25. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 9-18 października 2009.

Program 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie w tym roku bardzo bogaty i czytelnie podzielony na pięć sekcji konkursowych i trzy niekonkursowe. W programie 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest pięć sekcji konkursowych, każda z nich o innym profilu:

1. Konkurs Międzynarodowy – pokazy w Multikinie w sali nr 2
Główny konkurs dla filmów fabularnych z całego świata, które oceni międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka. Główna nagroda to Warsaw Grand Prix, o wysokości 100.000 zł, ufundowana przez Miasto Warszawa.

2. Konkurs 1-2 [konkurs jeden-dwa] – pokazy w Multikinie w sali nr 8 (na drugim piętrze)
Pierwsze i drugie filmy w karierze reżyserów. Od lat zwracamy szczególną uwagę na zdolnych debiutantów, którzy potem stają się mistrzami kina.

3. Konkurs Wolny Duch – pokazy w Kinotece w sali nr 4
W programie WFF od zawsze były filmy “inne”, trudne do sklasyfikowania, idące "pod prąd", niezależne, zbuntowane, a jednocześnie nie stroniące od zabawy czy rozrywki.

4. Konkurs Dokumentalny – pokazy w Kinotece w sali nr 7
Trafiają tu filmy reżyserów, którzy chcą mówić o istotnych zjawiskach i zwracać uwagę na to, czego nie dostrzegają goniące za sensacją kamery telewizyjne. W ostatnich latach powstaje mnóstwo dokumentów, których twórcy chcą, aby publiczność oglądała je w kinie.

5. Konkurs Krótkometrażowy – pokazy w kinie “Kultura”
Konsekwencja naszego zainteresowania debiutantami – zwykle talent twórcy objawia się jeszcze zanim nakręci pierwszą fabułę. Chcemy, wraz z widzami, odkrywać nowe talenty.

Sekcje niekonkursowe

6. Mistrzowskie dotknięcie / Pokazy galowe – pokazy w Multikinie w salach nr 1 i 3. Sekcja niekonkursowa. Najnowsze dzieła mistrzów kina oraz największe wydarzenia sezonu. (Uwaga: w sali nr 3 tylko angielskie napisy.)

7. Odkrycia – wizje współczesnego świata – pokazy w Kinotece w salach nr 1, 2 i 3. Wybrane diamenty z sit naszych selekcjonerów. Największa sekcja z programu WFF, pozwalająca na zorientowanie się w najnowszych trendach w światowym kinie. (Uwaga: w salach nr 2 i 3 tylko angielskie napisy.)

Po raz drugi w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego – Rodzinny Weekend Filmowy – w sobotę 17 października i niedzielę 18 października - filmy dla dzieci i rodziców! Filmy dla dzieci młodszych – z lektorem. W ubiegłym roku w pokazach uczestniczyło wielu młodych widzów, dla których była to pierwsza w życiu wizyta w kinie!


Kina 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego:
Kinoteka w Pałacu Kultury
Multikino Złote Tarasy – ulica Złota 59
Kultura – ul. Krakowskie Przedmieście 21



Podczas trwania Warsaw Film Festival będzie można obejrzeć zarówno filmy, które pokazywane były na światowych festiwalach filmowych, a wśród nich także te z polskim akcentem.

Filmy z festiwali:

"500 dni miłości" (500 Days of Summer), reż. Marc Webb (USA 2009). W rolach głównych Joseph Gordon-Levitt i Zooey Deschanel. Chłopak zakochuje się w dziewczynie, ale to nie jest kolejny film o miłości. Kalejdoskopowy portret pokolenia współczesnych dwudziestolatków, które utknęło między nadzieją a cynizmem. Film pokazywany na festiwalu Sundance 09 oraz na otwarcie festiwalu w Locarno 09.

"Adam", reż. Max Mayer (USA 2009). W rolach głównych Hugh Dancy i Rose Byrne. To nie jest zwyczajna komedia romantyczna o przeszkodach na drodze do ludzkiej intymności. Nagroda w Sundance 09.

"Girlfriend Experience", reż. Steven Soderbergh (USA 2009). Seks a kryzys kredytowy w interpretacji jednego z największych współczesnych filmowców. Film Stevena Soderbergha jest surowy, szybki i znakomicie oddaje istotę naszych czasów. Główną rolę gra gwiazda filmów porno, Sasha Grey.

"Mamut" / Mammoth, reż. Lukas Moodysson (Szwecja/Niemcy/Dania 2009). W rolach głównych Gael García Bernal i Michelle Williams. Film wywołał wielkie kontrowersje na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

"Moon", reż. Duncan Jones (Wlk. Brytania 2008). Oryginalny film z gatunku science fiction ze znakomitym Samem Rockwellem w roli głównej. Sundance 09, Tribeca 09, Edinburgh 09: Najlepszy Brytyjski Debiut.

"Notorious", reż. George Tillman Jr. (USA 2008). W roli tytułowej Jamal Woolard. Historia o wzlocie i upadku legendarnego rapera, Christophera “Biggie Smallsa” Wallace’a, który zdobył światową sławę jako Notorious B.I.G. Pokazywany na festiwalu w Berlinie 09.


Polskie koneksje:

"Nic osobistego" / Nothing Personal, reż. Urszula Antoniak (Holandia/Irlandia 2009). “Nic osobistego” z wielką wrażliwością zgłębia wybór samotnego życia i problemy z utrzymaniem albo wyrzeczeniem się tego wyboru. Sytuacja zbliża dwoje skrajnie różnych i bezkompromisowych bohaterów, którzy przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli. Nagrody dla najlepszego filmu debiutanckiego i dla najlepszej aktorki na tegorocznym festiwalu w Locarno. W filmie występują Lotte Verbeek i Stephen Rea.

"Muchy" / Fly / Fliegen, reż. Piotr J. Lewandowski (urodził się w 1975 roku w Warszawie. W 2007 roku ukończył studia na Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii. Jest animatorem i reżyserem filmów krótkometrażowych.)
Najlepszy kontakt / Contact high, reż. Michael Glawogger (Austria/Niemcy/Polska 2008). Komedia absurdów i nieporozumień. Grupa świeżo upieczonych złodziei nagle znajduje się w Drogomyślu w Polsce.

"Dezinformacja" / Defamation / Hashmatsa, reż. Yoav Shamir (Izrael/Austria 2009). Błyskotliwy i zabawny dokument, w którym reżyser podróżuje po świecie i szuka odpowiedzi na pytanie: czym jest antysemityzm dzisiaj, dwa pokolenia po Holokauście? W nieunikniony sposób trafia też do Krakowa i Oświęcimia.

"Zabić sędziego" / Kill the Referee / Les arbitres, reż. Yves Hinant (Belgia 2009). Dokument portretujący środowisko sędziów piłkarskich, kręcony “na gorąco” podczas Mistrzostw Europy EURO 2008. Jest wśród nich angielski sędzia Howard Webb, który wywołał wielkie kontrowersje, gdy zarządził rzut karny tuż przed końcem meczu Polska-Austria. Zadziwiający świat zawodowych arbitrów może zrobić ogromne wrażenie nie tylko na kibicach!

"Car" / Tsar, reż. Pavel Lungin (Rosja 2009). Polacy jako tło dla Iwana Groźnego, który głęboko wierzy, że została mu powierzona święta misja. Wprowadza władzę absolutną, bezlitośnie niszcząc każdego, kto stanie mu na drodze. Film nakręcony z wielkim rozmachem. Ostatnia rola Olega Jankowskiego. W jednej z istotnych ról Aleksandr Domogarov.

"Oczy Simone" / Les Yeux de Simone / The Eyes Of Simone, reż. Jean-Louis Porchet (Szwajcaria 2009). 8 min. Montaż Urszula Lesiak. Irene Jacob jedzie na retrospektywę Krzysztofa Kieślowskiego do kina w niewielkim miasteczku. Zaprosił ją tam Pierre, 83-letni gospodarz lokalnego dyskusyjnego klubu filmowego. W programie wieczoru znalazł się obraz “Trzy kolory: czerwony”, w którym zagrała przed piętnastu laty ...

"Mamut" / Mammoth, reż. Lukas Moodysson (Szwecja/Niemcy/Dania 2009). Montaż Michał Leszczyłowski.


25. Warszawskiemu Festiwalowi Filmowemu patronuje empik.

Przedsprzedaż biletów rozpocznie się w piątek, 2 października i potrwa do czwartku, 8 października w godz. 11-20 w salonie empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122 - I piętro.

.


wff.pl /F.N.