Popkulturowy fenomen

„365 dni” to debiut literacki Blanki Lipińskiej i pierwsza z trzech książek opowiadających historię Laury Biel. Dalsze, również cieszące się popularnością, tomy to: „Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”. Powieści wzbudzały kontrowersje ze względu na odważne sceny, opisy i dosadny język. Mimo to fani twórczości autorki, twierdzą że wartka akcja, emocjonująca fabuła i płomienny romans głównych bohaterów wciągnęły ich od pierwszych stron. Choć krytycy nie podzielali entuzjazmu czytelników, książki wciąż są na szczytach list bestsellerów i na listach prezentów świątecznych.

 

„365 dni” – o czym jest?

Jaka jest fabuła powieści i filmu? Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na Sycylię. Drugiego dnia pobytu – w swoje 29 urodziny, dziewczyna zostaje porwana. Porywaczem okazuje się głowa mafii, szalenie przystojny, młody Don Massimo Toricelli. Mężczyzna kilka lat wcześniej przeżył zamach na swoje życie. Postrzelony kilka razy prawie umarł, a kiedy jego serce przestało bić, przed oczami zobaczył dziewczynę, a dokładnie Laurę Biel. Gdy przywrócono go do życia, obiecał sobie, że odnajdzie kobietę, którą zobaczył. Massimo daje dziewczynie 365 dni na to, by go pokochała i została z nim.

 

„365 dni” – kto zagra?

W kinowej wersji nie zabrakło gwiazd, a w główną rolę wcieli się debiutantka. Zobaczcie zresztą sami:

Don Massimo Torricelli - Michele Morrone

Laura Biel - Anna Maria Sieklucka

Martin - Mateusz Łasowski

Olga - Magdalena Lamparska

Anna - Natasza Urbańska

Domenico - Otar Saralidze

Mario - Bronisław Wrocławski

Mama Laury - Grażyna Szapołowska

Tata Laury - Tomasz Stockinger

Projektanci - Rafał Grabias, Gabriel Seweryn

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Barbara Białowąs („Big Love”). Autorka – Blanka Lipińska towarzyszyła nagraniom i decydowała również o obsadzie.
 

Co wiemy o odtwórcach głównych ról?

Fani powieści zastanawiają się kim jest Anna Maria Sieklucka – wcielająca się w rolę Laury Biel. 27-latka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu – aktorka zagrała w spektaklach dyplomowych „Alicja w Krainie Czarów” Jerzego Bielunasa, „Jakby nigdy nic” Danuty Parlak, oraz w przedstawieniu „Dzień Walentego” Łukasza Witta-Michałowskiego w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Ma na koncie także epizod serialowy. Jej filmowym partnerem będzie Włoch – Michele Morrone (książkowy Don Massimo). To 29-letni aktor, znany we Włoszech z filmów „Bar Joseph”, „Sirene” oraz włoskim „Tańcu z gwiazdami” - „Ballando con le stelle”.
Jak sprawdzą się na ekranie – o tym będziemy mogli przekonać się w kinach, już 7 lutego. Szykuje się gorąca premiera na Walentynki.


365 dni - Blanka Lipińska

 

*Zdjęcie okładkowe AKPA