Autor: Wojciech Chmielarz

  1. „Rzeczy osobiste”, Karolina Sulej

Jeden z najlepszych reportaży historycznych, jakie czytałem, i jedna z najbardziej wstrząsających oraz poruszających książek o niemieckich obozach koncentracyjnych. Sulej patrzy na to, co się działo podczas II Wojny Światowej przez pryzmat... mody. Pokazuje, jak ważne dla przeżycia i zachowania poczucia godności były tytułowe rzeczy osobiste


Rzeczy osobiste Sulej okładka

 

  1. „Lato utraconych”, Anna Kańtoch

Anna Kańtoch zdobyła w tym roku nagrodę Wielkiego Kalibru za „Wiosnę zagubionych". „Lato utraconych" jest jeszcze lepsze. Świetnie napisany inteligentny kryminał kojarzy się z klasyką gatunku.

 

Lato utraconych, Kańtoch

 

  1. „Ostatni dom na zapomnianej ulicy”, Catriona Ward

Zaginiona dziewczynka, siostra, która ciągle jej szuka, i pewien tajemniczy mężczyzna. A także jego kotka. Niby to wszystko znamy, niby już to wszystko czytaliśmy, ale ta książka potrafi zaskoczyć. Doskonale napisany thriller

 

Ostatni dom na zapomnianej ulicy

 

  1. „Dziewczyna, kobieta, inna”, Bernardine Evaristo

Wielowątkowa, powieść – portret kobiet żyjących w Wielkiej Brytanii. Dziesiątki tematów, wiele głosów, kilka pokoleń, różne perspektywy. Zaskakująca swoim bogactwem i dająca do myślenia. A także niezwykle wciągająca.

 

Dziewczyna, kobieta, inna, Evaristo

 

  1. „Od jednego lucypera”, Anna Dziewit Meller

Opowieść o śląskich kobietach. Ich dniu codziennym i najważniejszych chwilach w życiu. Bardzo ważna, bezkompromisowa powieść. Wstrząsając w swoim naturalizmie. Lektura obowiązkowa. I to przede wszystkim dla panów.

 

Od jednego lucyfera

 

  1. „Drelich: prosto w splot”, Jakub Ćwiek

Prawdopodobnie najlepsza polska powieść sensacyjna. Drelich to utalentowany złodziej, który wbrew sobie i z powodu absurdalnego przypadku zostaje wplątany w dziwną intrygę. Będzie musiał stawić czoła pomorskim gangsterom. I zrobi przy tym wszystko, żeby ocalić swoją rodzinę.


Prosto w splot

 

  1. „Blizny”, Marek Stelar

Klasyczny, policyjny kryminał ze świetną intrygą. Na początku pandemii na placu budowy w Szczecinie zostaje odnalezione ciało. Śledczy szybko kojarzą denata z pewnym tragicznym zdarzeniem z początku lat dziewięćdziesiątych. Czy to tylko zbieg okoliczności?


Blizny, Stelar

 

  1. „Ostatni Trop”, Mark Bowden

Niezwykły reportaż true crime. W 1975 roku dwie małe dziewczynki wyszły do lokalnego centrum handlowego i nigdy z niego nie wróciły. Po latach policjanci wracają do sprawy i decydują się sprawdzić ostatni trop, jaki im pozostał. Gdzie doprowadzi ich rozmowa z pewnym przestępcą odsiadującym wieloletni wyrok? Czyta się jak najlepszy kryminał.

 

Ostatni trop książka

 

  1. „Bestia obok mnie”, Ann Rule

Pracując przy telefonie zaufania, Ann Rule poznała pewnego sympatycznego młodego mężczyznę. Od słowa do słowa zawiązała się pomiędzy nimi przyjaźń. Tym mężczyzną okazał się Ted Bundy, jeden z najsławniejszych i najgroźniejszych seryjnych zabójców. Ann Rule po latach napisała niezwykłą książkę o łączącej ich relacji.

 

Bestia obok mnie, Ted Bundy

 

  1. „Mocna więź”, Magdalena Majcher

Z pozoru udane małżeństwo: ona urzędniczka, on policjant. I jeszcze ukochana córeczka. Ale pewnego dnia dziewczynka znika. By napisać książkę o zaginięciu Anny Garskiej, Magdalena Majcher zwróciła się o pomoc do osób najbliższych zaginionej. W rezultacie powstała intymna i niedająca o sobie zapomnieć powieść.

 

Mocna więź, Magdalena Majcher

 

Które z tych książek znacie, a po które planujecie sięgnąć w pierwszej kolejności?

Więcej poleceń znajdziecie w pasji Czytam. Sprawdźcie też listę książkowych bestsellerów.

Zdjęcie okładkowe: Jacek Poremba / materiały wydawnictwa.

Urodziny Empik Premium rabaty