Trasa koncertowa, jakiej jeszcze nie było

Już pierwsza edycja Męskiego Grania zrealizowana w 2010 roku wyznaczyła nowe standardy dla imprez muzycznych i na stałe wpisała się w kalendarz polskich festiwali. Nieoczywiste współprace, perfekcyjne brzmienia i spora różnorodność gatunkowa sprawiła, że Męskie Granie szybko stało się jednym z najbardziej wyczekiwanych corocznych wydarzeń muzycznych. To, co charakteryzuje Męskie Granie, to przede wszystkim rockowy klimat i mocniejsze brzmienia. Początkowo surowe i bezkompromisowe, w miarę rozwoju trasy, kolejne edycje stały się coraz bardziej otwarte na inne style, nie zatracając przy tym swojego alternatywnego charakteru.
Tradycją i istotnym wyróżnikiem imprezy jest też to, że każdą kolejną trasę promuje utwór, wykonywany przez gwiazdy danej edycji i jednocześnie najciekawsze osobistości polskiej sceny muzycznej. Każdy hymn powstaje pod przewodnictwem tzw. „Orkiestry”, która pełni funkcję dyrektora artystycznego projektu. Współpraca wybitnych muzyków przekłada się na sukces, zarówno samej imprezy, która od początku cieszy się popularnością, jak i utworów promujących kolejne trasy. Te często stają się wielkimi przebojami. Pamiętacie motywy przewodnie wszystkich dotychczasowych edycji?

 

„Wszyscy muzycy to wojownicy” (Waglewski, Maleńczuk, Abradab), 2010

Dyrektorem artystycznym, a także kompozytorem pierwszego hymnu Męskiego Grania był lider Voo Voo Wojciech Waglewski. Podjął się trudnego zadania, by stworzyć nową jakość na rynku muzycznym i coś, czego do tej pory brakowało. Do udziału w projekcie zaprosił Macieja Maleńczuka i rapera Abradaba (Kaliber 44), reprezentujących odmienne gatunki. Była to również zapowiedź stylistycznej różnorodności, czyli tego, co później stało się wizytówką Męskiego Grania. Słuchacze od razu kupili koncepcję festiwalu muzycznego realizowanego w ramach trasy koncertowej, z dużą porcją dobrej muzyki i alternatywnych brzmień. Tak powstało jedno z bardziej cenionych polskich wydarzeń muzycznych. 
Podczas pierwszej edycji obowiązywała, odwołująca się do nazwy zasada, że na koncertach występują wyłącznie mężczyźni.

 

„Kobiety nam wybaczą” (Waglewski, Janerka, Spięty, Fisz, Możdżer), 2011

W tej odsłonie za trasę i utwór promujący ponownie odpowiadał Wojciech Waglewski, który tym razem do udziału zaprosił także swojego syna - Fisza. To było kolejną odsłoną bardzo udanych projektów rodziny Waglewskich. Do nich dołączyli Lech Janerka, Spięty, czyli Hubert Dobaczewski i Leszek Możdżer. Tak powstał energetyczny utwór, będący mieszanką styli i charakterów, który stanowił kontynuację linii muzycznej zapoczątkowanej w pierwszej edycji. 

 

„Ognia!” (Nosowska, Dyjak), 2012

Męskie Granie 2012 przyniosło spore zmiany w koncepcji trasy, co ostatecznie wpłynęło także na jej charakter. Po raz pierwszy dyrektorem artystycznym została kobieta – Katarzyna Nosowska, która wykonała hymn edycji w duecie z Markiem Dyjakiem. Utwór ten, dużo bardziej stonowany i delikatny, niż było to słychać w dwóch poprzednich motywach przewodnich, zapowiadał zmiany w warstwie stylistycznej trasy. Od teraz w skład wykonawców występujących na Męskim Graniu wchodziły także kobiety m.in. Kari Amirian czy Julia Marcell.

 

„Jutro jest dziś” (Nosowska, O.S.T.R.), 2013

Rolę dyrektorów artystycznych edycji z 2013 roku pełnili wspólnie Katarzyna Nosowska oraz O.S.T.R. Z tego połączenia powstał jeden z bardziej popularnych hymnów w historii Męskiego Grania, który wniósł do samej koncepcji trasy wiele świeżości. Niecodzienna kolaboracja udowodniła po raz kolejny, że muzyka nie lubi ograniczeń i powstaje ponad podziałami stylistycznymi.

 

„Elektryczny” (Brodka, Deriglasoff, Emade, Podsiadło, Smolik), 2014

Utwór promujący Męskie Granie 2014 niemal natychmiast stał się przebojem. Nie tylko ze względu obecność supergwiazd, czyli Moniki Brodki i Dawida Podsiadło, ale także świetny tekst Katarzyny Nosowskiej oraz obecność Emade, Andrzeja Smolika i Olafa Deriglasoffa, odpowiedzialnych za kompozycję oraz aranżację utworu. Dzięki temu „Elektryczny” jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym hymnem w historii trasy.
W tej edycji po raz pierwszy zamiast dyrektora artystycznego, powołano cały zespół Męskie Granie Orkiestra, który czuwał nad warstwą muzyczną hymnu. Od teraz, co roku inna grupa muzyków będzie tworzyć utwory promujące i tym samym wyznaczać kierunek stylistyczny dla wydarzenia.

 

„Armaty” (Fisz, Koteluk, Smolik), 2015

Do Męskiego Grania dołączają kolejne gwiazdy. Choć niektórzy komentatorzy uważają, że Fisz i Mela Koteluk zdominowali hymn z 2015 roku, a przez to przysłonili nieco talent Tomasza Organka i Krzysztof Zalewskiego (którzy zagrali na gitarach), ci ostatni będą mieli jeszcze niejedną okazję, by pokazać się publiczności ze znakomitej strony. Utwór ponownie został skomponowany i wyprodukowany przez Andrzeja Smolika. Teksty stworzyli Fisz i Mela Koteluk.

 

„Wataha” (Organek, O.S.T.R., Podsiadło), 2016

Hymn Męskiego Grania z 2016 roku to powrót do energetycznych, rockowych brzmień. Utwór wykonali Tomasz Organek, Dawid Podsiadło i O.S.T.R. z gościnnym udziałem DJ’a Haema. Charakter i osobowość muzyczna każdego z artystów skumulowana w jednej piosence dały oczekiwany efekt. „Wataha” to jeden bardziej wyrazistych i popularnych utworów całego cyklu.

 

 

„Nieboskłon” (Brodka, Organek, Rogucki), 2017

Przewodniczącym Orkiestry Męskiego Grania w 2017 roku był ponownie Tomasz Organek i to on stworzył muzykę do „Nieboskłonu”. Tekst natomiast powstał we współpracy z Katarzyną Nosowską, która ma na swoim kącie już kilka singli promujących trasy. „Nieboskłon" to po raz kolejny trzy oryginalne głosy i mocne osobowości muzyczne. Tomasz Organek, Monika Brodka i Piotr Rogucki (Coma) wykonali piosenkę z właściwą sobie energią i wrażliwością.

 

 

„Początek” (Kortez, Podsiadło, Zalewski), 2018

Ten hit pochodzący z trasy Męskiego Grania 2018 przez wiele miesięcy cieszył się popularnością. Wspólny występ Korteza, Dawida Podsiadło i Krzysztofa Zalewskiego skutecznie przyciągnął uwagę widzów. Połączenie różnych charakterów wokalistów, którzy reprezentują odmienne style muzyczne, w tym wykonaniu sprawdziło się wyśmienicie i przyniosło spory sukces.

 

„Sobie i Wam” (Nosowska, Igo, Organek, Zalewski), 2019

Singiel promujący Męskie Granie 2019 to jednocześnie hymn jubileuszowy, bo wydany z okazji 10. edycji trasy. Utwór, w którym występują Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Tomasz Organek i Igo to swoisty tekst życzeń dla twórców i wieloletnich słuchaczy. Trójka uznanych w historii trasy artystów i jedyny debiutant w składzie Orkiestry – Igo, stworzyli kolejny utwór, który porwał tłumy. W zaledwie 24 godziny od premiery piosenka osiągnęła milion wyświetleń na YouTube.

Męskie Granie 2019 Dogrywka to wydanie uzupełniające album Męskie Granie 2019, w którym nie zabraknie utworów największych twórców sceny alternatywnej, m.in.: Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego, Tomasza Organka, Lao Che, Voo Voo, czy duetu Maleńczuk & Waglewski.

 

Więcej artykułów o muzyce znajdziecie w pasji Słucham.

Zdjęcie okładkowe artykułu - fragmenty teledysków opisanych piosenek.