Nieznana Australia (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Ta książka potwierdza siłę polskiego reportażu. "Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję" to zbiór niepublikowanych dotąd tekstów Lucjana Wolanowskiego – wybitnego polskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika, autora ponad 25 książek reportażowych o Australii, Azji, Szwajcarii i Japonii. "Nieznana Australia", opublikowana nakładem wydawnictwa Borgis, to opowieść o kontynencie, którego wstrząsająca historia miała ogromny wpływ na losy Europy. Bohaterami tej książki są podróżnicy, żołnierze, artyści, politycy i poszukiwacze złota – ludzie ambitni, szaleni, próżni, utalentowani. Połączyła ich miłość do miejsca, bez którego nie wyobrażali sobie życia; miłość często nieodwzajemniona, niszcząca, odbierająca nadzieję. Oto historia Australii – kontynentu spoza granic wyobraźni.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Nieznana Australia
Autor: Wolanowski Lucjan
Wydawnictwo: Borgis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 128
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-16
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 235 x 10 x 160
Indeks: 31117838
średnia 4,4
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
01-06-2021 o godz 05:50 przez: Betiiii | Zweryfikowany zakup
Jesteś ciekawy Australii, to warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2019 o godz 16:05 przez: monikagro
Od czasu do czasu lubię sięgnąć po reportaż,zwłaszcza podróżniczy. Daje to możliwość poznania świata i jego problemów z perspektywy osoby, która ten konkretny kawałek świata widziała i z tymi, konkretnymi problemami się zetknęła. "Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję" to zbiór niepublikowanych nigdy dotąd reportaży Lucjana Wilhelma Wolanowskiego. Dla tych, którzy nie znają tej postaci, dodam, że Lucjan Wolanowski to znany i ceniony pisarz, dziennikarz i podróżnik, którego reportaże (głównie z lat 60., kiedy to odbył liczne podróże reporterskie, w tym kilka dookoła świata)zebrane zostały w 25 książkach tłumaczonych na wiele języków. Australia nam, Europejczykom, rzeczywiście jest mało znana. Nie uczymy się o historii tego kontynentu, nie znamy wybitnych postaci z nim związanych. Tym chętniej sięgnęłam po tę pozycję opublikowaną przez Wydawnictwo Borgis. Właściwe reportaże (a jest ich 9) poprzedzone są krótkimi wspomnieniami o autorze napisanymi przez Różę Thun (córkę przyjaciela pana Wolanowskiego) oraz jego własną córkę - Annę Nathan. We wspomnieniach tych pisarz jawi nam się jako człowiek ogromnie sympatyczny, kulturalny i szarmancki, mający niezwykły dar opowiadania, doskonałą pamięć i rozsiewający wokół siebie atmosferę radości, życzliwości i ciepła. Jego reportaże czyta się bardzo szybko i z wielką przyjemnością, płynąc wraz ze słowami Wolańskiego poprzez czasy II wojny światowej, kiedy to Australijczycy oddawali życie walcząc z Japonią. Dalej autor zabiera nas na Timor - "Wyspę zapomnianą przez Boga i ludzi" i pozwala poznać nam losy broniących jej żołnierzy. Reporter przedstawia nam postaci różnych świadków australijskiej historii - dowódców floty, zwykłych żołnierzy, zwiadowców, reporterów, pilotów, poszukiwaczy złota, odkrywców, pierwszych europejskich kolonizatorów. W barwnej galerii postaci znajdzie się także wybitny mąż stanu, który przypłynął do Australii z własną trumną, będąc przekonanym, że zostało mu tylko kilka tygodni życia, a przeżył bez mała 100 lat. Bardzo ciekawe są też historie pionierów Australii odtworzone z pamiętników oficerów Pierwszej Floty. Polecam tę lekturę z dwóch względów: pierwszym jest niezwykła lekkość pióra Pana Wolanowskiego i piękny styl okraszony odpowiednią dawką humoru, drugim zaś bezcenna wiedza i ciekawostki dotyczące tego odległego dla nas nie tylko fizycznie, ale też historycznie i kulturowo,kontynentu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-12-2018 o godz 14:22 przez: krytyk.com.pl
https://krytyk.com.pl/literatura/recenzja-ksiazki-nieznana-australia-rzeczywistosc-przekracza-fantazje-autor-lucjan-wolanowski/ "Można byłoby zresztą nic z tego nie wiedzieć, a po przeczytaniu „Nieznanej Australii” i tak domyślić się, że Wolanowski był człowiekiem niezwykłym. Widać to bowiem wyraźnie w jego erudycyjnym patrzeniu na świat i lekkości łączenia wątków. Wszystkie zebrane w tomie reportaże cechuje też ogromny humor oraz, gdy temat nie należy do zabawnych, nieprzeciętna empatyczność. Autor pozwala sobie na rozliczne dygresje, dotyczące prywatnych spotkań z ważnymi, z tych czy innych względów, postaciami dziennikarskiego czy politycznego światka (głównie lat 50. i 60.). Jego sposób prowadzenia narracji w pierwszym odruchu chce się porównać do narracji bajarza, choć tematy wybierał zwykle niebajkowe. Jest w nich po prostu jakaś magia. Jakie historie składają się na „Nieznaną Australię”? Czytelnik znajdzie tu opowieść o Australijczykach, którzy walczyli z Japonią podczas II wojny światowej; wspominki o kobiecie (Ruby Boye), która partyzancko prowadziła nasłuch w gęstej dżungli; przybliżoną okrutną historię wyspy Timor; ciepłe wspominki o Richardzie Hughesie i wiele, wiele innych. Część z opisywanych wydarzeń z pewnością wyda się czytelnikowi lepiej znana (jak wątek Pierwszej Flot), część stanowić będzie absolutne zaskoczenie ze względu chociażby na swoje niewielkie znaczenie z perspektywy historycznej (jak pewien wypadek grupy żołnierzy). Wolanowski mógłby jednak napisać o czymkolwiek, a i tak chciałoby się to czytać. Reportażysta miał po prostu ten niezwykły dar władania słowem".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
05-07-2019 o godz 13:44 przez: MIKA
"Nieznana Australia" Lucjana Wolanowskiego to cykl felietonów przedstawiających ten odległy dla nas kraj. Przyznam, że nie jest to mój klimat ale po przeczytaniu kilku rozdziałów szczerze polecam tę książkę osobom kochającym historię, zwłaszcza okresu wojennego. Autor opowiada o udziale Australii w wojnie, o tym jak bardzo ten kraj miał wpływ na jej przebieg oraz o ludziach  żyjących na tym kontynencie. Książka podaje konkretne daty, nazwiska, nazwy miejsc. Mnóstwo faktów o których nie dowiemy się ze szkolnych podręczników...Z pewnością jest to pozycja, po którą powinny sięgnąć osoby zgłębiające czas wojny. Ja sięgając po tę książkę miałam nadzieję na coś lżejszego, dlatego nie do czytałam jej do końca choć absolutnie nie uważam jej za słabą pozycję. Ot, po prostu to nie to co ja lubię. Samo wydanie tej ksżki zrobiło na mnie pozytywne wrażenie. Format, kolorystyka, rodzaj papieru... Wszystko to przywołuje klimat odległych czasów tworząc tym samym spójność z treścią. Ja jak zwykle dużą wagę przywiązuję do okładki, a ta jest po prostu świetna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-04-2019 o godz 14:04 przez: czytanienaplatanie
Z ciekawością sięgnęłam po reportaże Lucjana Wolanowskiego, znakomitego dziennikarza i podróżnika. Czytając można wyczuć ogromną fascynację autora Australią, ale przede wszystkim tą nieposkromioną ciekawość świata i ludzi, która w połączeniu z umiejętnością zajmującego snucia historii i humorem daje zdumiewający efekt. Pisze o zwykłych ludziach walczących z Japończykami w obronie Australii, pełnych determinacji i odwagi, o szalonych poszukiwaczach złota, którzy swoją obsesję przypłacili życiem, o nieustraszonych odkrywcach zapuszczających się w nieznane i nieprzyjazne terytoria. Po prostu o ludziach z pasją, których łączy miłość do Australii. "Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję" to zbiór dziewięciu reportaży pełnych ciekawostek, anegdot, nieznanych faktów, które miały wpływ na przebieg wojny i obecny kształt tego kraju, napisanych w niesamowity sposób przez niesamowitego człowieka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Posłaniec Krzysztof Barrek
5/5
35,86 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Odłamki dorastania Chudecka Julia
4.5/5
29,49 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Poezja naszych dni. Tom 3 Opracowanie zbiorowe
0/5
35,20 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Poezja naszych dni. Tom 2 Opracowanie zbiorowe
5/5
33,80 zł
46,10 zł
Inne z tego wydawnictwa Urojony idealizm Comba Tomasz
5/5
27,06 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Smutno… Sobalak Wojciech
2/5
23,32 zł
31,80 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka myślenia Natalia Lewczuk
3.6/5
32,71 zł
44,60 zł
Inne z tego wydawnictwa Jej spowiedź Missrose Katrina
5/5
26,33 zł
35,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Most Margot Moulin Isabelle
0/5
36,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa A kto by nie chciał Magosz Anna
5/5
35,86 zł
48,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rodzina Dietrich Karolina
5/5
26,55 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dwór czarownic Sękowska Joanna
3.6/5
27,14 zł
37,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego