Przed nami prawdziwy wysyp książkowych nowości. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych premier, których żaden mól książkowy nie powinien przegapić.

Który z tych tytułów wyląduje na Waszej półce?

 

J.K. Rowning, „Życie jest sztuką

rozwój osobisty

W 2008 roku J.K. Rowling wygłosiła wzruszającą przemowę dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Przemówienie, które ukazuje się po raz pierwszy w formie książkowej w języku polskim pt. "Życie jest sztuką", zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Autorka zadaje trudne pytania o to, jak przyjmować porażki i jak skorzystać z siły wyobraźni dla własnego i wspólnego dobra.

 

Dmitry Glukhovsky, „Tekst

kryminał/sensacja/thriller

Autor bestselerowych książek „Futu.re” i „Czas zmierzchu” oraz powieści z uniwersum „Metro 2033” po raz pierwszy bierze na warsztat literaturę realistyczną i eksperymentuje z gatunkiem z pogranicza thrillera i kryminału. Autor pisze o czasach, w których, smartfon stał się kopią zapasową naszej duszy, o starciu pokoleń, niemożliwej miłości i niesprawiedliwej karze.

 

Paulina Świst „Komisarz

kryminał

Czytaliście „Prokuratora” Pauliny Świst? Teraz autorka oddaje w ręce czytelników kolejną sensacyjną powieść. „Komisarz” to historia Zuzanny żyjącej pod kloszem bogatego ojca. Pewnego dnia dziewczyna poznaje chodzący ideał. Niestety, wyśniony mężczyzna okazuje się policjantem. Komisarz Radosław Wyrwa – fachowiec od działań „pod przykrywką”. Zuzanna to dla niego tylko figurantka, zaledwie narzędzie służące do rozpracowania ciemnych interesów ojca.

 

Łukasz Orbitowski, „Exodus

literatura polska

Pisarz zapowiadał powieść drogi, a mamy właściwie powieść ucieczki. Główny bohater w jednej chwili wybiera pieniądze z banku, niszczy karty kredytowe, wyrzuca telefon. Porzuca wszystko: rodzinę, pracę, hobby, dom i kredyt. Musi uciekać.

 

Norman Davis, „Na krańce świata

historia

To najbardziej podróżnicza spośród książek historycznych i najbardziej historyczna spośród książek podróżniczych. Glob oglądany przez Normana Daviesa jest pełen historii. Podczas lektury poznamy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Delhi.

 

Joanna Bator, „Purezento

literatura polska

„Purezento” (czyli „prezent”) to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko-słony smak umami.

 

Jakub Charon, „Totem

literatura polska

Akcja powieści toczy się w świecie, który istnieje obok nas, dla większości jest jednak zamknięty i niedostępny. Jest to świat, w którym rządzi prawo dżungli. Tylko silne jednostki mogą przetrwać. Dziki po wyjściu z więzienia próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, lecz szybko uświadamia sobie, że jest zbyt słaby, żeby piąć się po szczeblach przestępczej kariery. Ostatnia próba, jaką podejmuje, aby zmienić swój status, kończy się tragedią.

 

Salman Rushdie, „Złoty dom Goldenów

literatura obca

Akcja powieści rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy. W Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

 

John Green, „Żółwie aż do końca

literatura dla młodzieży

Szesnastoletniej Azie do głowy by nie przyszło, że będzie prowadzić śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia miliardera Russella Picketta. Jest jednak sto tysięcy dolarów nagrody do zgarnięcia, no i jej Najlepsza i Najbardziej Nieustraszona Przyjaciółka Daisy bardzo chce rozwiązać tę zagadkę! Dziewczyny wspólnie próbują dotrzeć do Davisa, syna miliardera, którego Aza poznała kiedyś na letnim obozie. Na pozór niewiele ich dzieli, ale tak naprawdę jest to przepaść.

 

Peter Wohlleben, „Nieznane więzi natury

literatura faktu

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben (autor książek „Sekretne życie drzew” i „Duchowe życie zwierząt”) ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki. Pokazuje nam, jak ich wzajemne relacje trzymają w ryzach cały bogaty ekosystem przyrody, dzięki czemu pozostaje on w równowadze.

 

Elizabeth Winder, „Marilyn na Manhattanie

biografia

Autorka ukazuje Marilyn Monroe przez pryzmat roku spędzonego w Nowym Jorku, gdzie aktorka uciekła w listopadzie 1954 roku, zostawiając daleko za sobą szaleństwa Hollywood i małżeństwo, które okazało się katastrofą. Zapierający dech w piersiach Manhattan pozwala Marilyn na zachowanie anonimowości, za którą tak tęskniła. Może biegać po Central Parku, wychodzić do klubów, godzinami oglądać obrazy w Metropolitan Museum of Art, spotykać się ze znajomymi. To tutaj głupiutka Sugar z "Pół żartem, pół serio" pokazuje swoje nowe ja – poznaje Trumana Capote, zaczyna romansować z przyszłym mężem, Arthurem Millerem, poszerza grono przyjaciół i postanawia zrobić porządek ze swoją karierą, zrywając kontrakt z Fox Studios i zakładając własną wytwórnię. Dla Marilyn to rok wolności, inspiracji, nowych wrażeń, szczęścia. Dla czytelników – jedyna w swoim rodzaju okazja, by przemierzyć ulice Nowego Jorku w towarzystwie boskiej MM!

 

Andy Weir, „Artemis

science fiction

Jesteśmy tuż-tuż przed premierą nowej powieści autora bestsellerowego "Marsjanina"! Producenci filmowi  na pniu wykupili prawa do ekranizacji tej książki, teraz tylko czekać na efekty. Dwudziestokilkuletnia Jazz marzy o życiu pełnym przygód i dostatków, ale musi pogodzić się z rzeczywistością małego prowincjonalnego miasteczka. Nawet bardzo prowincjonalnego, bo na Księżycu. Dobrze żyje się tam właściwie tylko turystom i ekscentrycznym miliarderom, a tak się składa, że Jazz nie należy do żadnej z tych grup…