Od Katowic idzie słońce (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 31,83 zł

31,83 zł 48,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Zamów dziś i odbierz przed Mikołajkami! Dotyczy produktów sprzedawanych przez Empik z wysyłką w 24 godz.

Przedostatni sołtys wsi Katowice, który ani myślał zostać miastowym. Trzy licealistki skazane przez sąd za protest przeciw zmianie nazwy miasta na Stalinogród. Górnicy z Grupy Janowskiej tworzący po szychcie mistyczne obrazy. Córka znanego pisarza Wilhelma Szewczyka cierpliwie tłumacząca ojca z jego ONR-owskiej przeszłości.

„Miasto to opowieść, która się składa z tysięcy drobnych historii” – pisze Malinowska, po czym za pośrednictwem barwnych losów swoich bohaterów opowiada historię Katowic od czasów, gdy były jeszcze błotnistą wsią. Podejmuje temat masowej emigracji ze Śląska do RFN, bada świadectwa krwawo stłumionych protestów w kopalni Wujek, przygląda się złożonej – i dla wielu kontrowersyjnej – idei Ruchu Autonomii Śląska.  

Malinowska w swoim reportażu o Katowicach biegle korzysta z dwóch perspektyw – krytycznej wychowanki przykopalnianej dzielnicy Giszowiec i czułej obserwatorki miasta zbudowanego na przemyśle, które musiało z niego zrezygnować, by określić swoją tożsamość na nowo.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1313187099
Tytuł: Od Katowic idzie słońce
Seria: Reportaż
Autor: Malinowska Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-08-17
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 213 x 25 x 163
Indeks: 42553298
średnia 4,4
5
9
4
3
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-08-2022 o godz 21:40 przez: Tomasz Kosik
Czytanie reportaży uczy. Choć nie zaopatrują nas w wiedzę naukową, to dają nam wiedzę historyczną równie cenną. Owa wiedza pozwala przekazywać losy naszych przodków, tak aby ocalały od zapomnienia. Reportaże to cenna lektura, po którą warto sięgać, aby ubogacić swój współczesny świat wiedzą o świecie z przeszłości. To bardzo ważne. „Od Katowic idzie słońce” to książka, która wzbudziła moją ciekawość. Nie tylko dlatego, że uwielbiam poznawać historię płynąca z reportaży. Największym przyczynkiem do zainteresowania się tą książką był lokalny patriotyzm. Od zawsze mieszkam na Śląsku, prawie sąsiaduję z Katowicami. Dlatego też nie mogło być inaczej i postanowiłem sięgnąć po książkę Anny Malinowskiej. Ten reportaż to prawdziwa kopalnia wiedzy. To kalejdoskop miasta z bujną i burzliwą historią. To książka, która pokazała mi to, czego nie widziałem i nie wiedziałem. Teraz mogę spojrzeć na Katowice z nieco innego punktu widzenia, nie tylko współczesnego, lecz z perspektywy przeszłości. Katowice ukazane są tutaj z perspektywy ludzi tworzących miasto. Co jeszcze bardziej oddaje charakter stolicy Górnego Śląska. Poznajemy ich historię – barwną, trudną, lecz co najważniejszą wartą opowiedzenia i poznania. Dlatego też reportaż Anny Malinowskiej jest godny polecenia. Autorka opisała w nim miasto i jej mieszkańców bez koloryzowania, bez retuszowania, z prawdziwością przekazu. Warto poznać przeszłość Katowic i zestawić ją z teraźniejszością. To ciekawe spojrzenie, dające perspektywy na przyszłość. „Od Katowic idzie słońce” to reportaż, który powinien zawitać w domowych biblioteczkach czytelników ze Śląska, Zagłębia oraz pozostałych regionów Polski. Książka „Od Katowic idzie słońce” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-10-2022 o godz 10:37 przez: asia gębicz
,,Miasto to opowieść składająca się z tysięcy drobnych historii". W Katowicach w całym moim życiu byłam może ze dwa razy i praktycznie nic nie wiem o tym mieście, dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po ten reportaż. I nie żałuję! Autorka z ogromną pasją pisze o swoim mieście. Z perspektywy ludzi z dzielnicy Giszowiec i wspominek samych mieszkańców Katowic kreśli obraz aglomeracji, która musiała zrezygnować z przemysłu. Opisuje jego historię od czasów, kiedy była jeszcze błotnistą wsią, a przedostatni sołtys ani myślał zostać miastowym stawiając veto. Podejmuje temat masowej emigracji do RFN, bada świadectwa tłumionych krwawo protestów w kopalni Wujek i przygląda się idei Ruchu Autonomii Śląska. Za serce chwyta rozdział o trzech licealistkach osadzonych w więzieniu i brutalnie traktowanych przez UB tylko dlatego, że protestowały przeciwko zmianie nazwy miasta na Stalinogród. Zaprasza nas również do górników z Grupy Janowskiej, którzy po szychcie tworzyli mistyczne obrazy. Mnie najbardziej utkwił w pamięci rozdział o Janickim. Uczniu, który podczas protestów w kopalni Wujek znalazł się w samym epicentrum wydarzeń i zrobił tam wiele wstrząsających fotografii. Bardzo mi się ta książka podobała. Autorka umiejętnie porwała mnie ze sobą, a ja z ogromną przyjemnością dałam się ponieść temu wichrowi przedstawionych tu wydarzeń. Widać, że kocha to miasto, rozumie i stara się przekazać nam jak najwięcej o nim ciekawostek. Do tego pisze przystępnym językiem, dlatego żałowałam kiedy skończyłam czytać. Dzięki niej Katowice już nie jawią mi się jako ,,księżycowe miasto", ale silna stolica Górnego Śląska z bogatą i porywającą historią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Gottland
5/5
25,98 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Pani Stefa
5/5
25,55 zł
37,91 zł
Inne z tej serii Abchazja
5/5
25,54 zł
37,90 zł
Inne z tej serii Sycylijski mrok
0/5
31,18 zł
47,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego