Nic bardziej mylnego! (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Czy faktycznie wykorzystujemy jedynie 10% możliwości naszego mózgu? Najwięcej ciepła ucieka przez głowę? Czy rzeczywiście połknięcie gumy balonowej ma opłakane skutki? Ile pająków rocznie zjadamy podczas snu? Czy naprawdę Napoleon był niski? Czy trzeba odczekać 48h przed zgłoszeniem zaginięcia bliskiej osoby? Czy seks przed zawodami odbiera szansę na pierwsze miejsce? Nic bardziej mylnego!

Radek Kotarski, twórca POLIMATÓW, popularyzator wiedzy i pogromca absurdów, w bezwzględny sposób rozprawia się z pięćdziesięcioma mitami. Jego wyczerpujące wyjaśnienia opierają się między innymi na źródłach historycznych oraz publikacjach naukowych i wynikach badań, a przy tym są szalenie ciekawe i dowcipne. Warto sprawdzić, co jest prawdą, a co tylko głęboko zakorzenionym mitem.

Tytuł: Nic bardziej mylnego!
Autor: Kotarski Radosław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-21
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Indeks: 17894456
 
średnia 4,3
5
69
4
31
3
10
2
3
1
5
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
71 recenzji
4/5
02-03-2016 o godz 13:12 Monika Wiśniewska dodał recenzję:
Tytuł książki to chyba ulubione powiedzonko Radka Kotarskiego, którego używa an swoim kanale na Youtube. Autor swoje dziełko podzielił na sześć części, w których przywołuje mity- te znane jak i mniej znane. Łącznie mamy okazję poznać 50 mitów. Wybór tematów jakiego dokonał Kotarski wydaje się trafiony. Autor stawia przed sobą zadnie- obalić prezentowane mity pochodzące z takich dziedzin jak np. historia, zwierzęta. Radek Koterski powołuje się na liczne źródła naukowe dzięki czemu jego "obalenia" wydają się trafne i wiarygodne. Książka napisana przystępnym językiem. Dużym plusem jest to, że nie trzeba jej czytać kartka po kartce. Po mitach można "skakać" co nie spowoduje niezrozumienia książki jako całości. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
4/5
30-11-2015 o godz 17:42 Monika De dodał recenzję:
Do książki Radka Kotarskiego „Nic bardziej mylnego” podeszłam z dużą rezerwą, ponieważ miałam wątpliwości czy autor zaskoczy czymś takiego miłośnika ciekawostek jak ja. Na szczęście twórca „Polimatów” okazał się być doskonałym śledczym mitów z licencją na ich obalanie. Drżyjcie starożytne piramidy, Napoleonie drżyj w zaświatach również, ponieważ Radek Kotarski nadciąga i ustawia naukę do pionu. Nadszedł koniec mrzonek o bonusowym białku zjadanym w nocy i bezszelestnym strzale z pistoletu.
Kto pomyślałby, że fakty poznawane w szkole, oczywistości powtarzane z pokolenia na pokolenie, a nawet pewniki utrwalone w społecznej świadomości mogą być nieprawdziwe. Historia znajduje się w końcu pod baczną opieką naukowców, którzy chętnie obalą nieprawdziwe informacje, oczyszczą z zarzutów niewinną osobę, oddadzą sprawiedliwość uciśnionym. „Nic bardziej mylnego!” jak powiedziałby Radek Kotarski, strzelając argumentami niczym z kałasznikowa. Autor w swojej publikacji uprawia istną pracę u podstaw obalając mity chętnie powtarzane w szkolnych podręcznikach oraz głęboko zakorzenione w mass mediach. Podpierając się obszerną bibliografią, a także badając przyczyny postania błędnej informacji Kotarski prowadzi wywód na najwyższym merytorycznym poziomie. Jednak nie obawiajcie się, że autor zmienił się w nudnego belfra. Kotarski każdy wątek okrasza zabawnymi porównaniami, a narracja w książce lekko i przyjemnie prowadzi nas od deski do deski.
Napisana paranaukowym i przystępnym językiem książka jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto nie boi się ataku autora na fundamenty swojej wiedzy o świecie oraz dzieciństwo. Tak, Radek Kotarski bezwzględnie traktuje nie tylko dzieje świata, popkulturę, historię polski, świat zwierząt, ale zasadza się także na nasze dzieciństwo! Moje akurat uratował i już dłużej nie będę siebie postrzegać jako morderczynię piskląt.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
4/5
22-01-2016 o godz 21:33 houseferatu dodał recenzję:
Radek Kotarski, twórca słynnych „Polimatów”, w swoim najnowszym dziele, książce “Nic bardziej mylnego!” pokazuje nam, jak bardzo nasza wiedza o świecie jest wynikiem swego rodzaju zaprogramowania. Od najmłodszych lat w szkole i w domach wpaja nam się regułki i slogany, które choć popularne i z pozoru logiczne często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jakby to określił ktoś z podwórka: to nawet koło rzeczywistości nie leżało. I tak na przykład, co dziś już wszyscy wiemy, odkrycie Ameryki przez K.Kolumba jest raczej hasłowym, uproszczonym i utrwalonym przez lata powtarzania ujęciem tematu. A wiadomo przecież, kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą… i właśnie przeciw takiemu rozumowaniu w “Nic bardziej mylnego” powstaje autor.

Okazuje się oto, że jeśli tylko pozwolimy sobie na niezależne i odrobinę krytyczne spojrzenie zmienią się nie tylko otaczające nas fakty, ale przede wszystkim my sami staniemy się odrobinę bardziej dociekliwi i trudniejsi do oszukania.

Dodatkowo, zaletą tego pełnego ciekawostek wydawnictwa jest chociażby to, że można po nie sięgać i czytać na wyrywki, a ponieważ wachlarz tematów jest dostatecznie rozległy nawet najbardziej nieprzekonany do konwencji popularno-naukowej czytelnik odnajdzie tu coś dla siebie. Osobiście zacząłem od rozdziału poświęconego piramidom, potem dowiedziałem się o fałszywej genezie słowa onanizm, po czym z satysfakcją przeszedłem do kwestii widoczności muru chińskiego w kosmosie i innych równie zajmujących zagadnień. Książka dosłownie stoi przed czytelnikiem otworem. Wystarczy przyjąć jej zapraszający ton i niczym autor na okładce zacząć obserwować świat przez lupę dedukcji. Niech moc analitycznego myślenia będzie z wami
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
24-11-2015 o godz 14:02 Aleksandra Kot dodał recenzję:
Radka Kotarskiego znałam już z kilku filmików na YouTubie, gdzie w bardzo prosty i przystępny sposób tłumaczył czasem dość skomplikowane zjawiska. Bałam się trochę, że w ksiażce może nie być to interesujące ze względu na małą interaktywność. Och, jak bardzo się myliłam.

Po pierwsze genialny dobór mitów do obalenia. Aż wstyd się przyznać, ale w większość z nich wierzyłam ślepo do tej pory... Z pewnością teraz bedę wszystkich uświadamiać jaka jest prawda, koleżanka, która pożyczyła ode mnie książkę też przyklasnęła, że jest "SUPER!".

Bez wątpienia wszystkie dowody są podzielone na spójne tematycznie działy. DO każdego na końcu książki jest podana też bibliografia, wiec jeśli ktoś nadal nie do końca wierzy to może doczytać podane źródła i przekonać się. Sama treść jest napisana bardzo przejrzystym językiem. Nie ma tam żadnych specjalistycznych faz, które sprawiałyby problemy. Myślę, że nawet dzieci są w stanie wiele z dowodów zrozumieć, a na pewno sporo ich zainteresuje: mity o zwierzętach czy z ogólnej wiedzy - przestrogi rodziców uzasadnione jako bezpodstawne zawsze cieszą!

Jeśli chcesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy - jest to książka dla Ciebie.
Jeśli lubisz cyztać, ale masz mało czau i czytasz "z doskoku" - idealne będą dla Ciebie krótkie rodziały, brak fabuły, dzięki któremu możesz skoczyć do tematów, które Cię bardziej ineteresują.
Jeśli lubisz kanał Radka Kotarskiego na YT - nie rozczarujesz się. Nie brakuje fachowej wiedzy ani specyficznego humoru.
Generalnie plecam dla każdego - na pewno taka dawka wiedzy nikomu nie zaszkodzi ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
4/5
16-12-2015 o godz 11:57 Monika dodał recenzję:
Jako dziecko uwielbiałam czytać wszelkie książki przyrodnicze, zbierałam czasopisma w stylu znanego nam wszystkim "Świata wiedzy" i już na sam widok rubryki zatytułowanej: "Czy wiesz, że..." czułam przypływ adrenaliny i dreszczyk emocji. Uwielbiałam to. Zapewne każdy z nas natknął się gdzieś na tekst w stylu: "czy wiesz, że Napoleon był niski?", albo "czy wiesz Einstein był słabym uczniem?". Chłonęłam podawane informacje jak gąbka. Byłam szczęśliwa gdy mogłam zabłysnąć przed dorosłymi nabytą wiedzą i wprawić ich tym w osłupienie. Tymczasem Pan Radek Kotarski wywrócił mój świat do góry nogami i obalił część tak uwielbianych przeze mnie ciekawostek. W dociekliwy, poparty naukowymi faktami, a jednocześnie zabawny sposób wyjaśnia czytelnikom mity, legendy, oraz silnie zakorzenione w kulturze przekonania, niejednokrotnie pojawiające się w podręcznikach i uważane za niepodważalne fakty. Okazuje się, że nasze babcie wcale nie miały racji strasząc nas, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, ani, że strojenie min spowoduje, ze zostaniemy z zezem do końca życia. Racji nie miała też pani z biologii mówiąc, że nie wolno dotykać pisklęcia, które wypadło z gniazda, ani pani z historii przekonująca nas, że Napoleon był niski.
Książka ta jest doskonałym przykładem na to jak w prosty i przyjemny sposób można przekazać wiedzę. Ja czytałam z przyjemnością. Niejednokrotnie dałam się zaskoczyć autorowi i mimo, że moje uwielbiane ciekawostki zostały obalone to teraz w jeszcze bardziej imponujący sposób mogę zabłysnąć zdobytą wiedzą! :D
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
20-01-2016 o godz 09:36 Agnieszka dodał recenzję:
Muszę to przyznać szczerze- Radek Kotarski nie był mi znany przed przeczytaniem książki "Nic bardziej mylnego", a jego kanał Polimaty, choć na You Tube śledzone przez wielu, nie mówiły mi kompletnie nic. Ale teraz już wiem, kim jest pan Kotarski, a dzięki niemu mogę teraz zabłysnąć w towarzystwie obalając krążące od lat mity.

Czy Napoleon rzeczywiście był niskiego wzrostu? Czy Wikingowie słusznie jawią nam się jako potężni wojowie z rogami na głowach? Czy to prawda, że 90 procent naszego mózgu jest nieużywane? 50 mitów i obiegowych opinii z różnych dziedzin zostają w książce Kotarskiego lekko i przyjemnie obalone i wytłumaczone. Autor w przystępny sposób podaje prawdziwe dane i wyjaśnienia, a całość czyta się z dużą swobodą i radością. Nie można wierzyć we wszystko, co się słyszy, nawet jeśli powtarza to wiele osób dookoła - kto przeczytał "Nic bardziej mylnego" ten dobrze już o tym wie.

Książka z pewnością spodoba się miłośnikom tajemnic, młodym odkrywcom i fanom historycznych ciekawostek, a także tym, którzy znają autora z Internetu. Jego popularność w połączeniu z wiedzą i lekkim piórem, daje gwarancję sukcesu - kto wiem, może dzięki niemu więcej osób chwyci za książkę zamiast pilota do telewizora czy komputerową myszkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
07-02-2016 o godz 21:42 anonymous dodał recenzję:
Biję się w pierś. Radka Kotarskiego nie znałam. Dopiero, gdy wpadła mi w ręce jego książka "Nic bardziej mylnego", dowiedziałam się o istnieniu "Polimatów" - kultowego kanału na YouTube. Lektura tej książki pozwoliła mi więc odnaleźć się w towarzystwie ;) A tak poważnie - ta książka nasunęła mi myśl, że oto mamy do czynienia z nowym Bogusławem Wołoszańskim, który spogląda rewolucyjnie na edukację i wiedzę. Wiedzę podaje lekko i przystępnie. W czasach, gdy mizerne są walory edukacyjne telewizji a internet jest pełen bezwartościowych czy wręcz nieprawdziwych informacji taki człowiek jak Radek Kotarski jest nie do przecenienia. Jedyny rozdział jakiego nie byłam w stanie przebrnąć w tej książce to "Jedz, zwymiotuj, jedz dalej". Opisy były takż rzetelne, że nie dałam rady. Fajna jest bibliografia z tyłu książki, jeśli ktoś chce zgłębiać dalej dany temat. Polecam i dla starszych i dla młodszych.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
10-11-2015 o godz 21:57 Serena Silen dodał recenzję:
„Nic bardziej mylnego!” Radka Kotarskiego to książka rozprawiająca się z 50 popularnymi mitami, w które często ślepo wierzymy. Autor w ciekawy, dowcipny sposób przedstawia każdy z nich, po czym podając logiczne argumenty i przytaczając wypowiedzi naukowców, obala je.
Twórca „Polimatów”, popularnego kanału na YouTubie, opisuje między innymi legendy o Zawiszy Czarnym i Napoleonie, wyjaśnia pochodzenie pirackiej opaski na oko oraz wyjawia, że strzelanie palcami nie powoduje artretyzmu. Książka napisana w lekki, przystępny sposób prowokuje do samodzielnego myślenia, a zdjęcia znajdujące się w środku uzupełniają zdobyte informacje. Polecam wszystkim miłośnikom ciekawostek i każdemu, kto lubi poszerzać własne horyzonty.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
12-11-2015 o godz 12:51 Małgorzata Rakowska dodał recenzję:
Musze szczerze przyznać, że wcześniej nie oglądałam „Polimatów” ani nie kojarzyłam Radka Kotarskiego ani z youtube ani z programów w telewizji ale książka „Nic Bardziej Mylnego” zachwyciła mnie bez reszty.

Krótkie lekkie i przyjemne artykuły bardzo mnie zaskoczyły np. szczególnie te mity z dzieciństwa, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła bądź, że guma do żucia zalega nam w żołądku przez wiele lat albo, że myszy uwielbiają ser ;)

Pomimo wstępów, które są napisane z humorem autor wskazuje na rzetelną bibliografię. Oby więcej pozycji, które przekazują nam wiedzę w tak przystępny sposób.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-02-2016 o godz 20:50 Przeczytali - blog dodał recenzję:
Kiedy wpadła mi w ręce książka Radka Koterskiego mogłem spodziewać się mniej więcej co w niej będzie. Autor popularnych Polimatów przedstawia nam 50 popularnych mitów, o których każdy z nas słyszała, a potem rozkłada ten mit na czynniki pierwsze, co w ostatecznym rozrachunku skutkuje obaleniem mitu. Książka jest napisana w bardzo przystępnym języku i czyta się ją bardzo przyjemnie, nie raz uśmiechając się pod nosem. Zapraszam do przeczytania całej recenzji i obserwacji bloda -> http://przeczytali.blogspot.com/2016/02/nic-bardziej-mylnego-radek-kotarski.html
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
3/5
02-02-2016 o godz 21:08 PaniOwad dodał recenzję:
Byłam bardzo ciekawa książki. Znam “Polimaty” na youtube, Podróże z historią w tv; przyszła kolej na książkę. Książka obala mity krążące w społeczeństwie. Autor dotyka różnych dziedzin i bardzo sprawnie radzi sobie z rozwiązaniem wątpliwości. Polecam, szczególnie tym, którzy nie chcą/nie mają czasu na wchodzenie w fabułę a jdnocześnie mają dość wszędobylskich magazynów o niczym. Miła odskocznia od codzienności.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
3/5
26-11-2015 o godz 07:09 Edyta dodał recenzję:
Szczerze mówiąc liczyłam na więcej humoru w obalaniu tych naszych codziennych mitów, ale ogólnie rzecz biorąc to bardzo interesująca pozycja i bardzo pouczająca. Pokazuje, jak bardzo pojecie „prawdy” i rzeczywistości jest względne. Polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć, czy to, w co uparcie wierzymy bądź wpajano nam od dziecka, to rzeczywiście prawda.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
23-11-2015 o godz 15:49 Natalia Tarczyńska dodał recenzję:
Czyta się mega szybko, napisana bardzo przystępnym językiem, a mimo to obfitująca w naukowe fakty, nazwiska czy daty. Jako osoba niecierpiąca historii w szkole czytałam książkę z przyjemnością, również te historyczne mity. Muszę przyznać, że miałam spore oczekiwania bo od dawna jestem fanką polimatów i nie zawiodłam się. :) Mogę gorąco polecić każdemu. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
04-12-2015 o godz 16:59 Gałka dodał recenzję:
autor w sposób ciekawy i dowcipny rozprawia się z naszymi (zwykle mylnymi) a powszechnie ugruntowanymi mitami np. czy mur chiński jest jedynym obiektem na ziemi stworzonym przez człowieka widzianym z kosmosu? tak czy nie? Polecam i młodym i trochę starszym.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-06-2016 o godz 13:08 OlciaCze dodał recenzję:
Autor w dość prosty i ciekawy sposób obala 50 najpopularniejszych mitów. Po przeczytaniu można zabłysnąć w towarzystwie swoja jakże bogata wiedza. Polecam wszystkim którzy chcą sie dowiedzieć czegoś więcej, książkę czyta się przyjemnie i lekko.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-10-2016 o godz 16:30 Julia Pacuła dodał recenzję:
Świetna książka, nigdy nie kupowałam tak świetnego prezentu. Na prawdę polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
09-11-2015 o godz 12:20 Dominika Sumisławska dodał recenzję:
Hej,

nie wiem czy jesteście mocno "w temacie", ale ostatnio, troszkę jak grzyby po deszczu, wydawane są książki różniastej maści blogerów / vlogerów / innych znanych ludzików. Ogólnie uważam, że wydać książkę to jest - żeby nie używać słów powszechnie uznanych za wulgarne - przeogromniasty przywilej i nobilitacja. W sensie, że ktoś docenia, że nie tylko umiemy sprawnie operować słowem pisanym, niczym chirurg skalpelem, ale również mamy coś do powiedzenia - jakąś historię, coś, cokolwiek, co można uznać za ciekawe i ważne. Nie mam też zasadniczo nic przeciwko książkom vlogerów / blogerów / osób znanych, popularnych i lubianych. Tylko taką mam wątpliwość czy te książki są przemyślane, dobre i wartościowe? Czy to jest tylko i wyłącznie maszynka do generowania zysków dla piszących i wydających? Dzisiaj wielki powrót do książek i krótka recenzja książki Radka Kotarskiego "Nic bardziej mylnego", czyli pierwszej książki polskiego vlogera, jaka trafiła w moje lepkie rączki Emotikon smile zapraszam!

Tym z Was, którzy znają youtube'owy kanał Polimaty, Radka Kotarskiego zapewne przedstawiać nie trzeba, a tym z Was, którzy nie znają - polecam! Szczególnie jeżeli macie w planach lekturę książki - warto najpierw zobaczyć pierwowzór, czyli formę video. Obserwuję już od dłuższego czasu to, co dzieje się na polskich kanałach na youtubie (chociaż moją domeną są raczej kanały urodowe i te, o tematyce 'zrób to sam') i zastanawiam się nad fenomenem popularności autorów i samych kanałów. Nie rozgryzłam jeszcze tego tematu, ale nadal się przyglądam i zastanawiam.

Niemniej, wracając do tematu, Polimaty to kanał bardzo, bardzo popularny i lubiany na naszym youtubie. Specjalizacją Radka i samych Polimatów jest chyba zasadniczo obalanie utartych opinii i mitów, które (niezależnie od dziedziny wiedzy) jakimś sposobem wdarły się do naszej zbiorowej podświadomości i żyją swoim życiem. Mocną stroną samego kanału jest oczywiście osoba prowadzącego, ale także sposób, w jaki przekazuje on zgromadzone informacje - pełen energii, radości, ale i konkretny, rzeczowy. Chciałabym, żeby moje przyszłe dzieci uczyli tak zafascynowani wykładanym przedmiotem nauczyciele Emotikon smile No fajnie, a jak wypada książka?

No właśnie! Świat youtube'a i świat literacki to dwa, zupełnie różne światy - o ile w formacie video można pewne potknięcia (choćby stylistyczne) wybaczyć, o tyle w przypadku słowa pisanego już niekoniecznie. Czy "Nic bardziej mylnego" wychodzi z pojedynku na słowa obronną ręką? Moim zdaniem tak, chociaż to oczywiście specyficzna forma literatury - bo z pogranicza popularno-naukowego, które to pogranicze nie jest moją domeną - ale zdecydowanie można się z nią zaprzyjaźnić i polubić. Ogromną zaletą tej książki jest jej układ - podział na przejrzyste części i zwięzłe rozdziały - który pozwala na wybieranie interesujących nas treści. "Nic bardziej mylnego" nie trzeba zatem czytać jednym rzutem, a można potraktować trochę jak zbiór opowiadań, trochę jak zbiór filmików z kanału na youtubie. Jedynym minusem, jaki udało mi się znaleźć, jest sposób umiejscowienia bibliografii - z mojego, bardzo subiektywnego punktu widzenia, byłoby o niebo lepiej, gdyby każdy rozdział kończył się informacją o źródłach i odesłaniem do tych pozycji, z pomocą których możemy wiedzę na dany temat pogłębiać.

Warto czy nie warto? Jeżeli lubicie takie klasyczne obalanie mitów wywodzących się z wiedzy obiegowej, a dodatkowo interesujecie się historią, sztuką i ogólnie lubicie zdobywać wiedzę z różnych, często bardzo odmiennych, dziedzin to jest to książka dla Was. Jeżeli chcecie poszukać inspiracji do solidniejszego poszukiwania wiedzy na jakiś konkretny temat - to może być dobry pomysł na start. Jeżeli Wasze dzieci są już w wieku, w którym pewne podstawy wiedzy szkolnej i obiegowej mają w swoich małych procesorkach, to może to być książka ciekawa również dla nich. Jeżeli lubicie Polimaty - śmiało! Jeżeli jednak jesteście typowymi fanami przydługich powieści i solidnych opowiadań - nie jestem pewna czy się polubicie. Podsumowując, to jest całkiem dobra książka: napisana językiem przystępnym, ale jednocześnie na wysokim poziomie, a jako całość jest bardzo przemyślana i dobrze skonstruowana. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
01-11-2015 o godz 18:08 literami dodał recenzję:
Nie każdy dorosły wie co to są POLIMATY. Większość z nas nawet nie słyszała o Radosławie Kotarskim, guru młodych ludzi, który na internetowym na kanale YouTube nagrywa i publikuje filmy edukacyjne. Okazuje się, że treści tam przekazywane trafiają do nastolatków skuteczniej niż niejeden podręcznik do geografii, historii czy chemii.

Radosław Kotarski może dziś uchodzić za uwspółcześnioną wersję redaktora Wołoszańskiego, z tym, że zakres jego zainteresowań naukowych jest znacznie szerszy niż tematyka historyczna. Jednak forma przekazu informacji, scenografia, budowanie atmosfery przyciąga widza i wzbudza zainteresowanie.

I taka też jest książka „Nic bardziej mylnego”. To jeszcze nie publikacja naukowa ani podręcznik, raczej przewodnik po niezrozumiałych, często przyjmowanych „na wiarę” powiedzeniach, opiniach, w które bezrefleksyjnie wierzymy i przyjmujemy jako oczywiste. Przystępny język i krótka forma mają na celu zainteresowanie czytelnika tematem, weryfikację wcześniejszych informacji i – być może – sięgnięcie do pogłębionej literatury przedmiotu. Obszerna bibliografia została umieszczona na końcu książki.

Ponieważ ten typ literatury nie jest moim ulubionym, postanowiłam zasięgnąć pomocy mojego syna Kuby, gimnazjalisty, pasjonata Polimatów. Jego opinię zamieszczam poniżej:

„Dzień dobry, Witam was moi drodzy” to zdanie, które zna wielu internautów. Jeszcze nie domyślacie się o kim mowa? Podam więc jeszcze jeden cytat: „Nic bardziej mylnego”. Wiecie już o kogo chodzi? Oczywiście o pana Radka Kotarskiego czyli popularną osobę, która zyskała sławę dzięki serwisowi YouTube. Nagrywa i upublicznia swoje filmy na kanale Polimaty, w których opowiada o różnych ciekawych rzeczach z wielu dziedzin. Wtajemniczeni wiedzą, że przez krótki czas występował też w telewizji, w programie „Tylko ty”.

Gdy dostałem jego książkę zatytułowaną „Nic bardziej mylnego” i pierwszy raz zacząłem ją czytać poczułem, że złapała mnie i nie długo nie puści. Wiele tego typu publikacji nie jest najwyższych lotów, część należy traktować z przymrużeniem oka, bo nie są to teksty napisane przez prawdziwych pisarzy czy naukowców. Jednak pozytywnych przykładów, wartościowej literatury jest tu wiele, np. „Webshows” lub „Zeznania Niekrytego Krytyka”.

Lecz wróćmy do omawiania książki. Jej tematem przewodnim jest obalenie 50 popularnych mitów z historii, świata zwierząt, popkultury i nauki. Jest też miejsce na zweryfikowanie kilku tajemnic naszego dzieciństwa (na przykład zasada pięciu sekund).
Wszystkie części są napisane w równym stopniu językiem lekkim i paranaukowym. Stała struktura książki wygląda następująco: tytuł, pod nim treść mitu, niżej lekki i swobodny tekst, i dopiero w kolejnej części następuje naukowe rozwinięcie. Końcówka czasami zaopatrzona jest w cytat. Każdy z tekstów opiera się na różnych źródłach a najważniejsze informacje, decydujące o końcowym osądzie, są wyeksponowane.

jeśli jeszcze nie przekonaliście się do książki to spróbujcie odpowiedzieć na pytania: „czy człowiek korzysta jedynie z 10% mózgu?”, „czy Napoleon naprawdę był niski?”, „czy po przecięciu dwóch dżdżownic otrzymamy dwa różne zwierzęta?”, lub chociażby „czy człowiek zjada przeciętnie 8 pająków rocznie?”. Na nie wszystkie odpowie nam w swojej książce „ekspert od wiedzy ogólnej” – Pan Radosław Kotarski.”

Na zakończenie rada, jeśli nie potraficie zmusić dziecka do powtórzenia lekcji w podręczniku, podsuńcie mu książkę „Nic bardziej mylnego”. Może dzięki niej nabierze chęci do głębszego poznania tematu.

Współautorem opinii jest Kuba Wójcicki :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-11-2015 o godz 16:19 Mateusz Świercz dodał recenzję:
Na wstępie recenzji chciałbym zaznaczyć, że swego czasu bardzo lubiłem „Polimaty” Radka Kotarskiego. Często oglądałem nowe odcinki, jednak później jakoś mniej interesowały mnie niektóre wątki i prawdę mówiąc dawno nie oglądałem żadnego odcinka tego dobrego internetowego show. Z zaciekawieniem sięgnąłem po książkę Radka, zatytułowaną „Nic bardziej mylnego!”. Wiązałem z nią duże nadzieje w tym sensie, że spodziewałem się wysokiego poziomu, podobnie jak w „Polimatach” i przyznam szczerze, ku mojemu wielkiemu zadowoleniu – nie zawiodłem się.

Autor na niemalże 270 stronach (całość liczy 300, z czego ostatnie 30 str., tj 10% całości to bibliografia – na plus) obala 50 popularnych mitów funkcjonujących w naszym społeczeństwie. Książka podzielona jest na 6 części, każda z nich zawiera od 6 do 12 podrozdziałów, tj. każdy podrozdział to osobny mit, który autor stara się obalić. I trzeba powiedzieć, że świetnie mi się tu udaje. Spotkałem się z kilkoma książkami, które pretendowały do miana „pogromców mitów”, ale wszystkie były dość drętwo i nieciekawie napisane. Radkowi udało się to, co autorom tamtych pozycji się nie udało – w przystępny i miły dla czytelnika sposób ukazał kształtowanie się popularnych, aczkolwiek błędnych stwierdzeń-mitów i rzeczowo opisał, dlaczego nie są one prawdziwe a mimo to społeczeństwo je wciąż powtarza. Części-rozdziały książki podzielone są tematycznie, dlatego każdy znajdzie tam coś dla siebie, zarówno miłośnik nauk humanistycznych jak i ścisłych. Poza tym wiele wątków opisanych w książce jest znanych szeroko w naszym społeczeństwie, dlatego książka przeznaczona jest dla wszystkich i to bardzo duży plus.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, lektura upływa miło i w sympatycznej atmosferze. Spieszę z wyjaśnieniami co to znaczy. Czytelnik czuje się, jakby twórca „Polimatów” siedział obok i z uśmiechem opowiadał to, o czym właśnie czytamy. Zaiste, rzadko spotykana umiejętność tak specyficznej narracji, oczywiście na wielki plus. Radek Kotarski nie wymądrza się w książce, po prostu w rzeczowy sposób podsumowuje stan badań i ich wyniki dotyczące 50 popularnych mitów, cytuje autorytety, odsyła po więcej do konkretnych publikacji, które znajdują się także w bibliografii na końcu książki. Rozdziały są dość krótkie, liczą od kilku do kilkunastu stron. Nie jest to plus ani minus, aczkolwiek czasem zdarza się, że z niektórymi wątkami czytelnik chciałby się zapoznać bliżej i może pozostać nienasycony lekturą poszczególnych wątków. Zawsze może jednak sięgnąć do szczegółowej literatury. W książce nie ma błędów merytorycznych, może drobne niedopatrzenia według niektórych się znajdą, ale generalnie jeśli chodzi o treść merytoryczną jest bardzo dobrze.

Podsumowując, serdecznie polecam sięgnięcie po „Nic bardziej mylnego” Radka Kotarskiego. Mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że każdy, kto sięgnie po książkę znajdzie w niej coś dla siebie i nie będzie żałował. Jest to jedna z najciekawszych książek jakie w ostatnim czasie czytałem. Sięgnijcie po nią i razem z Radkiem obalajcie po jej przeczytaniu popularne mity. Błyśniecie na imprezie przed znajomymi, gwarantuję to. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki Radka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
26-12-2015 o godz 09:14 Zaczytany w Książkach dodał recenzję:
Radek Kotarski rozprawia się z pięćdziesięcioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządza im prawdziwą jesień średniowiecza!
Radek Kotarski – popularyzator wiedzy, twórca webshow Polimaty i programów telewizyjnych, w których wyjaśnia najdziwniejsze i nieodkryte zjawiska, odpowiada na najbardziej szalone pytania i prowokuje do samodzielnego myślenia.

Po książkę sięgnąłem dlatego, że chciałem dowiedzieć się, o których mitach wiedziałem i, w które wierzyłem. Czy było warto?

Nic bardziej mylnego! pochłonąłem w niecałe dwa dni. Utwór został napisany z humorem. Lekki język prowadzi nas przez książkę tak płynnie, że można dojść do wniosku, iż strony same się przewracają. Tekst jest przejrzysty, a papier – dzięki Bogu – nieśnieżnobiały. Radosław Kotarski swoje argumenty potwierdza przeróżnymi tekstami oraz ilustracjami, co jest bardzo przekonywujące. Mity uporządkowane są na – nazwijmy to – rozdziały, które w mniejszym bądź większym stopniu się z nimi wiążą. Oto one: O dziejach świata bez znieczulenia, Krwawa rozprawa z mitami dzieciństwa, Wielki pogrom mitów popkultury, Mity, o których się nie śniło naszym bystrzakom, Te straszne mity o zwierzętach, Naga prawda o historii Polski. Podczas czytania czułem się, jakby R. Kotarski stał przede mną i opowiadał mi to wszytko.

Czy faktycznie Napoleon był niski?
Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu?
Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu?
Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal?
Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?

Nic bardziej mylnego!

Bardzo cieszy mnie to, że w tej książce jest tak wiele różnych mitów, iż każdy znajdzie dla siebie przynajmniej dwa, które staną się ulubionymi. Zaletą jest również korekta, gdyż znalazłem tylko jedną literówkę. Okładka jest minimalistyczna i bardzo przejrzysta. Mimo iż jest na niej znienawidzony przeze mnie kolor różowy, podoba mi się ona. Gdy na historii w gimnazjum miałem tematy, które związane były z Napoleonem nauczyciel mówił, że był on bardzo niski. Teraz już wiem, że tak nie jest. Wadą dla mnie jest jedynie to, że książka kończy się za szybko. Oby Radosław Kotarski wydał jeszcze kilka książek, w których również będzie rozprawiał się z mitami.

Muszę się przyznać, że nie oglądałem ani razu Polimatów czy programów telewizyjnych stworzonych przez Kotarskiego. Od dziś się to zmieni.

Podsumowując tę krótką recenzję – bardzo polecam wam ten utwór. Jest on kierowany przede wszystkim do osób, które są głodne wiedzy. Nic bardziej mylnego! będzie świetnym prezentem dla młodzieży jak i osób dorosłych.

Tytuł: „Nic bardziej mylnego”
Autor: Radosław Kotarski
Wydawnictwo: Znak Literanova
Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Fotografia na pierwszej stronie okładki: Adrian Błachut, www.adrianblachut.com
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 299 (włącznie z bibliografią)
Data wydania: 19.10.2015
ISBN: 978-83-240-3552-6
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.7/5
25,82 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dwa dni w Paryżu Moyes Jojo
3.9/5
27,22 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.4/5
35,20 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,65 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
36,41 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Do syta Cichy Michał
5/5
29,08 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
4.9/5
36,18 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grek Zorba Kazantzakis Nikos
5/5
36,35 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
45,19 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Madame (2021) Libera Antoni
5/5
35,16 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
33,62 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagi sad Myśliwski Wiesław
5/5
27,27 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
84,36 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.7/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.3/5
27,93 zł
39,90 zł
23,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
53,45 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Profil mordercy Britton Paul
4.6/5
30,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
20,39 zł
29,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.