Oficer. Czego ludzie żałują przed śmiercią (okładka miękka)

Oferta empik.com : 25,27 zł

25,27 zł 37,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że twoje życie zostało policzone na godziny?

Napisany przez życie thriller opowiada o odwadze, jakiej potrzeba, by w paranoicznym świecie służb specjalnych stawić czoło własnym winom i lękom. To zarazem dramatyczna historia oficerów polskiego kontrwywiadu, którzy musieli poznać czym jest śmierć, by na końcu drogi zrozumieć, jak żyć.

Poznaj prawdę o służbach specjalnych – o bezwzględnym, niewidzialnym świecie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który istnieje tuż pod powierzchnią i ma większy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, niż mogłoby się wydawać.

Od wydawcy:

Są prawdy zbyt prawdziwe, by o nich opowiadać - ale które opowiedzieć trzeba. Takie jak autentyczna historia oficera ABW, który na początku lat 90 zostal zwerbowany do służb specjalnych, odbył ekstremalnie trudne szkolenie i trafił do jednostki osłaniającej wschodnią granicę kraju. Zaczął od najniższego szczebla, by w krtókim czasie zostać szefem Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie - najważniejszej jednostki kontrwywiadowczej na wschód od Wisły. W trakcie kilkunastu lat służby poznał mechanizmy funkcjonowania agentów obcych państw w Polsce i dowiedział się, jak działa i czym naprawdę zajmuje siekontrwywiad. Fakty, które odkrył, aż do tego momentu były ukrywane przed opinią publiczną. Nie bez powodu...


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Oficer. Czego ludzie żałują przed śmiercią
Autor: Sumliński Wojciech
Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 300
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-26
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 32 x 139
Indeks: 20071066
średnia 4,7
5
48
4
9
3
1
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
20 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-10-2017 o godz 14:29 przez: Monika Grześkiewicz | Zweryfikowany zakup
Świetna książka dla ludzi, którzy lubią takie klimaty :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-05-2020 o godz 13:30 przez: Tomasz Klimiuk | Zweryfikowany zakup
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-11-2016 o godz 21:14 przez: Kawalec Jacek
Jest to jedna z najlepszych pozycji jaka jest dostępna na rynku a dotycząca służb specjalnych nie oceniając innych autorów ani ich intencji vide Patryk Vega , którzy rzeczywistość mylą z fantazjami ich bohaterów. Rzeczywisty świat przynajmniej tak myślę bo nie jestem ekspertem w tej materii, który jest skomplikowany i niedostępny dla zwykłego śmiertelnika. Książka jest bardzo odmienna od tego co możemy zobaczyć na ekranach filmów polskich i zachodnich przedstawia los zwykłego funkcjonariusza i człowieka , który wcale nie ukrywa że jest "zwykły" taki normalny, ze zwykłymi wadami i zaletami ludzkimi. Uważam, że książka jest godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
5/5
14-12-2016 o godz 16:39 przez: Grzegorz Putrrmankiewicz
Wybitny autor wybitna książka cóż więcej można dodać? Kto przeczyta z pewnością długo będzie do chodził do siebie. Marsz do księgarni.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
11-12-2016 o godz 21:35 przez: Zbyszek Raba
fantastyczna kolejna pozycja tego autora, czyta się z zapartym tchem i nie można przerwać.Zdecydowanie polecam.

Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
22-11-2016 o godz 13:20 przez: Jan Wieczyński
Najprawdziwsza prawda o bezwzględnym świecie kontrwywiadu i o naszej rzeczywistości, takiej, jaką jest...
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
01-11-2016 o godz 00:01 przez: Stefan
Wróciłem z listopadowego święta od Bliskich którzy już po drugiej stronie i tak czytam tę dyskusję dotyczącą książki, która przecież nie tylko o służbach specjalnych ale też o tym, "czego ludzie żałują przed śmiercią". Chciałem napisać to i owo ale pomyślałem, że zamiast tego zamieszczę jeden fragment i chyba wystarczy. "– Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef Życiński podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława Cisło, informujący, że był on tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. W informacji podany był pseudonim Cisły – TW „Rzymianin” – i jego numer rejestracyjny.
– Dziś rano ten wpis został umieszczony na stronie internetowej kurii metropolitarnej – rzekł hierarcha. – Mam do pana prośbę. Nie małą, ale wielką: niech pan ustali, skąd został wysłany ten wpis i kto go zamieścił.
– I to wszystko? – Spytałem, bo sprawa wydała mi się banalna.
– Tak, to wszystko.
Pożegnałem się z Józefem Życińskim i poszedłem do delegatury. Szybko skontaktowałem się z właściwym Wydziałem Centrali i przekazałem dokumentację prosząc jednocześnie, by sprawę wyjaśnić priorytetowo. Już po kilku godzinach otrzymałem informację, uzyskaną w ramach współpracy od włoskiego kontrwywiadu, że powyższy e-mail został nadany z kawiarenki internetowej ulokowanej w pobliżu Watykanu. Włosi podali nie tylko dokładny adres kawiarenki, ale na dokładkę wysłali zdjęcie autora notatki. Nieszczęśnik – koloratka wskazywała, że ksiądz – najwyraźniej chciał zachować anonimowość, ale nie pomyślał, że kawiarenki internetowe są monitorowane wewnętrznym systemem kamer. Włożyłem fotografię do koperty.
Nazajutrz zgodnie z obietnicą udałem się do kurii i wręczyłem biskupowi kopertę zawierającą zdjęcie księdza z kawiarenki oraz jej adres w Rzymie. Hierarcha spojrzał na fotografię, a siwe oczy pod krągłymi powiekami jakby mu się otworzyły i pogłębiły, i nagle stały się zimne, pełne gniewu i zła.
– Zna ksiądz tego człowieka ? – spytałem, bo zaciekawiła mnie jego reakcja.
– Dlaczego to pana obchodzi?
– Ma ksiądz słuszność – nie obchodzi mnie. Byłem po prostu ciekaw, co się z nim stanie.
Biskup popatrzył na mnie przeciągle.
– Cała ta sprawa i w ogóle to wszystko wcale mi się nie podoba, ale przecież powiedział pan prawdę: nie różnimy się od siebie aż tak bardzo. A jeśli tak, to proszę pomyśleć i odpowiedzieć sobie samemu: co by zrobił pan – co by zrobiła pańska firma – gdyby zlokalizowała „kreta”?
Wszystko, co było do powiedzenia, zostało już powiedziane. Rozmowa była skończona.
Zmierzchało już, gdy po spotkaniu z Józefem Życińskim powróciłem do domu. Po raz drugi w przeciągu krótkiego czasu doświadczyłem jednej z tych niezwykłych chwil, które są tak bardzo ważne, a których boi się każdy z nas, chwil, kiedy trzeba stanąć przed sobą w prawdzie i ujrzeć swoją prawdziwą twarz. Myślałem o swoich grzechach i o tym, że grzech to coś, czego wyrzekamy się najtrudniej. Myślałem o arcybiskupie, którego największą troską było ukrycie prawdy o swojej – i nie tylko swojej – przeszłości. Zastanawiałem się, jak to możliwe, że nie interesowało go ani to, czy jego biskup pomocniczy był współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych, ani nawet to, ile ludzkiej krzywdy wynikło z tego faktu, a jedynie to – kto śmiał ujawnić prawdę." I tyle.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
31-10-2016 o godz 23:27 przez: Michał
Ludzie w książkach szukają różnych rzeczy. Niektórzy zmęczeni szarą rzeczywistością wokół nas szukają bajek, bo zwyczajnie mają dość tego co za oknem. Ci nie powinni sięgać po tę książkę. Inni szukają autentyzmu. Jeszcze inni po prostu dobrej książki. Książka Sumlińskiego jest zdecydowanie dla miłośników tych dwóch ostatnich gatunków. To nie jest pierwsza książka tego autora którą przeczytałem i generalnie mogę powiedzieć, że książki Sumlińskiego kupuję w ciemno. Nie sugeruję się recenzjami dobrymi czy złymi, bo wiem że ten akurat autor zawsze trzyma wysoki poziom i zawsze trafia do mnie to, co pisze i także to jak pisze. A jednak tym razem Sumliński zaskoczył mnie. Nie spotkałem jeszcze nikogo kto z taką pasją a jednocześnie tak przystępnie i zarazem odkrywając tak wiele opisał by świat służb specjalnych. To nie jest rzeczywistość prosta do opisania. Pełna zagadek, niuansów, drugich i trzecich den, ale Sumliński poradził sobie z tym mistrzowsko. Czytając tę książkę zastanawiałem się tylko, czy przypadkiem autor znów nie wpadnie w kłopoty, bo miałem wrażenie że nie raz i nie dwa ujawnił tu rzeczy niezwykłe i niebywałe, informacje zapewne z pogranicza tajemnic państwowych. Dla mnie i dla innych czytelników taka książka to niesamowita gratka ale dla autora chyba jednak ryzyko. Tak czy inaczej zupełnie na zimno oceniając książka naprawdę wartościowa. Śmiem twierdzić, że niewiele równie wartościowych można dziś znaleźć na rynku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
24-12-2016 o godz 03:47 przez: Stanisław Czarkawski
Ta książka, to z jednej strony najlepsze w polskiej literaturze kompendium wiedzy o służbach specjalnych, z drugiej zaś po prostu kapitalna książka, kapitalnie napisana, którą raz zacząwszy czyta się do ostatniego zdania. Autorowi udała się niełatwa sztuka polegająca na połączeniu czegoś na kształt pasjonującego podręcznika ze wspaniałą książką, w której coś dla siebie, choćby prawdę o otaczającym nas świecie, znajdą nie tylko miłośnicy tematyki służb specjalnych. Bo że ci ostatni będą zachwyceni, to rzecz pewna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-11-2016 o godz 21:01 przez: Marek Rosiak
Znakomita i prawdziwa książka. Jestem pod dużym wrażeniem tematu książki, znakomicie się ją czyta ale jak zauważyło kilku czytelników pozostawia pewien niedosyt dotyczący tematu zagadnienia, aczkolwiek rozumiem ,że w tej materii powiedzieć wszystko jest niemożliwe. Z wielką niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
01-11-2016 o godz 09:42 przez: Robert
Cała prawda o służbach specjalnych i o świecie pełnym zła w którym ludzie poszukują dobra. Książka która niepokoi i autentycznie przeraża ale tez zmusza do głębokiej refleksji i przewartościowania swojego życia. Mocna, wartościowa pozycja, którą czyta się w jedną noc, by rankiem odmienić swoje życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 2
5/5
01-11-2016 o godz 08:36 przez: Stanisław Czarkowski
Książka wybitna, perłka po prostu. Porusza jak film "Wołyń" Smarzowskiego, ale czego bym nie napisał i tak nie oddam tego co czuję po przeczytaniu. Trzeba przeczytać samemu, by zrozumieć o czym mówię. Naprawdę bardzo dobra robota!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
2/5
31-10-2016 o godz 22:26 przez: Czytelnik
Taka sobie bardzo przeciętna książka, która niestety pozostawia niedosyt...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-10-2017 o godz 09:01 przez: Katarzyna Woźniak
Osoba przekazująca pewną historię może być dobrym pisarzem, dobrym opowiadaczem, bądź jednym i drugim. Jak to jest z redaktorem Sumlińskim? Po raz pierwszy z jego pracą zetknęłam się dopiero w 2015 roku. Lepiej późno niż wcale. Zdaje się, że „wypłynął” mi jeden z jego wywiadów umieszczonych na YouTubie, gdzieś między wykładami Brauna, Michalkiewicza, Przybyła i innych ludzi, którzy próbują dojść do sedna, odkryć prawdę o historii, polityce i wszystkim tym, co wydaje się poza wpływem przeciętnego człowieka. Tak naprawdę, są to tematy niehermetyczne, przenikają się wzajemnie i sprowadzają do kwestii bardzo podstawowych, związanych z kulturą i naturą człowieka. Jak bardzo ukazuje tę prawidłowość jedna z ostatnich książek Sumlińskiego „Oficer”! Mam już za sobą lekturę wielu jego książek (choć nie wszystkich). Dlaczego zdecydowałam się na zrecenzowanie jednej z nich dopiero teraz? Ponieważ poprzednim nie miałam nic lub prawie nic do zarzucenia! Jakże nudna i nieprzyzwoicie tandetna byłaby recenzja całkowicie pozbawiona krytyki? Tak że w tym przypadku nie obędzie się bez krytyki. Zachowując jednak pewną strategię dyplomatyczną zacznę od pochwał. W moim domu książek nie brakuje. Można je odkryć w różnych miejscach, czasami zaskakujących. „Oficer” znajdzie swoje miejsce gdzieś pod ręką. To jest książka do której zdecydowanie powrócę jeszcze nieraz. Przede wszystkim ze względu na jej ładunek informacyjny o pracy i prawidłach rządzących pracą służb, co dla mnie – osoby piszącej o światku przestępczym i środowisku policyjnym, stanowi rzecz niezwykle wartościową. Może niektórzy z was już wiedzą, że Sumliński jest „moim człowiekiem”, czyli takim, którego czytam, słucham i podziwiam. Nie bez powodu główny bohater „Polowania na Wilka” został oderwany od lektury „Lobotomii”. Dla tych, którzy nie wiedzą, bo nie pokusili się sprawdzić, spieszę z wyjaśnieniem, że jest to książka autorstwa właśnie redaktora. Lektura „Oficera” od pierwszych stron przynosiła mi wiele satysfakcji, ponieważ przypominała „rozmowę” z dobrym znajomym. Gawędziarski styl, stałe, charakterystyczne dla niego frazy i określenia, jak na przykład te: „Wyglądał, jakby coś sobie ważył.”, albo „Patrzył na mnie wzrokiem nieznoszącym sprzeciwu”. Szkoda tylko, że owe formy powtarzają się co kilka stron. Cała narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Nie ma wątpliwości, kim jest opowiadający. Nie. Właśnie jest mała wątpliwość. Opowiada Tomasz Budzyński (tytułowy „Oficer”), jednak robi to słowami Sumlińskiego. Redaktor twierdzi, że opowieść spisał major, z kolei po jego stronie stała edycja tekstu i nadanie mu formy przystępnej dla czytelnika. Mam jednak poczucie, że zmiany były dość daleko idące. Ba! Zaszły tak daleko, że pod koniec książki, kiedy dochodzi do spotkania oficera i redaktora, narrator myli się, który z nich to „ja”, a który „on”. Powiem szczerze – nie mam serca winić za tę gafę autora. Gdzie był korektor, gdzie redaktor, kiedy ich potrzeba?! Niestety tekst wygląda jak “surówka”. Brak akapitów, liczne powtórzenia, literówki… O interpunkcji się nie wypowiem, bo sama nie jestem w niej orłem, ale domyślam się, że i tutaj znalazłyby się liczne „farfocle”. Nie wiem, jaki był nakład tej książki, ale jeśli będzie szykował się dodruk (a życzę tego panu Sumlińskiemu z całego serca), bardzo proszę pomyśleć nad zmianą ekipy edytorskiej, bądź powrotem do starej. Trochę w książce popisałam, trochę pozaznaczałam (a nie robię tego często). Opowieści majora Budzyńskiego są tak niepokojące jak fascynujące. Jak można wyprać pieniądze? Jak zabezpieczyć operację zakładania podsłuchu? Jak prawidłowo przeprowadzić obserwację? Jak pozyskać współpracownika? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w książce. Nie jest to jednak podręcznik pokroju „Specsłużby dla idiotów”. Wszystkie informacje wplecione są w barwne opisy przeprowadzanych operacji. Miejscami czyta się je jak dobrą powieść sensacyjną. Mój ulubiony rozdział: „Przypadek – nie przypadek” (w tym światku „przypadki” nie istnieją), jest świetnym materiałem na bestsellerową powieść lub film. Z czym zostajemy po lekturze „Oficera”? Jakie towarzyszą nam emocje? Dla mnie była to książka gorzka, lecz pozostawiająca za sobą ślad nadziei. Nie sposób o niej mówić w oderwaniu od rzeczywistości. Opowiada ona przecież historię prawdziwą, a jej narrator jest człowiekiem z krwi i kości. Niepodobna wyobrazić sobie, jaki zgotowano mu los. Nie sposób osądzić człowieka, kiedy nie przeszło się przez podobne do jego przedpiekle. Opis tragicznego zdarzenia, jakim było pogrzebanie żywcem, musiałam przeczytać kilka razy próbując zrozumieć. Nie tekst a człowieka. Czy naprawdę możliwa jest taka zmiana? Dogłębna metanoja? Ile po takim doświadczeniu pozostaje w człowieku goryczy, a ile pokory i nadziei? Na te pytania nie znajdę jednoznacznej odpowiedzi i może wcale nie chcę jej znaleźć. Wolę wierzyć, że nawet jeśli człowiek zapomni o Bogu, ten nigdy n
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-10-2016 o godz 22:53 przez: Marek Umski
Tak jestem w szoku i to niemałym a wielkim. Przeczytałem książkę Sumlińskiego raz, a potem drugi, a teraz czytam trzeci i cały czas nie mogę uwierzyć, że to wydarzyło się naprawdę. Rzeczywistość jaką pokazuje nam autor, przecież autentyczna, pełna prawdziwych postaci i faktów po prostu wbija w fotel i nie daje złapać tchu. Są książki których po prostu nie można nie przeczytać. To właśnie jest taka książka. Do bólu autentyczna, szczera, a do tego jak napisana! Nie oglądam telewizji za to czytam pasjami. I potrafię odróżnić książkę dobrą od przeciętnej. Ta zdecydowanie nie jest przeciętna! Trzeba naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo złej woli, by taka książkę, tak napisaną, od której nie można oderwać się nawet na moment, określić mianem "niedosytu". Albo po prostu trzeba być z opisywanych tu patologicznych służb specjalnych lub z konkurencji...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
27-10-2016 o godz 08:08 przez: kibas
Nie można było napisać tego lepiej. Autentyczna historia szefa delegatury ABW w Lublinie dosłownie powala i długo nie pozwala dojść do siebie. Sposób przekazu o działaniach ABW bezcenny, a już same działania, to prawdziwa masakra, zapewne niewielu ma świadomość, że tak ten świat wygląda. Mnie jednak najbardziej z tego wszystkiego poruszył opis szkolenia funkcjonariuszy służb specjalnych, bo czegoś takiego, takiej dawki wiedzy podanej w tak ciekawy i niesamowicie autentyczny sposób (ten autentyzm przebija na każdej stronie książki) nie było dotąd w polskiej literaturze, a wiem to, bo czytam wszystko co jest na ten temat. Zdecydowanie najlepsza książka o służbach specjalnych, do bólu prawdziwa i autentycznie poruszająca. I chyba też najlepsza książka Wojciecha Sumlińskiego. Zdecydowanie godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
26-10-2016 o godz 03:47 przez: Marta Poniatowska
Jeżeli kogoś interesuje świat służb specjalnych, a to interesuje wielu, i jeżeli kogoś interesuje jak to się dzieje, i gdzie jest ta niewidzialna granica, na której dobro przeistacza się w zło, a to interesuje już bardzo wielu, to jest to książka dla niego. Szokująco prawdziwa i trafia w tak zwany punkt. To Jedna z tych książek, których po wzięciu do ręk juz się nie odkłada do ostatniej strony. Zawalona noc, ale naprawdę było warto. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
10-11-2016 o godz 16:25 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
31-12-2017 o godz 11:14 przez: Anonim
Bardzo dobra książka , polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2020 o godz 23:02 przez: Grzegorz
ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Wojciech Sumliński

Wojciech Sumliński urodził się w 1969 roku w Warszawie. Jest dziennikarzem, który współpracował m.in. z redakcjami: "Gazety Polskiej", "Wprost" oraz "Życia". To absolwent psychologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Jest autorem licznych reportaży oraz programów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej. Obecnie współpracuje z "Frondą" oraz magazynem śledczym wydawanym przez "Focus". Wydaje również książki poświęcone m.in. tajnej historii SB.

Lobotomia 3.0 Sumliński Wojciech
4.2/5
28,54 zł
39,90 zł
Z mocy bezprawia Sumliński Wojciech
4.0/5
27,55 zł
39,90 zł
Ksiądz Sumliński Wojciech
5/5
25,49 zł
29,89 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego