Oksfordzka historia unii polsko-litweskiej. Tom 1. Powstanie i rozwój 1385-1569 (okładka  twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Historia jednego z najdłużej trwających związków politycznych w dziejach Europy.

Nie da się zrozumieć współczesnej historii Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi bez zrozumienia dziedzictwa unii polsko-litewskiej.

Historię Europy Wschodniej zdominowała opowieść o ekspansji Imperium Rosyjskiego, jednak Rosja stała się mocarstwem dopiero po roku 1700. Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających unii politycznych w dziejach Europy. Ponieważ jednak jej żywot pod koniec XVIII wieku dobiegł końca, w ramach procesu, który myląco nazywany jest „rozbiorami Polski”, w standardowych ujęciach historii europejskiej jej dzieje przedstawia się tylko pobieżnie.

"Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" opowiada o kształtowaniu się opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym państwa, które budowano zarówno oddolnie, jak i odgórnie, na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny oraz podboju. Ta zrodzona w latach 1385‒1386 wizja unii politycznej okazała się pociągająca dla Polaków, Litwinów, Rusinów i Niemców, a następnie również mieszkańców Prus (1454) i Inflant (1561). Pomimo tego, że wewnątrz unii toczyły się często zażarte spory o jej charakter, wzajemne nieporozumienia nigdy nie przeważyły nad wizją Rzeczypospolitej jako unii ludów, stanowiącej jedną wspólnotę polityczną obywateli. Robert Frost podważa dotychczasowe interpretacje związku Polski i Litwy, które zostały wypaczone przez pogląd, zgodnie z którym pojawienie się suwerennego państwa narodowego stanowi istotę politycznej nowoczesności i przedstawia unię polsko-litewską jako podręcznikowy przykład "państwa złożonego".

Niniejszy tom jest pierwszym szczegółowym studium poświęconym procesowi kształtowania się tej unii, jakie kiedykolwiek ukazało się w języku angielskim.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1210088383
Tytuł: Oksfordzka historia unii polsko-litweskiej. Tom 1. Powstanie i rozwój 1385-1569
Autor: Frost Robert
Tłumaczenie: Fiedorek Tomasz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 846
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-02
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 225 x 53 x 150
Okres historyczny: Jagiellonowie (1386-1572)
Indeks: 26786841
średnia 4,7
5
11
4
2
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
28-10-2018 o godz 18:51 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawy sposób przedstawienia historia całej Rzeczpospolitej. Nie tylko z punktu widzenia Polaków, ale również Litwinów i Rusinów. Wielkim plusem jest to, iż książkę napisał obcokrajowiec, który nie miał styczności z tym obszarem kulturowym. Książke czyta się przyjmie, a czytelnik ma odnośniki w postaci map. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
28-12-2021 o godz 15:54 przez: Krzysztof Szczerbic | Zweryfikowany zakup
Niesamowita historia unii polsko - litewskiej widzianej oczami historyka nie pochodzącego z Polski, a zatem pozbawionej polskich uprzedzeń. Nowe i bardzo ciekawe spojrzenie. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
12-10-2022 o godz 11:43 przez: Grzegorz | Zweryfikowany zakup
Super opracowanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2021 o godz 21:05 przez: Wladyslaw | Zweryfikowany zakup
Znakomita
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2018 o godz 11:03 przez: Mechaniczna Kulturacja
Tom 1 Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej skupia się wokół lat 1385 – 1569. Autorem książki jest Robert Frost, historyk kształcący się na uniwersytetach w St. Andrews, Krakowie i Londynie, a obecnie kierujący katedrą historii na uniwersytecie w Aberdeen. Jego zainteresowanie historią Europy Środkowo-wschodniej, przyczyniło się do powstania tej niesamowitej publikacji, będącej opowieścią o jednej z najdłużej trwających związków politycznych w dziejach Europy. Książka ta nie jest historią państwa, ani historią narodu, jak pisze sam autor. Jest to historia polityczna pewnej relacji. Jest to historia unii, która poza Polską i Litwą objęła również inne narody – Rusinów, Niemców, mieszkańców Prus i Inflant. Opowiada ona o procesach formowania unii, ale nie z punktu widzenia państwa narodowego, lecz z perspektywy jej samej. Skupia się wokół kształtowania opartego na konsensusie, wielonarodowego państwa, które budowano na pokojowych negocjacjach, a nie na wojnach i podbojach. Autor w tej publikacji zrywa z poglądem jakoby unia ta była przykładem polskiego imperializmu, który to pogląd wielu historyków mocno forsuje. Przedstawia inny punkt widzenia, Rzeczypospolitej będącej unią ludów stanowiących jedną wspólnotę polityczną obywateli pod panowaniem monarchy. Oczywiście nie można powiedzieć, że był to konsensus idealny, a w centrum unii nie raz toczyły się spory. Nad tym wszystkim przeważała jednak wspólna wizja Rzeczypospolitej. Książka ta jest zarówno hołdem złożonym wielkim historykom, ale również wiele czerpie z ich dorobku. Sam autor w wielu miejsca powołuje się na wielkie nazwiska, ale nie boi się również z nimi polemizować, a nawet negować ich poglądów. Często ukazuje inny punkt widzenia, zarazem tłumacząc na czym polega inne spojrzenie, które najczęściej związane jest nie tylko z pochodzeniem historyków, ale również sytuacją polityczną. Obraz unii bowiem zniekształcany był przez zabory, powstanie silnych nacjonalizmów czy sowietyzację krajów wchodzących w jej skład. Niniejsza książka jest próbą opowiedzenia dziejów unii polsko-litewskiej od czasów jej powstania do utworzenia Rzeczpospolitej Obojga Narodów w roku 1569. Jednocześnie stanowi próbę zrozumienia dziedzictwa unii, które przez tyle lat wspólnej historii powinno łączyć a nie dzielić nasze narody.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego