Mieszkanie Moniki i Rachel z „Przyjaciół”

Kto nie pamięta kultowego mieszkania tytułowych „Przyjaciół”? Apartament, w którym rozgrywała się większość scen, istnieje i znajduje się w Greenwich Village (na rogu Grove i Bedford St.) w Nowym Jorku. Chociaż serial prawie w całości został nakręcony w studiu w Los Angeles, w ujęciach fasady wykorzystano ujęcia prawdziwego budynku. W okolicy wciąż można spotkać fanów „Przyjaciół”, którzy szukają tego słynnego miejsca i robią sobie na jego tle zdjęcia. Nieopodal znajduje się też kawiarnia inspirowana Central Perk, w której można napić się kawy i usiąść na pomarańczowej sofie.

Z okazji niedawno obchodzonej 25. rocznicy „Przyjaciół” w SoHo można było z bliska obejrzeć rekwizyty i kostiumy z serialu oraz przekonać się, że mieszkanie popularnej grupki wcale nie było tak przestronne, jak mogłoby się wydawać.

 

 

Kolekcja: Przyjaciele. Sezony 1-10

 

Dom Waltera White’a i inne miejsca z „Breaking Bad”

Na szczęście dla fanów serialu, wiele z najbardziej pamiętnych scenerii z „Breaking Bad” można wciąż zobaczyć na własne oczy. Na przykład dom Waltera White’a, niesławnego nauczyciela chemii, który stał się bossem narkotykowym, znajduje się przy 308 Negra Arroyo Lane w Albuquerque w Nowym Meksyku.

 

 

Ogromna popularność serialu sprawiła, że nawiedzający okolicę fani stali się uciążliwi dla mieszkańców, m.in. właścicielki wspomnianego domu. Podobno notorycznie wrzucano na jego dach pizzę, podobnie jak w jednej ze scen w „Breaking Bad”, dlatego sąsiedzi zdecydowali się zainstalować całodobowy monitoring.

Oprócz domu Waltera White’a w Albuquerque można zobaczyć także słynną myjnię, dom Jessego Pinkmana, biuro Saula Goodmana (dobra wiadomość dla fanów „Better Call Saul”), a nawet sieć restauracji, która w serialu odgrywa rolę Los Pollos Hermanos. Istnieje także wiele ofert wycieczek po lokalizacjach związanych z serią.

 

 

Breaking Bad: The Complete Series (brak polskiej wersji językowej)

 

Dom Buffalo Billa z „Milczenia owiec”

Od całkiem niedawna kultowa lokalizacja dla fanów, nagrodzonego pięcioma Oscarami thrillera, została oficjalnie otwarta dla zwiedzających. Niejaki Chris Rowan, stylista rekwizytów filmowych oraz wielki fan horrorów, kupił i odnowił dom (w dzielnicy Perryopolis w Pensylwanii), w którym nakręcono „Milczenie owiec”. Teraz, według komunikatów prasowych, można będzie zarezerwować pobyt i spędzić noc w tym niecodziennym miejscu.

 

 

W środku znajdują się dekoracje podarowane właścicielowi przez fanów filmu, m.in. portret Clarice czy oprawiona w ramę ćma. Dostępna dla gości będzie także piwnica, w której spoczywają filmowe rekwizyty np. maszyna Singera, kula dyskotekowa, kobiece manekiny, lustro i kimono w stylu Buffalo Billa.

Cena za pobyt dla grupy 4 osób wynosi od 595 dolarów za dobę. Natomiast wrażenia z pewnością są bezcenne.

Pozostając w mrocznym klimacie warto wspomnieć, że istnieje możliwość wynajęcia jeszcze jednej lokalizacji owianej złą sławą. Portal Airbnb oferuje wynajem domu, w którym nakręcono słynny horror „Krzyk”. W planie pobytu wiele atrakcji – m.in. odwiedziny szeryfa, Maraton „Krzyku” odtwarzany na kasetach VHS oraz możliwość zatelefonowania do zamaskowanego filmowego mordercy.

 

Milczenie owiec - Jonathan Demme

 

Katz’s Delicatessen z „Kiedy Harry poznał Sally”

W jednej z najbardziej znanych scen z filmu Sally udowadnia Harry’emu, że kobiety potrafią udawać orgazm. Robi to w porze lunchu, w tętniących życiem nowojorskich delikatesach Katz’s. Od tamtej pory Katz’s Deli, które odwiedzane były przez nowojorczyków na długo przed premierą filmu, nieustannie przyjmuje tabuny gości, którzy oglądali komedię romantyczną (a od premiery minęły już 32 lata!) i mają ochotę spróbować specjałów, w tym osławionego pastrami.  

 

 

Nad miejscem, gdzie tytułowa Sally siedziała w filmie, do teraz wisi napis: “Where Harry met Sally… hope you have what she had! Enjoy!”.

Jeśli masz okazję tam być, koniecznie zamów to, co ona. Dla zainteresowanych podajemy adres: 205 East Houston Street, East Village, Manhattan, Nowy Jork.

 

Kiedy Harry poznał Sally - Rob Reiner

 

Café des Deux Moulins z „Amelii”

Kawiarnia, w której główna bohaterka Amelia była kelnerką, pozostała prawie dokładnie taka, jak w filmie. No może z wyjątkiem kąciku tytoniowego Georgette. Duża część oryginalnego wystroju została niezmieniona. Teraz jednak można w niej znaleźć także plakaty filmowe i rozmaite akcesoria dla fanów „Amelii”.

 

 

Café des Deux Moulins znajduje się na Rue Lepic, jednej z najsłynniejszych i najbardziej ruchliwych ulic paryskiej dzielnicy Montmartre. Wciąż można tam napić się słynnego na całym świecie crème brulée i przełamać jego wierzch łyżeczką tak, jak robiła to tytułowa Amelia.

 

Amelia (Kino Konesera) - Jean-Pierre Jeunet

 

Schody w Bronksie z „Jokera”

Ta całkiem nowa filmowa atrakcja turystyczna jest dowodem na to, że dla fanów kina tak naprawdę każde miejsce związane z ulubionym bohaterem może być warte zobaczenia.

Wciśnięte między budynki mieszkalne w Bronksie (Shakespeare Avenue i Anderson Avenue) tzw. schody Jokera zdobyły sławę po tym, jak w jednej ze scen Arthur Fleck, grany przez Joaquina Phoenixa, przyjmuje swoją morderczą tożsamość Jokera i beztrosko na nich tańczy. Miejsce natychmiast stało się popularne, ponieważ scena ta była jedną z najważniejszych w filmie. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia fanów, którzy imitowali kultowy taniec Jokera, niektórzy nawet specjalnie na tę okazję ubrani w jego kostium. To ogromne zainteresowanie w pewnym momencie zaczęło jednak przeszkadzać okolicznym mieszkańcom.

 

 

O wiele wcześniej porównywalną sławę zdobyły inne schody. Już w 1976 roku scena z „Rocky’ego” zapoczątkowała podobną praktykę wśród fanów. Tym razem chodziło o schody Filadelfijskiego Muzeum Sztuki znane obecnie jako „Rocky Steps”.

 

Joker - Todd Phillips

 

Delikatesy Dmitriego z „Orange Is The New Black”

Nazwane tak na cześć męża Red, jednej z bardziej charakterystycznych bohaterek serialu. Zanim trafiła za kratki prowadziła sklep wraz ze swoim mężem. Miały tam miejsce spotkania z szefami mafii, a w zamrażarkach na zapleczu można było znaleźć m.in. zwłoki. Dmitri's Russian Market to w rzeczywistości popularna pizzeria o nazwie Rosario, w której nie odbywają się żadne mafijne interesy. Można tam natomiast zjeść jedną z najlepszych pizz w Astorii (Queens, Nowy Jork).

 

 

Orange Is The New Black. Sezon 1 - Jenji Kohan

 

Lokalizacje z „Gry o tron”

Serialowy hit HBO, choć osadzony w świecie magii i smoków, to wiele scen kręcono w prawdziwych lokalizacjach. Zdjęcia powstawały głównie w Irlandii Północnej i Chorwacji.

 

 

Ujęcia ze stolicy Siedmiu Królestw (Królewska Przystań) kręcono w zabytkowej części w centrum Dubrownika oraz na Malcie w miejscowości Mdina. Dzięki gigantycznym murom miejskim historycznego miasta oraz fotogenicznym kamiennym ulicom i budynkom, miejsca z łatwością przenoszą odwiedzających w przeszłość. Kilka kręcono w Hiszpanii. Podczas piątego sezonu wykorzystano 700-letni andaluzyjski pałac królewski - Alkazar w Sewilli, który na kilka chwil stał się Wodnym Ogrodem, czyli rezydencją władców Dorne. Na szczęście miejsce to wciąż pozostaje otwarte dla turystów.

Inne lokalizacje znane z serialu to: greckie klasztory na szczytach masywów skalnych - Meteory, As- Suwajra w Maroku, gdzie kręcono Astapor (miasto nad Zatoką Smoków). Kadry zza muru filmowano natomiast w Parku Narodowym Vatnajökull na Islandii, który idealnie pasował do lodowatego klimatu tamtych rejonów.

 

Gra o Tron. Kompletna Kolekcja. Sezony 1-8

 

Stacja King’s Cross i inne miejsca z „Harry’ego Pottera”

Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc pojawiającym się w całej serii o Harrym Potterze. We wszystkich częściach występuje np. słynny peron 9 i ¾ znajdujący na stacji King’s Cross, z którego odjeżdża Hogwarts Express. Tak naprawdę w tym miejscu jest tylko łukowa ściana między peronami 4 i 5, których numeracja na potrzeby filmu została zmieniona na 9 i 10. Dziś znajduje się tam ukryty dostęp do magicznego peronu wraz z połową wózka bagażowego znikającego w ścianie! Miejsce to powstało specjalnie dla fanów, którzy od lat tłumnie przychodzą zrobić sobie w tym miejscu zdjęcia. Nieopodal stoi niezwykły sklep, gdzie można kupić zabawne akcesoria, od okrągłych okularów Harry'ego Pottera po gumki do włosów z herbem Hufflepuff.

 

 

Oprócz stacji King’s Cross, sceny do filmu kręcone były także na Piccadilly Circus, w Leadenhall Market, Bodleian Library na Uniwersytecie Oksfordzkim, na Millenium Bridge czy w Katedrze w Durham oraz wielu innych miejscach w Anglii i Szkocji. 

 

Kolekcja: Harry Potter (edycja specjalna z kartami)

 

Greckie lokalizacje z filmu „Mamma Mia!”

Z kolei miejsca, w których kręcony był ten hit polecają się nie tylko na krótką wizytę, ale i na pełnowymiarowe wakacje! Fani „Mamma Mia!”, którzy chcą zobaczyć niektóre z pięknych miejsc przedstawionych w musicalu, mogą udać się do Damouchari, Skopelos i Skiathos, trzech głównych lokalizacji w Grecji, w których kręcono film.

 

 

 

Tam czekają piękne plaże, zatoki i klify, miejsca, które zapierały dech w piersiach podczas oglądania. W internecie można także znaleźć informacje o tym, gdzie zatrzymała się ekipa podczas kręcenia oraz do jakich greckich restauracji chodzili aktorzy w przerwach między zdjęciami.

Warto pamiętać, że filmowa turystyka może być też problemem, przede wszystkim dla mieszkańców konkretnych lokalizacji. Tak, jak np. w przypadku charakterystycznych, brutalistycznych bloków w dzielnicy Scampia w Neapolu, gdzie kręcone były sceny do serialu „Gomorra”. Włosi, bardzo wrażliwi na punkcie utożsamiania ich z mafią, również w tym przypadku nieprzychylnie patrzą na turystów, którzy pielgrzymują do tego miejsca. Dlatego przed podróżą dobrze jest zweryfikować, czy obecność w danej lokalizacji nie będzie nikomu przeszkadzać.

 

Mamma Mia! - Phyllida Lloyd

 

Jakie jeszcze filmowe miejsca można odwiedzić?

  • Popeye Village na Malcie

  • Targ Pike Place Market z „Bezsenności w Seattle”

  • Ruiny starożytnego miasta Perta w Jordanii z „Indiana Jones i ostatnia krucjata”

  • Restauracja Double R Diner z „Twin Peaks”

  • Restauracja Smoke House w Burbank i Cathy's Corner na Mount Hollywood Drive z „La La Land”

  • Księgarnia Travel Bookshop i mieszkanie Williama z „Nothing Hill”

  • Nowojorska Biblioteka Publiczna z „Pogromców duchów”

  • Ławka na placu Chippewa w Savannah z „Foresta Gumpa”
     

Więcej artykułów o filmowej tematyce znajdziecie w pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe - mat. prasowe