Osobowość na talerzu (okładka  miękka, 08.2018)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka, którą powinien przeczytać każdy, komu nieobojętne są losy zwierząt.

Bohaterami "Osobowości na talerzu" są zwierzęta, które w świadomości większości ludzi funkcjonują najczęściej jedynie jako serwowane na obiad czy kolację dania. Tymczasem Barbara J. King, przytaczając wyniki najnowszych badań naukowych, a także opisując własne doświadczenia ze zwierzętami, udowadnia, że to żywe istoty posiadające osobowość, emocje i inteligencję.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1202945676
Tytuł: Osobowość na talerzu
Autor: King Barbara J.
Tłumaczenie: Pluszka Adam
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-08-22
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 203 x 137
Indeks: 26335087
średnia 4,6
5
27
4
7
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
28-12-2018 o godz 11:38 przez: kasiura_2005 | Zweryfikowany zakup
Przeczytaj a nie weźmiesz mięsa do ust . Przez produkcję mięsa ludzie 3 świata umierają z glodu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-10-2021 o godz 09:05 przez: ata | Zweryfikowany zakup
Warto przeczytać, co czują zwierzęta zjadane przez ludzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-07-2021 o godz 07:56 przez: milena sosnowska | Zweryfikowany zakup
Rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-08-2021 o godz 22:30 przez: Amelia | Zweryfikowany zakup
Cudowne
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2018 o godz 15:29 przez: dobrerecenzje.pl
Mięso z grilla podjeżdża na stół... Krojona wieprzowina i kurczak, królik i dziczyzna... „Nigdy nie wątpimy, że zwierzę zachowuje się jak głodne, jest głodne Jaki jest więc powód, aby nie wierzyć, że słoń, który wydaje się szczęśliwy, jest szczęśliwy?”. Autorka zabiera nas na wycieczkę po świecie zjadanych przez ludzi zwierząt. Ta książka nie jest próbą sklasyfikowania zwierząt według ich miary, która wskazywałaby inteligentne, czujące istoty. Nie jest też poradnikiem, kogo jeść, a kogo nie. Jest to raczej zaproszenie, aby dokładnie zobaczyć kogo mamy na talerzu i zrozumieć nasze związki ze zwierzętami, które świadomie doświadczają świata. Autorka opisując zwierzęta głęboko pragnie, aby wszyscy zostali wegetarianami, albo lepiej weganami. ”W wegetarianizmie zawsze chodziło mi o zrównoważony rozwój i lepsze rozwiązania dla zmniejszenia głodu na świecie, który nie wiązałyby się z cierpieniem”. Czy ryba może odczuwać strach? Czy doświadcza bólu? Przez lata założenie brzmiało: jeśli ryby w ogóle cierpią, to w stosunkowo słaby i nieistotny sposób. „Panuje przekonanie że nie są to ssaki, ani ptaki, ich cierpienie nie ma znaczenia”. Kury są oczywiście udomowionymi zwierzętami. Przed pierwszą wojną światową wiele rodzin trzymało kury na małych gospodarstwach, gdzie ptaki poruszały się swobodnie. Zamknięte w stodołach lub klatkach źle się niosły, brak słońca powodował zmiękczenie kości. Badania przeprowadzone w latach 20-stych XX wieku, pokazały, że do paszy kur dodawano witaminę D, co stanowi kluczową zmianę - i to doprowadziło do sytuacji, że na jednej fermie drobiu tłoczy się 10 milionów ptaków i tak rozprzestrzenia się ptasia grypa. Wyobraźcie sobie teraz głosy protestu, gdzie 32 miliony kotów lub psów konało z powodu postępującej epidemii wirusa. No, ale gdy chodzi o kurczaki, to te zwierzęta nie myślą, nie czują, po prostu ”ptasie móżdżki”? Kury zaś mają imponująca pamięć. Wołają swoje pisklęta do rzeczy jadalnych specjalnym zawołaniem i ruchami pokazującymi dziobanie. Kury więc doświadczają świata głębiej niż rośliny i owady z powodu większej inteligencji, wrażliwości i świadomości. Poświęciłam uwagę tu tylko kurom, a autorka opisuje jeszcze kozy, świnie, krowy, szympansy i inne zwierzęta, które zjadamy. Książka niezwykle interesująca. Ukazuje świat zwierząt od strony ich samych i pisze, że jedzenie mięsa było kluczem do ludzkiej ewolucji. Lecz zaraz pyta ”Czy istnieje ewolucyjny nakaz, abyśmy zjadali mięso teraz i w przyszłości?”. Zachęcam Was moi drodzy pochylcie się nad tą lekturą, bowiem ona pozwala spojrzeć na świat świeżym okiem i ze zwiększoną empatią dla innych czujących zwierząt. ”Wszystkie zwierzęta- te żyjące w sposób naturalny i te zmuszane przez nas do życia i umierania, kiedy robimy z nich jedzenie-zasługują na naszą pełną uwagę, kiedy decydujemy kogo zjeść”.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
27-09-2018 o godz 09:22 przez: Jelenka
JELENKA.PL Kochamy psy i koty. Naszymi przyjaciółmi są króliki, świnki morskie, a nawet żółwie. Żyjąc z nimi dostrzegamy ich emocje, mądrość. Traktujemy je jak ludzi, choć wydaje mi się, że w wielu przypadkach o wiele lepiej. Martwimy się o nich jak o najbliższą rodzinę. Ten zaszczyt często dotyczy jedynie zwierząt, które z nami mieszkają. Jednak kompletnie nie obchodzi nas jak żyje krowa, świnia, kura zanim trafi na nasz talerz. Niesłusznie. OSOBOWOŚĆ NA TALERZU Publikacja Barbary J. King to kilka rozdziałów traktujących o gatunkach zwierząt, które najczęściej lądują na naszych talerzach. Każdy z nich opowiada o cechach tych zwierząt nad którymi mało kto się pochyla. Wyborna inteligencja, mądrość, emocje i okazywanie uczuć to tylko niektóre z nich. Ośmiornica i świnie to jedne z najinteligentniejszych gatunków, owady są bardzo mądre i emocjonalne, a ryby to niezwykle zawadiackie istoty. Lecz nie tylko o tym pisze King. Prócz zasłużonego zachwytu nad naturą tych stworzeń autorka zwraca uwagę na palący problem jakości ich życia, okoliczności zabijania, marnotrawstwa i znęcania. Mogłoby się wydawać, że to przygnębiająca lektura. Raczej realistyczna i otwierająca oczy. Na pewno ważna! Wiele miejsca King poświęca również dobrym historiom, w których zwierzęta były szczęśliwe i miały się dobrze, mimo odwiecznego wyroku. Te piękne i wzruszające historie łączące ludzi ze zwierzętami tchną nadzieję w życie nasze i naszych mniejszych przyjaciół. KONTROWERSYJNIE Temat ludzkiej diety budzi kontrowersje zawsze i wszędzie, a temat wyższości diety wegańskiej czy wegetariańskiej nad mięsną może wywołać niemałą aferę. W tym wszystkim nie chodzi jednak o przekonywanie na siłę innych do swoich racji. To mija się z celem, a wręcz wywołuje odwrotny skutek do zamierzonego. Tylko racjonalne wytłumaczenie i nienachalne przedstawienie całości może odnieść jakiś rezultat. I tak właśnie Barbara J.King w swojej książce postępuje. Merytorycznie opowiada o zwierzętach i ich losach, popierając i argumentując stawiane tezy badaniami naukowymi. Całkiem pokaźna bibliografia może okazać się bardzo pomocna dla czytelników pragnących zgłębić temat. Autorka wspomina również o książce „Mięsoholicy” polskiej autorki – Marty Zaraskiej. W rozdziale krowach znajduje się również wzmianka o polskich turach, które wyginęły w XVII wieku. PODSUMOWANIE „Osobowość na talerzu” Barbary J. King to obowiązkowa lektura dla tych, którym los zwierząt nie jest obojętny, dla tych, którzy szukają odpowiedzi. To nie jest książka tylko dla wegan , co to to nie. To książka dla wszystkich niezależnie od tego czy je mięso czy nie. Ta niepozornych rozmiarów książka opowiada o tym jak świat i życie zwierząt może być piękne i okrutne zarazem. Barbara J. King opierając się na badaniach uczy wrażliwości, szacunku i empatii, pomaga spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Nie sposób przejść obojętnie obok tej książki i nie sposób o niej zapomnieć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-09-2018 o godz 14:39 przez: readlikeagirl.pl
Spodziewałam się, że "Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?" będzie książką, z której wyleje się zwierzęca krew, a człowiek w charakterze oprawcy nie znajdzie nic na usprawiedliwienie swojej mięsnej diety. Takie książki już czytałam, uważam je za potrzebne ale też drastyczne. Tak brutalnie wypychające ze strefy konsumpcyjnego komfortu, że nie każdy jest w stanie je czytać. Tymczasem propozycja Barbary J. King jest przeciwieństwem książek szokujących i niewygodnych. Małego tego, autorka wcale nie namawia nikogo do roślinnej diety, robi coś znacznie ważniejszego. Jestem pod wrażeniem "Osobowości na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?" przede wszystkim dlatego, że to książka oparta na rzetelnych badaniach naukowych. Świadczy o tym 21 stron odwołujących się do źródeł. Barbara J. King skupiła się na: owadach i pajęczakach, ośmiornicach, rybach, kurach, kozach, krowach, świniach i szympansach. Wszystkie zwierzęta opisała w merytoryczny sposób, odwołując się do potwierdzonych przykładów zachowań. Dla jednych "naukowa" forma książki będzie atutem. Innym może przeszkadzać suchy ton i nagromadzenie faktów. Jednocześnie nie jest to książka pozbawiona wrażliwości.Wzmianki o hurtowym spłukiwaniu ryb, o przemysłowych hodowlach, gdzie ryby żyją w zbiornikach tak ciasnych, że łamią płetwy i wychodzą im oczy, czy opis krowy płaczącej za cielakiem, nie są bezemocjonalnymi fragmentami. Kury mają bardzo dobrą pamięć, rozróżniają ponad 100 twarzy innych kur. Potrafią wybrać lepsze rozwiązanie, a nawet myślą perspektywicznie. Ośmiornice okazują uczucia. Wierzymy w antropocentryczny ogląd świata, tym samym usprawiedliwiamy okrucieństwo wobec istot, które sami uznaliśmy za gorsze, nie mając do tego żadnych podstaw. Barbara J. King chce przede wszystkim wyrwać nas z takiego myślenia. Powinniśmy wiedzieć, że to co leży na naszym talerzu miało osobowość, zdolność uczenia się, a często - jak krowy, szympansy, kury - indywidualne cechy charakter. Mając tę wiedzę z pewnością inaczej pomyślimy o tacce, z napisem "pierś z kurczaka".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-06-2020 o godz 06:50 przez: bronik1
Książka średnio mi się podobała. Nie spełniła wszystkich oczekiwań i obietnic, gdy czytałam jej recenzje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: King Barbara J.

How Animals Grieve
paperback
0/5
(0/5) 0 recenzji
82,65 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Włosi
4.8/5
24,99 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Slammed
4.6/5
41,25 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Point of Retreat
4.6/5
39,47 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Furia
4.7/5
34,21 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie
4.8/5
56,99 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia
4.6/5
33,50 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984
4.8/5
26,34 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa This Girl
4.5/5
38,24 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy
4.7/5
11,86 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie jesteś, piękny świecie
4.1/5
31,94 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie
4.0/5
33,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko
4.6/5
34,31 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka
4.5/5
30,12 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona
4.6/5
33,29 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita
4.5/5
37,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1
4.6/5
22,18 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam
4.5/5
24,94 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego