O pisaniu (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Przenikliwe i poruszające refleksje i rozmyślania jednego z naszych najbardziej obrazoburczych, przykuwających uwagę i sławnych mistrzów o sztuce pisania i literackim rzemiośle.

Opowiadania, wiersze i powieści Charlesa Bukowskiego wycisnęły trwałe piętno na naszej kulturze.

W niniejszym zbiorze korespondencji - listów do wydawców, redaktorów, przyjaciół i kolegów po fachu - pisarz dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki tworzenia.

O pisaniu ukazuje artystę brutalnie szczerego w opisie mozolnej pracy i bezkompromisowego w ocenie absurdów życia - oraz sztuki. Rzuca światło na skomplikowaną bluźnierczą naturę pisarza będącego ikoną kontrkultury i prawdziwą amerykańską legendą - "laureatem amerykańskich nizin społecznych" (Time) - który ze stoickim spokojem przedstawiał poniewieranych i zdeprawowanych członków społeczeństwa. Odkrywa artystę opierającego się na tym, co instynktowne, w którego twórczości rozbrzmiewa główna myśl: "Nie staraj się".

O pisaniu to książka przenikliwa, przejmująca i często przezabawna, pełna nie tylko niezapomnianych sformułowań, ale i charakterystycznej dla Bukowskiego surowości, i ożywiona chwilami wdzięku, intymności i patosu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1125559286
Tytuł: O pisaniu
Autor: Bukowski Charles
Tłumaczenie: Fedyszak Marek
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 250
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-28
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 237 x 27 x 147
Indeks: 19761312
średnia 4,6
5
23
4
4
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
30-11-2016 o godz 16:56 przez: Joanna Noga | Zweryfikowany zakup
Trudno napisać mi recenzję przestrzegając regulaminu. W przypadku takiego pisarza jak Bukowski aż prosi się o jakiś wulgaryzm, chociaż malutki. Maleńki. Sam autor „O pisaniu” nie miałby chyba nic przeciwko. No ale dobrze, powstrzymam się, uszanuję ten regulamin.
Cóż można powiedzieć o książce napisanej o pisaniu? Jest to zbiór listów, które Bukowski wysyłał do redaktorów, wydawców, przyjaciół oraz innych pisarzy. Ciekawe, że korespondencja ta trwała taki szmat czasu, bo od 1945 roku, gdy Bukowski miał lat 25 aż do 1993 r. (w 1994 roku Bukowski zmarł w wieku lat 74).
Zastanawiam się dla kogo jest ta książka, chyba nie zaciekawi za bardzo czytelnika, który nie zetknął się wcześniej z powieściami, opowiadaniami czy wierszami Bukowskiego. Oczywiście nic straconego, najpierw polecam inne pozycje, na przykład „Listonosz”, „Z szynką raz!”, „Historie o zwykłym szaleństwie”, „Zapiski starego świntucha”. Po lekturze tych książek całkiem strawna okaże się mikstura „ O pisaniu”. To ciekawy zbiór korespondencji. Znajdziemy w nim nietuzinkowe spojrzenie Bukowskiego na literaturę, innych pisarzy, naprawdę ciekawy pogląd o pisaniu wierszy – o „tym diabelskim stanie”, o formie, samotności, a także przemijaniu. Nie zabraknie jego poczucia humoru, złośliwości, ciągłych narzekań na zachowawczość i na zwyczajną nudę w literaturze mu współczesnej. Książka okraszona została rysunkami Bukowskiego, moim zdaniem bardzo urocze to rysuneczki. Warto przeczytać „O pisaniu”, bo i warto poznać Bukowskiego – dzikusa, który zamierzał „wysadzić swoimi wierszami świat w powietrze”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-05-2018 o godz 19:33 przez: tsid | Zweryfikowany zakup
Bukowskiego albo się lubi albo nie, ja należę do jego zwolenników. Kolejna dobrze wydana książka przez Oficyna Literacka Noir sur Blanc.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
04-10-2017 o godz 15:02 przez: Igor Wiśniewski | Zweryfikowany zakup
Spodziewałem się z deka czegoś innego, jednak czyta się przyjemnie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2016 o godz 09:11 przez: sunrise | Zweryfikowany zakup
Ciekawa propozycja dla wszystkich fanów Bukowskiego
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-11-2016 o godz 23:53 przez: monweg
„(…)Bukowski w pewnym sensie jest legendą swoich czasów… szaleńcem, samotnikiem, kochankiem… czułym, gwałtownym… nigdy takim samym… to wyjątkowe opowiadania, w których czerpie pełnymi garściami ze swojego burzliwego i niemoralnego życia… makabryczne i nieskalane… nie sposób ich czytać i pozostać tym samym człowiekiem”.Cóż… coś w tym stylu… sam nie wiem, Lawrence… Jak sądzisz?"

Charlesa Bukowskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie poznał jednego z najbardziej ordynarnych i prawdziwych pisarzy amerykańskich, to zacytowana wyżej notka autorstwa samego Bukowskiego powinna wystarczyć za krótkie przedstawienie. Ogromnym wysiłkiem Abel Debritto zebrał najbardziej interesujące listy starego świntucha, które autor Listonosza napisał na przestrzeni blisko pięćdziesięciu lat do swoich przyjaciół, wydawców, innych twórców… Niewiarygodne jest to, że Bukowski nie przejmował się poziomem zażyłości z osobą, z którą korespondował. Dlatego też listy odzwierciedlają charakterystyczny styl pisarza, nieważne, czy pisał do kogoś, kogo w ogóle nie znał; ich bezpośredniość potrafi być powalająca, a w niektórych przypadkach wręcz skandaliczna. Zbiór listów zatytułowany O pisaniu trafił już w rok po wydaniu amerykańskim do polskiego czytelnika za sprawą Oficyny Literackiej Noir sur Blanc i, oczywiście, dzięki tłumaczowi Markowi Fedyszakowi.

"[…] Wydaje mi się, że wielu naszych poetów, tych szczerych, przyzna, że nie ma poetyckiego manifestu. To wyznanie bolesne, lecz sztuka poezji niesie ze sobą własne prawa, bez konieczności rozbijania ich na krytyczne wykazy. Nie chcę przez to powiedzieć, że poezja powinna być nonszalanckim i nieodpowiedzialnym błaznem ciskającym słowa w otchłań. (…) Ale przede wszystkim Sztuka jest swoim własnym usprawiedliwieniem i chodzi albo o Sztukę, albo o coś innego. Albo o wiersz, albo o kawałek sera."

Z jednej strony w listach mamy przedstawiony obraz Bukowskiego, który poszukuje możliwości opublikowania swoich tekstów, niekończącą się walkę z wydawcami i redaktorami jego utworów, którzy na siłę próbowali wygładzić chropawy styl poety. Czytelnicy mają szansę zobaczyć, jak trudno było Bukowskiemu zarobić na własnej twórczości, ile wysiłku kosztowało go znalezienie odpowiedniego miejsca wierszom i opowiadaniom, przez ile czasopism w swojej karierze stary Buk musiał przejść, no i ile udawało mu się wydrapać z portfeli wydawców. Jak się okazuje, Bukowski nie robił kopii swoich tekstów, wysyłał oryginalne maszynopisy, które często do niego już nie wracały. Dlatego też ciężko sobie wyobrazić, jak duży plik dzieł twórcy urodzonego w niemieckim Andernach zaginął w korespondencji.

Na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, jak bardzo Bukowskiego zajmowały sprawy związane z literaturą Sztuką w ogóle. Choć niewykształcony, i przez to niejednokrotnie uważany za nieprzygotowanego do dyskusji o kondycji współczesnej kultury, stary świntuch był niezwykle oczytany i miał jasno sprecyzowany plan twórczy. W jego listach widać wyraźnie, że Bukowskiemu ciążyło to, że brakuje pisarzy i poetów, którzy nie baliby się sięgać po Prawdę, opisywać istotę rzeczy, a nie jedynie wygładzoną papkę pozbawioną krwistości. Podczas lektury zbioru możemy się przekonać, co ukształtowało Bukowskiego jako twórcę i co spowodowało, że zdecydował się pisać.

"[…] nigdy specjalnie nie lubiłem pisać, tworzyć, mam na myśli to, co robili inni chłopcy. wydawało mi się to dość cienkie i pretensjonalne, i nadal tak jest. (…) kiedy miałem 16, 17, 18 lat, wchodziłem do bibliotek i nie było tam nic do czytania. szukałem we wszystkich salach, we wszystkich książkach. wtedy wróciłem na ulicę i ujrzałem pierwszą twarz, budynki, samochody, wszystko to, co przeczytałem, nie miało nic wspólnego z tym, co miałem przed oczyma, to była parodia, farsa."

O pisaniu jest książką ważną i potrzebną dla pełniejszego poznania twórczości kalifornijskiego zbereźnika i zrozumienia tejże. Bezsprzecznie, listy zawarte w tym zbiorze czyta się nie gorzej, niż inne teksty Bukowskiego, gdyż pisarz traktował epistolografię jako część swojej twórczości. Dlatego też często listy przypominają opowiadania, felietony czy wiersze, są pełne polotu i pasji twórczej. Sądzę jednak, że O pisaniu powinno być raczej dopełnieniem twórczości Bukowskiego, a nie pierwszym spotkaniem z poetą. Polecam tę książkę przede wszystkim wielbicielom starego świntucha. A tych, którzy nie zapoznali się jeszcze z dziełami autora Najpiękniejszej dziewczyny w mieście, zapraszam do lektury innych książek wielkiego skandalisty.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Charles Bukowski

Charles Bukowski to amerykański pisarz i poeta. Światową sławę zyskał dzięki serii powieści o Henrym Chinaskim - outsiderze, alkoholiku i awanturniku. Postać z książek Bukowskiego została stworzona na podstawie własnych doświadczeń autora, toteż sam pisarz jest uważany przez czytelników za barwną osobistość pełną życiowych skandali. Bukowski w swojej twórczości używa prostego, często wulgarnego języka, a główną tematyką jego powieści jest alkohol, uzależnienia, seks, namiętności i problemy zwykłego człowieka.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Imię Róży
5/5
43,85 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci Wołgi
5/5
32,23 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Baudolino
4.5/5
42,75 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Heretycy
0/5
45,61 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Anarchia
4.9/5
39,59 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Alamut
5/5
41,44 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Ogród bogów
4.9/5
26,64 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Głosy nocy
4.8/5
25,66 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Zadupia
4.5/5
24,02 zł
36,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego