Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki (okładka miękka)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki… W tym samym czasie młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław, myśli przede wszystkim o własnych zaręczynach. Tylko jak ma powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką? Pierwszego września bójki i zaręczyny przestają być ważne. Powieść Prędkość ucieczki otwiera cykl Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę obu braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie… Oraz kochać piękne kobiety.

Tytuł: Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki
Seria: Parabellum
Autor: Mróz Remigiusz
Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-09-24
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 143 x 26 x 204
Indeks: 13587949
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,2
5
21
4
11
3
3
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
22 recenzje
22-01-2018 o godz 11:31 Jacek Cieszynski dodał recenzję:
cała trylogia jest b. ciekawa..choć wydaje mi się, że jest kilka nieścisłości historycznych plus drobne wpadki w pisowni niemieckiej, ale nie jest to przecież książka naukowa. Książki czyta się z zapartym tchem. Jest to druga książka tego autora, którą czytałem. Jestem pod wrażeniem.!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-11-2017 o godz 13:09 Katarzyna Łacheta dodał recenzję:
Realizacja bardzo szybka, towar zgodny z opisem. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-09-2017 o godz 14:01 mrozjak dodał recenzję:
Ksiązki Mroza są zawsze niezwykłe, tak samo jest w tym przypadku. Całkiem inne spojrzenia na wydarzenia II wojny światowej historia dramatu zwykłych ludzi połączona z perpypetiami dwóch braci, którzy dla swoich wybranek zrobią wszystko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-02-2017 o godz 12:19 ksiązkimojaodskocznia dodał recenzję:
Długo przymierzałam się do "spotkania" z tym autorem. Nie dlatego, że jego książki wydawały mi się nieciekawe, ale bałam się... rozczarowania książką i przereklamowania. Tyle razy ostatnio mi się to zdarzało, że obawiałam się ponownie tej samej sytuacji. Teraz po przeczytaniu pierwszego tomu mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że wpadłam w sidła "Mroza ". Wciągnęło mnie tak, że po odłożeniu pierwszego tomu natychmiast sięgnęłam po drugi. I czytam, z zapartym tchem, co jeszcze przydarzy się bohaterom podczas drugiej wojny światowej? Czy uda im się przetrwać? Czy Bronek odnajdzie Anielę? Akcja książki rozpoczyna się przed drugą wojną światową, a bohaterowie których stopniowo poznajemy, nawet nie przypuszczają z jakimi trudami będą musieli się zmierzyć. Jak bardzo zmieni się ich życie, jak ciężko będzie im przetrwać, jak trudno będzie się ukrywać? Tematyka książki nie jest łatwa, opisy czasem przyprawiały mnie o przymknięcie oczu, gdy wyobraźnia zbyt mocno mi pracowała. To jednak realia drugiej wojny światowej, więc nie można tego tematu "polukrować", czy napisać łagodniej. Nie da się przedstawić tamtych czasów, tak by opisane zdarzenia nie zawierały opisów mocnych, czy czasami drastycznych, Rozstrzelania, walka, aresztowania, przesłuchania, próby ucieczki, to wszystko znajdziemy w tej książce. Bohaterowie to Bronek, który jest polskim sierżantem i w momencie wybuchu drugiej wojny światowej próbuje znaleźć sposób na walkę z wrogiem. Kolejnymi bohaterami są Stanisław i jego ukochana Maria, która jest Żydówką. Próbują uciec z Warszawy, z Polski coraz bardziej ogarniętą wojną. Czy im się uda? Czy Bronek odnajdzie ukochaną Anielę? Czy Staszek i Maria dotrą bezpiecznie poza granice Polski? Jacy są pozostali bohaterowie książki? Odpowiedzi warto poszukać czytając pierwszy tom serii "Parabellum". https://ksiazkimojaodskocznia.blogspot.com/2017/02/2-parabellum-predkosc-ucieczki.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-02-2017 o godz 02:11 Ewa dodał recenzję:
Świetna książka. Bardzo dobrze się czyta.. Nie mogłam się oderwać od wszystkich trzech tomów..
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-01-2017 o godz 15:32 Anka Krzyczkowska dodał recenzję:
Sierpień 1939. Wybór pierścionka zaręczynowego zamienia się w selekcję wrogów i broni. Wymiana ciosów wywołanych nieporozumieniem przekształca się w wymianę ognia. Między narodowościami powstają wyraźne granice w których gubi się człowieczeństwo. Bariery między państwami zanikają. Parabellum Mroza opowiada nie tylko o wojnie, ale i o całkowitym przewartościowaniu życia, w którym każda sekunda zaczyna mieć znaczenie. Wojna hartuje, uczy i przeobraża nie tylko ludzi fizycznie znajdujących się w rozpadającym się świecie. Zostawia trwały ślad także na tych, którzy mają odwagę o niej czytać odtwarzając tą trudną do objęcia rozumem rzeczywistość. www.wypisz-wymaaaluj.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-11-2016 o godz 22:07 TomaszHa dodał recenzję:
Książka zapiera dech w piersiach, nie pozwala się nudzić nawet na chwilę, świetna lektura, polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-11-2016 o godz 10:55 Cezary Boruch dodał recenzję:
polecam książkę na jesienne wieczory jak znalazł . Kto lubi prostą literaturę z wartka akcja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2016 o godz 21:16 Merry dodał recenzję:
Wreszcie znalazłam trochę czasu, żeby sięgnąć po Parabellum. Zachęcona wieloma pozytywnymi recenzjami wprost nie mogłam się oprzeć. Poza tym od jakiegoś czasu szczególnie interesuję się książkami o tematyce II wojny światowej, dlatego tym bardziej nie mogłam odmówić sobie tej lektury.

"Prędkość ucieczki" to pierwszy tom cyklu Parabellum. To tutaj poznajemy braci Zaniewskich. Bronek jest sierżantem służącym w jednostce stacjonującej przy granicy z Rumunią. Stanisław dopiero co ukończył studia medyczne, a jego głowę zaprzątają myśli dotyczące zaręczyn z piękną Marią. Ich życie diametralnie się zmieni, gdy we wrześniu 1939 roku do Polski wkroczą Niemcy...

O tym, że przeczytam absolutnie wszystko, co napisze Remigiusz Mróz, wiedziałam już po przeczytaniu "Chóru zapomnianych głosów", którym byłam i nadal jestem zachwycona. Cykl Parabellum to jednak coś zupełnie innego, a mimo to przepadłam, bo to naprawdę genialne powieści, które będę polecać każdemu.

Skupię się na razie na pierwszej części. "Prędkość ucieczki" ukazuje pierwsze dni II wojny światowej z trzech perspektyw. Z jednej strony polscy żołnierze, w tym Bronek Zaniewski. Z drugiej Maria i Staszek, którzy próbują uciec z Warszawy. Z trzeciej Christian Leitner, czyli niemiecki dowódca niebywale wierny i oddany III Rzeszy. Każda z tych osób inaczej postrzega otaczającą ją rzeczywistość i obraz wojny. Każda z nich napotyka na swojej drodze ludzi, którzy pokierują ich dalszym losem. Właśnie to jest dla mnie jednym z plusów tej powieści. Obserwacja z kilku perspektyw, a także świadomość tego, jak wielki wpływ na dalsze życie bohaterów mają z pozoru przypadkowe spotkania i sytuacje, w jakich się znajdują.

Kolejną zaletą tej powieści są sami bohaterowie. To postacie bardzo zróżnicowane i jedyne w swoim rodzaju. Mamy Marię i Staszka, z których często to właśnie Maria wydawała się być osobą dominującą, bardziej pewną i zdecydowaną. Staszek z kolei sprawiał wrażenie człowieka raczej mniej odważnego, chociaż podjął się opuszczenia kraju się wraz z ukochaną, a wówczas było to ogromnie niebezpieczne. Bronek natomiast, to przeciwieństwo młodszego brata. Człowiek podejmujący ryzyko. Żołnierz gotowy do walki w obronie ojczyzny. Jest jednak jeden bohater tej powieści, który wyjątkowo mnie zainteresował. Osoby, które czytały już Parabellum z pewnością wiedzą już, o kim napiszę. Chodzi, oczywiście, o Christiana Leitnera. To postać tak intrygująca, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Dowódca o żelaznych zasadach. Oddany swojej ojczyźnie. Zachwycony, a wręcz można by powiedzieć, zaślepiony ideologią Hitlera, chociaż nie popiera klasyfikacji ludzkości, a uważa ją jedynie za środek do osiągnięcia celu, którym jest stworzenie idealnej III Rzeszy, będącej najwspanialszym imperium na świecie. Christian zdaje się być człowiekiem nie znającym kompromisów. Bezwzględnym. Konsekwentnym. Wymagającym od innych, ale przede wszystkim od siebie. Do tego pedantycznym w każdym aspekcie. Pomimo tego wszystkiego daje się odczuć, że tkwi w nim nuta dobra. Coś, co często kłóci się z jego charakterem.

Warto również zaznaczyć, że w powieści Remigiusza Mroza nie braknie mrożących krew w żyłach opisów okrucieństwa, jakiego dopuszczano się w trakcie II wojny światowej. W "Prędkości ucieczki" prym w zadawaniu bólu i torturowaniu innych wiedzie Blankenburg. Zdecydowanie ta postać powinna zostać okrzyknięta mianem największego sadysty.

"Tamtej nocy ten potwór zdecydował, by szeregowcy starannie przywiązali kapitanowi do krzesła nogi i tułów, natomiast jego dłonie przytrzymywali na stole. Blankenburg zabrał się do bardziej klasycznej metody tortur - wyrywania paznokci."

To jeden z wielu fragmentów realistycznie ukazujących, do czego byli zdolni niektórzy naziści. Coś potwornego i niewyobrażalnego. Do teraz przechodzą mnie ciarki na myśl o tych wstrząsających opisach. Z drugiej strony wyłania się dzięki temu obraz odwagi i determinacji ofiar tego bestialstwa. Największe uznania należą się tutaj kapitanowi Obeltowi. To, co przeszedł i jak dał radę wytrzymać takie traktowanie, jest dla mnie zagadką. Niesamowite męstwo, hart ducha i wola przetrwania.

Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tę wspaniałą książkę. "Prędkość ucieczki" to niesamowicie wciągająca książka, od której nie można się tak po prostu oderwać. To historia, którą jak najbardziej warto poznać nie tylko ze względu na aspekt II wojny światowej, ale także dlatego, że to wspaniale napisana powieść. Przemyślana, ze świetnie wykreowanymi bohaterami. Pełna zwrotów akcji. A zakończenie... no cóż... nie pozwala na to, by nie sięgnąć po "Horyzont zdarzeń", czyli drugą część cyklu Parabellum.

Mnie bez dwóch zdań zachwyciła. Mam nadzieję, że zachwyci i Was.

http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/2016/08/parabellum-predkosc-ucieczki-remigiusz.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-04-2016 o godz 10:40 Isabelle West dodał recenzję:
,, W tej recenzji można wspomnieć również o indywidualnym sposobie pisania Mroza i o niebywałym, błyskotliwym i charakterystycznym dla tamtych czasów, humorze. Cytaty same zapadały mi w pamięć, a ludzie patrzyli na mnie co najmniej dziwnie, kiedy płakałam ze śmiechu. Dzięki takiemu zabiegowi, pisarz oprósza te ponure, mroczne czasy, szczyptą zabawy."
http://recenzjekawoholika.blogspot.com/2016/04/026-parabellum-predkosc-ucieczki.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-02-2016 o godz 00:00 Jakub Michalak dodał recenzję:
Prędkość ucieczki to kolejna powieść, która jest próbą pokazania życia i tragedii pojedynczych jednostek na tle II Wojny Światowej. Czy udana? A i owszem! Mróz ma bardzo przyjemny i prosty styl pisania, nie sprawiający trudności, a wręcz sprawiający przyjemność. Mimo czasów, które opisuje, jego powieść pozbawiona jest szarości, brudu i tragedii wojny. Nie jest to powieść historyczna. To powieść fabularna na tle rysów historycznych, opisująca trudy wojny oraz miłość w niełatwych czasach. Reasumując, Prędkość ucieczki to początek świetnie zapowiadającego się cyklu o jakże wymownej nazwie Parabellum.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-09-2015 o godz 11:49 Adriana Bączkiewicz dodał recenzję:
Jak szeroka i długa jest Polska, to wszędzie zachwalają Mroza, i ja do tych zachwalań muszę się przyznać. Zapewne gdy tylko zauważyliście te słowa, to pomyśleliście sobie: O nie, znowu on? No właśnie, jak to możliwe, by gdzie się nie spojrzeć, to tam jest mroźno? Chcesz kryminał, wybierz Kasację i Ekspozycję. Potrzebujesz Sci-fi? Ruszaj po Chór zapomnianych głosów. Przeczytałbyś coś historycznego? Sięgaj po Turkusowe szale, ale i po Parabellum.

Druga wojna światowa i dwóch braci Zaniewskich. Kompletnie różne historie, jednak mają coś wspólnego, w ich kraju dzieję się coś niedobrego. Zmagają się oni z wojną, ucieczkami, decyzjami, które mogą zaważyć o ich życiu, lecz nie tylko…

Wiedziałam, że Remi potrafi mnie zaskoczyć. W końcu przekonał mnie on do Turkusowych szali, pokazując mi dzięki temu, że nie możecie sobie wmawiać, że coś nie jest w waszym guście. Gdy sięgnęłam po Parabellum, było to wyłącznie podyktowane ciekawością. Ale ta ciekawość tak płonęła podczas czytania tej książki, że rozgrzewała mnie do czerwoności. Bo tak to jest z książkami Mroza. Sięgasz po nie z ciekawości, a potem brniesz w nich, co tam brniesz, wręcz latasz i nie chcesz wylądować na ziemi.

Mogłabym się pokusić o stwierdzenie, że to pozycja dla osób, które lubią wartką akcję, ale niekoniecznie mają coś w głowie, jeżeli chodzi o historię. Ja sama jestem nogą z historii i się do tego przyznaję, dlatego tak trudno wsiąknąć mi w pozycje, które mówią o czasach przeszłych, o których tak naprawdę nie mam zielonego pojęcia. Wiem, że jest to jednocześnie powód do rozczarowania własną osobą, że niezbyt wiele wiem o II wojnie światowej. Ja nawet nie mam pojęcia kto z kim, dlaczego, jedynie w głowie mam urywki nieposkładanych faktów. Jednak książka Remigiusza sprawiła, że jestem zachęcona historią i chętnie we własnym zakresie dowiedziałabym się o niej czegoś więcej. Wręcz czegokolwiek, bo pamięci do dat to ja nie mam.

To jest właśnie jeden z tych darów, którzy posiadają Autorzy dość nieliczni. Potrafią tak skrzętnie zaplanować fabułę i w taki klarowny sposób ją ukazać, a przede wszystkim zaciekawić czytelnika, że już jesteśmy na przegranej pozycji i musimy, wręcz chcemy poznać historię jak najszybciej. Przewracamy więc kolejne strony, tylko by przebyć drogi bohaterów wraz z nimi. Jednocześnie nie oczekujcie, że to będzie droga usłana płatkami róż, ponieważ znajdziecie tutaj sceny, które są dramatyczne. Ale w końcu wojna taka była. Nie ma miejsca na dywagacje i kolorowanie historii różowymi kredkami, tylko by były one przystępne dla wrażliwego czytelnika. Co to to nie. Musicie uzbroić się w broń, hełm i może dołóżcie do tego kilka granatów i ruszcie w podróż z braćmi Zaniewskimi. Poznajcie urywek wojny, i cieszcie się tym, że wtedy na świecie jeszcze was nie było.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-06-2015 o godz 23:02 oboruta dodał recenzję:
Obdarowany zadowolony, podobno ciekawa o ile ktoś pasjonuje się tym gatunkiem :D
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-06-2015 o godz 00:00 Maja Matuszewska dodał recenzję:
Interesująca powieść historyczna, lubię sięgać po książki o tematyce II wojny światowej. Prędkość ucieczki spodobała mi się szczególnie, ze względu na fabułę i wartko prowadzoną akcję. Remigiusz Mróz dokładnie oddał całą atmosferę czasu początków wojny. Dodam jeszcze, że ciekawe są kreacje postaci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-06-2015 o godz 00:00 Anna Pawłowska dodał recenzję:
W przypadku książki Remigiusza Mroza to chyba tytuł okazał się dla mnie najbardziej intrygujący, lubię też sięgać po powieści osadzone w scenerii II wojny św., a tutaj mamy sam jej początek. Powieść bardzo mi się spodobała, realistycznie ukazane losy bohaterów zaciekawiły mnie. Remigiusz Mróz napisał książkę po którą warto sięgnąć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-04-2015 o godz 14:20 pklosowski1 dodał recenzję:
Książka wciągająca trzymająca w napięciu trochę "rozlazła" akcja mogłaby być bardziej wartka. Pozycja godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-04-2015 o godz 15:48 Zaczytany w Książkach dodał recenzję:


Tytuł: Parabellum: Prędkość ucieczki
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 10 września 2013
Liczba stron: 411

Remigiusz Mróz – absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorant na tejże uczelni. W jego dorobku znajduje się 6 utworów. Każda jego książka ma wysokie oceny.

Pierwszy tom świetnego cyklu Parabellum.

Powieść wyszła spod lekkiego pióra. Strony bardzo szybko przechodzą z prawej ręki do lewej. Wykonanie jest w stu procentach bardzo dobre. Autor dopracował każdy detal. Wydaje się, że tematyka jest trochę nudnawa, ale utwór został sfabularyzowany, a fakty historyczne ciągle jemu towarzyszą.

Sierżant Bronisław Zaniewski pobił swojego przełożonego, chorążego Chwieduszko. W tym samym czasie jego młodszy brat, Stanisław, zaręcza się z Żydówką. Jego ojcu trudno jest to zaakceptować. Postanawia z nią oraz wujkiem Holzerem uciec do Francji przed wojną. Będą musieli przedrzeć się przez Niemcy, co wydaje się niełatwym zadaniem. Po drodze mają wiele przygód. Czy wszystko pójdzie po ich myśli?

(...) zawsze twierdził, że żołnierze w plotkowaniu biją na głowę nawet siedzące w kościele stare baby.


Bardzo ciekawym zabiegiem było dodanie tabeli stopni w Wehrmachcie oraz SS w latach 1934-1940. Dzięki temu możemy użyć słowa kapitan zamiast Hauptmann.

Głównych bohaterów jest masa, aczkolwiek według mnie warto przyjrzeć się Christianowi Leitnerowi. Bardzo trudno go zdefiniować, ponieważ ludność niemiecka w czasach II wojny światowej znana była z okrucieństwa, lecz on ma swój kodeks moralny, traktując ludzko Żydów. Uważam, że celowo został on stworzony, aby ukazać kontrast pomiędzy dobrym, a złym żołnierzem. Jest on dla mnie najciekawszym bohaterem tej książki.

Przed czytaniem spodziewałem się nudnej historii, która w 99% będzie opierała się na faktach. Na szczęście grubo się pomyliłem, gdyż (jak wcześniej wspomniałem) historia jest tłem, aby pokazać, że postacie muszą walczyć o życie oraz swoją godność. Utwór niesie ze sobą bardzo dużo wartości, m.in. wierną przyjaźń oraz miłość za wszelką cenę. Powieść jest od dziś jedną z moich ulubionych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-11-2014 o godz 15:36 G.P. Vega dodał recenzję:
Do książki „Parabellum. Prędkość ucieczki” Remigiusza Mroza podchodziłam mimo wszystko dość sceptycznie. Wychwalana pod niebiosa, tak samo jak zresztą jej autor, budziła we mnie pewne wątpliwości. Niemniej ciekawość wzięła górę i po roku rozmyślań na jej temat, wreszcie ją przeczytałam.

Książek o II wojnie światowej mamy na pęczki. Opowiadają mniej lub bardziej fikcyjne historie i pod tym względem „Parabellum” daleko nie odbiera. Akcja powieści toczy się głównie we wrześniu 1939 roku, śledząc losy kilku bohaterów. Mamy tu porywczego Bronisława Zaniewskiego, który nie obawia się przyłożyć nawet swojemu przełożonemu, sierżantowi Chwieduszko, choć może to za sobą pociągnąć spore konsekwencje. Jego młodszego brata Stanisława i jego narzeczoną Marię, żydówkę, która doskonale wie, że musi uciekać z Warszawy inaczej zginie. Dodatkowo śledzimy też poczynania niejakiego Christiana Leitnera. Niemiecki kapitan Wehrmachtu jest z pewnością jedną z najciekawszych postaci tej książki, a wszystko za sprawą tego, że Remigiusz Mróz postanowił zrobić z niego wciąż kontrowersyjną, a jednak pozytywną postać z czym nie można się spotkać często w książkach z akcją osadzoną w okresie wojennym.

To tylko czołowi bohaterowie, jest ich o wiele więcej. Jedni próbują zwyczajnie uciec, inni opierać się najeźdźcy wszystkimi możliwymi sposobami, nawet jeśli teoretycznie nie mają większych szans na zwycięstwo. To historia o przetrwaniu, miłości we wszystkich swych odsłonach, o dobru, złu, złudzeniach, ślepocie, naiwności... Można by wymieniać bez końca.

Dość długo zajęło mi wsiąknięcie w tę historię. Potrzebowałam trochę czasu by wczuć się w jej klimat. Wszystko za sprawą pędzącej akcji, ilości bohaterów i przeskoków, za które później, miałam ochotę pana Mroza udusić, jak najbardziej w pozytywnym sensie, o ile to w ogóle możliwe... Za każdym razem, kiedy tekst zmierzał do jakiegoś punktu kulminacyjnego danej sceny, akcja zmieniała bohaterów, co początkowo mnie irytowało, ale patrząc na to już po skończeniu czytania, stanowiło bardzo dobry ruch. To głównie przez to tak ciężko było mi odłożyć książkę na półkę.

Bohaterowie... Cóż mogę powiedzieć? Każdy z nich ma coś w sobie. Jednych się lubi innych nie. Nie można im jednak zarzucić absolutnie niczego. Są wyraziści, doskonale naszkicowani. Osobiście denerwował mnie Staszek i jego stoicyzm, który dla mnie był czymś zupełnie innym, ale nie wypada tu używać wulgarnego słownictwa. Powiem tylko, że w tym związku stanowczo to Maria nosiła spodnie, co niekoniecznie byłoby złe, gdyby nie kilka innych rzeczy. Moi faworyci to Bronek oraz, oczywiście, Leisner. To, że nie jest tu tym czarnym charakterem, bardziej krążąc w odcieniach szarości, jest szalenie ciekawe.

To chyba najcięższa recenzja jaką przyszło mi napisać, z jakiegoś powodu brakuje mi odpowiednich słów, by wyrazić w pełni to, co myślę.

Podsumowując; „Parabellum. Prędkość ucieczki” to szalenie porywająca historia pełna cudownych, pełnokrwistych postaci, których można kochać, nienawidzić, ale z pewnością nie da się ich zapomnieć. Można oczekiwać wartkiej, niebanalnej akcji pełnej zaskakujących zwrotów. Historia jest dodatkowo na tyle wyważona w swej brutalności, że nawet osoby, które zwykle nie gustują w tematach wojennych, mogłyby tu znaleźć coś dla siebie. Być może cała historia nie porwała mnie tak, jak na to liczyłam, ale to wciąż książka dająca mi nadzieję, że jeśli dobrze poszukam, posłucham kilku odpowiednich ludzi, to wkrótce przekonam się w pełni do naszej rodzimej literatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-07-2014 o godz 00:00 Freelance dodał recenzję:
Doprawdy świetna powieść która zapowiada niezwykle dobrą i ciekawą serię związaną z ważną częścią naszej historii. Remigiusz Mróz okazał się być świetnym pisarzem, bo potrafi pisać bardzo zajmująco, a przy tym konkretnie i sugestywnie. Bardzo dobra, warta polecenia książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-01-2014 o godz 14:21 Katarzyna dodał recenzję:
Trzeba autorowi przyznać, mimo, iż to dopiero jego druga książka, to warsztat pisarski ma doskonały. Autorowi udało się wybornie ukazać na tle wojennej zawieruchy losy kilku niebanalnych osób. Co cenne, pisarz nie epatuje tak charakterystyczną dla wielu autorów martyrologią, okrucieństwem. Owszem, książka nie jest opowiastką dla grzecznych dzieci, ale goryczy, strachu, przemocy jest w niej tyle ile potrzeba. Mróz znalazł doskonałą równowagę pomiędzy opisami wojennej gehenny, a porywającą opowieścią, która z każdym rozdziałem nabiera tempa, adekwatnie do tytułu książki. Książkę czyta się niezwykle szybko, a od kolejnych stron trudno się oderwać. Ogromnym plusem książki są doskonale oddane wątki historyczne i realizm dni początku wojny, gdy jeszcze nie gasła nadzieja. Mam nadzieję, iż na 2. tom cyklu nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Tego typu książki powinny być wydawane od razu całą serią, zbyt długie czekanie na kolejny tom szkodzi czytelnikowi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.