Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską (okładka  miękka, 10.2017)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Niespokojny duch, aktor spełniający się w najróżniejszych rolach, pozbawiony złudzeń artysta. Nadwrażliwy na dźwięki i zapachy, przedkładający własną imaginację nad ścisłą prawdę historyczną, uznający niekonsekwencję za fantastyczny, życiodajny żywioł. Uszczypliwy, zgryźliwy, nieco zgorzkniały i daleki od chęci przypodobania się komukolwiek, zwłaszcza w kwestii osobistych poglądów na świat i kondycję człowieka. Taki właśnie jest Adam Ferency — aktor największych polskich scen teatralnych, mający na koncie także około setki ról w filmach i serialach.

Rozmowa, którą przeprowadziła Maja Jaszewska, jest absolutnie niestandardowa. Próżno szukać tu anegdot teatralnych, plotek z prywatnego życia aktorów czy reżyserów. Są za to dywagacje na temat podróży w przeszłość, opowieści o mandolinie i o szkole teatralnej, w której Ferency przestał uczyć, kiedy zdał sobie sprawę, że każdy aktor powinien samodzielnie wypracować własną technikę. Rozmowy dotyczą literatury, przyjaźni, kuchni, wolności, kontaktów z bezpieką i... słów zakłamujących rzeczywistość. To prawdziwa uczta intelektualna, bez blichtru i udawania. Sporo w niej gorzkich słów, sporo także przenikliwych uwag o naszej rzeczywistości, przeszłości i przyszłości. Adam Ferency opowiada także o swoich najważniejszych rolach, o nastawieniu do nich i do życia, o lękach, zachwytach i rozczarowaniach. Ta książka daje do myślenia i pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Nie tylko tę teatralną czy filmową.

„AF: Wiesz już, że dążenie do prawdy nie jest moją silną stroną. Może z każdym razem ubarwiam trochę to, co mówię, w innej tonacji opisuję swoją rzeczywistość? Dlatego możliwe, że wczoraj odpowiedziałbym inaczej niż dzisiaj to robię.
MJ: Ale to jest piękne.
AF: Przypomina trochę granie przedstawień, za każdym razem to samo przedstawienie jest inne. Niektóre nasze dzisiejsze myśli jutro byłyby nie do poznania. (...) Taki sposób rozmawiania jest silnie związany z moim aktorstwem. Jednego dnia gram pięknego poetę i wyrafinowanego myśliciela, a drugiego kanalię i mordercę. W różne dni różne nasze myślowe peregrynacje są migotliwe i różnorodne...”

„Fascynuje mnie oksymoron. Najchętniej cały czas bym się nim posługiwał w aktorstwie. W szkole teatralnej większość moich profesorów używała słowa — konsekwencja. Byłem głęboko przejęty szukaniem w rolach spójności i konsekwentnym ich budowaniem. Wiele lat trwało, zanim uświadomiłem sobie, że to kompletna brednia. Przede wszystkim świat jest niekonsekwentny. A my w nim tak samo”.

„Scena to setki losów, historii, mini kosmosów, różnorodnych emocji. Pasjonuję się kolejnymi tymi światami, one są moim hobby i narkotykiem. To jest wściekła pasja, która mnie trzyma od wczesnej młodości”.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1164525039
Tytuł: Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską
Autor: Ferency Adam , Jaszewska Maja
Wydawnictwo: Editio
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 248
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-10-11
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 168 x 18 x 246
Indeks: 22803511
średnia 4,9
5
17
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
27-01-2019 o godz 20:13 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książka ciekawa, ciekawy bohater i jego otoczenie. Do czytania także wyrywkowo. Ładnie wydana. Taka na prezent dla zainteresowanych Bożena
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-01-2018 o godz 08:25 przez: Piotr Kowalski | Zweryfikowany zakup
Troche inaczej, ale interesujące.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-10-2017 o godz 07:43 przez: Joan | Zweryfikowany zakup
Rewelacja polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2021 o godz 20:17 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Oo
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-09-2017 o godz 14:07 przez: SenorMajor
Aktor, a nie nadrabia miną. Wali prosto z mostu, że życie mu się dzisiejsze nie podoba. I wskazuje palcem. I wyrazi się dosadnie. Rozmówczyni odmówi współpracy. Z tą książką trzeba ostrożnie. Może powodować zaniki poczucia czasu, bo to pozycja trudna do zamknięcia z byle powodu. Serdecznie polecam chętnym na konfrontację z intelektem w kształcie brzytwy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-03-2018 o godz 00:00 przez: Maryla Drozdowska | Empik recenzuje
Odkąd pamiętam bardzo lubiłam Adama Ferencego. Stworzył wiele wspaniałych ról, jest aktorem wybitnym, plastycznym i przede wszystkim nietuzinkowym. Zagrał wiele pamiętnych kreacji czy to w dramatach czy w komediach. Książkę Nie i tak przeczytałam z zaciekawieniem, bo chciałam poznać bliżej tę postać. Napiszę tylko tyle, że z przyjemnością poznałam Adama Ferencego także jako zwykłego człowieka, człowieka z życia pozaktorskiego. Inteligencja, erudycja, błyskotliwość, na to składa się rozmowa z Mają Jaszewską. Adam Ferency to postać niejednoznaczna, przez co jeszcze bardziej fascynująca, w różnych aspektach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-02-2018 o godz 00:00 przez: Anita Radzikowska | Empik recenzuje
Dzięki tej książce dowiedziałam się jak niezwykłą osobą jest Adam Ferency. Zawsze uważałam go za kogoś nietuzinkowego, jednak po przeczytaniu rozmów z nim wydaje mi się że jest silną, barwną indywidualnością. Nie tylko jako aktor, przede wszystkim jako człowiek, choćby w życiu codziennym. Książka ciekawa, Adam Ferency raz po raz zaskakuje, z pewnością nie jest on osoba która idzie z góry utartymi ścieżkami. Ta indywidualność mocno określa jego życiową drogę, także aktorską. Fascynujące rozmowy, raz po raz ubarwione jakimś wnioskiem czy refleksją. Ferency to chyba niezbyt łatwy człowiek, ale jakże ciekawy!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-10-2017 o godz 12:21 przez: fent
Bądźże nam, panie Adamie, nadal na scenie. Kostiumu nie zrzucaj, nie chowaj się we własnych pustelniach z kominkiem. Potrzebujemy Cię, żeby nie tracić nadziei na odrodzenie aktorstwa artystycznego spod lawiny nieszczęsnych beztalenci, które ktoś obsadza w produkcjach na zamówienie elektoratu. Subtelnie rozprawił się Pan z nimi, mówiąc, że już Pana nie interesuje przekazywanie wiedzy w szkole aktorskiej. To nie Pan zrezygnował. To zapewne oni zrezygnowali z przyjmowania nauk. Są im zbędne do pracy w serialu, sitcomie czy kinowym gniocie. Pozdrawiam Pana i życzę 100 lat na scenie w dobrym zdrowiu!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-10-2017 o godz 22:09 przez: Holtar
Przejmujące doznanie, kiedy wnika się tak głęboko w świat innego człowieka. W tym przypadku – artysty z wielkich scen. Rozmowy Jaszewskiej z Ferencym są nierówne, zrywane i wznawiane po czasie, ale to przydaje im naturalności. Jaszewska nie jest tylko „zadawaczem” pytań z przygotowanej listy. Ciężar odpowiedzi przenosi się czasem na Nią, ponieważ Ferency też ma swoje pytania. Tak zbudowana książka nie nudzi. Zaskakuje, wymyka się i zamyka, żeby znów otworzyć się na scenie, w której Pan Aktor Ferency trzaska Rzeczywistość po pysku albo mruczy o pichceniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-10-2017 o godz 11:35 przez: Boraczek
Niesamowicie sceniczny głos Ferencego zapisany na kartach książki zyskuje jeszcze na głębi i powadze. Czytałem z przyjemnością. Aktor dużo mówi o sobie, jak to w biografii, ale chętnie dzieli się wnikliwymi obserwacjami rzeczywistości, szczególnie tej najbliższej, społecznej, kulturowej, narodowej. Jest mocno krytyczny i ja podzielam większość Jego negatywnych opinii i gorzkich komentarzy. Bardzo porządnie wydana, bogato ilustrowana książka. Ferency zasługuje na taką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-10-2017 o godz 08:37 przez: ZyGGy
Ferency to wielka postać na polskiej scenie. Żyje i oddycha zawodem, ale uczciwie mówi, że woli teatr od filmu. Zrezygnował z kształtowania młodych, bo zrozumiał, że każdy aktor musi samodzielnie wypracować siebie. Ferency otwarcie piętnuje wiele przejawów rzeczywistości, ale jednocześnie jest zadowolony z każdego dnia, który odsuwa go od traumatycznego przeżycia zawału. Jestem bardzo zadowolony, że tą drogą poznałem p. Adama bliżej!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-09-2017 o godz 23:03 przez: WuGie
Mocne spotkanie z panem Adamem. To nie jest stonowany gawędziarz ani wesołek, sprzedający co lepsze kawałki z życiorysu. W przypadku Adama Ferencego głębia aktorstwa bierze się z głębi intelektualnej. A goryczą zaprawiona zwada ze współczesnością – z wnikliwości samotnika. Sam nie zdołałby z siebie wycisnąć nawet cząstki tego, co wyciągają kobiece pytania. Poddał się czy świetnie odegrał rolę poddającego się? Warto sprawdzić!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-10-2017 o godz 08:32 przez: Ormana16
Czarne barwy z okładki zapowiadają, że żartów nie będzie. I tak w zasadzie jest w tej książce. Powaga Ferencego wypływa z dojrzałości życiowej i z całkowitego oddania się pasji aktorskiej. Jest to jednak powaga frapująca, piekielnie inteligentna, chwilami sarkastyczna i gorzka. Własne zdanie aktora? Tak. Dobitne, pięknie wyartykułowane, słyszalne. Czy przekonujące?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-10-2017 o godz 18:57 przez: urugi
Klasa człowiek, warto posłuchać i zastanowić się nad jego zdaniem na różne tematy. Pan Ferency jest mocno krytycznym obserwatorem, wiele rzeczy go drażni, a on ma ochotę o tym głośno mówić. Dobrze, że tacy ludzie nie milkną z wiekiem. Dobrze, że ten ważny głos znakomitego aktora, tak pięknie opakowany w książkową formę, zostanie zachowany.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-10-2017 o godz 23:06 przez: Akunecki
Wreszcie możemy usłyszeć Ferencego, kiedy gra siebie samego. Bardzo ciekawie wypada w tym cyklu wywiadów, bo jest to człowiek piekielnie inteligentny, a do tego sarkastycznie krytyczny wobec rzeczywistości. Znajdziemy w książce wiele wątków biograficznych, jak i przegląd bogatej kariery artystycznej. Polecam miłośnikom dobrego aktorstwa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-10-2017 o godz 10:17 przez: TRX
Dobry aktor i do tego ciekawy człowiek, który ma wiele do powiedzenia nie tylko na temat sceny i zawodu. Na pewno korzystnie się wyróżnia na tle młodego pokolenia. Niewielu z tych nowych aktorów ma potencjał, żeby kiedyś tak podsumować swój żywot. Adam Ferency wart by ł książki i oto jest! Oczywiście bardzo warta czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2017 o godz 22:09 przez: momors
Super aktor, świetna książka. Zawiera mnóstwo ciekawostek z życia osobistego i ze sceny oczywiście też. Ferency daje się poznać jako uroczy pesymista . Ja to doceniam i lubię, bo za dużo w mediach jest zadowolonych z siebie miernot, które nic nie mają do powiedzenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-10-2017 o godz 23:18 przez: levo
Bardzo szanuję aktorstwo Adama Ferencego za wiele ról filmowych i kunszt teatralny. Teraz dokładam do tego szacunku podziw za ostrość spojrzenia w przód i tył oraz wyrafinowane zgorzknienie na tematy ogólnoludzkie. Czytało mi się Pana z prawdziwą przyjemnością!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-10-2017 o godz 23:30 przez: GŁOWOMUR
Ferency to facet z charakterem. Dlatego jego książkę postawię sobie na półeczce z twardzielami, którzy potrafili zagrać mięczaków. Nigdy na odwrót. Greps o pierdzącym Bogu rzucił mnie na kolana. Normalnie lektura szkolna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-10-2017 o godz 07:49 przez: Mondyka
Solidny tom. W nim satysfakcjonujące spotkanie z wybitnością jednego z najlepszych polskich aktorów w historii. Okraszone wieloma fotosami, jak to biografia artysty scenicznego. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorach:

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zła miłość
4.8/5
28,39 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Emerald
4.5/5
28,39 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W rękach diabła
4.7/5
28,73 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Blood Love. Serce bossa
4.4/5
29,49 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Broken asshole
4.0/5
25,38 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła chwila
4.8/5
25,38 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Give me love
4.2/5
28,55 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Złe miejsce
4.5/5
25,38 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego