Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Ale i momentem, w którym udowodniliśmy, ile odwagi i miłości do Ojczyzny tkwi w nas – szczególnie w najtrudniejszych momentach dziejowych. W tym roku przypada już 72 rocznica powstania. Warto je wspominać – szczególnie, że dziś źródeł jest tak wiele, że każdy z nas znajdzie pomiędzy nimi coś dla siebie.

Przyjrzyjmy się najciekawszym wydaniom poświęconym Powstaniu Warszawskim – o powstaniu i inspirowanym jego historią.

Na ekranie i w wersji audio

Gdy mówimy o obrazie kinowym Powstania Warszawskiego, w pierwszej kolejności myślimy oczywiście o „Mieście 44”. Film Jana Komasy wzbudził nie lada emocje – choćby dlatego, że nakręcono go przede wszystkim z myślą o widzach młodego pokoleniu. Opowiada historię powstania z perspektywy jego uczestników. Nie zapominajmy, że większość z nich było nastolatkami. Młodość, walka i… miłość, która pokonuje każdą przeszkodę robi piorunujące wrażenie. Ten film po prostu trzeba zobaczyć! Koniecznie warto sprawdzić też ścieżkę dźwiękową do obrazu.

Świetną ilustracją filmową dla powstania jest również seria „Czasu honoru” o wydarzeniach z Warszawy w 1944 roku. Gwiazdorska obsada i poruszający scenariusz pozwolą lepiej wyobrazić sobie historię tamtych dni. Warto zerknąć też na „Sierpniowe niebo: 63 dni chwały”. Film Ireneusza Dobrowolskiego łączy fabularną historią z autentycznymi nagraniami z 1944 roku, co sprawia, że obraz jest niezwykle realistyczny. A kto woli dokumenty – temu polecamy „Powstanie Warszawskie”, w którym nagrania sprzed ponad 70 lat nabrały jeszcze większej mocy.

Sięgnijcie też po płytę „Powstanie Warszawskie” grupy Lao Che. Tu czekają nowe interpretacje powstańczych piosenek. To reedycja kultowej już płyty, którą warto mieć w swojej kolekcji.

Powstanie w książkach

Oczywiście możecie wybrać jedno z opracowań historycznych o wydarzeniach powstania, jego przebiegu, kontekście politycznym… My jednak chcemy spojrzeć na jego wydarzenia w bardziej ludzkiej odsłonie. Historie pojedynczych osób, na pozór niewiele znaczące, odkrywają cały dramat i piękno tych 63 dni. Po pierwsze, polecamy literacką wędrówkę po Warszawie ogarniętej powstaniem. Taka czeka Was w „Wędrówce po walczącym mieście” autorstwa Marcina Ciszewskiego. Autor, zainspirowany nagraniami filmowymi sprzed ponad 70 lat stworzył coś wyjątkowego. Wzbudzająca morze emocji narracja udowadnia, że ta historia jest ciągle żywa.

W „Dziewczynach z powstania” poznacie historie wyjątkowych kobiet. Dziewczyn, które powstanie zastało w zupełnie codziennych sytuacjach: na ulicy, w domu, w szkole, tuż po porodzie… Randki w cieniu spadających bomb, śluby w kitlach sanitariuszek, konspiracja i codzienna walka… Książka Anny Herbich sprzedała się w ponad 250 000 egzemplarzach. Przejmująca i wciągająca – bo warto spojrzeć na powstanie z kobiecej perspektywy!

Na koniec – „List z powstania” Anny Klejzerowicz. To powieść obyczajowa o traumie Powstania i jej konsekwencjach. Dwie kobiety: matka i córka i historia od 1944 roku aż po współczesność. Czy uda się uwolnić od demonów przeszłości?

Więcej wydań związanych z powstaniem warszawskim znajdziecie na empik.com. To niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii. Nie pozwólmy pamięci o nim zaginąć