Opowieści z wojny polsko-bolszewickiej 1920 i inne wojenne historie (okładka  miękka, 06.2020)

Oferta empik.com : 22,89 zł

22,89 zł 29,90 zł (-23%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Eugeniusz Korwin-Małaczewski – żołnierz, poeta, pisarz, publicysta wywodził się z kresowej szlachty osiadłej w okolicach Humania na Ukrainie. Na wojnę o niepodległą Polskę poszedł w mundurze armii rosyjskiej. Z wojskiem był w Woroneżu, Kijowie, pod Smoleńskiem i nad Morzem Azowskim. Bił się na Bukowinie, na Grodzieńszczyźnie, a pod Mołodecznem przeżył atak gazami bojowymi. Skończył szkołę oficerską. Do wojska polskiego trafił po rewolucji 1917 roku. Walczył najpierw w I Korpusie gen. Dowbora-Muśnickiego, a od początku 1918 roku w III-cim, pod dowództwem gen. Eugeniusza Henning-Michaelisa. Potem przedzierał się z hallerczykami na daleką północ. W drodze na Murmań był wiele razy aresztowany, stawał przed sądem wojennym i był skazany na rozstrzelanie, ale udało mu się wyjść cało ze wszystkich opresji.

Był jednym z "Lwów Północy", walczących przeciwko bolszewikom nad Dźwiną Północną. Murmańczykom poświęcił kilka opowiadań, z których najpopularniejsze stały się "Dzieje Baśki Murmańskiej", historia białej niedźwiedzicy polarnej, oswojonej przez Murmańczyków, z którymi dzieliła wojenne losy i z dalekiej północy wróciła z nimi przez Francję do Polski, a potem defilowała nawet przed samym Józefem Piłsudskim.

Małaczewski przybył do Polski jako błękitny oficer Armii gen. Hallera, którego przez krótki czas był adiutantem. W wolnej Polsce walczył jeszcze w wojnie z Ukraińcami i na froncie polsko-bolszewickim. Awansował na porucznika i został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Jako pisarz stał się bardzo popularny i ceniony. W 1921 roku wydał zbiór dziesięciu opowiadań "Koń na wzgórzu", nazwany przez Makuszyńskiego "arcyksiążką" – "jednym ze spiżowych pomników mowy polskiej". W Drugiej Rzeczpospolitej książka miała pięć wydań. Krytycy porównywali autora do Sienkiewicza i Żeromskiego. Przestrzegał w niej przed komunistycznym barbarzyństwem nadciągającym ze wschodu: "Wielkim Chamem" o obliczu "Antychrystowego Szatana Dziejów". Miał zaledwie 27 lat, gdy zmarł na gruźlicę 19 kwietnia 1922 roku, w Zakopanem. Pochowano go w błękitnym mundurze hallerczyka na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Książka jest wyborem twórczości tego niezwykłego żołnierza i pisarza, który Polsce oddał się bez reszty. Zamieszczono tu opowiadania, eseje, publicystykę i wiersze Małaczewskiego, które opisują wojenne perypetie, dramaty i tragedie polskich żołnierzy w latach 1918-1920 i ich walkę o wolną Polskę.

"Ocierałem się, jako niedoszła ofiara, o krwawą robotę czerezwyczajek, widziałem trupy moich żołnierzy dobitych na polu obcasami w twarz, żywcem odartych ze skóry, spalonych na wolnym ogniu. Oglądałem u swych stóp martwe ciała towarzyszów broni, zmasakrowane w sposób, który nawet na fotografiach, zdjętych ku świadectwu, wzbudzał w widzu nieprzezwyciężone torsje obrzydzenia i lęku. Wtedy już czułem, że to nie zwykły mord, że to nie zwyczajna wojna. I zaczynałem pojmować, iż na mordowanie się według humanitarnych paragrafów haskich i genewskich konwencji nie masz miejsca ani czasu tam, gdzie o samą duszę Ludzkości śmiertelny toczy się bój…

– Psiakrew! – zawołał kapitan. – Cóż więc nareszcie wzruszyć was może, powiedzcie, na Boga! Panowie z defektem dla Polski w sercach! Ludzie niechcący widzieć nic poza własnym nosem! Wsadźcie sobie na nos po sześć par binokli, ale ruszcie się w końcu, zrównajcie się nareszcie ze wspaniałością ducha waszych dzieci nieletnich! Gdyż inaczej „wyzwolona” sprawiedliwość łby wam poukręca na waszych posterunkach obywatelskich i kraj ten stanie się wielką ponurą anegdotą, a wy w niej będziecie marnym zaiste dowcipem!…

Pisane w pamiętnym Sierpniu 1920 r."
Fragment książki

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1241302870
Tytuł: Opowieści z wojny polsko-bolszewickiej 1920 i inne wojenne historie
Autor: Małaszewski Eugeniusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Data premiery: 2020-06-30
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 206 x 27 x 149
Okres historyczny: II Rzeczpospolita (1918-1939)
Indeks: 35031246
średnia 4,5
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
30-07-2020 o godz 09:34 przez: WOJCIECH SZAROTA | Zweryfikowany zakup
Książka Eugeniusza Małaszewskiego jest prawdziwą "perełką" pośród literatury opisującej wciąż mało znane epizody z Wojny Polsko-Bolszewickiej. Biorą pod uwagę młody wiek autora ( zmarł w wieku 27 lat!) , można śmiało stwierdzić, ze straciliśmy dobrze zapowiadającego pisarza. Język tego zbioru opowiadań, pomimo wielu anachronizmów jest żywy, barwny z pewną dozą fantazji i nowoczesności. Opisy przyrody, faktów, spotkań, rozmów żołnierzy rodzącej się na nowo ojczyzny wzbudza wzruszenie i nieodparte wrażenie, że czas właściwie się zatrzymał, a problemy i rozterki wciąż są te same. Trzeba dodać również spora dozę humoru, którą karmi nas co rusz, podkreślając duży dystans do samego siebie i do sytuacji w których się znajdował. Koniecznie zanurzcie się w czasach początków niepodległości, bez zadęcia, ale za to w barwną żywą historię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Bóg wygrywa z rakiem Eib Lynn
5/5
30,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lawendowa mafia Oko Dariusz
2.9/5
25,00 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zdrowiu na ratunek! Dieta ketogeniczna w działaniu Opracowanie zbiorowe
0/5
34,16 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezniszczalni Fallica Giuseppe
5/5
58,65 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Niewidzialni Horak Fulla
4.4/5
33,68 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego