1. William Peter Blatty – „Egzorcysta”

Ta kultowa książka, trzyma w objęciach mroku od pierwszej do ostatniej strony. Historia małej dziewczynki, która przez zabawę tablicą ouija wpada w sidła ciemności.

2. Stephen King – „To”

„To” przeżywa prawdziwy renesans za sprawą głośniej ekranizacji. Naszym zdaniem ten tytuł, to prawdziwe opus magnum Stephena Kinga i najbardziej przerażająca pozycja w dorobku Mistrza Grozy. W Derry w stanie Maine zalęgło się TO. Dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw i tajemniczych wypadków. Tylko dzieci mogą stawić TEMU czoło.

3. Graham Masterton – „Wyklęty”

Masterton napisał blisko setkę książek. Oczywistym jest, że w tak ogromnym zbiorze zdarzają się słabsze pozycje, ale tych mocnych, mrożących krew w żyłach jest znacznie więcej. Naszym zdaniem przygodę z tym pisarzem warto zacząć od „Wyklętego”. Owdowiały antykwariusz nabywa pewien tajemniczy obraz, a wkrótce potem zaczynają się dziać przerażające rzeczy…

4. Jack Ketchum – „Dziewczyna z sąsiedztwa”

To jedna z najsłynniejszych powieści grozy ostatnich lat, uznawana za jedną z najbardziej wstrząsających książek w historii literatury. Na pewno nie polecamy jej czytelnikom o słabszych nerwach. Przedmieścia, miła spokojna okolica, przytulne domy, przystrzyżone trawniki i ogromne Zło, które zaraża umysły mieszkających tu osób.

5. Edgar Allan Poe – „Opowieści tajemnicze i szalone”

Tego pana nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. W tej książce znajdują się cztery mroczne opowieści: „Czarny kot”, „Maska czerwonej śmierci”, „Żaboskoczek” i „Upadek domu Usherów”. Przygotuj się na solidną dawkę niesamowitości, makabry oraz szaleństwa! Tajemniczy świat stworzony przez Poego przeraża, ale także… fascynuje.

6. Howard Phillips Lovecraft – „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”

Jeśli istniała rzecz, której Howard Phillips Lovecraft nie pomieściłby w swej otchłannej wyobraźni, był nią pośmiertny los jego własnej twórczości. Niezauważony za życia, dziś uważany za arcymistrza literatury grozy. W tej książce znajduje się piętnaście najbardziej upiornych opowieści wszech czasów, międzi innymi: „Zgroza w Dunwich”, „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „W górach szaleństwa”, „Przypadek Charlesa Dextera Warda”, „Kolor z innego wszechświata”.

7. Ira Levin – „Dziecko Rosemary”

Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany i sny przerażające jak horror, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela, mroczne książki zawierające informacje, od których cierpnie skóra – czego jeszcze potrzebuje młoda, prostoduszna, oczekująca swego pierwszego dziecka kobieta, by uwierzyć, że jej mąż oddał duszę diabłu i jemu poświęcił dziecko, które ona nosi w sobie?

8. Bram Stoker – „Dracula”

Opublikowana w 1897 roku powieść „Dracula” irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża.

9. Meyrink Gustav – „Golem”

„Golem” to powieść ezoteryczna, oparta na symbolice kabały, tarota, a także legendzie o Golemie, stworzonym rzekomo w XVI wieku przez alchemika i rabina Jehudę Löw ben Bezalela z Pragi. Żydowska dzielnica dawnej Pragi, zagadkowe wydarzenia, mrok, tajemnica, doskonale poprowadzona intryga i zaskakujące zakończenie.

10. Dan Simmons – „Terror”

W maju 1845 roku dwa statki HMS Erebus i HMS Terror wyruszają z Anglii ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. Oba obiekty giną bez śladu. Pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych wypraw badawczych w całej znanej nam historii badań polarnych.