Niebanalna więź (okładka  twarda, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

"„Niebanalna wieź” jest wspaniałą książką z każdego punktu widzenia. Stylowa."
„Guardian”

"Dzieło intensywne…Sarah Waters jest feministycznym Dickensem."
„Telegraph”

"Sarah Waters jest tak genialną pisarką, że jej czytelnicy wierzą we wszystko, co napisze."
„Daily Mail”


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1122463076
Tytuł: Niebanalna więź
Autor: Sarah Waters
Tłumaczenie: Moltzan-Małkowska Magdalena
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-05
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 38 x 208 x 139
Indeks: 19332659
średnia 4
5
1
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
01-06-2016 o godz 13:24 przez: suelle | Zweryfikowany zakup
Niewiele można powiedzieć, żeby nie zdradzić fabuły, ale czyta się bardzo dobrze. Dla fanów kostiumowej Anglii i powieści Sarah Waters prawdziwa gratka. Zakończenie wyrywa z butów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
06-06-2016 o godz 11:14 przez: Okiem Wielkiej Siostry
Kiedy w zeszłym roku po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Sarah Waters, byłam zachwycona i oczarowana. Dzięki wiedzy i pięknemu stylowi autorce udało się przenieść mnie do wiktoriańskiej Anglii pełnej intrygantów i złodziejek o szybkich dłoniach. Chcąc zaspokoić apetyt na doskonałą powieść postanowiłam sięgnąć po "Niebanalną więź" niedawno wznowioną przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Margaret Prior, stara panna, która ciągle rozpamiętuje niedawną śmierć ukochanego ojca, postanawia poświęcić odrobinę wolnego czasu na wizyty w więzieniu dla kobiet. Choć z początku cała sytuacja wydaje się napawać ją przerażeniem, kobieta nie zaprzestaje cotygodniowych wizyt, puszczając mimo uszu rady matki i lekarza, którzy martwią się o jej zdrowie psychiczne. Powodem tego samozaparcia jest jedna z więźniarek, Selina Dawes, która została skazana po nieudanym seansie spirytystycznym. Fascynująca, cicha i wiedząca zaskakująco dużo o życiu Margaret kobieta staje się jej obsesją.

"Niebanalna więź" to opowieść o dwóch kobietach i to właśnie ich portrety psychologiczne są najważniejsze. Choć w przypadku Seliny czytelnik jest ograniczony bardzo skąpymi informacjami dotyczącymi jej przeszłości, Margaret została przedstawiona w sposób niemal doskonały. Inteligentna, oczytana, a jednak niepewna siebie, zakompleksiona do granic możliwości i pogodzona z losem starej panny. Wie, że nie posiada urody swojej siostry i żałuje, że nie urodziła się mężczyzną, który mógłby pójść na studia i spełniać się zawodowo. Naukową pasję jak i męskie rysy Margaret odziedziczyła po ojcu, ukochanym rodzicu, którego śmierć doprowadza ją na skraj załamania nerwowego. Ta kobieta-wrak, przez matkę pojona miksturami mającymi ją uspokoić i uśpić, odzyskuje chęć życia w momencie, w którym poznaje znaną spirytystkę, śmiało opowiadającą o „drugiej stronie”. Selina jest elementem niesamowitości, którego w życiu znudzonej i pogrążonej w depresji Margaret brakowało niczym powietrza. To spotkanie szarej, nudnej stabilizacji z głęboką wiarą w to, co nadprzyrodzone, jest największą zaletą powieści Waters.

Czytelnicy znający autorkę lub choćby jej działalność na rzecz ruchu LGBT wiedzą, że w jej powieściach nie brakuje wątków homoseksualnych. Tak jest i w tym przypadku, choć, tak samo jak w "Złodziejce", wszystko zostało opisane ze smakiem, wyczuciem i przede wszystkim z zachowaniem historycznej dokładności. "Niebanalna więź" jest swojego rodzaju pamiętnikiem Margaret, który autorka uzupełnia informacjami z życia Seliny, wspomnieniami z seansów i zapiskami dotyczącymi wpłat za usługi. Jednak przez większość czasu spoglądamy na wydarzenia oczami Margaret, która opisuje swoje wizyty w więzieniu i, od czasu do czasu, wspomina stare, szczęśliwe chwile, zniszczone przez śmierć ojca i ślub brata. Waters w sposób niesamowicie subtelny ukazuje nam stłamszoną kobietę, pragnącą miłości i zrozumienia, którego nie jest w stanie otrzymać. Jest zawstydzona swoją innością, choć wie, że to nie jej brakowało odwagi, by kochać i obdarowywać gorącymi pocałunkami. Już raz została zdradzona, teraz nadzieja na wielkie uczucie powoli powraca. Wątek lesbijskiej miłości podkreśla nie tylko charakter Margaret, o którym pisałam powyżej, ale także samą zawiłą fabułę, w której cały czas balansujemy na granicy prawdy i kłamstwa.

Niestety "Niebanalna więź", choć doskonale napisana, nie wzbudziła we mnie takiego zachwytu jak "Złodziejka". Powód jest niesamowicie prosty. O ile czytając "Złodziejkę" zmuszona byłam do częstego zbierania szczęki z podłogi, z powodu ciągłych zaskoczeń i zwrotów akcji, tak w przypadku "Niebanalnej więzi" od początku można przewidzieć, że w tej historii coś nie gra. Być może to doświadczenia z poprzedniej powieści mnie do tego przygotowały, a może po prostu nie jestem w stanie zaufać spirytystom. Faktem jest, że zakończenie nie zaskoczyło mnie zupełnie, choć nie myślałam o nim w dokładnie takiej formie, jaką przedstawiła Wateres. Nie poczytuję tego za wielki mankament powieści, choć nie ukrywam, że gdyby autorce udało się doprowadzić mnie do stanu, w jakim znalazłam się podczas lektury Złodziejki, byłabym w siódmym niebie. Nie wyszło, ale nic nie szkodzi. Bo "Niebanalną więź" czytało mi się wprost wyśmienicie.

Drugie spotkanie z Sarah Waters okazała się mniej spektakularne niż pierwsze, choć niewątpliwie udane. "Niebanalna więź" to pięknie napisana, wysmakowana powieść o wielu rodzajach zniewolenia – kraty okazują się tym najłagodniejszym i najłatwiejszym do pokonania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-05-2016 o godz 10:01 przez: booksofmeworld
Sarah Waters zaskarbiła sobie moją uwagę sposobem w jaki pisze swoje książki, każda z nich ma w sobie coś unikatowego, a zarazem intrygującego tak bardzo, że nie łatwo odgadnąć jaki będzie rozwój wypadków. Autorka idealnie posługuje się słowem, do tego stopnia, że człowiek jest w stanie uwierzyć we wszystko, co napisze.

Selina Dawes, odnosząca sukces w londyńskim towarzystwie jako medium trafia do więzienia Millbank po tym, jak po jednym z prywatnych seansów umiera kobieta, u której mieszkała. Cała wina spada na Selinę, ponieważ jej wyjaśnienia nie są wiarygodne dla niedowiarków, a duchy nie mogą zeznawać w sądzie. Margaret Prior, młoda dama pragnąca odzyskać równowagę psychiczną zaczyna odwiedzać więźniarki, którym ma nadzieję dać odrobinę ukojenia poprzez rozmowę i wysłuchanie ich historii. Gdy poznaje Selinę Dawes między nimi powstaje niebanalna więź, która będzie miała duży wpływ na jedną z kobiet.

Książki Sarah Waters mają w sobie coś tak intrygującego, że nie łatwo się od danej historii oderwać, a przynajmniej tak było z poprzednimi powieściami autorki, które miałam okazję przeczytać. Niebanalna więź nie była aż tak intrygująca, na pewno nie na początku. Tym razem wstęp, choć zapowiadał obecność sił nadprzyrodzonych, okazał się długą drogą do rozwoju wydarzeń. Myślałam nawet, że nie będę w stanie wysoko ocenić książki, bo co mogło być ciekawe w tym, że panna Prior odwiedza więźniarki próbując poznać ich historię? Z czasem okazało się, że jednak było w tym coś, co można uznać za interesujące.

Panna Prior dużo uwagi poświęcała jednej z więźniarek Selinie Dawes, która uznawała się za medium, twierdziła, że ma kontakt z duchami, a to, że trafiła do więzienia było właśnie winą jednego z duchów. Z początku relacja tych dwóch kobiet była pełna wątpliwości i nieśmiała. W końcu panna Prior nie wierzyła w świat spirytystyczny, a Selina upierała się, że ma kontakt z duchami nawet w więzieniu. Oczywiście także tym razem Waters wplotła w swą historię wątek homoseksualizmu i miłości dwóch kobiet, jednak nie skupiała się na tym wątku aż tak bardzo, dopiero pod koniec powieści można było odczuć zażyłość łączącą bohaterki. Tylko tym razem pozostaje pytanie czy ta zażyłość była prawdziwa?

Autorka w idealny sposób igra z umysłami swoich czytelników. Daje im historie, które wydawałyby się zwyczajne, a tak naprawdę sprawia, że oczy wychodzą na wierzch, bo przecież tego nikt się nie spodziewał. I tu dochodzę do wyjaśnienia wcześniejszej kwestii oceny książki. Wspomniałam, że nie sądziłam, iż będę mogła Niebanalną więź ocenić wysoko, aż dotarłam do końca książki. Nagle autorka zmieniła tok zdarzeń o 180° i okazało się, że po raz kolejny wyprowadziła mnie w pole. Wszystko zaczęło się układać w jedną, tragiczną całość i jeszcze to zakończenie! Miałam ochotę rwać włosy z głowy, bo sporo kwestii zostało niewyjaśnionych, a ja chciałam i nadal chcę wiedzieć, co wydarzyło się dalej. Waters pozostawiła pewien niedosyt, ale nie w złym sensie, ponieważ te niewyjaśnione kwestie sprawiły, że moja wyobraźnia zaczęła działać ze zdwojoną siłą.

W książce pojawiają się wątki związane z seansami spirytystycznymi i choć nie są one rozwinięte w sposób, który mógłby mocno zainteresować to właśnie później wyjaśnia się dlaczego autorka nie posunęła się dalej. Można było się domyślać, że jest z tym coś nie tak i choć rozwiązanie wydaje się banalne to trudno uświadomić sobie z jaką łatwością Sarah Waters miesza w umysłach czytelników.

Niebanalna więź to kolejna historia, która łączy świat sprzed ponad stu lat z intrygami, które autorka ujawnia z każdą przewracaną stroną. Może nie jest to powieść, która wciąga tak bardzo, jak poprzednie powieści, ale na pewno zakończenie to rekompensuje, a kwestia tego jak Waters igra z umysłami czytelników sprawia, że chce się czytać wszystko, co wyjdzie spod jej pióra.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Żony Konstancina Ewelina Ślotała
2.4/5
25,26 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi Eva Minge
4.2/5
26,54 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography Christina Lauren
4.4/5
28,21 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen King Stephen
5/5
9,46 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Odwet Santini Angela
4.9/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming Dean Atta
4.2/5
29,18 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop McQuiston Casey
4.3/5
26,93 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers King Stephen
4.7/5
30,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie King Stephen
5/5
11,72 zł
16,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Islamskie fatum Igor Kaczmarczyk
4.5/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever Gramski Leo
4.2/5
25,92 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
4.7/5
35,03 zł
47,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom Robinson Marilynne
5/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego