny nastolatek, który nie zaznając rodzicielskiej miłości, schodzi "na złą drogę". Autobiograficzna historia została opowiedziana w sposób prosty, niemal brutalny, do tej pory w kinie niespotykany. Do postaci Antoine'a Truffaut powracał jeszcze czterokrotnie w filmach realizowanych na przestrzeni 20 lat ("Antoine i Colette", "Skradzione pocałunki", "Małżeństwo" i "Uciekająca miłość"). Odtwórcą głównej roli był zawsze Jean-Pierre Leaud.

12 czerwca / czwartek / o godz. 18:00
Jules i Jim
(Jules et Jim)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: François Truffaut, Jean Gruault
Obsada: Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre, Vana Urbino, Marie Dubois
Zdjęcia: Raoul Coutard
Muzyka: Georges Delerue
Produkcja: Francja 1961
Czas trwania: 105 min.
Film oparty na motywach powieści Henri-Pierre'a Roche to opowieść o trójkącie miłosnym z czasów fin de siecle'u. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Dwaj przyjaciele z paryskiej elity artystycznej: Francuz Jim i Austriak Jules, zakochują się w tej samej kobiecie. Catherine wychodzi za mąż za Julesa, lecz żywi również uczucie do Jima, który wkrótce zostaje jej kochankiem. Nie burzy to jednak przyjaźni dwóch młodych mężczyzn.

13 czerwca / piątek / o godz. 20:00
Dwie Angielki i kontynent
(Les Deux anglaises et le continent)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: Jean Gruault, François Truffaut
Obsada: Marie Mansart, Jean-Pierre Léaud, Sylvia Marriott, Philippe Léotard, Kika Markham
Zdjęcia: Néstor Almendros
Muzyka: Georges Delerue
Produkcja: Francja 1971
Czas trwania: 130 min
"Dwie Angielki i kontynent" to druga w dorobku reżysera adaptacja powieści Henri-Pierre'a Roché. Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku. Claude Roc, student jednej z paryskich uczelni, poznaje Ann Brown, młodą Angielkę. Dziewczyna zaprasza go na wakacje do swojego domu w Walii, gdzie mieszka wraz z mamą i siostrą Muriel. Podczas pobytu u Brownów relacje między dwiema siostrami i studentem komplikują się.

14 czerwca / sobota / o godz. 20:00

Uciekająca miłość
(L'Amour en fuite)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: Marie-France Pisier, Jean Aurel, François Truffaut
Obsada: Jean-Pierre Ducos, Marie-France Pisier, Daniel Mesguich, Jean-Pierre Léaud
Zdjęcia: Néstor Almendros
Muzyka: Georges Delerue, Laurent Voulzy
Produkcja: Francja 1979
Czas trwania: 94 min
Piąty film Françoisa Truffaut o perypetiach Antoine'a Doinela. Trzydziestoletni Antoine pracuje jako korektor. Zakochuje się w innej kobiecie i decyduje zakończyć swoje małżeństwo. Jest to pierwszy we Francji rozwód bez orzekania winy dlatego pisze o nim prasa. Antoine'a i jego żonę Christine otacza tłum zainteresowanych sprawą. Jest w nim dawna miłość mężczyzny - Colette Lazzi. Truffaut napisał scenariusz razem z aktorką, która wcieliła się w rolę Colette - Marie-France Pisier.
Za muzykę do filmu "Uciekająca miłość" Georges Delerue otrzymał w 1980 roku Cesara - nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

CSF Katowice/I.J.