O przymierze z Niemcami. Wybór pism 1923-1939 (okładka  miękka, 09.2019)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 31,50 zł

31,50 zł 42,00 zł (-25%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Myśl polska winna pracować nie w kierunku poszukiwania koalicji równoważącej kooperację rosyjsko-niemiecką, gdyż taka koalicja, jak widzieliśmy, byłaby niemożliwością. Polska myśl polityczna winna pracować ku powołaniu do życia kombinacji politycznej odciągającej Niemców od Sowietów, właściwie Niemców od Rosji”.

Władysław Studnicki

"Publicystyka Studnickiego z dwudziestolecia międzywojennego dowodzi nie tylko jego determinacji w dążeniu do postawionego celu. Świadczy też o bogactwie argumentacji ówczesnych zwolenników sojuszu z Niemcami. Wskazuje, że powodzenie tej koncepcji nie zależało od udzielenia odpowiedzi na trywialne pytanie: „tak czy nie?”, ale od konsekwentnej realizacji rozpisanego na dłuższy czas planu, do której należało przystąpić w okresie dobrej koniunktury. Trafność przewidywań, logika argumentacji i trzeźwość sądów stawia dorobek Studnickiego wśród najciekawszych w polskiej myśli politycznej prób zmierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed państwem słabym, wtrąconym w zmagania mocarstw. "

Jan Sadkiewicz

Trwający do dziś spór o szanse i zagrożenia związane z ideą sojuszu polsko-niemieckiego sprowadzony został w zasadzie do dylematu: czy na przełomie 1938 i 1939 roku należało, czy też nie należało przyjmować żądań niemieckich i brać udziału w krucjacie antysowieckiej. Tymczasem dla ówczesnych zwolenników przymierza Warszawy z Berlinem była to sprawa bardziej złożona, a jej powodzenie nie zależało od udzielenia odpowiedzi na trywialne pytanie: „tak czy nie?”, ale od konsekwentnej realizacji rozpisanego na dłuższy okres planu, do której należało przystąpić w okresie dobrej koniunktury, zapoczątkowanej zerwaniem przez Hitlera współpracy niemiecko-sowieckiej.

Władysław Studnicki, autor niezwykłej, profetycznej książki "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej", był czołowym rzecznikiem tej koncepcji, a jego publicystyka z lat 20. i 30. XX wieku dowodzi, jak wielu błędnych założeń można było uniknąć.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1232253192
Tytuł: O przymierze z Niemcami. Wybór pism 1923-1939
Autor: Studnicki Władysław
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 328
Numer wydania: II
Data premiery: 2019-09-04
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 30 x 226 x 153
Okres historyczny: II Rzeczpospolita (1918-1939)
Indeks: 33468433
średnia 4,8
5
8
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
08-11-2019 o godz 00:00 przez: AlbertŁazarczyk | Empik recenzuje
Ciekawa pozycja dla pasjonatów historii politycznej dwudziestolecia międzywojennego, ówczesnej rzeczywistości w jakiej znalazła się Rzeczypospolita. Jak przystało na autora, Władysława Studnickiego, publikacja ma bardzo rzeczowy, a jednocześnie interesujący charakter. Autor wnikliwie przedstawia wszystkie zależności i uwarunkowania społeczno polityczne jakie miały miejsce w tamtym specyficznym czasie. Czyta się rzeczywiście ciekawie, a przy tym można się wiele dowiedzieć na temat skomplikowanych niestety realiów w jakich znalazło się ówczesne państwo polskie. Wszystko do dzisiaj daje do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Co z czym?
5/5
32,56 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Jasność. Wiersze
4.8/5
19,70 zł
30,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kino końca wieku. Historia kina. Tom 4 Opracowanie zbiorowe
4.7/5
55,79 zł
89,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego