Pakiet: Cezar, Oktawian August, Neron (okładka  miękka, 11.2009)

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

CEZAR. ŻYCIE GIGANTA

Uciekinier, więzień, buntownik, wódz, dyktator, mąż, ojciec, kochanek: wiele twarzy człowieka, który zmienił oblicze Rzymu i cywilizacji
Wojny, intrygi, przygody, skandale i romanse w barwnej biografii, którą czyta się jak powieść sensacyjną

Charyzmatyczny mąż stanu, który uczynił Rzym największą potęgą, militarny geniusz, który odniósł najbardziej spektakularne zwycięstwa w dziejach, utalentowany orator, pisarz i prawodawca – Gajusz Juliusz Cezar pozostaje do dziś najsłynniejszym z Rzymian.

Przeszedł do historii jako wódz i polityk. Podbił Galię, najechał Germanię i dwukrotnie wylądował w Brytanii – w 55 roku p.n.e. było to wydarzenie na miarę lądowania na Księżycu. Z nic nieznaczącej postaci stał się najpotężniejszym z ludzi, dzierżącym władzę, która pozwoliła mu obalić Republikę. W chwili śmierci – równie spektakularnej, jak jego życie – był władcą niemal całego znanego świata.

Ta książka odsłania mniej znane epizody jego burzliwych losów. Uniknął cudem egzekucji za bunt, został nagrodzony za męstwo na polu bitwy, trafił do niewoli, wpadł w ręce piratów. W świecie polityki szybko zyskał reputację niebezpiecznie ambitnego i już jako młodzieniec zdobył dominujący wpływ w Senacie. Jego urok zjednywał mu tłumy w Rzymie, legionistów na wyprawach wojennych i liczne kobiety, które uwiódł.

Wybitny historyk odsłania wiele twarzy Juliusza Cezara. Z tej dramatycznej biografii wyłania się żywy człowiek – przekonująca, wielowymiarowa postać największego z Rzymian, która wciąż kryje tajemnice.

OKTAWIAN AUGUST. OJCIEC CHRZESTNY EUROPY

Oktawian August, cesarz władający imperium rzymskim przez czterdzieści cztery lata, urodził się na prowincji, w plebejskiej rodzinie. Jak więc temu outsiderowi z małego miasteczka udało się dotrzeć na sam szczyt i zostać ojcem-założycielem zachodniej cywilizacji?

Jako adoptowany syn Juliusza Cezara Oktawian pojawił się niespodziewanie na scenie politycznej po Idach Marcowych, rozpętał wojnę domową, aby pomścić zabójstwo przybranego ojca, i został konsulem – najmłodszym w historii Rzymu. Dlaczego lud Rzymu zaufał dziewiętnastolatkowi i powierzył mu władzę?

Zapewniając, że dąży do przywrócenia świetności republice rzymskiej, Oktawian uczynił się monarchą absolutnym. Patronował złotemu wiekowi literatury i sztuki, a znacznej części ludzkości dał bezprecedensowy okres pokoju i dobrobytu. Przechytrzył – i przeżył – wszystkich swoich głównych przeciwników, doczekał się praprawnuka i umarł we własnym łóżku, ucałowany przez kobietę, która była jego żoną od ponad pięćdziesięciu lat, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, czczony jako bóg. Ale jakim był człowiekiem?

Richard Holland – brytyjski pisarz i dziennikarz, przez wiele lat pracujący dla „The Times”, miłośnik historii starożytnej, autor biografii Neron – szuka prawdy pomiędzy wizerunkami Augusta stworzonymi przez jego wielbicieli i tymi, którzy go potępiają. Pokazuje wiele twarzy Oktawiana: niezmordowanego kochanka, który uwiódł Liwię, ciężarną mężatkę, i poślubił ją jako swą trzecią żonę; ojca, który jedyną córkę Julię posłał do więzienia za rozwiązłość; miłosiernego despoty, który rozkazał ukrzyżować 6 000 zbiegłych buntowników, ale ocalił życie jednego niewolnika. Ekscytująca opowieść o jego barwnym i fascynującym życiu przedstawia go wśród takich postaci jak Juliusz Cezar, Marek Antoniusz, Kleopatra, Cycero, Wergiliusz, Herod Wielki, ukazując niezwykłą, złożoną naturę Oktawiana Augusta – niedoświadczonego młodzieńca, który objął rządy nad największym imperium świata, i wybitnego władcy, który stworzył nowoczesną Europę.

NERON. OKRUTNY ZBRODNIARZ ROZGRZESZONY

Zbrodniarz, który spalił Rzym, by na jego zgliszczach śpiewać pieśń o upadku Troi. Sadysta, który rzucał chrześcijan lwom. Tyran, który żądał dla siebie boskiej czci. Morderca, który zabił matkę i żonę. Niewdzięcznik, który posłał na śmierć swego nauczyciela. Pozbawiony talentu pyszałek, który kazał podziwiać swe żałosne artystyczne popisy. Rozwiązły lubieżnik, który zaspokajał najbardziej dzikie żądze.

Niemal wszystko w tym wizerunku jest zmyśleniem. Neron ma na sumieniu nie więcej grzechów niż jego wychwalani poprzednicy i następcy – Juliusz Cezar, Klaudiusz, Konstantyn Wielki. A jednak to właśnie jego historia uznała za łotra wszech czasów.

Dlaczego w oczach potomnych symbolem zła jest Neron Klaudiusz Druzus Germanik? Cesarz, który nigdy nie stanął na czele legionów, lecz oddawał się scenie i poezji. Rzymianin, któremu bliższa była dusza Greka. Jakie błędy popełnił, że zasłynął jako okrutnik? Co zrodziło legendę największego tyrana, która przetrwała dwa tysiąclecia?

Richard Holland – znakomity pisarz i wieloletni dziennikarz „The Times”, znawca historii starożytnej, autor biografii Oktawian August – demaskuje mistyfikację, której ofiarą stał się Neron na przestrzeni dziejów. Nie wybiela swojego bohatera, lecz rewiduje i podważa mit odrażającego despoty, jaki narodził się tuż po śmierci cesarza, gdy jego pamięć została w Rzymie oficjalnie potępiona, a posągi usunięte z miejsc publicznych. Ta książka odsłania portret odmienny niż utrwalony w kulturze masowej przez tradycję, literaturę i film, rozpowszechniony także przez Sienkiewiczowskie Quo vadis. Odziera postać cesarza z hollywoodzkiego kiczu, ukazując innego Nerona: nie błazna, lecz ulubieńca tłumów; nie antychrysta, lecz artystę; nie wojownika, lecz pacyfistę; nie tyrana, lecz oswobodziciela; nie potwora, lecz człowieka.

ID produktu: 1006278310
Tytuł: Pakiet: Cezar, Oktawian August, Neron
Seria: Wielcy historii
Autor: Goldsworthy Adrian , Holland Richard
Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 1080
Numer wydania: I
Data premiery: 2009-11-17
Rok wydania: 2009
Forma: książka
Indeks: 65515624
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego