2006 będzie Rokiem Giedroycia - zadecydował Sejm. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 344 posłów, 34 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. W 2006 r. zbiegną się 3 rocznice: 100 urodziny Jerzego Giedroycia, 60-lecie utworzenia Instytutu Literackiego, w którym powstała paryska "Kultura" oraz 100 rocznica urodzin jednego z najważniejszych publicystów politycznych tego miesięcznika - Juliusza Mieroszewskiego.
"Jerzy Giedroyc całe życie poświęcił sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też - szanującej własne tradycje narodowe. Utworzony przez niego miesięcznik "Kultura" przez ponad pół wieku był dla Polaków urzeczywistnieniem ideałów wolności słowa i myśli. Łamy pisma otwarte były dla autorów związanych z prawicą i z lewicą, piłsudczyków i narodowców, liberałów i konserwatystów" - napisali posłowie w uchwale przyjętej 28 lipca przez Sejm. W uzasadnieniu obwołania roku 2006 Rokiem Giedroycia czytamy: "Kultura" była najważniejszym polskim pismem intelektualnym XX wieku. Przez ponad pół wieku z Maisons-Laffitte projektowano niepodległą Polskę, wolną tak od sowieckiej okupacji, jak i - przedwrześniowych błedów. Badano aktualną rzeczywistość krajową, rozpatrując i dokumentując najnowsze dzieje Polski" oraz: "Na łamach "Kultury" publikowali najwybitniejsi polscy twórcy XX wieku: Czesław Miłosz, Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Stempowski, Konstanty A. Jeleński, Andrzej Bobkowski i Marek Hłasko, czy wreszcie - uczczony przez Sejm RP podobną uchwałą 2003 - Witold Gombrowicz".
Według uchwałodawców "Jerzy Giedroyc stał się symbolem zdrowego rozsądku i niezachwianej hierarchii wartości. Wartości, wśród których pierwsze miejsce zajmowała wolna Polska w wolnym świecie. Dziś nie może być poważnej dyskusji o polityce międzynarodowej, kulturalnej czy społecznej - bez odniesień do dorobku Instytutu Literackiego i "Kultury"."
W Paryżu działa obecnie Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego, ktore pracuje już nad programem obchodów 100 rocznicy urodzin Redaktora. Planowane jest m.in. wydanie na płytach CD wszystkich numerów "Kultury". Płyty miałyby trafić do polskich bibliotek publicznych.
M.W.
29.07.2005

Aktualności
2006: Rok Giedroycia
2006 będzie Rokiem Giedroycia - zadecydował Sejm. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 344 posłów, 34 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Komentarze (0)