Za oknem panuje nieprzyjemna listopadowa pogoda, a Ty masz przed sobą podróż autem razem z psem do weterynarza. Już wiesz, że brudna od sierści i błota będzie cała tapicerka. Ale nie masz wyjścia – wizyta u lekarza jest konieczna i nie da się jej uniknąć. Na szczęście uniknąć można bałaganu i wielu innych uciążliwych sytuacji, które wynikają z posiadania czworonoga. Wystarczy zaopatrzyć się w przydatne gadżety, które ułatwią Ci codzienne życie z psem lub kotem. Wiele z nich to nie tylko praktyczne przedmioty, stworzone z myślą o sfrustrowanych właścicielach zwierząt, ale też gadżety, które wpływają na zdrowie i komfort pupili. Poznaj aż 20 artykułów dla zwierząt, które mogą Ci się przydać.
1. Mata higieniczna pod kuwetę
Jeśli w domu mieszka kot, obowiązkowym elementem wyposażenia jest kuweta. I choć koty znane są z czystości – odpowiednio nauczony zwierzak załatwia się wyłącznie w wyznaczonym do tego miejscu – to może się zdarzyć, że przypadkiem rozniesie zanieczyszczenia, wychodząc z kuwety. Aby temu zapobiegać, wystarczy położyć obok niej specjalną matę higieniczną, która zatrzyma wszystkie nieczystości np. drobiny żwirku. Dwuwarstwowy podkład składa się z siatki i szczelnego dna. Dzięki temu nic nie przecieknie i nawet drobne nieczystości nie spadną na podłogę. Co ważne, matę można bardzo łatwo wyczyścić, na sucho i mokro, aby była higieniczna.
2. Neutralizator zapachów w sprayu
Właściciele czworonogów często nie czują zapachu swojego psa czy kota, ponieważ przyzwyczajają się do niego. Jednak gdy w domu pojawiają się goście, od razu mogą wyczuć, że w pobliżu jest zwierzak. Niestety często są to mało przyjemne zapachy, zwłaszcza gdy pupilowi zdarzy się załatwić swoje potrzeby w domu. Specyficznie pachnie też legowisko i kocia kuweta. Warto więc zaopatrzyć się w neutralizator zapachów. Wygodna forma sprayu pozwala szybko i skutecznie wyeliminować niepożądaną woń, na długo pozostawiając przyjemny aromat. Pamiętaj, aby tego rodzaju preparaty były bezpieczne dla zwierząt i akceptowane przez nie. Chodzi przecież o to, aby pozbyć się z domu nieprzyjemnych zapachów, a nie ukochanego pupila.
3. Samoczyszcząca kuweta dla kota
Regularne sprzątanie kuwety nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, ale jest konieczne, jeśli w domu ma panować higiena. Co więc powiesz na samoczyszczącą kuwetę dla kota? To może być spełnienie Twoich marzeń! Inteligentne urządzenie, dzięki wbudowanym czujnikom, załącza system grabienia żwirku w ciągu kilku minut od wyjścia kota z kuwety. Odchody trafiają do specjalnego, zamykanego pojemnika. Wystarczy, że opróżnisz go raz na kilka dni i dosypiesz nowego żwirku. To wszystko, co musisz zrobić – o higienę i porządek zatroszczy się samo urządzenie.
4. Kocie feromony
Każdy, kto ma kota, doskonale wie, jak mogą na niego działać stresowe sytuacje. Przeprowadzka, pojawienie się nowego członka rodziny, odejście opiekuna, podróż, a nawet zwykłe przemeblowanie mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i zachowanie czworonoga. Zestresowany kot może odmawiać jedzenia i być apatyczny, a nawet stać się agresywny. Często też znakuje teren odchodami, aby zaznaczyć swoją obecność. Niestety, uspokojenie zwierzęcia wcale nie jest łatwe. Z pomocą mogą przyjść syntetyczne kocie feromony. Jak działają? Sprawiają, że kot zaczyna postrzegać otoczenie jako przyjazne i bezpieczne, a to pozwala właścicielowi kontrolować jego zachowanie.
5. Lokalizator GPS dla psa i kota
Z czworonogiem jest jak z małym dzieckiem – łatwo może się zgubić, a potem mieć problem z odnalezieniem domu. Jeśli Twój pupil ma tendencję do samodzielnych przechadzek albo po prostu, gdy martwisz się, że może się zgubić na spacerze, zacznij używać lokalizatora GPS, aby przez 24 godziny wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się zwierzak. Ale to nie wszystko! Gdy kot lub pies zgubi się, znalazca przy pomocy lokalizatora szybko wyśle do Ciebie alert z informacją, jak dotrzeć do czworonoga. Możesz też wyznaczyć strefy bezpieczeństwa. Gdy tylko pupil je opuści, od razu się o tym dowiesz. To niewielkie urządzenie pozwoli Ci nie martwić się nawet o najbardziej niesfornego zwierzaka.
6. Świecąca adresówka
Każdy pies i kot powinien być wyposażony w adresówkę przy obroży, aby w razie zgubienia się, znalazca mógł szybko namierzyć właściciela i oddać zgubę. Do wyboru jest wiele tego rodzaju gadżetów, ale najbardziej interesująca wydaje się świecąca adresówka. Standardowo ma miejsce do wpisania adresu i numeru telefonu właściciela, a dodatkowo jest wyposażona w światła LED, które mogą pracować w trybie ciągłym lub migającym. Dzięki temu nikt nie przeoczy adresówki na szyi czworonoga, nawet gdy zwierzak będzie błąkał się po ulicy w środku nocy. Taki gadżet sprawi, że będziesz nieco mniej denerwował się, gdy Twój pupil zaginie.
7. Obroża insektobójcza
Jeśli nie chcesz martwić się, że Twój pies będzie wracał z każdego spaceru w towarzystwie kleszczy lub pcheł, załóż mu obrożę insektobójczą. To skuteczna ochrona, która redukuje ryzyko zakażenia chorobami, przenoszonymi przez ektopasożyty. Bezpieczny będzie nie tylko Twój pupil, ale też Ty i Twoja rodzina, ponieważ problemy zdrowotne mogą pojawić się również u ludzi, którzy mają kontakt z zakażonym zwierzęciem. Wystarczy, że będziesz pamiętać, aby po kilku miesiącach wymienić ją na nową (dokładny czas zawsze jest wskazany przez producenta na opakowaniu). Dzięki obroży nie trzeba dokładnie przeglądać sierści psa po każdym spacerze.
8. Schody dla psa
Schody dla psa – brzmi dziwnie? W rzeczywistości jest to gadżet, który bardzo ułatwia życie czworonogom i ich właścicielom. Niektóre psy, np. ze względu na niewielki wzrost, wiek lub choroby, mają problem ze wskoczeniem na kanapę czy fotel. Skutkuje to tym, że domownicy stale muszą podnosić pupila. A ten może niemało ważyć. Jeśli więc chcesz odciążyć swój kręgosłup i pomóc psiakowi, zainwestuj w schody dla zwierząt, które sprawdzą się także dla kota. Pamiętaj, aby dopasować ich rozmiar do wielkości czworonoga.
9. Automatyczny dozownik karmy
Regularne żywienie zwierząt jest bardzo ważne dla ich zdrowia. Ale co zrobić, gdy akurat nie ma Cię w domu, a wypada pora posiłku? Jak nie zapominać o odpowiedniej ilości karmy? Odpowiedzią na te pytania jest automatyczny dozownik karmy dla psa i kota. Wystarczy ustalić pory karmienia i wielkość porcji, a inteligentny podajnik sam nakarmi Twojego pupila. Nie musisz nawet być w domu! To świetne rozwiązanie, gdy na jakiś czas powierzasz opiekę na zwierzakiem obcej osobie albo po prostu, gdy zdarza Ci się zapomnieć karmić go o regularnych porach.
10. Miski na podstawie
Wokół misek z jedzeniem i wodą wiecznie panuje bałagan? Jeśli masz dość ciągłego sprzątania podłogi obok miejsca, w którym je Twój pies lub kot, pomyśl o miskach umieszczonych na podstawie. Całość nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale też jest praktyczna. Specjalnie wyprofilowana podstawa zapobiega rozrzucaniu karmy i rozchlapywaniu wody na podłogę – wszystko trafia do rynienki z przodu. Poza tym miski zawsze są w jednym miejscu, co znacznie ułatwia zwierzakom jedzenie. Co ważne, podstawa wykonana z wytrzymałego plastiku jest bardzo łatwa w czyszczeniu.
11. Peleryna przeciwdeszczowa dla psa
Deszczowa pogoda bywa niewdzięczna dla właścicieli czworonogów, którzy bez względu na aurę muszą regularnie wyprowadzać psy na spacer. Często po powrocie do domu pupil nadaje się tylko do kąpieli. Aby tego uniknąć, ubieraj swojego psa w przeciwdeszczową pelerynę z kapturem. Dzięki niej zwierzak nie będzie cały mokry i brudny. Wystarczy, że umyjesz mu łapy. W ten sposób Ty unikniesz niepotrzebnych nerwów, a Twój pupil będzie mógł spacerować w bardziej komfortowych warunkach. W końcu nie tylko ludzie zasługują na ochronę przed ulewnym deszczem. Po użyciu pelerynę z tworzywa sztucznego możesz umyć pod bieżącą wodą albo przetrzeć wilgotną szmatką.
12. Mata na fotele samochodowe
Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś przewozić psa w samochodzie, doskonale wiesz, jak dużo możesz mieć sprzątania nawet po krótkiej przejażdżce. Zwierzak potrafi zostawić po sobie mnóstwo sierści, błota, piasku i wody. Takich zanieczyszczeń trudno jest się szybko pozbyć. Możesz za każdym razem odkurzać auto i prać tapicerkę, ale lepiej ułatwić sobie życie, używając specjalnej maty ochronnej. Wystarczy rozłożyć ją na fotelu samochodowym, na którym będzie siedział pies. Gdy ją zdejmiesz, siedzenia będą wyglądały jak nowe – nikt nie pozna, że jechał z Tobą czworonożny przyjaciel! Miej matę zawsze w bagażniku, aby móc z niej skorzystać w każdej chwili.
13. Kojec dla psa
Kojec to rozwiązanie dobre nie tylko dla rodziców małych dzieci, którzy chcą mieć swoją pociechę zawsze w zasięgu wzroku i w bezpiecznym miejscu. Sprawdzi się także w domu, w którym mieszka pies. Zagroda pozwoli wydzielić miejsce np. w salonie, w którym pupil będzie mógł spokojnie spędzać czas, bawiąc się czy śpiąc. Jednocześnie kojec uchroni wyposażenie domu przed zniszczeniem, jeśli zwierzak ma tendencję do podgryzania kwiatów doniczkowych albo drapania mebli. Czworonóg, który przebywa w dużym, odpowiednio skonstruowanym kojcu, jest bezpieczny i może swobodnie się w nim poruszać, jednocześnie będąc pod czujnym okiem swojego właściciela. To świetne rozwiązanie, gdy masz w domu niesfornego szczeniaka albo dorosłego spa, który nie słucha Twoich poleceń.
14. Podkłady higieniczne
Szczeniak w domu oznacza jedno – psie odchody pozostawiane na każdym kroku. Zanim maluch nauczy się, że swoje potrzeby może załatwiać tylko na zewnątrz, minie trochę czasu. Ten problem często dotyczy też starszych i schorowanych psów. Aby oszczędzić podłogi, a przy okazji swoje nerwy, używaj podkładów higienicznych, które pomogą Ci utrzymać czystość. Możesz je rozłożyć w domu, w samochodzie na siedzeniu czy w transporterze podczas podróży. Podkłady są bardzo chłonne i nieprzemakalne – pochłaniają nie tylko płyny, ale też zapachy.
15. Przyrząd do zbierania odchodów
Sprzątanie psich odchodów podczas spaceru ze swoim pupilem to obowiązek każdego właściciela czworonoga. To zadanie będzie mniej nieprzyjemne, jeśli użyjesz specjalnego przyrządu. Szufelka do zbierania odchodów, dzięki długiej rączce pozwala bezdotykowo zebrać nieczystości bez schylania się. Dla jeszcze większej wygody możliwe jest zamocowanie do łopatki torby na odchody, aby od razu do niej trafiły.
16. Ręcznik dla psa lub kota
Ręcznik przydaje się nie tylko po kąpieli czworonoga, ale też po spacerze w deszczu i zabawie w wodzie. Można użyć zwykłego ręcznika, na stałe przeznaczonego dla pupila, ale lepszym rozwiązaniem będzie specjalny ręcznik dla zwierząt . Bardzo dobrze wchłania nadmiar wody z sierści i szybko osusza psa lub kota. Może też służyć do wyczyszczenia sierści, która jest tylko lekko zabrudzona. Wystarczy zmoczyć ręcznik wodą i umyć nim czworonoga, bez konieczności kąpieli.
17. Spray ułatwiający rozczesywanie
Właściciele psów do swoich regularnych obowiązków zaliczają pielęgnację sierści i włosów czworonogów. Oprócz wizyt u psiego fryzjera konieczne jest samodzielne czesanie, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Utrudnione zadanie mają opiekunowie psów długowłosych, jak Yorkshire Teriers czy Shih tzu. Warto usprawnić to zadanie, używając sprayu do rozczesywania . Nie tylko ułatwia czesanie, ale też zapobiega puszeniu się włosów i pozostawia przyjemny zapach.
18. Drapak dla kota
Naturalną cechą kota jest ostrzenie pazurów dlatego, jeśli nie zadbasz o odpowiednie akcesoria, kocur zniszczy meble. Najlepszym rozwiązaniem jest drapak, który zaspokoi kilka potrzeb tego udomowionego drapieżnika. Nie tylko pozwoli ostrzyć pazury w bezpieczny sposób, ale też będzie miejscem zabawy i wypoczynku oraz schronieniem. Wybierz estetyczną konstrukcję, którą z powodzeniem można postawić nawet w rogu salonu. Pamiętaj, że im więcej atrakcji będzie miał drapak – kilka poziomów, doczepione zabawki, drabinki, budkę – tym Twój kot będzie szczęśliwszy, a wyposażenie domu bezpieczniejsze.
19. Miska dla psa spowalniająca jedzenie
Łapczywe spożywanie karmy przez psa może skutkować poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Wzdęcia i wymioty to najłagodniejsze z nich. Jeśli ten problem dotyczy Twojego pupila, musisz zareagować. W nauce właściwych zachowań żywieniowych pomoże Ci miska spowalniająca jedzeni . Jej specjalna konstrukcja, która wygląda jak labirynt, zmusza psa do wolniejszego spożywania pokarmów – nie tak łatwo wyjąć karmę spomiędzy różnych zakamarków miski. W ten sposób pies uczy się jeść mądrze, a Ty nie musisz martwić się o jego zdrowie i wysilać, próbując oduczyć zwierzaka niepożądanych zachować podczas jedzenia.
20. Koszyk rowerowy do przewożenia psów i kotów
Jeśli rower to Twój jedyny albo po prostu ulubiony środek transportu, zastanów się, jak bezpiecznie możesz przewozić nim swojego psa lub kota. Wiklinowy koszyk z drucianym okratowaniem, przeznaczony do zawieszenia na kierownicy to świetne rozwiązanie. Udźwignie czworonoga ważącego maksymalnie 8 kg. Przyda się, gdy konieczne będzie zawiezienie zwierzaka do weterynarza albo gdy zechcesz wybrać się z nim np. w odwiedziny do przyjaciółki. Wygodna i bezpieczna jazda gwarantowana.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)