Niezłomna (okładka miękka)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Anna Górska wychowała się w polskiej rodzinie na kresach wschodnich. Z domu wyniosła miłość do ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do  harcerstwa, a po wybuchu wojny wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona w więzieniu i poddawana brutalnym przesłuchaniom, przebywała w celi śmierci. Ostatecznie otrzymała wyrok 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii.
Była jednak niezłomna i nigdy nie skapitulowała. Zmuszana do wykonywania najcięższych prac, m.in. przy budowie lotniska i w kopalniach, cierpiąc głód i niejednokrotnie stojąc w obliczu śmierci – nie uległa i nie poddał się. Do Polski zdołała powrócić dopiero w grudniu roku 1955.
Jej przejmujące i nadzwyczaj ciekawe wspomnienia są nie tylko przejmującym dokumentem epoki, lecz przede wszystkim świadectwem losu Polki. Jednej z wielu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Niezłomna
Autor: Lewandowska-Kąkol Agnieszka
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 200
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-03-02
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 15 x 145
Indeks: 16530997
 
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
5/5
28-05-2015 o godz 21:11 Meggie dodał recenzję:
Anna Górska od najmłodszych lat miała wpajaną miłość do ojczyzny, Boga i ludzi. Wychowywała się w tradycyjnej rodzinie, w której takie wartości oraz zasady moralne były głęboko cenione. W czasie wojny dołączyła do Armii Krajowej, by nadal służyć w słusznej sprawie i pomagać ludziom. Została jednak zatrzymana przez Rosjan i wtrącona do więzienia, a następnie zesłana na Syberię. Na kartach tej książki możecie poznać jej wspomnienia i świadectwo godnej podziwu odwagi, niezłomności i nadziei.

Wojna to czas, gdy w ludziach odzywają się najgorsze instynkty i często liczy się tylko walka o przetrwanie. W obliczu zagrożenia życia swojego lub najbliższych granica między dobrem a złem niebezpiecznie się przesuwa lub zupełnie zaciera. Przyjaciel szybko może stać się wrogiem. Czy jednak tylko takie zachowania są wówczas widoczne? Czy są ludzie, dla których dobro innych i walka o ojczyznę są ważniejsze od własnego bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce. Poznacie jedną z takich osób. Kobietę, której postawa pełna godności i niezłomna wzbudza podziw oraz może stanowić wzór do naśladowania. Warto poznawać takie wspomnienia, bo to sprawia, że nie zostaną wymazane z kart historii, a pamięć o ludziach, którzy z taką wytrwałością walczyli o lepsze czasy przetrwa w naszych sercach, pozostawiając w nich głęboki ślad.

Postawa Anny Górskiej wyzwala wiele emocji. W trakcie opowieści widać jej rozterki, strach, czasem chwile zwątpienia, które w tym przypadku zupełnie nie dziwią. Zawsze jednak górę bierze poczucie obowiązku wobec ojczyzny i najbliższych. Trudno powiedzieć skąd brała tę niesamowitą siłę zachowując godność i wiarę. W trakcie pobytu w więzieniu, a później w łagrach Syberii spotkała się z okrucieństwem i przemocą. Poznała, co znaczy głód i praca ponad siły. Były chwile, gdy potrzebowała czasu by się odnaleźć w nowej sytuacji i postępować zgodnie z własnym sumieniem rozniecając równocześnie ziarenko nadziei, tak ważne w tym przypadku.

Książka ukazuje aspekty trudnych losów naszych rodaków w czasie wojny. Język opowieści jest obrazowy, a dobór słów sprawia, że przedstawione wydarzenia wywołują wiele emocji i przykuwają uwagę. Dostajemy mocny i poruszający opis codzienności, lecz też obraz ludzi walczących, honorowych i stających w obronie słabszych. Z pewnością takich osób było wiele i publikacje takie jak ta pozwalają nam ich poznać i o nich pamiętać.

W książce podkreślone zostało także to, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wychowanie i wartości wpajane nam w dzieciństwie. Jak istotną rolę odgrywa rodzina. Rodzina, w której nie brak miłości i troski o siebie nawzajem. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to, co otrzymujemy, lecz z pewnością mamy wpływ na to, jakie wartości sami przekazujemy dalej.

„Niezłomna. Zachowała godność w łagrach” to wspomnienia kobiety będące świadectwem siły, niezłomności, wiary i miłości do ojczyzny oraz ludzi. Lektura poruszająca i trafiająca prosto do serca. Warto poznawać historie takich osób jak Anna Górska, by pamięć o tym, czego dokonali pozostała.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-03-2015 o godz 06:38 Zaczytany w Książkach dodał recenzję:Tytuł: Niezłomna. Zachowała godność w łagrach
Autor: Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 12 lutego 2015
Liczba stron: 200

Agnieszka Lewandowska-Kąkol jest muzykologiem oraz dziennikarką. Przez piętnaście lat pracowała w redakcji muzycznej Polskiego Radia. Potem wybrała drogę "wolnego strzelca" i współpracowała m.in. z pismami: "Tygodnik Kulturalny", "Poradnik Muzyczny", "Twoja Muza", "Przegląd Powszechny". Pisze teksty o muzyce artystycznej, jej twórcach i wykonawcach oraz reportaże i opowiadania o tematyce współczesnej, a także historycznej. W swoim dorobku ma książkę "Dźwięki, szepty, zgrzyty".

Utwór jest wspomnieniem głównej bohaterki, która przeżywała bardzo ciężkie chwile poza granicami Polski. Zaczęło się od pracy w podziemnych organizacjach, którym dostarczała cenne informacje. Gdy Niemcy skapitulowały, Sowieci zesłali ludzi na Syberię. Czekała ich tam ciężka praca, która często kończyła się śmiercią. Ograniczone i ubogie racje żywnościowe oraz prawie że niemożliwy dostęp do wody były dużą trudnością. Ciągle żyli nadzieją, że w końcu wrócą do Polski. Pracowali przy budowie fabryk, lotniska czy kopalniach. Większość z nich się nie poddała. Tak, jak ona. Czy wrócą do Polski?

Bardzo dużo emocji zostaje przedstawione czytelnikom. Autorka nie oszczędza nam opisów, które mrożą krew w żyłach. Często musiałem odstawiać na chwilę to dzieło, aby odetchnąć. Nie raz zakręciła mi się łza w oku, gdy starałem sobie wyobrazić, co ci ludzie musieli tam robić oraz w jakich warunkach żyli.

Anna Górska to główna bohaterka. Jest na pewno postacią, która dla wielu ludzi powinna być autorytetem. Podczas brutalnych przesłuchań nie wyjawiła nazwisk osób, z którymi działa w AK. Gdyby to zrobiła, uwolniłaby siebie od cierpienia, ale z drugiej strony złamała harcerską przysięgę. Była niezłomna i nigdy nie skapitulowała. Ogromna wiara w Boga dodawała jej siły, dzięki której potrafiła wszystko to znosić. Często była w sytuacjach, które mogły się źle dla niej skończyć, ale jak często podkreślała, chroniła ją Opatrzność Boża.

Trochę sceptycznie podchodziłem do tego utworu, gdyż nie przepadam za tematyką związaną z wojną. Jednakże powieść ta zaciekawiła mnie. Polecam ją wszystkim. Jest warta przeczytania, ponieważ można dowiedzieć się, co działo się dość niedawno – bo kilkadziesiąt lat temu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2015 o godz 13:17 Ósemkowy Klub Recenzenta dodał recenzję:
Książkę Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol czyta się lekko i szybko, gdyż "Niezłomna" jest żywą i ciekawą opowieścią o losach energicznej dziewczyny, której życiowe przejścia mogłyby posłużyć jako materiał na scenariusz serialu o czasach wojny.

Bohaterka tej historii, Anna Górska, jako kilkunastoletnia dziewczyna tryskała humorem i chęcią działania, wykonywała różnorodne zadania konspiracyjne, wykazując przy tym dużą pomysłowość i zaangażowanie. Jej pozytywnego nastawienia do świata i ludzi nie zniszczyli okupanci i oprawcy niemieccy i sowieccy, a życiowa siła i pogoda ducha pomogły przetrwać zesłanie na Sybir oraz trudne czasy komunizmu w Polsce.

"Niezłomna" nie jest przesycona patetycznym tonem i martyrologią, mimo że opowiada o wojnie, okupacji, zesłaniu i wielu smutnych scenach. Zawiera mnóstwo epizodów z życia bohaterki, sporo w niej optymizmu, dlatego warto sięgnąć po tę książkę. Pozwala poszerzyć wiedzę o czasach i ludziach, o których przez lata nie wolno było wspominać w oficjalnych rozmowach i publikacjach, a i dzisiaj często usuwanych w cień jako niewygodne dla tzw. elit władzy...
ZJ
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-03-2015 o godz 22:37 jeke5 dodał recenzję:
Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej najnowszej książce pt. ,,Niezłomna. Zachowała godność w łagrach,, przedstawiła prawdziwą historię Anny Górskiej ps. Kłos.

Anna Górska wychowała się w polskiej rodzinie na Kresach Wschodnich w miejscowości Baranowicze. Miała kochającą rodzinę, która wpoiła jej miłość do ojczyzny, wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Dobrze się uczyła, była towarzyska i bardzo aktywnie działała w Związku Harcerstwa Polskiego. Miała szesnaście lat kiedy wybuchła II wojna światowa.

W 1941 roku oficjalnie została zaprzysiężona i przyjęta w szeregi Armii Krajowej.
,,-Przyjmuję cię w szeregi żołnierzy wolności, obowiązkiem twoim będzie walczyć z bronią w ręku albo w inny sposób o odzyskanie Ojczyzny. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada będzie ukarana śmiercią.,,
Z wielką powagą złożyła przysięgę i od tego momentu czuła wielką odpowiedzialność za losy Polski. Dokonywała niewiarygodnych czynów, które wykraczały poza możliwości fizyczne i psychiczne najsilniejszego człowieka. Sama była szczupła, niewysoka, ale determinacją i hartem ducha zadziwiała kolegów-żołnierzy i dowódców. Powierzano jej bardzo trudne zadania, a ona je wykonywała w jakiś niewiarygodny sposób. Za odwagę została mianowana do stopnia kaprala.

Wojna nie zakończyła się dla Anny wraz z wycofaniem się armii niemieckiej. Została aresztowana i poddana torturom przez oficerów NKWD, którzy wcześniej aresztowali także jej przełożonych z Armii Krajowej.
,,Zaczął bić Annę drewnianym tłuczkiem przypominającym ręczny granat. Najpierw po kościach policzkowych, ramionach, nerkach, a potem to już gdzie popadło. Ciosy były tak silne, że Anna się przewróciła. Wtedy zaczął ją kopać. Ze względu na dojmujący ból trudno jej było złapać oddech. Zaczęła tracić przytomność,,
Przesłuchania powtarzały się kilka razy dziennie.
Ciało miała zmaltretowane, ale chyba bardziej cierpiała jej dusza, gdyż cały czas postępowała zgodnie ze złożoną przysięgą i własnym sumieniem, a słyszała ciągle, że jej niebywały trud jest niepotrzebny, że jest zaślepiona ideałami nieprzystającymi do obecnej rzeczywistości. Gdyby jednak ujawniła to co wiedziała o dowódcach umarłaby psychicznie.
Była NIEZŁOMNA, nie wydała nikogo.
Została skazana na karę śmierci, którą po tygodniu zamieniono na karę 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii.

Praca fizyczna przekraczająca możliwości kobiety, koszmarne warunki klimatyczne, niewyobrażalny brud i głód podkopały jej zdrowie. Była tak słaba, że uznano ją w szpitalu za zmarłą, bo nie wyczuwano pulsu. Wywieziono ją do kostnicy, w której ocknęła się i uciekła krzycząc: ,,Ja żyję, ja przecież żyję!". Pomimo tego, że sama była słaba starała się pomagać innym.

Anna zmagała się w łagrach nie tylko z nieludzkimi warunkami bytu, ale wciąż musiała walczyć o zachowanie swojej kobiecej godności. Budziła tym politowanie i zdziwienie wśród współtowarzyszek, ale ona utożsamiała się z zasadami moralnymi, które wpojono jej w domu. Często musiała pracować w gorszych warunkach, aby ustrzec się napadów mężczyzn kierujących się chucią. Już w trakcie transportu na Sybir wiele kobiet zostało zgwałconych i zamordowanych przez kryminalistów.

Po dziesięciu latach katorgi wróciła 30 grudnia 1955 roku do Polski.

Przejmujące wspomnienia Anny Górskiej są niebywałym świadectwem patriotyzmu, moralności, dojrzałości do poświęcenia i niezachwianej wiary w Boga, dzięki której nie załamała się, nie poddała w sytuacjach zdawałoby się już bez wyjścia.
Pomimo ekstremalnych warunków, bestialstwa, poniżenia i samotności zachowała godność w łagrach.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
26-02-2015 o godz 00:00 deedisord dodał recenzję:
Opowieść jednej kobiety, która mówi moim zdaniem głosem tysiąca kobiet, które przeszły to samo piekło, co ona. Nie mogę doczekać się tej książki. Bardzo lubię książki Agnieszki Kąkol-Lewandowskiej. Porusza trudne tematy, zawszej je bohaterkami są kobiety, które wiele wycierpiały, wiele przeszły a jednak przetrwały - wykazały się niezłomnym hartem ducha. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Druk na życzenie

Ile razy zdarzyło Ci się szukać książki, która nie była już dostępna w sprzedaży? W Empiku staramy się odpowiadać na Twoje potrzeby i nie boimy się innowacyjnych rozwiązań.
Dlatego, jako pierwsi na rynku wprowadzamy dla naszych klientów opcję „Druku na życzenie”.

 
 

Jak to działa?

W przypadku kilkuset wybranych, niedostępnych już w regularnej sprzedaży książek wprowadziliśmy możliwość wydrukowania ich na życzenie klienta. Opcja obowiązuje wyłącznie na stronach produktów z widoczną zakładką „Druk na życzenie”.

 
 

O produkcie

Książki wydrukowane w ramach opcji “Druk na życzenie” mogą różnić się w niewielkim stopniu od pierwowzorów. Istotną różnicą jest całościowy wydruk w środku w kolorze czarno-białym, nawet jeśli oryginalna wersja zawiera kolorowe elementy graficzne. Ponadto książki drukowane na życzenie posiadają klejone, a nie zszyte grzbiety. Okładka książki będzie natomiast niemal identyczna z oryginałem. Twarda lub miękka, w zależności od opisu na stronie i wydana w kolorze. Typ i wielkość czcionki również zostaną zachowane.

 
 

Personalizacja

Każda książka wydrukowana na życzenie jest podpisana imieniem i nazwiskiem swojego właściciela. Stosowna informacja jest zawarta w znaku QR nadrukowanym na okładce. Dzięki temu Twoja książka jest jeszcze bardziej wyjątkowa i unikalna. Po wysłaniu książki znak QR nie będzie dalej przetwarzany przez Administratora.

 
 

Jak złożyć zamówienie?

Wybierz interesujący Cię tytuł i sprawdź, czy jest dostępny w opcji “Druk na życzenie”. Złóż zamówienie, tak jak zawsze i już wkrótce ciesz się upragnioną książką na półce! Pamiętaj, że zamówienie realizujemy specjalnie na Twoje życzenie i w związku z tym czas jego realizacji może się wydłużyć - do 14 dni.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gra cieni Flont Andrzej
4.5/5
40,99 zł
44,90 zł
premium 38,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Luter. Ciemna strona rewolucji Lisicki Paweł
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Władca świata Benson Robert Hugh
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Mity medyczne, które mogą zabić Świątkowska Katarzyna
4/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 29,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach Fedorowicz Andrzej
0/5
37,99 zł
49,90 zł
premium 36,09 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety despotów Słowiński Przemysław
4/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziewczyny wyklęte Nowak Szymon
4.8/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Wojny przyszłości Wrzosek Marek
0/5
25,49 zł
39,90 zł
premium 20,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroczny PRL. Wielkie afery Słowiński Przemysław
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety wywiadu Słowiński Przemysław
0/5
40,99 zł
44,90 zł
premium 38,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Obrona wiary Chesterton Gilbert Keith
5/5
32,99 zł
37,00 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Obóz świętych Raspail Jean
4.8/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Polskie piwo. Biografia Szymański Marcin Jakub
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Najtajniejsza broń wywiadu Rybarczyk Sebastian
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiekuisty człowiek Chesterton Gilbert Keith
4/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 34,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Obrona człowieka Chesterton Gilbert Keith
0/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 34,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków Nisztor Piotr
4.5/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy Płużański Tadeusz
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Boży szaleńcy Łaszewski Wincenty
5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.