Ostrze. Pierwsze prawo. Tom 1 (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który pozostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Lecz zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju.

Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu - jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć...

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Ostrze. Pierwsze prawo. Tom 1
Seria: Pierwsze prawo
Autor: Abercrombie Joe
Tłumaczenie: Szypuła Wojciech
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mag
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 702
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-03-04
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 50 x 216 x 142
Indeks: 16428195
 
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
4/5
24-07-2016 o godz 17:22 Łukasz Marciniak dodał recenzję:
Joe Abercrombie to brytyjski autor fantasy, którego poznałem na spotkaniu autorskim podczas Polconu w 2015 roku - przesympatyczna osoba z ogromnym poczuciem humoru. Od tamtego czasu miałem przyjemność przeczytać jego najnowszą trylogię Morze Drzazg osadzoną w klimatach wikingów. Zachęcony jego świetnym stylem, nietuzinkowym podejściem do bohaterów i opisywanych historii, postanowiłem sięgnąć także po jego debiut - Ostrze wydany w 2006 roku i otwierający trylogię Pierwsze Prawo. Z tego świata ponadto pojawiły się w Polsce także trzy dodatkowe książki, niezwiązane jednak fabularnie z oryginalną trylogią. Całkiem niedawno Wydawnictwo Mag nabyło pełnię praw do jego pierwszej trylogii, które wcześniej miało Wydawnictwo ISA i postanowiło ją wznowić w nowym wydaniu i tłumaczeniu. Myślę, że dzięki temu, oraz sukcesowi trylogii Morze Drzazg, autor ten zagości na półkach w wielu domach.

W Ostrzu Abercombie stworzył interesujący, niezwykły a przede wszystkim ogromny świat. Jego sercem jest Unia, która uosabia ład i porządek. Jednak od środka toczy ją zgnilizna korupcji, dorobkiewiczów i wyzysku najniższych warstw społecznych. Co rusz wybuchają mniejsze lub większe chłopskie bunty, które są następnie krwawo tłumione. W ostatnim czasie pojawia się zdecydowanie większy problem - Bethod, który zjednoczył północnych wodzów klanowych i planuje uderzyć na Angland, będący jedną z największych i najbogatszych prowincji Unii. Jakby tego było mało, również na całym południu wrze... Gurhkulczycy i ich cesarz Uthman-ul-Doshta spoglądają chciwym okiem na Dagoskę - bardzo ważne strategicznie miasto, które obecnie jest we władaniu Unii. Jest ono swoistym cierniem we wspaniałym cesarstwie... Wydawałoby się potężna i niezwyciężona Unia jest coraz bliżej upadku... Uratować ją mogą jedynie silni i mądrzy bohaterowie, ale nawet z ich pomocą nie będzie to wcale takie łatwe zadanie...

Książka skupia się właściwie na losach trzech, bardzo różnych bohaterów, których losy prędzej, czy później zostaną ze sobą splecione. Nie zawsze ku obopólnej radości... Logen Dziewięciopalcy to barbarzyńca z północy, cieszący się bardzo złą sławą. Całe jego ciało pokrywają setki blizny z niezliczonych walk, choć posiada tylko niewiele ponad 30 lat. Walczył niegdyś jako czempion Bethoda, ale poszedł własną ścieżką i jak to w życiu bywa, w końcu opuszcza go szczęście... Jezal dan Luthar to świetny przykład typowego arystokraty z Unii - pełen egoizmu, dla którego liczy się tylko zwycięstwo w turnieju szermierczym. Jednak z każdym dniem pogłoski o wojnie na północy nasilają się... Co innego walczyć tępą bronią, a co innego w śniegu i błocie, z dala od domu na śmierć i życie. Rzeczywistość zweryfikuję wiedzę zdobytą na placu ćwiczeń... Oraz inkwizytor Glokta - kaleka, który stał się z roli ofiary sam stał się okrutnym oprawcą. Spędził dwa ciężkie i niewyobrażalnie długie lata w więzieniu na południu u Gurhkulczyków. Jego zadanie jest proste - ma tępić i przeciwdziałać zdradom w Unii - w swoim fachu stał się prawdziwym mistrzem i nie ma osoby, której nie potrafiłby złamać... Jednak nie jest na najwyższym szczeblu władzy, więc musi uważać, by nie drążyć niektórych spraw i tajemniczo nie zniknąć...

Cała recenzja na:
http://hrosskar.blogspot.com/2016/04/ostrze.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-06-2015 o godz 16:06 Triskel dodał recenzję:

"Ostrze" wykorzystuje klasyczne motywy powieści fantasy o drużynie śmiałków wyruszającej w niebezpieczną podróż. Mająca na celu wykonanie niezwykle ważnej i ryzykownej misji. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że historia jest błaha i banalna. Jednak nic bardziej mylnego. Joe Abercrombie wykorzystał doskonale ten dobrze znany schemat i przedstawił go czytelnikom w zupełnie nowej, interesującej odsłonie.

Poznajemy Logena Dziewięciopalcego, barbarzyńcę, który po wielu sukcesach i zwycięstwach musi pożegnać się z własnym życiem. Pozostawiając po sobie dziedzictwo w postaci licznych pieśni i martwych druhów. Na scenę wielkich zmagań wkracza Jezal dan Luthar, postać podstępna mająca na celu zatryumfować w kręgu szermierczym. Co będzie nie lada wyzwaniem. Zajadły wróg Luthara, Inkwizytor Glokta ma swoje sposoby aby zrealizować własne podstępne intrygi. Nic nie ucieszyłoby go tak jak śmierć Jezala dan Luthara. Liczne zdrady i intrygi w sercu Unii, przynoszą kolejne zwłoki i niepokoje. Zbliżająca się wielkimi krokami wojna mroźnej Północy pochłonie wiele istnień. Komu uda się wyjść cało z tych brutalnych i podstępnych zmagań? Kto obejmie władzę i będzie rządził w tym nieprzychylnym czasie?

Powieść obfituje częściej w intrygi, knowania i spiski niż potyczki i wielkie bitwy. Wątki fabularne są ciekawie wykonane i czyta się je z dużą ciekawością. Autor posługuje się językiem barwnym i ciekawym co sprawia, że lekturę czyta się w szybkim tempie. Nie zabraknie również akcji i emocjonujących zwrotów fabularnych, które zostały umiejscowione w takim miejscu, że odbiera się je dość mocno. Bohaterowie tacy jak Glokta czy Luthar przyciągają do czytania i sprawiają, że lektura wciąga do ostatniej strony. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy cyklu "Pierwsze prawo", ponieważ zbliżająca się wielkimi krokami wojna zapowiada sporo akcji i emocji w następnych dwóch tomach. Szykuje się na prawdę zacna kontynuacja.

"Ostrze" czyta się szybko i sprawnie, a styl autora przypadł mi do gustu. Dialogi są trafne i humorystyczne choć miejscami ostre i wulgarne. Książka przesiąknięta jest swoistym realizmem i prawdą życiową, przez co lekturę odbiera się autentycznie. Powieść przesycona krwią, potem i brudem powinna trafić w gusta osób lubiącym choćby książki Martina lub Morrcocka. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
27-05-2015 o godz 09:51 Jerzy Bolek dodał recenzję:
Uwaga, żeby się nie pomylić z podwójnym zakupem. Inne tłumaczenie poprzedniego wydania pt. "SAMO OSTRZE". Chwyt poniżej pasa.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
4/5
23-03-2015 o godz 15:47 Ciacho dodał recenzję:
Joe Abercrombie to angielski montażysta filmowy i pisarz, który zadebiutował w 2006 roku książką "Samo ostrze", otwierającą cykl "Pierwsze prawo". W Polsce pojawiła się ona nakładem Wydawnictwa ISA, dwa lata później. Od tego czasu cały cykl (będący trylogią) łącznie z trzema pojedynczymi książkami (wydanymi przez Wydawnictwo Mag), z tego samego świata, pojawiły się zarówno w Anglii, jak i w Polsce. Nie jest to pisarz znany u nas tak dobrze, jak Martin, Erikson, Miéville, Williams, Tolkien, czy Le Guin, ale wraz z Sandersonem, Lynchem i Rothfussem jest jednym z tych debiutujących w ostatniej dekadzie autorów, którego z całą pewnością warto poznać. A że w tym roku Wydawnictwo Mag przejęło prawa również do trylogii i postanowiło ją wznowić, wydając pierwszy tom pod zmienioną nazwą "Ostrze" i z nowym tłumaczeniem, daje to bardzo dobrą okazję czytelnikom, żeby móc poznać się z tym autorem.

Abercrombie akcję swojej historii umieszcza na terenie Unii, królestwa władanego przez nieudolnego króla, które zagrożone jest wojną z państwem Północnym, władanym przez Bethoda, któremu marzy się posiadanie Anglandu, serca Unii, i Gurhkulczykami cesarza Uthmana-ul-Doshta, którzy chcą odzyskać bardzo ważne dla nich miasto, Dagoska, niegdyś zagarnięte przez Unię. Dodatkowym problemem Unii są bunty chłopskie i spiskowcy knujący przeciwko koronie. Receptą na te dolegliwości mogą być bohaterowie i pewna wyprawa. Ale czy na wszystkie, i czy na pewno można na nich liczyć?

Oś fabularna toczy się wokół wielu bohaterów, którzy zamieszkują Unię lub jej okolice. Przyjdzie nam poznać trzech głównych bohaterów: Jezala dan Luthara, dumnego i młodego kapitana, który aspiruje do bycia najlepszym szermierzem przygotowując się do turnieju; Logena Dziewięciopalcego, ogromnego i silnego barbarzyńcę, który zasłynął zwyciężając wiele ciężkich i krwawych pojedynków; i Sanda dan Gloktę, legendę Unijnej armii, który został okaleczony będąc w dwuletniej niewoli u nieprzyjaciela, dziś natomiast jest inkwizytorem i wydobywa potrzebne informacje od zleconych mu osób za pomocą rozmyślnych tortur. Oprócz tego poznamy kilka ciekawych postaci, które pojawią się wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami. Będzie to między innymi cwany i arogancki mag Boyaz, wraz ze swoim nierozgarniętym uczniem Malacusem Quaiem, bezlitosna zabójczyni Ferro Maljinn i jej tajemniczy kompan Yulwei, czy grupa pięciu walecznych barbarzyńców, którym przewodził niegdyś Logen.

W całym "Ostrzu" postaci jest cała plejada i to właśnie one są zdecydowanie największym plusem tej książki. Na pierwszy rzut oka sztampowe, ale autor postarał się uczynić je nieco bardziej oryginalnymi. I tak wielki i silny barbarzyńca Logen bynajmniej nie zachowuje się jak dzikus i nie pakuje w paszczę lwa, chcąc walczyć ze wszystkim i ze wszystkimi, a kieruje się rozsądkiem i niejednokrotnie salwuje się ucieczką; młody i obiecujący, dla Unijnej armii, kapitan Luthar nie jest wzorem cnót, a zapatrzonym w siebie pyszałkiem i arogantem, którego ciężko polubić; Glokta natomiast mimo krwawej profesji jest niezwykle barwną postacią, którą się jednocześnie lubi i jej współczuje przez kalectwo i przeszłość. Autor poświęca im osobne rozdziały, dzięki czemu możemy poznać charaktery i przemyślenia każdego z bohaterów i z ich perspektywy zobaczyć wykreowany przez Abercrombiego świat. Brakowało mi tylko jakiejś mapki, która zobrazowałaby mi, jeśli nie świat, to chociaż samą Unię, na której terenie w większości akcja się toczy. Mieszkańcy Unii i świat przypominają nieco średniowieczne fantasy, podobnie jak u Martina, więc fani tego autora sięgając po Abercrombiego powinni być zadowoleni.

Akcja "Ostrza" nie pędzi na łeb, na szyję, i nie ma zbyt wielu potyczek, mimo że opis na okładce mógłby o czymś takim świadczyć. Sporo jest gierek, intryg i spisków, i akcja momentami bardziej zwalania, co pewnie dla kilku czytelników będzie minusem. Sama fabuła także do odkrywczych nie należy, ale jest kilka ciekawych osobnych wątków, które w pewnym momencie zostały odpowiednio spięte i całościowo prezentują się całkiem nieźle. Nie można też narzekać na nudę i brak spektakularnych akcji, których jest tutaj kilka, w bardzo dobrym wykonaniu, a zbliżająca się wielkimi krokami wojna zapowiada znacznie więcej pojedynków w następnych dwóch tomach i jeszcze ciekawsze widowisko.

Warto jeszcze zaznaczyć, że książkę czyta się gładko i szybko, na co wpływ ma swobodny styl autora, który nie oszczędza na humorystycznych, ironicznych, błyskotliwych i czasem też wulgarnych dialogach, które nadają książce realizmu. Potencjał na pisanie dobrego i zajmującego fantasy ten autor ma zdecydowanie. Na ile go wykorzystał i się rozwinął trzeba sprawdzić sięgając po kolejne pozycje. Jeśli zaś chodzi o "Ostrze" to każdy, kto lubi Martina, a ponadto barbarzyńskie, krwiste, brudne, czy jednym słowem męskie fantasy raczej na pewno się nie zawiedzie. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
23-03-2015 o godz 13:38 BWHHHA' dodał recenzję:
Fajne ale jest troche dłużyzn i były momenty gdzie miałem ochotę przerwać czytanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-02-2015 o godz 20:13 Yuki dodał recenzję:
Czy to jest wznowione wydanie SAMO OSTRZE KSIĘGA PIERWSZA? Opis książki jest identyczny
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
28-01-2015 o godz 00:00 camarrrro dodał recenzję:
Bardzo lubię powieści tego autora i cenie go sobie za wyobraźnie oraz wszędobylską akcje, która znajduje się w jego dziełach. Jego lekkie pióro przez, które jego książki się pochłania również należy wymienić jako zaletę. Na ten tytuł czekam z utęsknieniem i wierze, że i tym razem autor mnie nie zawiedzie. Pozdrawiam i polecam jego książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-01-2015 o godz 00:00 Forthort dodał recenzję:
Czytałem kilka książek tego autora i muszę przyznać, że podoba mi się jego styl. Lekko mroczny, ciekawy. Jest sporo batali i opisów potyczek wojennych, dobrze dopracowanych i opisanych - właśnei tego brakuje mi głównie u Martina. Tutaj fajnie to przeplata się z fabułą. Chętnie sięgnę po tę ksiażkę, bo zdążyłem się przekonać do twórczości tego pisarza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mitologia nordycka Gaiman Neil
4.5/5
19,81 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bezświt Kristoff Jay
5/5
31,32 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gwiezdny pył Gaiman Neil
4.6/5
21,19 zł
29,00 zł
17,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Amerykańscy Bogowie Gaiman Neil
4.8/5
29,25 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Z mgły zrodzony Sanderson Brandon
4.7/5
32,93 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Migawka Sanderson Brandon
5/5
14,99 zł
19,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Ognisty deszcz Watts Peter
5/5
38,99 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Hyperion Simmons Dan
4.7/5
43,66 zł
49,00 zł
41,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Dym i lustra Gaiman Neil
4.5/5
30,89 zł
39,00 zł
28,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Język cierni Bardugo Leigh
4.6/5
34,99 zł
39,00 zł
27,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Księga życia Harkness Deborah
4.6/5
33,94 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Najlepsze opowiadania Lafferty Raphael Aloysius
0/5
30,99 zł
39,00 zł
29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Rzeczy ulotne Gaiman Neil
4.2/5
29,85 zł
39,00 zł
28,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Księga czarownic Harkness Deborah
4.5/5
31,61 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Cienie nocnego targu Clare Cassandra
4.7/5
35,99 zł
39,00 zł
34,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.