Ofiara (okładka  miękka, 09.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Traumy z przeszłości, destrukcyjna siła sekretów i uprzedzeń oraz decyzje, które trzeba podjąć, by chronić najbliższych.

1987, Pascayene, stan New Jersey. Czternastoletnia Sybilla Frye pada ofiarą brutalnej napaści na tle rasowym, co nie jest niczym nowym w nękanym konfliktami rasowymi mieście. Ani przerażona dziewczyna, ani jej równie zalękniona matka nie zamierzają robić wokół incydentu zamieszania. Zwłaszcza że sprawcy grozili im śmiercią. Gdy jednak Sybilla wyjawia, że jednym z opraców był biały policjant, sprawy nie da się już zamieść pod dywan. Krewni, sąsiedzi, nauczyciele, działacze na rzecz równego traktowania, dziennikarze, popularny telewizyjny pastor, obrońca praw czarnoskórych, policja, politycy – każdy próbuje na tragedii dziewczyny ugrać coś dla siebie. Plotka goni plotkę, głód senscaji rośnie, a medialne show musi trwać. Nawet jeśli oskarżenia Sybilli nie są tak wiarygodne, jak wynika z tabloidowych nagłówków. Między matką i córką toczy się bowiem gra, która stawia pod znakiem zapytania prawdziwość ich zeznań.

Joyce Carol Oates w mistrzowskim stylu analizuje przekonania i pragnienia współczesnego społeczeństwa i porusza kwestie, o których ośmielają się pisać tylko nieliczni biali pisarze. Oddając głos każdej ze stron – od policji, przez media, aż do ofiary i jej rodziny – Oates oferuje nowy, szokujący i poruszający do głębi obraz władzy i opresji, niewinności i winy, prawdy i sensacji, sprawiedliwości i zemsty. Inspirowana niesławnym przypadkiem Tawany Brawley "Ofiara" to jednak przede wszystkim niewygodna prawda o nas samych, naszych lękach, uprzedzeniach i słabościach. Oates udowadnia, że nienawiść – niezależnie od koloru skóry, wyznania i przekonań – trzyma się mocno.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1126630861
Tytuł: Ofiara
Autor: Oates Joyce Carol
Tłumaczenie: Kłoszewski Tomasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-28
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 194 x 32 x 123
Indeks: 19861289
średnia 4,7
5
17
4
4
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
16-11-2017 o godz 11:15 przez: Joanna Lewandowska | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawy styl autorki, z którą spotkałam się przy "Ofierze" po raz pierwszy. Nie jest to łatwa lektura, dotyka sfer zróżnicowania społecznego. Myślę, że warto ją przeczytać. Ale tej autorki bardziej polecam "Kartaginę".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-11-2016 o godz 05:58 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Ich życie przypominało teraz pędzący pociąg, który zatrzymuje się bez ostrzeżenia na stacjach nieuwzględnionych w rozkładzie jazdy."

Mocna i inteligentna propozycja czytelnicza, jak najbardziej warta, aby po nią sięgnąć. Doskonała satyra na niektóre społeczne zachowania, perfidne manipulacje środowisk politycznych, religijnych, przedstawicieli władzy, sportu, kultury, środków masowego przekazu. Autorka idealnie wyczula czytelnika na wszelkie niuanse, niezwykle celnie uderza w fałszywe tony wyłaniające się niekiedy zza takich słów jak ofiara, sprawca, świadkowie i moralizatorzy. Przeszywający obraz okrutnej zabawy w prawdę, bezwzględne naciąganie faktów i interpretacji zdarzeń do pożądanych teorii, podsuwanie rzekomych dowodów, bez oglądania się na ból i cierpienie innych, aby tylko wpasować się w obowiązującą konwencję i aktualne potrzeby. Lawirowanie wokół nienawiści, przemocy, kłamstw, matactw i niedopowiedzeń. Oszustwa chowające się za pozorną troską i walką o wyjątkowe wartości, nadużywanie zaufania i wiary, hipokryzja, która wydaje się nie mieć granic. Zadziwiające, jak wszystkie działania i środowiska napędzają się wzajemnie, jedno bez drugiego nie potrafi żyć, rzucane w eter słowa przyjmowane są za dobrą monetę, wygodną sytuację, bez konieczności rzetelnego potwierdzenia. Zatrważający spektakl, zyskanie na zgliszczach ludzkich sumień i poczucia winy czegoś służącego jednostkowym celom. Czytając książkę, dostrzegamy, jak wiele może znaczyć jedno pomówienie, oskarżenie, plotka puszczona w społeczną przestrzeń, spadająca na podatny grunt i żywiąca się ludzkimi emocjami, słabościami, oczekiwaniami i mylnymi wyobrażeniami. Przestaje mieć znaczenie wiarygodność informacji, nie dopuszcza się do głosu osób dysponującą faktyczną wiedzą, bo nie ma w tym żadnego interesu. Wychwytujemy kakofonię kłamstw, nieuzasadnionej zemsty, uprzedzeń rasowych, fanatyzmu religijnego, wykorzystywania naiwności innych, celowej prowokacji i bezdusznej zmowy. Porażający brak miejsca na refleksję, tolerancję i wybaczanie. Uświadamiamy sobie, jak niejednoznaczne są interpretacje tych samych zjawisk i ich wymowa w zależności od okoliczności. Dostrzegamy potęgę instrumentów manipulacji i wywoływania sensacji w rękach nieodpowiednich osób.

W Red Rock, dzielnicy Pascayne, o wysokiej przestępczości, silnej aktywności gangów, wszechobecnej biedy i bezrobocia, zdewastowanych ulic, zniszczonych ogrodzeń, porzuconych fabryk, nauczycielka odnajduje czternastoletnią uczennicę, ciemnoskórą Sybillę Frye. Dziewczyna została brutalnie pobita, zgwałcona i pozostawiona na pewną śmierć przez oprawców, którymi jak się okazuje są biali policjanci. Rodzina nie jest zainteresowana nagłośnieniem sprawy, jednak po włączeniu się w dociekanie prawdy osób trzecich, śledztwo nabiera przeszywających obrazów i nośnych medialnie idei, dynamicznie rozwija się w zaskakujących kierunkach. Wszystko dzieje się po koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, na bazie echa zamieszek rasowych i tragicznych zdarzeń, które wydarzyły się w New Jersey wcześniej przed dwudziestoma laty. Ogarnia nas smutek, żal, współczucie, ale też gniew i sprzeciw wobec tego, co spotkało Sybillę. Trudno czyta się relacje z bolesnych doświadczeń w jej życiu, mocno wbijają się w myśli i serca. Jednak, do świadomości przebijają się także inne spostrzeżenia, początkowo ledwie uchwytne, lecz z czasem przybierające na sile, nie dające się wykluczyć i zapomnieć. Przejmująca, wzruszająca, wnikliwa, momentami szokująca, ale również prowokująca, ironiczna i zmuszająca do refleksji powieść. Napisana wciągającym stylem, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, angażująca zainteresowanie i emocje czytelnika, wywołująca z jednej strony zrozumienie, a z drugiej brak akceptacji ludzkich ułomności i słabości. Historia przekonująco skonstruowana, pochłania się ją w szybkim tempie, a potem długo jeszcze wybrzmiewa jej przesłanie.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-12-2016 o godz 11:50 przez: Kibsa
Co najbardziej podobało mi się w powieści Oates? To, że każdy punkt widzenia, pokazany był tak naturalnie jakby Oates prowadziła wywiady. Żaden wątek w książce nie toczył się zbyt długo, nie był przeciągany. Już nie wspomnę o tym, że autorka pisze bardzo naturalnie, bardzo prosto, trafia w samo serce, pobudza wyobraźnie, wyciąga z człowieka tekstem wszystko to co w nim najlepsze i najgorsze.Niesamowita propozycja, choć nie skończyła się jak sobie wymarzyłam z pewnością spełniła moje oczekiwania pod każdym względem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-12-2016 o godz 21:38 przez: farka
Książką jest rewelacyjna. Nie ma tutaj taniej moralizacji, ale jest głęboka analiza określonego środowiska rasowego, obyczajowego i sąsiedzkiego. Imponuje mi szczerość w wypowiedziach postaci. Jednocześnie żal mi tej małej istoty choć z pozoru wydaje się rozkapryszona. Jestem fanką Oates i wcale się nie dziwię, że wielokrotnie była nominowana do nagrody Pulitzera. Prosty przekaz na temat rasizmu, który trzeba wziąć do serca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-09-2016 o godz 17:12 przez: Karolina Bednarek
Uwielbiam jej książki !!! Od czasu kiedy przeczytałam Blondynkę o Merlin Monroe, zaczęłam czytać jej kolejne książki, Czarna Dziewczyna i Biała dziewczyna - genialne. Aż ciekawa jestem co mnie w tej zaskoczy.Czytałam skrót fabuły i mimo że akcja dzieje się w latach osiemdziesiątych porusza temat w sumie bardzo na czasie, jeżeli chodzi o dyskryminację rasową. Jeszcze dwa pełne dni i będę czytać pachnącą, nowiutką !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-09-2016 o godz 11:44 przez: Ewa Szymańska
Kibicuję za Nagrodą literackiego Nobla dla tej wyjątkowej pisarki!
Jestem pewna, że jest to kolejne genialne dzieło. Zaczęło sie od Grabarza, potem był Wodospad, Blondynka, Zbłocona i inne. Każda jej powieść to zatracenie się w lekturze i idealny sposób na przywitanie pełnej refleksji pory roku. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-10-2016 o godz 11:44 przez: Sandra Janecka
jestem w trakcie lektury i powiem wam, że to jest naprawdę mocna książka! Opisy, realizm, napięcie...wszystko na poziomie 200% ... Tematyka trudna i bolesna, ale bardzo ważna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-09-2016 o godz 11:11 przez: dżoana_95
nie mogę się doczekać tej książki! Uwielbiam dzieła Oates, nic dziwnego że jest nominowana do nagrody Nobla
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2016 o godz 11:49 przez: dżoana_95
Nie mogę się doczekać tej książki...dobrze że środa już tuż tuż
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Włosi
4.8/5
24,99 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Point of Retreat
4.6/5
39,47 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Slammed
4.6/5
41,25 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Furia
4.7/5
34,21 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie
4.8/5
56,99 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia
4.6/5
33,50 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984
4.8/5
26,34 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa This Girl
4.5/5
38,24 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy
4.7/5
11,86 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie jesteś, piękny świecie
4.2/5
31,94 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie
4.0/5
33,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko
4.6/5
34,31 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka
4.5/5
30,12 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona
4.6/5
33,29 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita
4.5/5
37,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1
4.6/5
22,18 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam
4.5/5
24,94 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego